ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #116969

    Καλησπερα στους λαγοκυνηγους.
    Δυστυχως δεν μπορω να δωσω αυτον τον χαρακτηρισμο στον εαυτο μου. Παρ'ολα αυτα διαβασα κατι που μου φανηκε ενδιαφερον. Σας το παραθετω για οσους δεν το εχουν διαβασει.

    Η Γεννετική Έρευνα του λαγού στην Ελλάδα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #117150

    Γεια σας λαγοκυνηγοί, χθες έβαλα το πρώτο λιθαράκι για να μπω στο κλαμπ
    Έχω ένα ημιαιμο ποιντερ με ιχνηλάτη ιστριας και θεός ξέρει τι άλλο, είναι επτά μηνών, εχει στοιχειά από το ποιντερ (φερμα- απορτ) αλλά ιχνηλατεί με την μύτη κάτω
    Από 4,5 μηνών εχει σηκώσει λαγό αλλά έπειτα λόγω έλλειψης θηραμάτων τίποτα, είχα αρχίσει να απογοητεύομαι, μέχρι χθες
    Το βγάζω σχεδόν κάθε Κυριακή λόγω δουλειάς, χθες το πρωί το πήγα στα συνηθισμένα μέρη, γύρω στις 7,30 παρότι οι συνθήκες ήταν κακές ( αέρας ΝΔ γύρω στα 6 μποφόρ ) βρήκε τον πρώτο ντόρο, δεν κατάφερε να τον βγάλει όπως ήταν αλώστε αναμενόμενο, στις 8,30 βρήκε δεύτερο με τα ιδία αποτελέσματα.
    Μετά από αρκετή ώρα ψάξιμο στις 11 το έβαλα σε ένα σπαρμένο χωράφι και δεν άργησε να βρει τον τρίτο, μετά από 10 λεπτά βγαίνει από το σπαρμένο και μετά από 15 μετρά φερμάρει, τρέχω με την φωτογραφική ανά χείρας και βλέπω ένα λαγουδακι γύρω στο κιλό, καταφέρνω και το πιάνω, κρατώ το κουτάβι και το αμολάω για να το πάρει στο κυνήγι πιστεύοντας ότι δεν θα το πιάσει, αλλά και να το πιάσει από προηγούμενα εκπαιδευτικά με κουνέλια ξέρω ότι δεν θα το σκοτώσει, το παίρνει στο κυνήγι και μετά από 20 μετρά το πιάνει, διστιχως όμως το σκότωσε.
    Όπως καταλαβενετε το άφησα να το απολαύσει, είχε τρελαθεί από την χαρά του
    Τα συνθήματα ήταν περίεργα, από την μια χαιρόμουνα για το κουτάβι και από την άλλη στεναχωριόμουν για το λαγουδακι παρότι η μοίρα του ήταν προδιαγεγραμμένη και πιθανότατα από λαθροθήρες
    Ελπίζω ότι και η μοίρα του συντρόφου μου να είναι προδιαγεγραμμένη να γίνει καλό λαγωνικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #356306

    Μπραβο κυριακο !!! καλη αρχη…
    καθε σωστος λαγας εχει αυτο το περιεργο συναισθημα καθε φορα που χτυπαει ενα ζωο… νιωθει αναμεικτα καμαρωνει για το σκυλο του αλλα δεν υπαχει περιπτωση να μην εχει περασει ποτε απο το μυαλο του αυτεσ οι σκεψεις… γιαυτο ενας σωστος λαγοκυνηγος δεν ειναι λαθροθηρας και παλευει να καρπωθει ενα λαγο με τουσ πιο ισοτιμους κανονες. εχει αντιπαλο τον καιρο, το εδαφος και δινει στον λαγο την δυνατοτητα αξιωποιησης καθε αμυντικου μηχανισμου που το εχει προικισει η φυση (οχι οπως οι λαθροθηρες που εκμεταλευονται τις ευαισθησιες του οπως το φως και η περιεργια)…. αυτο πρεπει να σεβομαστε και να αξιοποιουμε και εμεις ολεσ τις αισθησεις μας για να μπορεσουμε να τον αποκτησουμε… οποτε την επομενη φορα αφου το πιασει καλο ειναι να δεσεις το σκυλακι σου και να ξερεισ το μαθημα του το πηρε… για εσενα πιο πολυ γιατι αν ο μορτακος τα πνιγει τωρα, στο κυνηγι δεν υπαρχει θηραμα μην ξεχνας βρισκομαστε σε περιοδο αναπαραγωγης… μην σταματας να τον εκπαιδευεις!!!! :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #117164

    κατά τη φτωχή μου γνώμη, εφόσον το κυνήγι είναι κλειστό, δεν υπάρχει δικαιολογία ότι το λαγό τον έπιασε ο σκύλος. θεωρείται λαθροθηρία. γιαυτό προσεχε μη βρεθείς προ εκπλήξεως με τη θηροφυλακή. βκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #117178

    Να μια ωραία ευκαιρία να εξηγήσω στον φίλο Κυριάκο τι σημαίνει ανοχή και κατανόηση. Κι αυτό έχει σχέση με κάποιες προηγούμενες διαφωνίες για τις οποίες, αν κι εφ' όσον είναι νέος κυνηγός, τον δικαιολογώ. Κάποιος καθ' όλα νόμιμος, φίλε Κυριάκο, θα σου έλεγε ότι όχι μόνο παρανόμησες αλλά κι εγκλημάτισες απέναντι στη φύση. Η εκπάιδευση σκύλων εκτός ζωνών εκπαίδευσής τους απαγορεύεται ρητώς. Και ιδιαίτερα δε τον Απρίλη δια ροπάλου καθώς οι σκύλοι μπορεί να καταστρέψουν φωλιές, αυγά ή και ζώα ακόμα, όπως στην περίπτωσή σου. Εκτός κυνηγετικής περιόδου είτε κυνηγάς με σκύλο ή με γεράκι ή με σφεντόνα απαγορεύεται η σύλληψη θηράματος. Σε καμμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία ότι ένα ζώο ΘΑ σκοτωνόταν από παράνομους κυνηγούς αργότερα.
    Τουλάχιστον στην περιοχή μου αυτό τηρείται.
    Και μάλιστα βάζεις και φωτογραφία που είναι μεγάλη πρόκληση όπως κι εσύ έλεγες κάπου πιο πάνω!

    Τέλος πάντων διαπιστώνεις ότι ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη αλλά ο νόμος είναι νόμος.
    Αυτά δεν στα γράφω για να σε κακολογήσω και βέβαια τα παραπάνω δεν είναι ακριβώς η δική μου άποψη αν και ίσως θά' πρεπε.
    Ελπίζω να με πιάνεις τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #117185

    Φίλε Argirishunter πραγματικά περίεργο συναίσθημα δεν ξέρεις αν πρέπει να χαρείς ή να λυπηθείς, δεν το επνίξε πάντως, του έσπασε την σπονδυλική στήλη, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, αγόρασα ήδη φημουτρο ώστε να μην ξανά συμβεί.
    Φίλε βκ προφανώς έχεις δίκιο
    Φίλε SECTOR δυστυχώς δεν υπάρχουν ζώνες εκπαίδευσης εδώ, οι πάντες κάνουν ότι κι΄εγω
    Για το αν έχω παρανομήσει, αστο θέλει πολύ συζήτηση, χωρίς να υποστηρίζω το αντίθετο, σίγουρα πάντως έχω εγκλιματίσει κατά της φύσης, η μόνη μου ΄΄ δικαιολογία ΄΄ είναι ότι δεν είχα πρόθεση και τουλάχιστον το παραδέχομαι, θα κάνω δε τα πάντα ώστε να μην ξανά γίνει, ποτέ αλωστε δεν κυνηγούσα για να φάω, κυνηγώ για την διαδικασία, και προφανώς με ενδιαφέρει να υπάρχουν θηράματα, ποτέ δεν λυπήθηκα γι’ αυτό που μου έφυγε γιατί έχω την ευκαιρία να το ξανά συναντισω.
    Όσο για την φωτογραφία, εκεί ακριβώς είναι η ένσταση μου, δεν καμαρώνω για τις ικανότητες μου σαν κυνηγός, καμαρώνω για το σκυλάκι μου, αλλά ντρέπομαι για το έγκλημα.
    Τέλος για να το ξεκαθαρίσω μια και δεν είμαι νέος κυνηγός, είμαι νέος λαγουδας, στο δικό μου το μυαλό η παρανομία δεν ορίζεται από τον νόμο αλλά από την συνείδηση, αν μπορείς να παραδεχτής τα λάθη σου μπορείς να γίνεις και καλύτερος.
    Ευχαριστώ Κυριάκος

    ΥΓ Για την ιστορία, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το κουνέλι δεν το σκότωνε επειδή δεν αντιδρούσε, σε αντίθεση με τον λαγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #117186

    δεν είθελα να σου κάνω τόσο επίπληξη, όσο να σε προφυλάξω απο μελοντικούς μπελάδες. βκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #356320

    δεν είθελα να σου κάνω τόσο επίπληξη, όσο να σε προφυλάξω απο μελλοντικούς μπελάδες. βκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #117927

    πως πατε ρε λαγαδες? χ;αθηκατε δεν ακουω νεα σας.. εγω παλευω με τα κουταβια …..μαχη!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #117933

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
    ΣΕ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ……ΤΑΙΝΙΑ!!!!!
    ΣΗΚΩΣΑΝ ΤΟ ΛΑΓΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ …ΣΥΝΕΧΩΣ!!!
    ΤΟ ΔΙΩΞΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΤΡΕΧΕ Ο ΑΥΤΙΑΣ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ… ΣΥΝΑΧΩΘΕΙ!!!!
    ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΩΣ ΤΟ ΚΟΚΑΛΟ.
    ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΘΗΣΕ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #117934

    Εχθές το πρωί, ώρα 6:42 συνέβη!!! Οι …. πολεμικές ιαχές είναι του κολλητού μου!

    Ο Ελληνικός Ιχνηλάτης είναι γιός του Αράπη και τον ονομάσαμε… Ομπάμα!!! Είναι ακόμη 1 χρόνου και δεν τραβάει και πολύ, αλλά που θα πάει, θα μάθει!!!
    Ο Ελβετικός Ιχνηλάτης είναι 4 χρονών και πολύ έμπειρος!

    απολαύστε: http://www.youtube.com/watch?v=Dfqw3kgmFTg

    η δίωξη κράτησε γύρω στις 2:30 ώρες και μετά γυρίσαμε για καφεδάκι

    (έκανα ξεχωριστό θέμα για αυτό, μάλλον εδώ ταιριάζει καλύτερα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #117940

    xaxa πιστευω πως ο λαγος θα σας θυματε για πολυ … μπραβο πρεπει και τα αφεντικα να ξεδωσουν λιγο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #117946

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΛΑΓΟΠΟΥΛΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ,ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΘΗΛΥΚΙΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΥΛΟΠΟΡΤΑ ΜΟΥ,ΣΤΟ ΠΟΥΡΝΑΡΙ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ,ΣΤΟ ΦΡΑΚΤΗ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΡΑΤΑΓΑ ΤΗ ΦΑΙΗ,ΓΙΑΤΙ Η ΛΑΓΙΝΑ ΗΤΑΝ ΓΕΝΗΜΕΝΗ.ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΣΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΟΙ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ.ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΑΡΔΙΑ,ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΑΓΟΤΟΠΙ,ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ.ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΗ ΒΕΡΑΝΤΑ,ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΒΑΡΑΣ.ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΩ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΠΟΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ,ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟΙ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    bloodhaunt στις #357049

    ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΑΛΕΒΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΛΑΓΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΝΤΟΡΟ.ΤΟ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #118200

    Να θυμησω στους φιλους λαγαδες οι οποιοι βγαινουν για κυνηγι στο νομο αρκαδιας αλλα καλο θα ειναι να γινει και σε αλλους νομους οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕ !!! απο 1ηΜΑΙΟΥ -10 ΙΟΥΝΙΟΥ Η ΕΚΓΥΜΝΑΣΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΕΚΑΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ) ΚΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ οπου αυτη την περιοδο πρεπει να αφεθουν ησυχα να αναπαραχθουν..
    ενας μηνας ειναι καντε λιγο υπομονη!!

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙς ΦΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΙΔΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΑΠΟ ΦΟΛΕΣ …ΕΝΑ ΦΙΜΟΤΡΟ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ…ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ..

    ΦΙΛΙΚΑ ΑΡΓΥΡΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων