Πλαγιοκαννο ZAMBALA

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    395
    gp106 στις #352923

    Κυνήγησα πρώτη φορα με το καινούργιο μου όπλο το τελευταίο σαβ/κο. Το όπλο κάνει απίστευτες ντουφεκές ιδιαίτερα στις μακρινές αποστάσεις. Το παραπάνω επιβεβαιώθηκε και σε σταθερό στόχο στα 45 μέτρα με 34 γραμ. Νο 8 οπου πραγματικά τα κενά δεν ξεπερνούσαν τα 3 και σε κάποια σημεία τα 2 εκατοστά. Βέβαια σε κοντινές ντουφεκιές 25-30 μέτρα ήθελε πολύ προσεκτική σκόπευση και οι τσίχλες ήταν χαλασμένες στις περισσότερες των περιπτώσεων. Σαν γενικό σχόλιο θα έλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το όπλο για την χρήση που το προορίζω. Παραταύτα έχω να κάνω και 2 αρνητικά σχόλια που απ'ότι βλέπω τα ανέφερε και άλλος συνάδελφος στην προηγούμενη σελίδα.

    1.Η πρώτη σκανδάλη έχει την τάση να χτυπάει το δάκτυλο και το φαινόμενο είναι πιο έντονο στις βιαστικές επομίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν μετά από 47 ντουφεκιές το δάχτυλο να είναι πιασμένο (όχι πονεμένο). Ανάλογο φαινόμενο δεν έχω παρατηρήσει σε ανάλογου αριθμού ντουφεκές με το superpose που έχω το οποίο είναι ίδιου βάρους και τσοκαρίσματος απλά έχει 70 cm/70 mm κάννες αντί για 76 cm/76 mm του zambala. Αξίζει να σημειωθεί ότι η δεύτερη σκανδάλη δεν χτυπάει καθόλου.

    2.Εκτός του πιασμένου δάκτυλο η επόμενη συνέπεια ήταν έντονος πονοκέφαλος ένα μισάωρο μετά τη λήξη του κυνηγίου. Κατέφυγα στη λύση του depon όπως ορθά έκανε και ο συνάδελφος. Την Κυριακή που οι ντουφεκιές ήταν λιγότερες σε αριθμό (23) δεν παρατηρήθηκε πονοκέφαλος.

    Δεν γνωρίζω ποιός ακριβώς παράγοντας μπορεί να ευθύνεται για αυτά συμπτώματα κρατάω όμως επιφύλαξη μήπως οφείλονται στο γεγονός ότι το όπλο είναι καινούργιο……..δεν γνωρίζω δεν απαντώ!!! :blink:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #353304

    δοκιμασε λιγοτερα γραμμαρια σκαγια 28 το πολυ 30 και μας ξαναλες τα συμπερασματα σου … :lol:
    εγω με 28 γραμμαρια ειδα τρομερη διαφορα και στο λακτισμα και στο βουησμα στα αυτια μου…ουτε μπαζουκα να ειχα…!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    smiltos στις #113397

    Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα παραπάνω. Εχω το ZABALA SPORT έχει αυτόματους εξολκείς και ενώ στα 2 πρώτα κυνήγια πέταγε τους κάλυκες έξω στα επόμενα 2 (4 φορές το έβγαλα όλες κι όλες) ο κάλυκας από την αριστερή θαλάμη απλώς τραβιόταν και δεν πετιόταν έξω. Υπάρχει άραγε πρόβλημα ή έτσι γίνεται? (το έχω δοκιμάσει με διάφορα φυσίγγια αλλά μόνο 35-40 ντουφεκιές καινούργιο γαρ το όπλο.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #353347

    Να ρωτήσω κάτι άσχετο με τα παραπάνω. Εχω το ZABALA SPORT έχει αυτόματους εξολκείς και ενώ στα 2 πρώτα κυνήγια πέταγε τους κάλυκες έξω στα επόμενα 2 (4 φορές το έβγαλα όλες κι όλες) ο κάλυκας από την αριστερή θαλάμη απλώς τραβιόταν και δεν πετιόταν έξω. Υπάρχει άραγε πρόβλημα ή έτσι γίνεται? (το έχω δοκιμάσει με διάφορα φυσίγγια αλλά μόνο 35-40 ντουφεκιές καινούργιο γαρ το όπλο.)

    φιλε smilto ρωτας …(Υπάρχει άραγε πρόβλημα ή έτσι γίνεται?)
    δεν ειναι λογικο να παιρνεις καποιο οπλο με αυτ.εξωλκεις και μετα απο καποια κυνηγια να μην σου πεταει εξω το φυσιγγι…!!! :lol:
    σιγουρα καποιο μικρο προβληματακι θα υπαρχει…στο κανει συνεχεια η καποιες φορες?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #113434

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΕΛΑΣΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΙΚΑ

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ 28 ΕΩΣ 32 ΓΡΜ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΚΑΡΙΑΙΑ

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΙΚΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑ 2 ΝΤΕΠΟΝ.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #353364

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΕΛΑΣΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΙΚΑ

    ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ 28 ΕΩΣ 32 ΓΡΜ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΚΑΡΙΑΙΑ

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΙΚΑ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΑ 2 ΝΤΕΠΟΝ.

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΣΕ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #113456

    χαιρετω παιδια,

    Φιλε smiltos σε παρακαλω προσεξε εαν το κάνει( δηλαδη να μενει μεσα και ναα μην πετα τον καλυκα), μονο οταν ριχνεις και τα δυο φυσιγγια.Εαν ριξεις μονο το δεξι το κάνει?

    Εαν οχι απλα επειδη το οπλο ειναι καινουργιο, μεσα στον καναλι που βρισκονται οι εξολκεις ισως εχει μεινει καποιο γρεζο κλπ και μλοκαρει εκει με την δευτερη βολη.Εαν το λαδιασεις καλα( προσεχε ομως τις υπερβολες μην φουσκοσεις το ξυλο στην παπια οταν το συναρμολογησεις) και το δουλεψεις λιγο με το χερι, λογικα δεν θα στο κανει, η ισως το κανει μετα απο μερικα κυνηγια.
    Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω στο Laurona Ultimo που εχω, το οποιο επισης ειναι Ισπανικο.

    Φιλικα

    Kurzhaar

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    smiltos στις #113564

    Το κάνει κι όταν ρίχνω ένα φυσίγγιο μόνο το δεξί. Παρόλα αυτά με κάτι δοκιμαστικά (αδρανείας? λέγονται) που πήρα από το οπλοπωλείο τα πετάει κανονικότατα. Οπότε πιστεύω ότι το όπλο δεν έχει πρόβλημα αλλά ίσως με την τουφεκιά διογκώνεται ο κάλυκας και κάπου βρίσκει στην θαλάμη οπότε δεν πετάγεται.
    Ενα άλλο σημαντικότερο πρόβλημα που είδα προχθές είναι ότι το όπλο παρουσίασε σημεία οξείδωσης. Είχα δεί κάτι σημαδάκια την περασμένη Κυριακή και προχθές αυτά είχαν πολλαπλασιαστεί σε αριθμό όσο και μέγεθος. Εχω τρελαθεί γιατί το έχω μόνο 1 μήνα έχει βγεί σε 4 κυνήγια και δεν δικαιολογείται αφού όλες μου οι βόλτες γίνανε με ηλιόλουστο καιρό και το όπλο δεν βράχηκε πουθενά. Οι οξειδώσεις είναι στην δεξιά πλάκα που καλύπτει τον μηχανισμό και στο δεξιό καμπύλο τμήμα ακριβώς πίσω από την βελόνα (δεν ξέρω πως λέγεται) (αυτό την προηγούμενη Κυριακή είχε οξειδωθεί στο 1/5 του περίπου ενώ προχθές η οξείδωση είχε καλύψει το μισό τουλάχιστον). Επίσης μερικά στίγματα έκαναν την εμφάνισή τους και στην αριστερή πλάκα. Η θήκη που χρησιμοποιώ είναι μια υφασμάτινη hillman την τσέκαρα και δεν είχε ίχνος υγρασίας. Ξέρει κανείς τι παίζει? Τόσο ευαίσθητο είναι (η ατσάλινη βάση του) ? Αν δηλαδή βρεθεί σε πραγματικά άσχημες συνθήκες και δεν το σκουπίσω αμέσως τι πρόκειται να γίνει ?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #353460

    Το κάνει κι όταν ρίχνω ένα φυσίγγιο μόνο το δεξί. Παρόλα αυτά με κάτι δοκιμαστικά (αδρανείας? λέγονται) που πήρα από το οπλοπωλείο τα πετάει κανονικότατα. Οπότε πιστεύω ότι το όπλο δεν έχει πρόβλημα αλλά ίσως με την τουφεκιά διογκώνεται ο κάλυκας και κάπου βρίσκει στην θαλάμη οπότε δεν πετάγεται.
    Ενα άλλο σημαντικότερο πρόβλημα που είδα προχθές είναι ότι το όπλο παρουσίασε σημεία οξείδωσης. Είχα δεί κάτι σημαδάκια την περασμένη Κυριακή και προχθές αυτά είχαν πολλαπλασιαστεί σε αριθμό όσο και μέγεθος. Εχω τρελαθεί γιατί το έχω μόνο 1 μήνα έχει βγεί σε 4 κυνήγια και δεν δικαιολογείται αφού όλες μου οι βόλτες γίνανε με ηλιόλουστο καιρό και το όπλο δεν βράχηκε πουθενά. Οι οξειδώσεις είναι στην δεξιά πλάκα που καλύπτει τον μηχανισμό και στο δεξιό καμπύλο τμήμα ακριβώς πίσω από την βελόνα (δεν ξέρω πως λέγεται) (αυτό την προηγούμενη Κυριακή είχε οξειδωθεί στο 1/5 του περίπου ενώ προχθές η οξείδωση είχε καλύψει το μισό τουλάχιστον). Επίσης μερικά στίγματα έκαναν την εμφάνισή τους και στην αριστερή πλάκα. Η θήκη που χρησιμοποιώ είναι μια υφασμάτινη hillman την τσέκαρα και δεν είχε ίχνος υγρασίας. Ξέρει κανείς τι παίζει? Τόσο ευαίσθητο είναι (η ατσάλινη βάση του) ? Αν δηλαδή βρεθεί σε πραγματικά άσχημες συνθήκες και δεν το σκουπίσω αμέσως τι πρόκειται να γίνει ?

    ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΑΝΟΣLAW ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΙΣ ΚΑΝΕΣ (ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ) , ΤΟ ΕΛΥΣΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΣΠΡΕΙ WD40 ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΝΙΑ ΔΛΔ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΑΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΙ ΠΑΝΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΕ ΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΝΤΟΣ ΕΜΕΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΕ, ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΩ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΩ WD40 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΣ ΜΙΑ ΣΑΚΟΥΛΑ ΠΑΝΙΑ (ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΗΣ ΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΟΜΙΔΗ ΣΤΗΝ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΛ 210 6642747) ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 15 ΕΥΡΟ ΤΑ 25 ΚΙΛΑ) ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΡΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΣ ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΟΥΝΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ. ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΖΟΓΟΣ ΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΣΚΑΝΔΑΛΛΗΣ ΕΠΑΙΖΕ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑ ΟΠΛΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΖΕΨΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ, ΕΠΕΙΣΗΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΑΝΔΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΦΥΚΤΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 50-80 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΑΛΑΚΟΝΟΥΝ, ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΕΞΟΛΚΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΓΡΕΖΙ, Η ΓΙΑ ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΥΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΙΞΙΜΟ. ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 46 έως 54 (από 54 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων