Κυνηγι με ξενο οπλο,ειναι νομιμο ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    FALAKRAS12345 στις #113023

    Σε ευχαρηστω δεν το ηξερα ομως ελατε στο θεμα οπλα


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #353086

    ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΔΗΚΙΟΛΟΓΙΘΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΔΗΚΙΟΛΟΓΙΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ
    ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΑΣΤΗΝΟΜΙΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΞΕΝΟ ΟΠΛΟ
    ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΝΗΘΗΣΜΕΝΟ. ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΑΣΤΗΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΗΝΑ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΔΥΠΛΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΕΒΕΩΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 16 ΣΤΑ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΣΚΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕΤΑ ΠΗΓΕ ΝΑ ΔΗΚΙΟΛΟΓΙΘΕΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΑΡΑΜΠΗΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ…….. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΠΑΡΕΙ ΑΝ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΠΑΡΕΙ… ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΙΞΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΑΝΙΚΕΙ ΣΤΟΝ ΘΕΙΟ ΜΟΥ

    Ωραιες συνηθειες εχετε στα μερη σου!Οσο για τους αστυνομικους………………ουδεν σχολιον………………!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #353087

    Εξετασεις δινεις μια φορα.Την πρωτη για να σου χορηγηθει αδεια θηρας.Εσυ αν δεν την ανανεωσεις για ενα ετος δε σημαινει οτι αφαιρουνται τα δικαιωματα σου και πρεπει παλι να ξαναδωσεις εξαιτασεις.

    Εξετασεις δεν ξαναδινεις,αλλα για ριξε μια ματια στο καταστατικο ενος Κ.Σ,ΑΣΧΕΤΩΣ και αν δεν εφαρμοζεται η σχετικη παραγραφος για τους κυνηγους που ΔΕΝ συμετεχουν ,χωρις δικαιολογια σε ΔΥΟ Γ.Σ του συλλογου τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    FALAKRAS12345 στις #113058

    ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΣΥΝΗΘΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΕΓΓΕΦΑΛΩΝ ΦΙΛΩΝ Η ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΓΓΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΒΡΗΣΕΣ (ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΦΥΛΙΚΑ)ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΦΤΕΕΙ ΟΤΙ ΜΗΛΑΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΙΣΑ ΜΕ ΞΕΝΟ ΟΠΛΟ
    ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΝΗΣΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΙΡΞΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ. ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Η ΒΕΛΟΝΑ
    ΣΤΟ ACCIAIO VECKERS Π

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    kos22 στις #115937

    kalispera egw fetos kinigisa me to oplo toy xaderfou mou efodiasmenos vevaia me tin vevaiwsi pou leei oti plirw tis proipotheseis gia katoxi oplou.Twra skeftomai na agorasw oplo kai dedomenoy oti h vevaiwsi pou exw isxiei gia 3 xronia tha ithela na rwtisw an otan agorasw oplo kai paw na vgalw adeia katoxhs tha mou zitisoun pali ta idia dikaiologitika(mitrwwo,psixiatros ktlp)?rwtaw giati persi o giatros mou pire 70 eyrw kai meta perimena 2 mines na parw to xarti apo tin astynomia!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #355431

    kalispera egw fetos kinigisa me to oplo toy xaderfou mou efodiasmenos vevaia me tin vevaiwsi pou leei oti plirw tis proipotheseis gia katoxi oplou.Twra skeftomai na agorasw oplo kai dedomenoy oti h vevaiwsi pou exw isxiei gia 3 xronia tha ithela na rwtisw an otan agorasw oplo kai paw na vgalw adeia katoxhs tha mou zitisoun pali ta idia dikaiologitika(mitrwwo,psixiatros ktlp)?rwtaw giati persi o giatros mou pire 70 eyrw kai meta perimena 2 mines na parw to xarti apo tin astynomia!

    Λογικα δεν θα στα ζητησουν,ωραιος ο γιατρος ακου 70 ευρω! ;) Αν στο ξαναζητησουν,κλεισε ραντεβου και πηγαινε σε δημοσιο νοσοκομειο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    528
    thomy στις #355434

    kalispera egw fetos kinigisa me to oplo toy xaderfou mou efodiasmenos vevaia me tin vevaiwsi pou leei oti plirw tis proipotheseis gia katoxi oplou.Twra skeftomai na agorasw oplo kai dedomenoy oti h vevaiwsi pou exw isxiei gia 3 xronia tha ithela na rwtisw an otan agorasw oplo kai paw na vgalw adeia katoxhs tha mou zitisoun pali ta idia dikaiologitika(mitrwwo,psixiatros ktlp)?rwtaw giati persi o giatros mou pire 70 eyrw kai meta perimena 2 mines na parw to xarti apo tin astynomia!

    ΕΓΩ ΦΕΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΟΠΛΟ:ΠΗΓΑ ΣΤΟ Α.Τ. Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΞΑΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΔΕΙΞΑ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ.ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΠΛΟ Κ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ Α.Τ. Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΗΡΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Μ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ.ΤΟ ΠΙΟ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΗΤΑΝ Η ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    kostasl στις #355457

    Και εγω με την σειρα μου πριν απο λιγες μερες επισκευτηκα τον ψυχιατρο για την βεβαιωση που θελει η αστυνομια…
    Καταφερα να κριθω ικανος να φερω οπλο… Η εξεταση ηταν πολυ-ωρη και εξαντλιτικη… Με ρωτησε αν πασχω απο ψυχασθενειες, και αφου απαντησα οχι υπεγραψε το χαρτι ;) Τελικα και ο ποιο τρελος μπορει να παρει αδεια οπλοκατωχης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #355459

    Λογικα δεν θα στα ζητησουν,ωραιος ο γιατρος ακου 70 ευρω! ;) Αν στο ξαναζητησουν,κλεισε ραντεβου και πηγαινε σε δημοσιο νοσοκομειο!

    Eδω 50 ειναι η ταριφα.
    Στο δημοσιο νοσοκομειο τουμπες να κανεις δεν σου γραφουν βεβαιωση.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #355460

    Eδω 50 ειναι η ταριφα.
    Στο δημοσιο νοσοκομειο τουμπες να κανεις δεν σου γραφουν βεβαιωση.

    Εδω ειναι 40,αλλα στο νοσοκομειο μας,ο ψυχιατρος εξεταζει πρωτα και δινει βεβαιωσεις.ετσι και αλλιως,ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #355463

    Εδω ειναι 40,αλλα στο νοσοκομειο μας,ο ψυχιατρος εξεταζει πρωτα και δινει βεβαιωσεις.ετσι και αλλιως,ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο.

    Εμας ειχαν βαλει και ενημερωση "Δεν συμπληρωνονται βεβαιωσεις".

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #355468

    Εμας ειχαν βαλει και ενημερωση "Δεν συμπληρωνονται βεβαιωσεις".

    Αμα πας και του κολησεις μια αναφορα στα μουτρα για παραβαση καθηκοντος,θα δεις τι χαρες θα κανει,αλητες για να γλυτωσουν τυχον συνεπειες και να στελνουν οσους χρειαζονται βεβαιωσεις εξω να τα σκανε.Ελλας το μεγαλειο σου! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    scolopax7 στις #115988

    Αφού τη δουλειά αυτή την κάνει και παθολόγος με 20 ευρώ γιατί να πας σε ψυχίατρο?Εδώ πάντως μόνο η άδεια αγοράς καθυστέρησε λίγο,περίπου 10 μέρες.Πάντως να αναφέρω ότι για αγορά 2 όπλων με διαφορά 8 μηνών μου είπαν οτι δεν ισχύουν τα δικαιολογητικά απο το προηγούμενο και τα ξαναζήτησαν όλα απο την αρχή(εξέταση γιατρού,ποινικό μητρώο κ.τ.λ.)

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #355495

    Αφού τη δουλειά αυτή την κάνει και παθολόγος με 20 ευρώ γιατί να πας σε ψυχίατρο?Εδώ πάντως μόνο η άδεια αγοράς καθυστέρησε λίγο,περίπου 10 μέρες.Πάντως να αναφέρω ότι για αγορά 2 όπλων με διαφορά 8 μηνών μου είπαν οτι δεν ισχύουν τα δικαιολογητικά απο το προηγούμενο και τα ξαναζήτησαν όλα απο την αρχή(εξέταση γιατρού,ποινικό μητρώο κ.τ.λ.)

    Εδω δεν μας λενε ετσι,Αν εχεις αγορασει οπλο και δεν εχουν περασει ακομα τα τρια ετη,δεν ξαναζητανε τιποτα απολυτως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    kostasl στις #355512

    Εδω δεν μας λενε ετσι,Αν εχεις αγορασει οπλο και δεν εχουν περασει ακομα τα τρια ετη,δεν ξαναζητανε τιποτα απολυτως.

    Σε αυτο εχεις δικιο… ομως αν βγαλεις τα χαρτια και για οποιον λογο δεν αγορασεις το οπλο τοτε μετα απο 6-8 μηνες δεν ισχυουν και πρεπει να βγαλεις αλλα….
    Τωρα βεβαια αυτο ισως ειναι και στην κριση του καθε υπευθηνου στα οπλα σε καθε Α.Τ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων