επιλογη επαναλληπτικης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #350408

    NAI EINAI SUPER MAGNUM ALLA BARAEI KAI ELAFRIES GOMOSEIS MOY EIPAN…

    Με οπλα χραπα χρουπα δεν εχεις προβλημα στις γωμοσεις βαρας απο το πιο ελαφρυ φυσσιγγι μεχρι αυτο που επιτρεπεται magnum ή super magnum


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #108655

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #350418

    [color=”#A0522D”][font=”Verdana”]Φυσικά "βαράς" ότι θέλεις…… αφού δεν τίθεται θέμα εμπλοκών…… από αποδόσεις όμως τι γίνεται;;;;[/font][/color]

    τι εννοεις οταν λες με τις αποδωσεις τι γινεται? λες για τις αποδωσεις μιας χραπα χρουπα σε σχεση με μια καραμπινα? ή μηπως εννοεις για τις αποδωσεις ενος φυσσιγγιου 70mm σε μια θαλαμη 89mm?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #350444

    τι εννοεις οταν λες με τις αποδωσεις τι γινεται? λες για τις αποδωσεις μιας χραπα χρουπα σε σχεση με μια καραμπινα? ή μηπως εννοεις για τις αποδωσεις ενος φυσσιγγιου 70mm σε μια θαλαμη 89mm?

    [font=”Verdana”]
    αποδωσεις ενος φυσσιγγιου 70mm σε μια θαλαμη 89mm;;;;;; ;) [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #108710

    Το φυσίγγι 70mm σε θαλάμη 89mm δεν έχει σημαντικές απώλειες ή επιπτώσεις που να είναι μετρήσιμες για τα κυνήγια μας…
    Το πρόβλημα δημιουργείται όταν η 89άρα θαλάμη συνδυάζεται με διευρυμένο ή υπερυδιευρυμένο αυλό….
    Τότε τα αποτελέσματα είναι σχεδόν τραγικά με την κατανομή να είναι εξαιρετική αλλά οι ταχύτητες και οι διατρήσεις να είναι άθλιες.

    Αν παρατηρήσετε τις προδιαγραφές των όπλων αυτών (pump action) θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν δύο σχολές:
    Μία που χρησιμοποιεί κανονικό αυλό στις κάννες της (18,3-18,5) και μια άλλη που βγάζει όπλα κυρίως με διερυμένες ή υπερδιευρυμένες κάνες.
    Και οι δυό σχολές διαθέτουν μοντέλε με 89 mm θαλάμη…

    Στην πρώτη σχολή των κανονικών αυλών βρίσκουμε κυρίως Ευρωπαϊκές εταιρείες: Βenelli,Franchi,Fabarm,Baikal καθώς και την Remington και Winchester
    Η δεύτερη σχολή αντιπροσωπεύεται κυρίως από την Mossberg και την θυγατρική της Maverick με τα μοντέλα 835 ultimag που έχουν αυλούς σχεδόν 20mm δηλαδή σχεδόν διάμετρο 10cal…
    Στα όπλα αυτά έχουμε εξαιρετικές επιδώσεις με φυσίγγια magnum άνω των 53gr και πρόκειται για απολύτως εξειδικευμένα όπλα για υδρόβια και για αγριόγαλους.
    Αν επιχειρήσουμε να κάνουμε με ένα τέτοιο όπλο γενικό κυνήγι χρησιμοποιώντας όλη την γκάμα φυσιγγίων θα έχουμε τραγικές αποτυχίες….
    Συμπέρασμα : αν θέλεις ένα όπλο για γενικό κυνήγι μην πάρεις συνδυασμό 89άρας θαλάμης με διευρυμένο αυλό.
    Για μένα τώρα πέρα από το θέμα της βλητικής απόδοσης υπάρχει και το θέμα της ευχρηστίας…Γι'αυτό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για την Winchester η οποία διαθέτει και την ευκολώτερη όπλιση από όλα τα άλλα και ταυτόχρονα δεν κοστίζει και πολλά χρήματα όπως μια Fabarm….
    Με την Winchester δεν θα αντιλαμβάνεσαι καν πότε ξαναόπλισες….

    Για να μην παρεξηγηθώ να αναφέρω ότι εγώ έχω μια Mossberg 835 MONO για υδρόβια και με μια δεύτερη κοντή κάνη με 18,2μμ αυλο και 89άρα θαλάμη για μονόβολα.
    Είναι καλό όπλο για τα κυνήγια που προορίζεται αλλά δεν κάνει για τίποτε άλλο.
    Όταν όμως έπιασα μια Winchester στα χέρια μου είδα ότι στο θέμα της ευχρηστίας και λειτουργικότητας είναι πολύ μπροστά….
    Γι αυτό σκέφτομαι να πουλήσω την Mossberg και να πάρω Winchester , με την οποία θα μπορώ να κυνηγάω τα πάντα και όχι μόνο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Point-blank στις #350456

    Το φυσίγγι 70mm σε θαλάμη 89mm δεν έχει σημαντικές απώλειες ή επιπτώσεις που να είναι μετρήσιμες για τα κυνήγια μας…
    Το πρόβλημα δημιουργείται όταν η 89άρα θαλάμη συνδυάζεται με διευρυμένο ή υπερυδιευρυμένο αυλό….
    Τότε τα αποτελέσματα είναι σχεδόν τραγικά με την κατανομή να είναι εξαιρετική αλλά οι ταχύτητες και οι διατρήσεις να είναι άθλιες.

    Αν παρατηρήσετε τις προδιαγραφές των όπλων αυτών (pump action) θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν δύο σχολές:
    Μία που χρησιμοποιεί κανονικό αυλό στις κάννες της (18,3-18,5) και μια άλλη που βγάζει όπλα κυρίως με διερυμένες ή υπερδιευρυμένες κάνες.
    Και οι δυό σχολές διαθέτουν μοντέλε με 89 mm θαλάμη…

    Στην πρώτη σχολή των κανονικών αυλών βρίσκουμε κυρίως Ευρωπαϊκές εταιρείες: Βenelli,Franchi,Fabarm,Baikal καθώς και την Remington και Winchester
    Η δεύτερη σχολή αντιπροσωπεύεται κυρίως από την Mossberg και την θυγατρική της Maverick με τα μοντέλα 835 ultimag που έχουν αυλούς σχεδόν 20mm δηλαδή σχεδόν διάμετρο 10cal…
    Στα όπλα αυτά έχουμε εξαιρετικές επιδώσεις με φυσίγγια magnum άνω των 53gr και πρόκειται για απολύτως εξειδικευμένα όπλα για υδρόβια και για αγριόγαλους.
    Αν επιχειρήσουμε να κάνουμε με ένα τέτοιο όπλο γενικό κυνήγι χρησιμοποιώντας όλη την γκάμα φυσιγγίων θα έχουμε τραγικές αποτυχίες….
    Συμπέρασμα : αν θέλεις ένα όπλο για γενικό κυνήγι μην πάρεις συνδυασμό 89άρας θαλάμης με διευρυμένο αυλό.
    Για μένα τώρα πέρα από το θέμα της βλητικής απόδοσης υπάρχει και το θέμα της ευχρηστίας…Γι'αυτό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για την Winchester η οποία διαθέτει και την ευκολώτερη όπλιση από όλα τα άλλα και ταυτόχρονα δεν κοστίζει και πολλά χρήματα όπως μια Fabarm….
    Με την Winchester δεν θα αντιλαμβάνεσαι καν πότε ξαναόπλισες….

    Για να μην παρεξηγηθώ να αναφέρω ότι εγώ έχω μια Mossberg 835 MONO για υδρόβια και με μια δεύτερη κοντή κάνη με 18,2μμ αυλο και 89άρα θαλάμη για μονόβολα.
    Είναι καλό όπλο για τα κυνήγια που προορίζεται αλλά δεν κάνει για τίποτε άλλο.
    Όταν όμως έπιασα μια Winchester στα χέρια μου είδα ότι στο θέμα της ευχρηστίας και λειτουργικότητας είναι πολύ μπροστά….
    Γι αυτό σκέφτομαι να πουλήσω την Mossberg και να πάρω Winchester , με την οποία θα μπορώ να κυνηγάω τα πάντα και όχι μόνο….

    Φίλε saket σε ποιό μοντέλο της Winchester αναφέρεσαι; Λογικά μιλάς για το 1300. Η άποψή σου σε σχέση με το μοντέλο 870 της Remington ποιά είναι; (αν βέβαια τα έχεις δοκιμάσει και τα δύο). Τι είναι αυτό που σε εντυπωσίασε τόσο πολύ στο Winchester; Και τα δύο όπλα τα έχω υπόψη μου για επόμενη αγορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    johnabit στις #108732

    paidia to oplo to agorasa meta apo poly skepsi,to phra se parallagh ekdosh,einai mia xara,otan paro kai ti deltio kat. tha pao na to dokimaso kai sthn praksi,to mono poy me psiloxalase einai oti einai emprostobares giati exei kanh 66.tha synantiso kanena allo problhma epeidh einai parallagh?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #350462

    paidia to oplo to agorasa meta apo poly skepsi,to phra se parallagh ekdosh,einai mia xara,otan paro kai ti deltio kat. tha pao na to dokimaso kai sthn praksi,to mono poy me psiloxalase einai oti einai emprostobares giati exei kanh 66.tha synantiso kanena allo problhma epeidh einai parallagh?

    καλοριζικο!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #350463

    Φίλε saket σε ποιό μοντέλο της Winchester αναφέρεσαι; Λογικά μιλάς για το 1300. Η άποψή σου σε σχέση με το μοντέλο 870 της Remington ποιά είναι; (αν βέβαια τα έχεις δοκιμάσει και τα δύο). Τι είναι αυτό που σε εντυπωσίασε τόσο πολύ στο Winchester; Και τα δύο όπλα τα έχω υπόψη μου για επόμενη αγορά.

    Ναι στην 1300 αναφέρομαι…
    Με εντυπωσίασε η ευκολία στην επανόπλιση και η σταθερότητα του όπλου κατά την διάρκειά της…
    Δηλαδή όπλιζες χωρίς καν να το καταλάβεις και η κάνη έμενε εντυπωσιακά σταθερά προσηλωμένη στον στόχο…
    Είχα την εντύπωση ότι έριχνα με αυτογεμές…Καμμία σχέση με την Mossberg…

    Nα τονίσω ότι την Winchester την είχα ένα μήνα σχεδόν και είχα όλο τον χρόνο να την μελετήσω…
    Έχει και άλλα πλεονεκτήματα σαν όπλο,τεχνικά κυρίως, όπως η ουρά της κάνης που σφηνώνει όλο και πιο πολύ στην υποδοχή της βάσης , όσο φθείρεται το όπλο , κάποιες βελτιώσεις στην σκανδάλη κλπ.

    Με την Remington έχω κυνηγήσει μια-δυό φορές και μου έκανε άσχημη εντύπωση το βάρος και το ζύγισμά της (παρόλο που με την ατσάλινη βάση έπρεπε να ήταν καλύτερο)….

    Η επανόπλιση στη Remington είναι αρκετά καλή αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν φτάνει στο επίπεδο της Winchester….

    Αν ενδιαφέρεσαι για τα όπλα αυτά προσπάθησε να τα βρεις και να τα επεξεργαστείς….Θα καταλάβεις τότε τι θέλω να πω…

    Βέβαια ο καθένας έχει τις απόψεις και προτιμήσεις του και περί ορέξεως…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #108758

    Εχω μιά απορεία γιά τόν αυλό-κώνο-θαλάμη τής 835 κ από τήν στιγμή πού τό κατέχεις (saket) πιθανών είσαι ο πλέον αρμόδιος νά δώσεις απάντηση ! Η θαλάμη είναι συνήθως στά 12άρια 20,4-20,6 κ ο αυλός στήν 835 19,6. Αρα ο κώνος σχεδόν δέν υπάρχει κ θεωρητικά ανεξάρτητα από τό μήκος τού φισιγγίου λίγο πολύ τά συστατικά τής γόμωσης έχουν νά κάνουν μέ πολύ κοντινές διαστάσεις. Μά αναφέρεις μείωση ταχυτήτων-διάτρησης στά τών 70 χιλ. φυσίγγια. Τό έχεις μετρήσει σέ ταχογράφο η έχεις κάνεις τέστ διάτρησης πολλές φορές ώστε νά είναι ασφαλές τό συμπέρασμα ? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #350477

    [font=”Verdana”]Επειδή δεν έχω όπλο Super magnum (εδώ ούτε magnum 76mm έχω ;) ), θα με ενδιέφεραν πολύ οι παρατηρήσεις σου φίλε Saket.

    Σε πρόχειρες συγκριτικές "δοκιμές" που κάναμε με έναν φίλο, η Benelli Black Eagle Super magnum ΔΕΝ είχε καλές διατρήσεις σε σχέση με "απλό" όπλο… περίπου – 15%!!!! δεν μπορώ να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα γιατί το στατιστικό πλήθος (3 τύποι φυσιγγίων 70 mm X μόλις δύο φυσίγγια) :) [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #350486

    Εχω μιά απορεία γιά τόν αυλό-κώνο-θαλάμη τής 835 κ από τήν στιγμή πού τό κατέχεις (saket) πιθανών είσαι ο πλέον αρμόδιος νά δώσεις απάντηση ! Η θαλάμη είναι συνήθως στά 12άρια 20,4-20,6 κ ο αυλός στήν 835 19,6. Αρα ο κώνος σχεδόν δέν υπάρχει κ θεωρητικά ανεξάρτητα από τό μήκος τού φισιγγίου λίγο πολύ τά συστατικά τής γόμωσης έχουν νά κάνουν μέ πολύ κοντινές διαστάσεις. Μά αναφέρεις μείωση ταχυτήτων-διάτρησης στά τών 70 χιλ. φυσίγγια. Τό έχεις μετρήσει σέ ταχογράφο η έχεις κάνεις τέστ διάτρησης πολλές φορές ώστε νά είναι ασφαλές τό συμπέρασμα ? Χρήστος.

    Έχεις δίκιο για τον κώνο…και ίσως είναι αυτή η αιτία για τις καταπληκτικές κατανομές…
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ταχογράφο, μόνο δοκιμές με τηλεφωνικούς καταλόγους ….
    Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα φυσίγγια των 70mm είχαν πολύ χαμηλή διάτρηση σε σχέση με τα 89mm και κάπου στην μέση τα 52-54gr…
    To θέμα είναι ότι (αναγκαστικά) τα φυσίγγια ήταν διαφορετικών τύπων…Αν και αλλάζοντας γομώσεις (από 32-36gr) και κατασκευαστές, στα 70mm πάντα η διάτρηση ήταν χαμηλώτερη.
    Tώρα για το αν είναι ασφαλές το συμπέρασμα , υποθέτω ότι στατιστικά έτσι πρέπει να είναι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #350487

    [color=”#A0522D”][font=”Verdana”]Επειδή δεν έχω όπλο Super magnum (εδώ ούτε magnum 76mm έχω ;) ), θα με ενδιέφεραν πολύ οι παρατηρήσεις σου φίλε Saket.

    Σε πρόχειρες συγκριτικές "δοκιμές" που κάναμε με έναν φίλο, η Benelli Black Eagle Super magnum ΔΕΝ είχε καλές διατρήσεις σε σχέση με "απλό" όπλο… περίπου – 15%!!!! δεν μπορώ να εξάγω [b]ασφαλή συμπεράσματα [/b]γιατί το στατιστικό πλήθος (3 τύποι φυσιγγίων 70 mm X μόλις δύο φυσίγγια) :) [/font][/color]

    Την Benelli την δοκίμασα κι εγώ με 70mm φυσίγγια….Δεν έκανα εκτεταμένες δοκιμές όπως με την Mossberg (γιατί δεν ήταν δικό μου το όπλο) αλλά πρόχειρα παρατήρησα ότι σε σύγκριση με την 835 είχε καλύτερες διατρήσεις αλλά όχι τόσο καλές κατανομές ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν απαράδεκτες….μάλλον στο μέσο όρο ήταν…
    Έριξα και 4-5 89άρια φυσίγγια, αλλά η ανάκρουση ήταν πολύ έντονη σε σχέση με την 835…
    Για την 835 τα συμπεράσματα είναι σίγουρα πιο ασφαλή, όσον αφορά αυτά που έγραψα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #350489

    Έχεις δίκιο για τον κώνο…και ίσως είναι αυτή η αιτία για τις καταπληκτικές κατανομές…
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ταχογράφο, μόνο δοκιμές με τηλεφωνικούς καταλόγους ….
    [color=”#FF0000″]Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα φυσίγγια των 70mm είχαν πολύ χαμηλή διάτρηση σε σχέση με τα 89mm και κάπου στην μέση τα 52-54gr…[/color]To θέμα είναι ότι (αναγκαστικά) τα φυσίγγια ήταν διαφορετικών τύπων…Αν και αλλάζοντας γομώσεις (από 32-36gr) και κατασκευαστές, [color=”#FF0000″]στα 70mm πάντα η διάτρηση ήταν χαμηλώτερη[/color].
    Tώρα για το αν είναι ασφαλές το συμπέρασμα , [color=”#FF0000″]υποθέτω ότι στατιστικά έτσι πρέπει να είναι[/color]….

    [font=”Verdana”]Επομένως ο συνδυασμός θαλάμης 89 mm και φυσιγγίου 70 mm Φαίνεται να "χωλένει" κάπου…….[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #108922

    Χωρίς να θέλω, να κόψω την κουβέντα για τους αυλούς κ.λ.π., θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: είχα την εντύπωση ότι η Benelli βγάζει ένα μοντέλο που είναι κανονική καραμπίνα, αλλά μετατρέπεται και σε χράπα-χρούπα, θυμάμαι καλά ή κάνω λάθος ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων