Βοήθεια με αγγλικό σεττερ

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #111656

    Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΜΩΝ ΕΧΕΙ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ,ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΎΕΙ ΚΑΘ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΣ.ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ.ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΑΝΙΣΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΕΙ,ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΑΦΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ.ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ-ΣΦΥΡΙΖΟΝΤΑΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΚΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΦΥΓΗ,ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΎΟΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΕΣΥ ΕΚΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΕΙΣ,ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΝΙΑΖΕΤΑΙ.ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΘΑ ΣΤΑΘΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΓΕΙ.ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΤΡΕΛΛΕΝΕΙ,ΠΧ. ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΕΝΑ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ.ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #352137

    Καλησπέρα σε όλους
    Φίλε Ray το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με την σκυλίτσα μου
    Που καλύτερα να λέω ότι είχα γιατί τώρα το κάνει κάπου κάπου.
    Είναι πολύ ενοχλητικό και σε καταλαβαίνω εγώ το έχω λύση κατά 95 %.
    Αλλά πλέον δεν με ενοχλεί γιατί βρήκα το κουμπί της και έτσι τώρα έχει εκείνη το πρόβλημα και όχι εγώ <_< :P :P :P Αν μου την κοπανήσει και κάτσει στα 150 μέτρα και με χαζεύει σαν να μου λέει ότι (έλα πάμε να κυνηγήσουμε )εγώ της δείχνω βάζοντας μπρος το αυτοκίνητο και την κάνω σιγά σιγά ,να την δεις για πότε έρχεται της φεύγει το σκατό. B) :P
    Και της το λέω μετά μην γελάτε της μιλάω σαν να μιλάω σε άνθρωπο. B)
    και πιστεύω ότι καταλαβαίνει.
    Αν θες δοκίμασε το και εσύ να δεις αποτελέσματα .
    Εγώ την έκανα να τρέχει για καμία 500μετρα είχα βέβαια τον νου μου .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #111714

    Καλησπερα φιλοι.
    Εχω ενα σεττερ 7 μηνων..
    Πριν μερικες μερες το ειχα βγαλει σε ενα χωραφι να τρεξει και σηκωθηκαν 8 ορτυκια. αυτο δεν πηρε χαμπαρι. δεν συγκινηθηκε καν. ενω με ημερο ορτυκι φερμαρε κανονικα.

    δεν το εχω βγαλει ακομα για προπονηση στο βουνο ουτε για κυνηγι λογο του οτι δεν μπορουσα. τωρα θα το αρχισω.
    εχετε καποιες συμβουλες να μου δωσετε?για το τι πρεπει να κανω ωστε να το εκπαιδευσω σωστα?

    Φιλικα,
    Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #352190

    Καλησπερα φιλοι.
    Εχω ενα σεττερ 7 μηνων..
    Πριν μερικες μερες το ειχα βγαλει σε ενα χωραφι να τρεξει και σηκωθηκαν 8 ορτυκια. αυτο δεν πηρε χαμπαρι. δεν συγκινηθηκε καν. ενω με ημερο ορτυκι φερμαρε κανονικα.

    δεν το εχω βγαλει ακομα για προπονηση στο βουνο ουτε για κυνηγι λογο του οτι δεν μπορουσα. τωρα θα το αρχισω.
    εχετε καποιες συμβουλες να μου δωσετε?για το τι πρεπει να κανω ωστε να το εκπαιδευσω σωστα?

    Φιλικα,
    Κωστας

    Αυτό που αναφέρεις φίλε deminio δεν είναι πρόβλημα, αντίθετα φυσιολογικό είναι. Το σκυλί είναι μικρό και δεν του λείπει η φέρμα αλλά το πάθος και η εμπειρία στο κυνήγι που το καθιστά "αδιάφορο". Διορθώνεται όμως έξοδο με την έξοδο έχοντας περισσότερες συναντήσεις με άγρια ορτύκια και με όλα τα πουλιά γενικά. Το δικό μου σέττερ όταν το έβγαλα σε ορτύκι 6 μηνών, στη αρχή τα σήκωνε χωρίς φέρμα, με τα πόδια του αλλά τα καταλάβαινε και κινούνταν προς την κατεύθυνση που έφευγαν. Δεν ανησύχησα ιδιαίτερα γιατί μικρό ήταν το σκυλί και εντελώς άμαθο. Με την πέμπτη φορά που το έβγαλα μέσα σε ένα μήνα έκανε την πρώτη σωστή φέρμα και πήρα το πρώτο του φερμαριστό ορτύκι. Ήταν η "έναρξη" της κυνηγετικής του εργασίας τότε που με συντροφεύει τα τελευταία 7 χρόνια.
    Μην βιάζεσαι να κρίνεις το σκυλί σου, δεν ξεκινούν όλα αμέσως, να το βγάζεις στα άγρια ορτύκια και θα δεις πως θα αγριέψει από μόνο του και κάποιο θα ανεχτεί την φέρμα του και θα γίνει η αρχή , μην ασχολείσαι άλλο με ήμερο ορτύκι, το έμαθε το παιχνίδι αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #352269

    Καλησπερα παιδια. πρωτη μας μερα σημερα στο βουνο με την μικρη Leica.
    Μπορει να μην βρηκαμε τιποτα αλλα αντιδρουσε καλα.
    Δεν φοβοταν να "χωθει" σε δυσκολα μερη. δεν απομακρυνοταν πολυ.
    και κυριως δεν φοβοταν την τουφεκια. αυτο με ανησυχούσε. αλλα οκ.
    αυριο θα την παρω σε καλυτερο μερος. σε μερος που εχω κανει αρκετες περδικες. και θα την παρω και σε κατι ωραία μπεκατσομερα.
    πιστευω θα μαθει.
    να την παρω μονη της ή με αλλα μαθημενα σκυλια? μου ειπε ενας φιλος να παμε μαζι με τα δικα του σκυλια. τα οποια ειναι πολυ καλα μπεκατσοσκυλα. (setter και αυτα)
    τι προτείνετε?

    * το μονο "προβλημα" ηταν οτι δεν ηθελε να φυγουμε :P φτασαμε στο αυτοκινητο και δεν ηθελε να μπει μεσα. hehehe <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #112207

    κανεις να μου πει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    ΝΑΒΑΧΟ στις #112212

    Φίλε μου καλησπέρα τα κουτάβια είναι σαν τα μικρά παιδιά πρέπει να μπεις στην ηλικία τους και όχι αυτά στη δικιά σου εγώ τα σέτερ που είχα μέχρι ενός έτους τα έβγαζα μόνα τους στο κυνήγι γιατί σα κουτάβια και ιδικά τα σέτερ είναι πολλή παιχνιδιάρικα και σαν αποτέλεσμα εάν τα βγάλεις με μεγαλύτερα σκυλιά είναι να θέλουνε να παίξουνε με τα αλλά παρά να κυνηγήσουνε .και θα χαλάσεις το κυνήγι και από τα αλλά σκυλιά. Τώρα για το αμάξι που αρνείται να μπει μετά το πέρας του κυνηγίου ρότα τον παλιό ιδιοκτήτη μήπως στη προσπάθεια του να το Βάλη στο αμάξι το έχει κακοποιήσει το σκυλί .αυτό μπορείς να το καταλάβεις εύκολα όταν το φερνής με την αλυσίδα στο αμάξι αν φέρετε αφύσικα π.χ. στυλώνει τα πόδια του και ουσιαστικά το σέρνεις αν έχει την ουρά κατεβασμένη κάτω από τα πόδια του εάν κατουριέται και γένηκα συμπεριφορά αρκετά αφύσικοι σίγουρα έχει χτυπηθεί το σκυλί .λύνεται το πρόβλημα αλλά με μεγάλη υπομονή . συμβουλή μου όταν το πας με την αλυσίδα να του μιλάς χαμηλόφωνα και ήρεμη φωνή και να το ενθαρρύνεις συνέχεια και όταν το Βάλης στην κλούβα να κάτσεις μαζί του για λίγο και να του μιλάς και αν είναι δυνατόν εάν πέφτουνε τα καθίσματα να Βάλης την πόρτα της κλούβας προς το μέρος σας ώστε να σας νιώθει και να σας βλέπει .εάν κάνετε μεγάλη διαδρομή να σταματάς και να το βγάζεις λίγο με την αλυσίδα βόλτα κάνε να νιώσει ότι είναι ασφαλές στην κλούβα και μαζί σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #112214

    Καλησπερα. ευχαριστω για τις συμβουλες σου.
    δεν είχε το σκυλί αλλο ιδιοκτήτη. το έχω απο 1 μηνός. απλα λογικα θελει να τρεξει και αλλο γι αυτο αργει να μπει στο αμαξι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    deminio στις #112292

    Καλήμερα..
    χθες η μικρή σεττερινα μου σήκωσε τις πρώτες πέρδικες. 4 πέρδικες. δεν τις φόρμαρε.
    έκανε σαν τρελό μόλις τις είδε…

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων