ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ nternet?

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #34374

    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΩΡΟΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΠΟΣΟΝ Π.Χ. ΠΕΝΗΝΤΑ ΕΥΡΩ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ.

    ΤΑΣΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    kalogeros22 στις #34377

    ΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!  ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤ ΚΑΡΤΩΝ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ USA.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΑΓΗ ΘΑ ΒΡΕΘΗΤΑΙ ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ .ΚΟΙΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΖΗΤΗΣΕ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ(USA ΕΚΔΟΣΗ) ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 169$ ΤΟ ΜΗΝΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΗ ΑΚΡΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟΥ. Σημειωση, ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΗΤΑΝ  ΧΟΝΔΡΕΜΠΟΡΟΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΕΠΩΝΥΜΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ S/M  ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΙοΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΑΛΑΓΗ ΜΕ ΚΑΡΤΑ USA. ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34384

    Αγαπητοί φίλοι με την νοοτροπία που διακρίνει τους μεγαλοεισαγωγείς και αντιπροσώπους, δεν υπάρχει περίπτωση για σοβαρή προώθηση των προϊόντων τους μέσω ιντερνετ.

    Εδώ βλέπουμε ότι στους καταλόγους που κυκλοφορούν (About, Έθνος – Αγορά) πολλοί αποφεύγουν να δίνουν τιμές, κάτι που γίνεται από κουτοπονηριά για να μην γνωρίζει ο ανταγωνισμός τις τιμές τους.

    Εκτός αυτού τα περισσότερα προϊόντα που εισάγονται κυρίως από την Αμερική διατίθενται σε εξωφρενικά υψηλότερες τιμές λιανικής από τις αντίστοιχες στην Αμερική.

    Μπείτε στα sites της Winchester, Remington και δείτε πόσο πωλούνται στην Αμερική τα φυσίγγια, τα  σκοπευτικά αξεσουάρ, ο ρουχισμός και κάντε σύγκριση.

    Αυτό που συμβαίνει με τα κυνηγετικά είδη, δεν συμβαίνει με κανένα άλλο είδος στην αγορά. Οι τιμές σε όλα τα προϊόντα είναι σχεδόν ίδιες με την υπόλοιπη Ευρώπη, στα κυνηγετικά όμως είμαστε κατά πολύ ακριβότεροι.

    Αρκεί να σας πω, ότι η τιμή σε γαλότσα επώνυμης μάρκας είναι 40 ευρώ φθηνότερη στα καταστήματα της Γαλλίας απ’ ότι στα δικά μας. Με συνέφερε να τις αγοράσω μέσω ιντερνετ και ας πληρώσω 25 ευρώ μεταφορικά.

    Αφήστε τις τιμές των ανταλλακτικών, αν ήμουν οπλουργός θα αγόραζα καινούργια όπλα και θα τα πουλούσα σαν ανταλλακτικά με 300% κέρδος, τέτοιες είναι οι διαφορές. Παράδειγμα η βελόνα κλασσικής καραμπίνας πωλείται στην Αμερική 38$ ενώ στην Ελλαδάρα 65 ευρώ, η ασφάλεια του πιστονιού μαζί με το σωληνωτό παξιμαδακι πωλείται σε αντιπροσωπία 42 ευρώ. Είπατε τίποτα?

    Με ποιο σκεπτικό λοιπόν να υποστηρίξουμε την εγχώρια αγορά φίλε Ανδρέα, από την στιγμή που υποτιμούν την νοημοσύνη μας? Το ελεύθερο εμπόριο δίνει  το δικαίωμα στους εμπόρους να διαμορφώνουν τις τιμές εκεί που θέλουν, αλλά επίσης δίνει το δικαίωμα και σε μας να αγοράζουμε από εκεί που νομίζουμε καλύτερα.

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η ΠΕΒΕΚΕ δεν έχει αντιληφθεί την πρόοδο στην επιμόρφωση του αγοραστικού κοινού και επιμένει σε μεθόδους πωλήσεων σύμφωνα με τα στάνταρ της αγοράς στην 10ετία του ’80 .

    Νομίζω ότι αν γίνονταν κάτι αντίστοιχο με αυτό που έγινε στα αυτοκίνητα, την απελευθέρωση δηλαδή των εισαγωγών, δίνοντας το δικαίωμα σε οποιονδήποτε να εισάγει ανταλλακτικά, θα μπορούσαμε να αγοράζουμε όσο και οι υπόλοιποι ευρωπαίοι.

     

    Φιλικά

    Κώστας

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #34385

    8A SYMONHSO ME TON FILO MOU KOSTA. EGO POU ZO STHN AGGLIA EDO KAI 5 XRONIA, MPORO NA BRO PROIONTA KYNHGETIKA TA OPOIA DEN EXOUN OUDEMIA SXESH STIS TIMES TOUS ME AYTES THS ELLHNIKHS AGORAS. EDO STHN ELLADA, H NOOTROPIA EINAI OTI FAME KAI OTI PIOUME……!!!

    AS TOUS TA PAROUME TORA POU MPOROUME. TRELLA MEGALH ME TO KYNHGI EXOUN OPOTE DEN YPARXEI PERIPTOSH NA MHN MAS TA SKASOUNE!!!

    MAS BLEPOUN SAN EYRO KAI OXI SAN ATOMA. AS MHN MILHSO GIA TO AFTER SALES SUPPORT GIA TO OPOIO DEN NOEITAI NA SYZHTHSEI KANEIS STHN ELLADA MIAS KAI TO TELEYTAIO DEN YPARXEI KAN.

    OPOTE KAI EMEIS ME THN SEIRA MAS PREPEI NA STRAFOUME SE ALLES PHGES, PIO OIKONOMIKES GIA EMAS. ETSI ISOS KAPOTE OI “EXYPNOI” KATALABOUN OTI PREPEI NA STAMATHSOUN NA MAS BLEPOUN SAN EYROPOULA!!!

    FILIKA PANTA!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #34393

    Φίλε ΚΑ-ΒΑR θα συμφωνούσα μαζί σου να στηρίζουμε την Ελληνική αγορά αλλά σε μερικά είδη κυνηγιού νομίζω ότι οι έμποροι εκμεταλλεύονται το πάθος μας για το κυνήγι και τα πωλούν σε εξωφρενικές τιμές. Ειδικά στην επαρχία που ο ανταγωνισμός είναι περιορισμένος ή και ανύπαρκτος η κατάσταση είναι τραγική, πολλά είδη πουλιούνται ακριβότερα από τις μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη) έως και 30%. Επίσης η ποικιλία είναι πολύ περιορισμένη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του είδους που θέλουμε. Ενώ στα διάφορα sites που υπάρχουν στο internet υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε όλα τα είδη, σε κάθε είδος αναγράφετε η τιμή ώστε να μπορείς ,ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις, να επιλέξεις το κατάλληλο. Και το σημαντικότερο οι τιμές είναι ασύγκριτα χαμηλότερες από την Ελλάδα. Μακάρι στο μέλλον να δούμε στο internet και Ελληνικά site σαν τα αντίστοιχα του εξωτερικού και να μπορούμε από αυτά να αγοράζουμε τα διάφορα είδη που μας ενδιαφέρουν και όχι από το εξωτερικό.

    Θόδωρος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #34394

    Tha sumfoniso me olous alla episis tha po oti exoun ginei kapoia vimata veltioseis oso anafora tis times meso e-commerce alla disktixos oxi se emas opou to psonio mas den einai ta DVD alla ta opla o rouxismos kai alla antistixa.

    Ego prosopika den exo kanei kapoia erevna agoras alla gnorizo kala apo polous oti protimoun na psonizoun meso internet apo to exoteriko kai oxi apo edo logo timis fusika. Kati mpoufanakia Columbia xegirismena se times katapliktikes pou edo pane sto diplasio.

    Den uparxei kanena endiaferon apo Elliniki kuvernis na kane sponsor agores meso internet giauto kai i times ton proionton den einai antagonisimes oute apo to rafi alla oute kai agores ektos ellados. Osoi loipon exoun  tin dunami kai ti gnosi to internet kala kanoun kai protimoun tis poio orimes agores tou exoterikou, pernontas fusika kai ena logiko risko na paralavoun allo apo auto pou paraggilan kai na prepei na to steiloun miso i na zitisoun ta lefta tous piso klp klp.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #34398

    Paidia kserete tipota kala site gia kunigetiko eksopliso kai sxetika ?? ektos tou ebay pou pio polu exei maxairia kai merika jackets….Thx

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34403

    http://www.cabelas.com

    Simply the best!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #34413

     Λεωνιδα, κανενα καλο Ευρωπαικο site, που να μπορουμε να συγκρινουμε τιμες, και να μην μπλεξουμε και με τελωνεια????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34419

    Η Ευρώπη κοιμάται ακόμα Βίκτωρα. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρεί κάτι αξιόλογο…

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #34423

    http://www.orvis.com ,ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων