MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #107249

    υπαρχουν και 40γρ σε καλυκα 70μμ τα anatra της Nobel sport.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #107250

    ΦΙΛΕ ΛΕΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΘΑ ΣΑΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΑ SKB ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΤΟ ΡΕΚΟΡ GUINES ΜΕ 1,000,000 ΦΥΣΥΓΓΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349605

    υπαρχουν και 40γρ σε καλυκα 70μμ τα anatra της Nobel sport.

    Πρόδρομε, με τομ Σπύρο αναφερόμασταν σε φυσίγγια με ατσάλινα σκάγια, τα οποία λόγω πολύ χαμηλότερου ειδικού βάρους, χωράνε αναλογικά πολύ λιγότερα γραμμάρια στη γόμωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349606

    ΦΙΛΕ ΛΕΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΘΑ ΣΑΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΑ SKB ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΕΙΧΑΝ ΤΟ ΡΕΚΟΡ GUINES ΜΕ 1,000,000 ΦΥΣΥΓΓΙΑ.

    Γιατί εκτός θέματος; Ίσα ίσα! Πράγματι, ο Σωτηρόπουλος όταν έφερνε τα SKB ισχυριζόταν ότι κατέχουν το παγκόσμιο ρεκόρ αντοχής. Όταν το έψαξα λιγάκι, ανακάλυψα ότι πράγματι κάποιος είχε ρίξει έναν τεράστιο αριθμό φυσιγγίων με ένα όπλο SKB χωρίς να δημιουργήσει εμπλοκές ή βλάβες, καταγράφοντας ταυτόχρονα την προσπάθεια και πιστοποιώντας την για ρεκόρ γκίνες. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου τον συνολικό αριθμό φυσιγγίων. Επιπλέον, το όπλο ήταν ένα …αυτογεμές (!!!) της SKB!

    Όσο για το 1.000.000 φυσίγγια, μην σου κάνει καμμία απολύτως εντύπωση. Είναι απόλυτα εφικτός για ένα καλοφτιαγμένο όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #107254

    http://www.remington.com/products/ammuniti…city_magnum.asp

    Στην πραγματικότητα είναι κάπως μικρότερη γόμωση, γύρω στα 35 γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #107257

    Ναι Σπύρο έχεις δίκιο. Μόνο που έχει ανεπαρκή αρχική ταχύτητα (1275 fps). Έχει αποδειχτεί ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1450 fps αρχική ταχύτητα για ένα φυσίγγι με ατσάλινα σκάγια για να είναι αποτελεσματικό. Γι αυτό φαίνεται χρειάζεται ο μεγαλύτερος κάλυκας, για να χωράει περισσότερη πυρίτιδα. Πιθανόν και το μεγαλύτερο ύψος του αμορτισέρ να επιτρέπει και μεγαλύτερες παραγόμενες ταχύτητες με συγκρατημένες πιέσεις. Το έχω προσέξει και σε φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια, όταν γεμίζονται semi magnum γομώσεις σε magnum κάλυκες, π.χ. Remington Nitro Magnum.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #349612

    [font=”Comic Sans MS”]ουπςςςς!!!!!!! Sory!!!
    δεν το προσεξα οτι λεγατε για ατσαλινα σκαγγια.

    Αυτα παθενει κανεις αμα διαβαζει βιαστικα τα μνμ. :D

    τωρα οσω για το θεμα πιστευω οτι η διαφορα στην τουφεκια απο θαλαμη 70mm σε σχεση με 76mm. ειναι σχεδων ανιπαρκτη υπερ της 70mm και αυτο παιζει παλι αναλογα με τον αυλο και τον κωνο προσαρμογης

    λεγεται οτι πανω απο 6mm κενου θαλαμης απο ανοιγμενο φυσιγγιο προκαλει ζιμια στα σκαγια.

    Αυτες που δεν θα συνιστουσα για χρηση φυσιγγιου 70mm ή ακομη και για 76mm
    ειναι η θαλαμες 89mm .
    εχω κανει δοκημες σε 89αρες θαλαμες και τα αποτελεσματα ειναι δραματικα ακομη και στα δραμια 11/0[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #349615

    Ναι Σπύρο έχεις δίκιο. Μόνο που έχει ανεπαρκή αρχική ταχύτητα (1275 fps). Έχει αποδειχτεί ότι χρειάζεται τουλάχιστον 1450 fps αρχική ταχύτητα για ένα φυσίγγι με ατσάλινα σκάγια για να είναι αποτελεσματικό. Γι αυτό φαίνεται χρειάζεται ο μεγαλύτερος κάλυκας, για να χωράει περισσότερη πυρίτιδα. Πιθανόν και το μεγαλύτερο ύψος του αμορτισέρ να επιτρέπει και μεγαλύτερες παραγόμενες ταχύτητες με συγκρατημένες πιέσεις. Το έχω προσέξει και σε φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια, όταν γεμίζονται semi magnum γομώσεις σε magnum κάλυκες, π.χ. Remington Nitro Magnum.

    Αυτό σημαίνει ότι αναπτύσει και μεγαλύτερες πιέσεις;
    Κρίμα, ήλπιζα ότι θα το χρησιμοποιούσα με το δίκαννο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #349620

    Γιατι υποστηριζουν 66-67cm Μηκος καννης σε καραμπινα ενω σε δικαννο 70-71cm πλαγιοκαννο κ σουπερποζε με ιδιες επιδοσεις ;

    Ενδιαφερομαι για το 686 silver pigeon της berreta se 71cm και λεω μηκος εχω προβλημα στο περπατητο. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #107265

    Καλημερα φιλε Αλεξανδρε!Πιστευω προτεινουν μικροτερο μηκος καννης στην καραμπινα σε σχεση με το δικαννο για να εχουν περιπου ιδιο μηκος οι σκοπευτικες ευθειες.Η καραμπινα λογο της βασης της προεκτεινει την σκοπευτικη ευθεια γι αυτο "απαιτει" κοντυτερη καννη απ οτι το δικαννο που οι καννες ξεκινουν πιο κοντα στα ματια μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #349622

    Καλημερα φιλε Αλεξανδρε!Πιστευω προτεινουν μικροτερο μηκος καννης στην καραμπινα σε σχεση με το δικαννο για να εχουν περιπου ιδιο μηκος οι σκοπευτικες ευθειες.Η καραμπινα λογο της βασης της προεκτεινει την σκοπευτικη ευθεια γι αυτο "απαιτει" κοντυτερη καννη απ οτι το δικαννο που οι καννες ξεκινουν πιο κοντα στα ματια μας.

    Ξεχασα να αναφερω,αν πεζει ρολο οτι
    Και οι δυο κατηγοριες οπλων,καραμπινα και δικαννο εχουν εναλλασομενα τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #107270

    Πιστευω δεν παιζουν ρολο τα εναλλασομενα τσοκ.Μπορεις να βρεις και πιο ευκολα την τουφεκια που θελεις.Αν κυνηγησεις μονο περπατητο ισως ειναι καλυτερα πιο κοντες καννες στο δικαννο (66cm).Προσωπικη μου αποψη παντα.Εχουμε ξεφυγει ομως απο το topic που ειναι τα "mythbusters".
    Φιλικα Μπενέτος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    amarkou στις #107276

    Να βάλω και εγώ μια ερώτηση, χωρίς να γνωρίζω την απάντηση. Εχω ακούσει τα πάντα πανω σε αυτο το θέμα και θα ηθελα να το συζητήσουμε.

    Τα μεγάλα σφικτά τσοκ (εσω έξω) με μήκος που ξεπερνά τα 10 εκατοστα κόβουν μακρύτερα απο τα εσωτερικά τσοκ των ίδιων άστρων;
    Βοηθούν σκοπευτικά στις μακρινές τουφεκιες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #349627

    Να βάλω και εγώ μια ερώτηση, χωρίς να γνωρίζω την απάντηση. Εχω ακούσει τα πάντα πανω σε αυτο το θέμα και θα ηθελα να το συζητήσουμε.

    Τα μεγάλα σφικτά τσοκ (εσω έξω) με μήκος που ξεπερνά τα 10 εκατοστα κόβουν μακρύτερα απο τα εσωτερικά τσοκ των ίδιων άστρων;
    Βοηθούν σκοπευτικά στις μακρινές τουφεκιες;

    Η απάντηση είναι ίσως και ίσως. Στο πρώτο ερώτημα, επειδή ίσως να δημιουργήσουν καλύτερες κατανομές και να σου δουλεύει καλύτερα και η περιφέρεια της τουφεκιάς. Στο δεύτερο ερώτημα επειδή θα έχεις λίιιιγο παραπάνω βάρος εμπρός που "ίσως" βοηθήσει λίγο το swing. Πολύ ψιλά γράμματα πάντως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107284

    Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα των διευρυμενων αυλων;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων