SUPER POSE “CONQUEST”

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35324

    Επειδη ο χρονος μεχρι να αρχισει το κυνηγι ειναι αρκετος αν εχεις χρονο πηγαινε σε ενα σκοπευτηριο και δοκιμασε το ριχνοντας καμποσα φυσιγγια!

    Ειναι μια καλη πρωτη δοκιμη για το καθε οπλο

    Γιωργος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #35342

    είμαι κάθετα αντίθετος σε οτιδήποτε κατασκευάζεται στην τουρκία! οι λόγοι νομίζω είναι προφανείς (τουλάχιστον για εμένα!)

    Τώρα αν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα φτηνό σ/π γιατί να μην πάρει το μπαϊκάλ? από όσα έχω μάθει δεν ακούστηκε ποτέ τίποτα κακό σε βάρος του σε σχέση βέβαια με την αξιοπιστία του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35598

    ΚΑΛΟΝΤΟΥΦΕΚΟ και από μένα να ειναι το οπλο arwen!!!

    Στις συναντήσεις που κάνουμε στη Μαλακάσα αν μπορείς φέρτο να το δοκιμάσεις όπως λέει και ο DUCKHUNTER. Είναι ίσως το καλύτερο τεστ για το όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #35747

    Το Baikal μπορεί να είναι δοκιμασμένο αλλά είναι άσχημο όπλο.

    Πάντως από γνωστούς μου που έχουν ALMAR δεν έχω ακούσει για προβλήματα.

    Θα δείξει στο σκοπευτήριο και την επόμενη σεζόν.

    Αν ήταν όμως προβληματικά ή επικίνδυνα δε θα είχε παρέμβει κάποια αρμόδια αρχή;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35752

    Το όπλο σου δεν είναι σε καμια περίπτωση επικίνδυνο, αφού έτσι κι αλλιώς είναι δοκιμασμένο να αντέχει κάποιες πιεσεις.

    Εκεί που συνήθως πάσχει ένα φτηνό όπλο είναι στην αντοχή του στον χρόνο και στην χρήση. Τι θέλω να πω, κάποια όπλα μετα από κάποιο διάστημα χαλαρώνουν τα κλειδιά τους, κουνάνε και όταν πας στον οπλουργο για επισκευή αντιλαμβάνεσαι οτι δεν συμφέρει να τα επισκευάσεις λόγω κόστους.

    Πιστεύω οτι με μια προσεκτική χρήση, ελαφρές γομώσεις και φυσίγγια που αναγράφουν τις πιέσεις τους, θα το κρατήσεις χρόνια. Μην το χρησιμοποιήσεις στις τσίχλες και φυσικά δεν κάνει για συχνή χρήση στο σκοπευτήριο.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    spiretos στις #56427

    Καλησπέρα παιδιά,

     

    Εγώ κυνηγώ έναν χρόνο με την Conquest 901 την καραμπίνα και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

    Ψάχτηκα πάρα πολύ στο internet πριν την αγοράσω και όλα δείχνουν ότι η εταιρία πρέπει να είναι Γερμανική.

     Έχω βρει ένα-δυο γερμανικά site που την έχουν.

    http://www.bauer-marketing-gmbh.de/aktuelles.swf%5B/url">

    [url=”http://www.planet-of-gun.de/shop/k005u008s001.htm&#8221;>http://www.planet-of-gun.de/shop/k005u008s001.htm

     

    και έναν κατάλογο στο

    https://store.bluebookinc.com/Info/PDF/Firearm/TrademIndex.pdf

    με διάφορες εταιρίες που είχε αυτά τα στοιχεία:

     

    CONQUEST

    MK Vertriebs-Gesellschaft

    Am Tairnbacher Weg 14

    Dielheim D-69234 GERMANY

    Fax No.: 011-49-06222-7721-35

    Website: http://www.mk-v.de

    Email: conquest@mk-v.de

     

    Στην κάνη της όντως γράφει MK VertriebsGesellschaft.

    Πάντως όταν την αγόρασα δεν μου έδωσαν τίποτα συνοδευτικά του στυλ manual.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #56429


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από arwen στίς 11 Aπρίλιος 2004


    Αν ήταν όμως προβληματικά ή επικίνδυνα δε θα είχε παρέμβει κάποια αρμόδια αρχή;


    [/indent]

    Σίγουρα θα είχε παρέμβει κάποια αρμόδια αρχή. Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα όμως και όχι στην Ελλάδα.

    Εδώ περιμένουμε πρώτα να υπάρξουν θύματα και μετά να λάβουμε ΙΣΩΣ κάποια περιστασιακά ημιμετρα και βέβαια με την απαραίτητη προϋπόθεση να έχει γίνει μεγάλος ντόρος στα κανάλια.

    ’λλωστε δε θα έπρεπε να είχε φτιαχτεί κι ένα εργ. δοκιμών όπως σε πολλές άλλες χώρες;;;

    Καλοτουφέκιστο να είναι και ό,τι θέλει ας είναι. Εγώ πάντως για πολλούς λόγους (ένας απο αυτούς είναι και η ασφάλειά μου) δεν θα το έπαιρνα.

    Νομίζω πως για να έχεις το κεφάλι σου λίγο πιο ήσυχο, πρέπει να προσέχεις τι φυσίγγια χρησιμοποιείς… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56544

    H Τουρκική οπλοβιομηχανία έχει πάρει τα πάνω της πάντως και τα cz – toz εκεί κατασκευάζονται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #56608

    Εγώ πάλι δεν έχω καμμία προκατάληψη για ότι κατασκευάζεται στην Τουρκία, ούτε και μου είναι προφανείς οι λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να τους εμπιστευόμαστε.

    Εκτός από τα Conquest, εκεί φτιάχνονται και οι Beretta Stoeger. Για να βάζει αυτή η εταιρεία την φίρμα της επάνω σε όπλα που φτιάχνονται από τους γείτονές μας είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίζουν μερικά πράγματα παραπάνω.

    Επίσης όπως μπορεί να γνωρίζεται οι Τουρκαλάδες φτιάχνουν οι ίδιοι και τα F16 τους. Λέτε να αρχίζουν να κουνάνε τα κλειδιά τους μετά από μερικές παραβιασούλες στο Αιγαίο?

    Πάντως το COnquest το έχει φίλος μου μου κυνηγάμε μόνιμα μαζί λαγό, και δεν του έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, αν και όπως καταλαβαίνετε τα φυσίγγια που πέφτουν είναι λίγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56610

    Eγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως καταφέρνουν οι Τούρκοι να κατασκευάζουν όπλα με κόστος μικρότερο απο ότι οι Ρώσσοι και μάλιστα σε πολλά εάν όχι σε όλα χρησιμοποιώντας στα ξύλα καρυδιές?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #56612

    Μπορεί να είναι καρυδιές γιαλαντζί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #56616

    Ο λόγος είναι απλός … τσιγκουνεύονται το μέταλλο και βάζουν μπόλικο ξύλο (ούτε ντιβανοκασέλα να ήταν).

    Αφερίμ εφέντι…..

    Υ.Γ. Ο φίλος σου έχει κάνει ασφάλεια ζωής που χρησιμοποιεί το κατασκεύασμα εκ Τουρκίας ;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #56620

    Ως γνωστόν ο χάλυβας , από τον οποίο κατασκευάζονται και όπλα , έχει τον τελευταίο καιρό διαρκώς αυξανόμενη τιμή  ( για την ντιβανοκασέλα όμως δεν ξέρω ) …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56756

    Για να λέμε και των αλλων  και των περί φτηνών κρεάτων κλπ.

    Οταν ένοιωσα έτοιμος για να κάνω την “δική”  αγορά στα όπλα, πήγα και αγόρασα το φτηνό μοντέλο της Marochini, τότε ήτανε ποιό φτηνό από το ρώσικο, κατέληξα σε αυτό πεπεισμένος μάλιστα ότι ήταν και καλύτερο από το ρώσικο, έγραφε βλέπετε πάνω vickers  το ατσάλι στις κάννες όπως και το χιλιοταλαιπωρημένο κοκοροντούφεκο του πατέρα μου.  Μάταια ο πωλήτης προσπαθούσε για λίγες χιλιάδες παραπάνω να με πέισει να πάρω το λίγο ακριβότερο μοντέλο της αυτής εταιρείας με εντελώς άλλο μηχανισμό, ή το ρώσικο, εγώ εκεί, το πήρα μάλιστα και 76 αρες κάννες και θαλάμες,  και τσοκ */** , το καλό βεβαια ήταν ότι μου έρχόταν απίθανα χωρίς καμία μετατροπή,  Ενα χρόνο μετά παρείγειλα και 2ο ζευγάρι κάννες, οι 67αρες κυλινδρός /μισο, μετά από 2-3 μήνες ήρθαν, αλλά με βελτιωμένο /βελτιωμενο και μια πολύ φαρδιά ρίγα,. Τις “εφαρμόσαμε”  και ο καλός σου βολεύτηκε μιά χαρά, δούλευε μόνο τις κοντές  2ημερα τσιχλοκυνήγια, ότι περνούσε κάτω απο 30 μέτρα πεθαινε, το είχα βολευτεί πολύ το ρημάδι, έλα όμως που μετά από 2 χρόνια το όπλο άρχισε να κουνάει,  “ανοιξαν” τα πλαινά, το πάω ύποθετικά μου το έφτιαξαν, αλλά αυτοί απλώς τα έσφιξαν στην μέγγενη,  το δούλεψα λίγο και μετά το παράτησα, Το είχα πάρει 32.000 το ρώσικο είχε 34,000 και αυτο που μου πρότεινε  36.000,(το οποίο βεβαια μάλλον θα το είχα ακόμη) το 2ο ζευγάρι με την εφαρμογή κόστισε  20,000,  το όπλο έφτασε δηλαδή 52.000, έψαξα διάβασα, ρώτησα, και περίμενα την ευκαιρία, όταν την βρήκα πήρα το δίκαννο μου, δεν είναι τίποτα φοβερό αλλα για μένα τότε ήταν,(105,000 την στιγμή που έκανε 185.000 στην αντιπροσωπεία).  οικονομική υπέρβαση για οπλο.  Δεν το μετάνοιωσα, φέτος έκλεισε 20 χρόνια συνεχούς και μεγάλης χρήσης, με τα σημάδια του χρόνου πάνω του.Τα έβγαλε με το παραπάνω τα λεφτά του.  Καμμιά φορά πάμε να γλυτώσουμε λεφτά και τα δίνουμε διπλά για αυτό όταν παίρνουμε κάτι για συγκριμένη χρήση ετών καλό είναι να είναι τουλάχιστον ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΕΠΑΡΚΕΣ για αυτό που το θέλουμε.

    Παντελής

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 16 έως 29 (από 29 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων