ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,221 έως 8,235 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #228857

    Καλησπερα Νικο
    Ξεκινα τις αποριες και θα σε βοηθησει αρκετος κοσμος. :lol:

    Επισης καλο θα ηταν αν εβρισκες το βιβλιο του Χατζιωτη, να παρεις μια ιδεα στην αρχη, καλο θα ηταν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #203445

    http://www.biblionet.gr/main.asp?page=show…p;bookid=174298

    Βίκτωρα αυτό εννοείς???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #228856

    Και μιας και αναφέρθηκες σε απορίες, η πρώτη μου είναι ποια είναι τα απαραίτητα υλικά για αρχή???
    Για να ξεκινήσω σιγά σιγά και μετά θα πάμε και στα ποιο εξειδικευμένα…. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #203447

    Αυτο εννοω ναι.

    Τι φυσιγγια θες να φτιαξεις; Απλα ρελιαστα, ή με αστερι;

    Θες παραγωγη (πολλα) ή θες να φτιαχνεις 1-2 κουτια για την καθε εξοδο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #228851

    Αυτο εννοω ναι.

    Τι φυσιγγια θες να φτιαξεις; Απλα ρελιαστα, ή με αστερι;

    Θες παραγωγη (πολλα) ή θες να φτιαχνεις 1-2 κουτια για την καθε εξοδο;

    Δε γνωρίζω ποια η διαφορά στα ρελιαστά απο αυτά με αστέρι….Εννοώ βλητικά τι αποδίδει το καθε ένα
    Όσο για το δεύτερο θέλω να φτιάχνω λίγα φυσίγγια, όπως είπες 1-2 κουτιά για κάθε έξοδο, καθαρά για μένα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #203449

    Γνωμη μου τοτε ειναι να προμηθευτεις μια φτηνη μηχανη αναγομωσης οπως η Lee ή η Mec 600.

    Oπωσδηποτε επισης και μια ζυγαρια ακριβειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #203450

    http://www.idiogomosi.com/index.php

    Βρήκα αυτό το site…Ελπίζω να με κατατοπήσει, και μαζί με το βιβλίο και αρκετό ψάξιμο να αρχίσω σιγά σιγά να μπαίνω στο νόημα…
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #228848

    [url=”http://www.idiogomosi.com/index.php”]http://www.idiogomosi.com/index.php[/url]

    Βρήκα αυτό το site…Ελπίζω να με κατατοπήσει, και μαζί με το βιβλίο και αρκετό ψάξιμο να αρχίσω σιγά σιγά να μπαίνω στο νόημα…
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια…

    Mη το συζητας. Οτι χρειαστει, εδω ειμαστε.
    Απλα, επειδη δεν ξερεις αν σ'αρεσει η οχι αυτη η διαδικασια, καλο θα ηταν να μην δωσεις ενα σκασμο λεφτα σε εξοπλισμο, ειδικα σε μια εποχη που κανενος δε του περισσευουν :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #228847

    [url=”http://www.idiogomosi.com/index.php”]http://www.idiogomosi.com/index.php[/url]

    [color=”#FF0000″]Βρήκα αυτό το site[/color]…Ελπίζω να με κατατοπήσει, και μαζί με το βιβλίο και αρκετό ψάξιμο να αρχίσω σιγά σιγά να μπαίνω στο νόημα…
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια…

    Φιρί φιρί το πας να μη μ' αφήσεις να κοιμηθώ απόψε αλλά δεν θα στο κάνω το χατήρι :P

    Από Δευτέρα που θα έχω πιό πολύ χρόνο θα τα πούμε εκτενέστερα :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #228846

    [b][size=3]Φιρί φιρί το πας να μη μ' αφήσεις να κοιμηθώ απόψε αλλά δεν θα στο κάνω το χατήρι ;)

    Από Δευτέρα που θα έχω πιό πολύ χρόνο θα τα πούμε εκτενέστερα :P [/size][/b]

    Κώστα το ελπίζω…Ξεκίνησα να διαβάζω απο περιέργια και δοκιμή, και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.Όπως είπα και στον Βίκτωρα η νύχτα σήμερα θα είναι μεγάλη, όπως και πολλές ακόμα κατα τα φαινόμενα….Μάλλον κόλησα το μικρόβιο…. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #228845

    Κώστα το ελπίζω…Ξεκίνησα να διαβάζω απο περιέργια και δοκιμή, και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.Όπως είπα και στον Βίκτωρα η νύχτα σήμερα θα είναι μεγάλη, όπως και πολλές ακόμα κατα τα φαινόμενα….Μάλλον κόλησα το μικρόβιο…. :lol:

    Νικόλα, παν' απ' όλα να μη βιαστείς.

    Η Ιδιογόμωση είναι ανίατη ασθένεια και πολύ επικίνδυνη (με την καλή αλλά και την κακή έννοια).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #228842

    [font=”Comic Sans MS”]Καταστημαααααα.
    Καλημεραααααα!!!!! ;)

    Για GM3,τι εχουμε;;;;;
    Θελω για 30gr,το πολυ 31gr για τσιχλα,με 6ρι κλεισιμο αλλα και με ρελι.
    Και μια συνταγουλα για φασσουλα στα 34gr (το πολυ) με επιχαλκομενα σκαγια (αυτα εχω μονο) Νο6.
    Ζηταω πολλα;;;;; :lol:
    Και για να μη βαλει τις φωνες ο Θειος (ksap),o "πελετης εχει παντα δικιο",λενε.!!! :P
    Ευχαριστω εκ των πρωτερων.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #228841

    Επειδή θέλω να ξεκινήσω την ιδιογόμωση σιγά σιγά, αλλά όσο και αν προσπάθησα σε αυτό το topic δεν κατάφερα να βγάλω άκρη, μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει απο που μπορώ να αρχίσω να διαβάζω???
    Υπάρχει κάποια σελίδα στο topic που να εξηγεί λίγο τα πράγματα απο την αρχή, κάποιες ωρολογίες, στην αναγραφή των setup τί σημαίνει το καθετί κτλπ??
    Ή αν υπάρχει κάποιο βιβλίο γιατί πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω εδώ και ώρα τι είναι αυτά που γράφεται διαβάζοντας το topic αλλά κάπου το χάνω…

    Φιλε μου η καλητερη λιση για ενα νεο ιδιογομωτη χωρις πολλα λεφτα εΛ01-003-00 ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΡΟΦΗΣ ΠΑΓΚΟΥ Νο.12-16-20-28-32-36 ιναι
    1]Λ01-003-00 ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΡΟΦΗΣ ΠΑΓΚΟΥ Νο.12-16-20-28-32-36 ………http://www.iolan.gr/
    2]Μια ζυγαρια ακριβιας θα σου ελεγα μια ηλεκτρονικη απο ebay 0,01 για αρχη και φτηνοτερη και καλητερη απο τη REX με τα πιατακια
    3]Μια καλημπρα καλλα θα ηταν αυτη του ΛΑΝΑΡΑ ου εχει και ξεκαψουλοτη ………………………Λ01-006-00 ΚΑΛΥΜΠΡΑ ΓΙΑ ΓΕΜΑΤΑ Η ΑΔΕΙΑ & ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΨΥΛΙΩΝ Νο. 12
    4]Επιλεγεις ενα μπαρουτι και για αρχη περνεις μια μικρη ποσοτιτα .
    5]Αναλογα το μπαρουτι που διαλεξαις περνεις σηγγεντροτιρες .
    6]Μερικα σκαγια στο νουμερο που θελεις και τελος
    7]Μερικα χαρτονακια για το κλησημο .

    Αυτο που δε σου αναφερα και το αφησα να το πω στο τελος ειναι οι καληκαις .Τωρα εκει αλλοι θελουν παλιους [θα χριαστεις καληκοκοφτη]και αλλοι θελουν κενουριους .

    ΥΓ.Θα σου ελεγα να μην υποτιμησεις αυτα τα φυσιγγια αντιθετα βγαζουν πολυ καλλες τουφεκιες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #228819

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=4]Καταστημαααααα.
    Καλημεραααααα!!!!!

    Για GM3,τι εχουμε;;;;;
    Θελω για 30gr,το πολυ 31gr για τσιχλα,με 6ρι κλεισιμο αλλα και με ρελι.
    Και μια συνταγουλα για φασσουλα στα 34gr (το πολυ) με επιχαλκομενα σκαγια (αυτα εχω μονο) Νο6.
    Ζηταω πολλα;;;;;
    Και για να μη βαλει τις φωνες ο Θειος (ksap),o “πελετης εχει παντα δικιο”,λενε.!!!
    Ευχαριστω εκ των πρωτερων.[/size][/font][/b]

    Κωστα η GM3 ειναι ατιθαση κοπελα και σκληρη , θελει προσοχη και τροπο να την φτιαξεις σωστα , αλλα αν βρεις τα κολπα που θελει κανει πολλα εργα , καλο ειναι να μην ανεβεις σε 34 γρ ακομα και με χοντρα σκαγια , μια πολυ καλη και δοκιμασμενη τουφεκια με 33 γρ υπαρχει , την ριχνει φιλος με Α400 φανατικα και μονο στις μπλε κυριες , γνωμη μου ειναι να δουλευεται με χοντρα σκαγια , θελει ψαξιμο σε συγκεντρωτηρα γιατι εχει ταση να σκορπισει την τουφεκια , δεν θελει πολυ πατημα και μην προκοψεις συγκεντρωτηρα με το δικαννο , και μια τελευταια λεξη , ΣΚΟΤΩΝΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    giokas στις #228808

    Επειδή θέλω να ξεκινήσω την ιδιογόμωση σιγά σιγά, αλλά όσο και αν προσπάθησα σε αυτό το topic δεν κατάφερα να βγάλω άκρη, μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει απο που μπορώ να αρχίσω να διαβάζω???
    Υπάρχει κάποια σελίδα στο topic που να εξηγεί λίγο τα πράγματα απο την αρχή, κάποιες ωρολογίες, στην αναγραφή των setup τί σημαίνει το καθετί κτλπ??
    Ή αν υπάρχει κάποιο βιβλίο γιατί πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω εδώ και ώρα τι είναι αυτά που γράφεται διαβάζοντας το topic αλλά κάπου το χάνω…

    Δεν χρειαζεται να ψαξεις πολυ οτι πληροφορια θελεις για την ιδιογομωση θα την βρεις στο τοπικ που υπαρχει για το σκοπο αυτο ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΤΩΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΩΝ θα γραψω κατι και θα φερω την σελιδα μπροστα ,νανε καλα ο ΝΙΚΟΣ που φροντισε και εδωσε ολες αυτες τις χρησιμες πληροφοριες………

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,221 έως 8,235 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων