βοηθεια για επιλογη οπλου

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #107468

    Δεν καταλαβαινω το γιατι ,για βαριες τουφεκιες, μονοκανο με sportive διαθεση, δηλ, τα 32γραμ. -33 , δεν ειναι αρκετα για sportive κυνηγι ? τωρα το για μονοβολα.. σπανεια μονοκανα διαθετουν ,, ic ,,c.. και με τα μονοβολα τα στενα τσοκ δεν τα πανε αρκετα καλα … οσο για ασφαλεια ,, νομιζω πως μεσα απο τον τροπο που το βασταμε το καθε οπλο τα περισσοτερα εξαρτωνται,, και μετα μηχανισμοι…κλπ.Ασφαλεια εχει ενα οπλο που δεν θα βρεθει ουτε για dt στραμενο σε αλλον ανθρωπο,, γεμματο η μη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #107470

    Απ'οτι εχω διαβασει τα αμερικανικα οπλα δεν αναγραφουν πουθενα πιεσεις.Ειναι ομως φιαγμενα για να αντεχουν και τις πιο δυνατες γομωσεις της αγορας,αφου στην Αμερικη ειναι πολυ της μοδας οι μηνυσεις και ο κατοχος ενος λειοκαννου που εσπασε μετα απο τουφεκια μπορει να μηνυσει το εργοστασιο κατασκευης του οπλου αν τραυματιστει.Οποτε φιλε Ν.Τουφεκαλευρη εισαι καλυμενος για magnum γομωσεις με το αμερικανικο μονοκανο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #107473

    φίλε το μονο μονοκαννο με κοκορα ασφαλες και αξιοπηστο που ξερω ειναι το h&r υπαρχουν και αλλα καπια βραζιλιανικα καθως και τα rossi ομως το αμερικανικο το εχουν πολλοι γνωστοι μου σε 36αρι και ειναι πολυ καλο και φθηνο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #107474

    Ε τώρα, άμα κρατάς το όπλο στραμένο σε άνθρωπο και "γλυστράει" και το δάχτυλο στη σκανδάλη… γάμησέ τα φίλε μου. Δεν θα έχεις ασφάλεια ούτε και μαγκούρα να κουβαλάς, όχι κοκοροντούφεκο.
    Το πρώτο θέμα στο κυνήγι είναι ο τρόπος που κινείσαι και κρατάς το όπλο σου. Τα μέτρα ασφάλειας που παίρνεις για εσένα αλλά και για τους γύρω σου. Και αυτό γιατί τα όπλα σκοτώνουν.
    Εγώ έχω μόνο ένα συγκυνηγό, γιατί τον ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ σε θέματα ασφάλειας. Πολύ σπάνια κυνηγά με άλλα άτομα και μόνο με ανθρώπους που ξέρω καλά. Διαφορετικά προτιμώ να κυνηγήσω μόνος μου.
    Σωστά κάνεις και αναζητάς όπλο που να σου παρέχει τη μέγιστη ασφάλεια, αλλά το πρωταρχικό σε αυτό το θέμα είμαστε εμείς οι ίδιοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #107477

    Η ασφάλεια ενός εργαλείο είναι Η ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ και μόνο, οσο για το έαν είναι ασφαλές ενα κοκοροντούφεκο,
    Δικαννο PIEPIER DIANA γυρνάμε από τα παπιά αφού τελείωσε το καρτέρι όποτε παώ να κατεβάσω τον κόκορα για το αδείασω, λίγο το ξεραμένο από τον παγο δάκτυλο λίγο η υγρασία στο γάντι και νάσου το κοκοράκι στο φυσίγγι, ευτυχώς από συνήθεια είχα το ντουφέκι να κοιτάει τον ουρανό (και ποτέ το χώμα).
    Δέν είμαι εναντίον του μονόκαννου, αλλά αυτή τη στιγμή απ΄ότι έχω διαβάσει έχουν σχαστηρίες ανάσχεσης το οποίο σημαίνει ότι ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΗΘΕΙ Η ΣΚΑΝΔΑΛΗ η βελόνα δεν φτάνει στο φυσίγγι, ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (σιγουρά) το οποίο σημαίνει ότι μόλι το ανοίγεις μπαίνει η ασφάλεια, μπορείς να κυκλοφορείς με το όπλο ασφαλισμένο και εντελώς ασυνείδητα όταν τον σηκώνεις για να ρίξεις να το απασφαλίζεις.
    ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΟΣΟ λιγώτερα τμήματα έχει εξωτερικά κάτι που κυκλοφορεί τόσο ποιο λίγα προβλήματα δημιουργει.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΕΞΩΣΦΥΡΟ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΣΦΥΡΟ. Τα πάντα εξαρτούνται από την ποιότητα κατασκεύης και την χρήση.
    ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ γιατί τα όπλα ρίχνουν μόνα τους αλλά γιατί κάποιοι κάνουν λάθος.
    Θεωρητικά το κοκοροντουφεκο εχει ποιο στιβαρη βάση γιατί δεν έχει τρύπες( να περνού οι οπλιστηρες) του "κω…. τα ενιάμερα) γιατί τα όπλα δεν σπανε στην βαση αυτά που κουνάνε είναι τα κλειδιά, Η βαση έχει σπασει σε κάκκιστα φτηνοοπλα του παρελθόντος από κακή θερμική επεξεργασία του μετάλλου, Αυτα τουλάχιστον στα γνωστής προέλευσης όπλα έχουν τελειώσει από τις αρχές του αιώνα και στα "μισο αγνωστης προέλευσης πριν 40 χρόνια.
    Τώρα βεβαια ενα πάρεις κάποιο από την γειτονία μας, όπως έχω δεί δίκαννο προσωπικά (το οποίο δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα) και βλέπεις την τρύπα που περνάει το περαστό κλειδί να είναι κομμένη αντίσ τρογγυλή οβαλ θεός να το κάνει τότε μην περιμένεις και πολλά στα θέματα ασφαλείας (ευτυχώς που το περαστό κλειδί δεν χρησιμέυει σε τίποτα έτσι και αλλιώς )
    Καλή η νοσταλγία αλλά ας μην υπερβάλουμε.
    Καλά κάνεις για το μονοκαννο δεν επικρίνω αυτή την επιλογή. Αλλά νομίζω ότι ένα baikal και με κάποια χρηματα για costum είναι μια εξαιρετική επιλογή. και ας μην έχει κόκορα.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #107483

    Σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο;;;;;;;;;;;;;;

    http://www.baikalinc.ru/en/company/54.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #107484

    Ή μάλλον αυτό, στην έκδοση με τον κόκκορα (αν έρχεται Ελλάδα).

    http://www.baikalinc.ru/en/company/32.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107485

    Αποψη μου ειναι, οτι η καλυτερη και πιο "τιμια" επιλογη αυτη τη στιγμη ειναι ενα δικανο. Αν για λογους αισθητικης δεν θες ενα αλληλεπιθετο τοτε μπορεις να εχεις ενα πλαγιοκανο. Εχοντας κυνηγησει με μονοκανο (μικρου διαμετρηματος εστω), για αρκετα χρονια, και εχοντας την τυχη να βρεθω και σε καλες κυνηγετικες μερες, ειδα οτι το μονοκανο ειναι καλο για κυνηγια ορτυκιου περισσοτερο και οχι καρτερια. Αν μιλαμε για καλο τσιχλοκαρτερο, οκ, μπορεις να ριχνεις μονες αλλα για καλυτερα και μεγαλυτερα θηραματα, χρειαζεσαι μια δευτερη βολη, και για να παρεις κατι καλο, αλλα και για να σιγουρεψεις ενα τραυματισμενο θηραμα που φευγει, κρυβεται, πεταει και απομακρυνεται…
    Τις αποψεις σου ομως δεν μπορω παρα να επικροτησω, μιας και βλεπω οτι εισαι λατρης της ποιοτητας περισσοτερο και οχι της ποσοτητας. Νομιζω οτι ανετα μπορεις να ριχνεις μονες τουφεκιες στα θηραματα που βλεπεις, και στις περιπτωσεις που το θηραμα φευγει πληγωμενο, θα μπορεις να το σιγουρεψεις.
    Στο καρτερι, ελαχιστους εχω δει να ειναι με το οπλο μη οπλισμενο ή ανοικτο. Και αυτο γιατι το θηραμα φευγει με τις ξαφνικες κινησεις, ή μπορει να σου πεταχτει ξαφνικα και να μη προλαβεις να αντιδρασεις. Ουτε ασφαλεια πρεπει να εχεις στο οπλο τοτε. Μεχρι να πας εκει ομως, το ασφαλεστερο οπλο ειναι το ανοιγμενο. Κατι που παλιοτερα εκαναν και τα γεροντακια οταν πλησιαζε καποιος στο καρτερι τους, ειτε για κουβεντα ειτε για τσιγαρο. Δεν υπαρχει τιποτα καθησυχαστικοτερο για τον περαστικο, απο τον κυνηγο που ανοιγει το οπλο του, οταν περναει….

    Επισης μιας και ψαχνεσαι, γιατι δεν κοιτας και ενα οπλο σε διαμετρημα μικροτερο του 12; Ενα 16αρι πχ ή ενα 20αρι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #107486

    Τι είπες τώρα Βίκτωρα;;;;
    Πόσους έχεις δει με ανοιχτό όπλο;
    Πόσοι ήρθαν στο καρτέρι σου για κουβέντα ή τσιγάρο;;;
    Πόσοι σε σεβάστηκαν σαν συνάδελφο – συγκυνηγό;
    Αναφέρεσαι σε πράγματα που τίνουν να εκλείψουν, μαζί με τους τρόπους καλής συμπεριφοράς, το φιλότιμο και τη λεβεντιά. Η εποχή μας έχει καταργήσει όλα τα καλά χαρακτηριστικά της φυλής μας. Και μαζί με αυτό την έννοια του ευγενούς και αθλητικού κυνηγιού.
    Κρίμα. Γιατί θα μπορούσαμε να είμαστε συνάδελφοι και όχι ανταγωνιστές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107488

    Θα ξεφυγουμε απο το θεμα μας Τριανταφυλλε. Η αληθεια ειναι οτι σπανιζει αυτη η κινηση, οπως πλεον σπανιζει και η χαρα που εβλεπες στα ματια των περαστικων οταν σε βλεπανε. Τωρα σε κοιταν με καχυποψια, ή πω θυμο.

    Και για να παραφρασω μια γνωστη εκφραση : Μη κοιτας τι μπορει να κανει η κυνηγετικη κοινοτητα για σενα, αλλα τι μπορεις να κανεις εσυ γι'αυτην. Που ξερεις, ισως αλλαζοντας λιγο λιγο ο καθενας μας, αλλαξει κατι γενικοτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #107489

    Ελπίζω κάποτε να πάψει να μας ενδιαφέρει η τσάντα και ο εαυτούλης μας και να κοιτάξουμε την απόλαυση που μας δίνει η αγαπημένη μας δραστηριότητα. Ίσως κάποτε να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι. Μέχρι τότε θα μας κοιτάνε και θα κοιτάζουμε και εμείς με καχυποψία.
    Αλλά ξεφύγαμε από το θέμα μας Βίκτωρα. Να' σαι καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #349745

    ρε παιδες, ολα αυτα που λετε περι ασφαλειας, ειναι σωστα και αγια, αλλα προτεινετε και κανα τουφεκακι.. ;)

    νομιζω παντως οτι κατεληξα στο ROSSI http://www.rossiusa.com/products/products-shotguns.cfm ή στο H&R http://www.hr1871.com/Firearms/Shotguns/pardnerScrewIn.asp . Τωρα, ποιο απο τα δυο και γιατι? :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #349747

    ρε παιδες, ολα αυτα που λετε περι ασφαλειας, ειναι σωστα και αγια, αλλα προτεινετε και κανα τουφεκακι.. ;)

    νομιζω παντως οτι κατεληξα στο ROSSI [url=”http://www.rossiusa.com/products/products-shotguns.cfm”]http://www.rossiusa.com/products/products-shotguns.cfm[/url] ή στο H&R [url=”http://www.hr1871.com/Firearms/Shotguns/pardnerScrewIn.asp”]http://www.hr1871.com/Firearms/Shotguns/pardnerScrewIn.asp[/url] . Τωρα, ποιο απο τα δυο και γιατι? :angry:

    Απ οτι διαβαζω στα site δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες ειναι θεμα πλεον δικης σου αισθητικης , και δικης σου τσεπης το ποιο θα παρεις….σε γενικες,, στατιστικες γραμμες τα Αμερ. γενικα οπλα δινουν καλλητερες καννες τουλαχιστον βλητηκως… στατιστικως παντα λεω, τωρα δοκιμαζεις και τα 2 σε επωμιση,, και βλεπεις και το ποιο σου καθετε πιο καλα. Αυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #107513

    φιλε το μονο που μενει ειναι να βρεις τα μαγαζια που φερνουν αυτα τα οπλα και να πας να τα δεις απο κοντα.αυτο που θα σου αρεσει περισσοτερο ,κοντακι στα μετρα σου ,καλη τιμη ,και ολα τα αλλα που θελεις. να το παρεις.απλα εγω σου λεω οτι το αμερικανικο το ξερω απο φιλους και ειναι πολυ καλο ,το αλλο δεν το ξερω γιατι δεν τα φερνουν στον τοπο μου.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων