Tι κουβαλάμε μαζί μας στό κυνήγι;

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #34099

    Ενδιαφέρουσα  πρόταση,  αναδεικνύετε έτσι  η ψυχοσυνθηση  του χαρακτήρα

    .σε  ότι  αφορά  το κυνήγι. Λοιπόν  η σειρά μου τώρα Για  το απαισιόδοξο

    και  βρόμικο  νιβα  είναι όπως τα λέει και ο φίλος  Μπεκατσοφτερος

    μόνο η  λέξη  Κυνηγητικό  του λίπη.Οσο για τις  ετοιμασίες  του ταξιδιού

    που δεν έχουν σχέση με  πόσες ημέρες θα κυνηγήσω,  είναι,  χάρτες  πολλούς χάρτες ,<μια φορά ξέχασα

    το όπλο αλλά τους χάρτες ποτέ.>μαχαίρι, σκληρό να κάνη και για σκάψιμο

    σουγιά, σκηνή ,υπνόσακο ,ξηρά τροφή, πυξίδα, φακούς ,αδιάβροχα παντού καιρού

    φυσίγγια  και φυσικά .ΤΣΙΓΑΡΑ πολλά  ΤΣΙΓΑΡΑ και καφέ. Επίσης

    πάντα  λίγα βιβλία  με  βαθυστόχαστες  σκέψεις  για χαλάρωμα μετά το

    κυνήγι  και το σημειωματάριο  για να αποτυπώνω τις εντυπώσεις  από

    τα  μέρη  .καθώς και την ρωσική φωτογραφική  μηχανή.

    και αλλά πολλά  τακτοποιημένα  με τη σειρά σε διάφορα σακίδια

    όλα  αυτά  με κάνουν  και ζω άνετα  πάνω στο βουνό για αρκετές

    ημέρες. Για το κυνήγι,  στο σακίδιο  πάντα  το μαχαίρι πυξίδα, φαρμακείο

    ξηρούς καρπούς αρκετό νερό  καφέ  τσιγάρα και πάντα  15  φυσίγγια

    ys  Για  προφυλακτικά  δεν ξέρω  τίποτα , πάντως από τις περιγησης μου

    στα  βουνά  δεν  άκουσα  κανένα  σχόλιο  από  προβατίνες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    lagadia2001 στις #34105

    απο τσελιγγοπουλες ομως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    xamouras στις #34143

    Εγώ είμαι από τους τυχερούς.Το πιο μακρινό κυνήγι που κάνω συνήθως είναι 20 λεπτά από το σπίτι μου γι’αυτό και δεν έχω πολλά πράγματα μαζί. Χαρτί υγείας απαραίτητα, καπνό και χαρτάκια, γιλέκο με 30 φυσίγγια χειμώνα καλοκαίρι,ένα μικρό αδιάβροχο στο γιλέκο,και ένα καπέλο φωσφοριζέ , ένα σουγιά οπινέλι, και το χειμώνα συνήθως κανένα λουκάνικο και τσίπουρο για τις δύσκολες μετά το κυνήγι ώρες με την παρέα. Στο αυτοκίνητο έχω μονίμως στο φορτμπαγκάζ ένα σακ βουαγιάζ με μερικά εσώρουχα και μια αλαξιά ρούχα, γιατί αν και κοντά την έχω πατήσει αρκετές φορές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34160

    Χρήστο,

    από ποιό μέρος της Μακεδονίας είσαι. Νοσταλγώ και εγώ τα 10 χρόνια που έζησα στην Αμάρυνθο Ευβοιας και το κυνήγι ουσιαστικά ήταν σε μιά ακτίνα 20 χλμ. Τώρα για να πάω μόνο θέλω 110 χλμ

    Οσο για το τσίπουρο συμφωνώ και εγώ όπως θα είδες από αυτά που έγραψα έχω δική μου τσικουδιά από Κρήτη (πεθερά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #34167

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ. ΝΑ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑΤΑ!!! ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ. ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΣΤΟΝ ΒΑΛΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΣΤΗΝ ΣΧΑΡΑ ΤΟΥ ΝΙVA ΒΑΖΩ ΕΝΑ ZΟDIAC 2,60 ΕΤΟΙΜΟ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΩΛΕΜΒΙΑ 6 ΗΡ, ΚΑΥΣΙΜΑ, ΑΓΚΥΡΑ, ΣΚΟΙΝΙΑ, ΤΡΟΜΠΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ, ΣΚΗΝΗ, ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ, ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ, ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ, ΜΠΟΤΕΣ ΣΤΗΘΟΥΣ, ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΑΛΟΤΣΕΣ ΚΟΜΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2 ΦΟΡΗΤΑ ΨΥΓΕΙΑ, ΝΕΡΑ, ΤΡΟΦΙΜΑ, ΣΑΚΚΟΥΛΕΣ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΟΠΟΥΣ (ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΤΑ ΞΕΝΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ), ΚΡΑΣΑΚΙ ΝΤΟΠΙΟ, ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΧΑΡΑ, ΖΙΡΡΟ, ΣΤΕΡΕΟ ΚΑΥΣΙΜΟ, ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΑΛΛΑΞΙΕΣ ΡΟΥΧΑ, ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΡΥ ΜΠΟΤ ΚΑΠΕΛΛΑ, ΜΠΟΥΦΑΝ 3 ΣΕ 1 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΟΠΛΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ ΚΟΥΝΟΥΠΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΧΑΡΤΙ ΥΓΕΙΑΣ, ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ή ΦΟΡΤΙΣΤΗ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ  ΒΑΡΚΟΥΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΣΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ-ΕΝΑ.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #34205

    Εχω την τύχη να μένω στην επαρχία οπότε οι κυνηγετικές μου εξορμήσεις είναι σχετικά κοντινές( το πολύ έως 50Km). Παρόλα αυτά στο αυτοκίνητο έχω παντα μερικά πράγματα τα οποία θεωρώ απαραίτητα όταν πηγαίνω στο κυνήγι, αυτά είναι: Ένα μικρό φαρμακείο στο οποίο υπάρχουν τα βασικά είδη πρώτων βοηθειών τόσο για μένα όσο και για το σκυλο μου. Νερό για μένα και για το σκύλο μου. 2-3 κουτιά φυσίγγια σε διάφορα νούμερα ανάλογα με την εποχή.Τσιγάρα και καφέ.

    Απο εκεί και πέρα ο εξοπλισμός μου στο κυνήγι εξαρτάται απο τι κυνηγάω, το πότε και που κυνηγάω.

    Θόδωρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    xamouras στις #34206

    Απο το Πολύκαστρο του νομού Κιλκίς, 12 κμ απο τα σκοπιανά σύνορα

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων