epaniel

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    xamouras στις #34598

    Εγώ τα τελευταία 7 χρόνια έχω μια σκυλίτσα επανιέλ. Πολύ ευαίσθητα σκυλιά και πολύ πιο εύκολα εκπαιδεύσημα σε σχέση με άλλες ράτσες , κατά τη γνώμη μου πάντοτε. Είχα την τύχη τη χρονιά που ήταν κουτάβι ακόμα (8 μηνών ) να πέσει σε χρονιά με πολλές μπεκάτσες. Φερμάρισε τα πρώτα πουλιά, και αυτό ήταν . Σταμάτησε τα παιχνίδια και κάθε που έβγαινε από το σπίτι το μυαλό της ήταν μόνο στο ψάξιμο. Φυσικά της άρχισα την εκπαίδευση στην υπακοή από πιο μικρή , πάντα σε στυλ παιχνιδιού ,και με αγκαλιές και χάδια όταν τα κατάφερνε.

    Αλλά και μένα η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να σπρώχνουμε τα σκυλιά στα όρια της φυσικής τους κατάστασης πριν από τη ηλικία των 10 – 11 μηνών γιατί μόνο κακό μπορούμε να τους κάνουμε στη σωστή σωματική τους ανάπτυξη.

    Αυτό δε σημαίνει πως δε θα τα φέρνουμε σε επαφή με θηράματα αλλά πάντα με μέτρο και να προσπαθούμε να θυμόμαστε πως ένα κουτάβι στην ηλικία των 9 μηνών είναι σαν να έχουμε ένα παιδί 5 χρονών περίπου. Χρειάζεται και τα παιχνίδια του και τα χάδια του και πολλή υπομονή και αγάπη από μέρους μας.

    Θα μας τα ανταποδώσει όλα στην ώρα τους.  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34605

    Βασικό για την σωστή ανάπτυξη του μυικού συστήματος ενός κουταβιού πέρα από την σωστή διατροφή, είναι το που και πως ζεί το κουτάβι μας.

    Μην έχουμε απαιτήσεις για φυσική κατάσταση, αν το έχουμε δεμένο η περιορισμένο σε μια κλούβα 2 τετραγωνικών.

    Εγώ την σκυλίτσα μου την έχω ελέυθερη στην ταράτσα 130 μ2 και όλη μέρη τρέχει και παίζει με τον σκύλο.

    Μου έκανε εντύπωση οτι μετά από ολοήμερο κυνήγι επιστρέφαμε το βράδυ κι ενώ εγώ έπεφτα ξερός, στην ταράτσα γίνονταν χαμος απο τα τρεχαλητά της.

    Κώστας

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων