ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,691 έως 9,705 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #408103

    παιδια εχω γινει παλυ μελος μετα απο αρκετο καιρο που ειμουν πριν

    Καλώς όρισες Νικόλα.

    Άντε να ξαναμαζευτούμε σιγά σιγά γιατί μείναμε πίσω φέτος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408104

    εχω αρχησει να ασχολουμε με ιδιογομωσει για 12αρι εκτος απο το 28αρι που ασχολουμουν πριν πηρα αρκετα υλικα  εχω ομως ενα πρωβλημα οταν κλεινω τα φυσιγγια με δραπανο και αστεροιδες κλεισιμο μου βγενουν μονοπαντα και οχι ομοκεντρα  φτει η βαση του δραπανου γιαυτο  ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΗ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟς ΚΛΕΙΣΗΜΑΤΟΣ  Η ΟΧΙ  και τελος σκεφτομε να παρω την μηχανη του λαναρα για αστερι και ρελι   για να αποφυγω το ενοχλητικο θορυβο του δραπανου  ειναι καλη εχει στοπ για να ρυθμηζη το υψος του φυσιγγιου η πας στην τυχη οπως η παλιες ρελιαστρες  με ενδιαφερη για αστερι στα 57,8mm και για ρελιασμα στα 60mm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408106

    εχω παρει το στροφιο το 12S DANIELE MANCINI  για αστερι και βαθος 2,00 mm αυτο το στροφιο μπενη στην μηχανη του λαναρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #408108

    εχω παρει το στροφιο το 12S DANIELE MANCINI για αστερι και βαθος 2,00 mm αυτο το στροφιο μπενη στην μηχανη του λαναρα

     

    αν εχει σπειρωμα Μ6 ναι…αν εννοεις το Ι2S..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #408109

    εχω αρχησει να ασχολουμε με ιδιογομωσει για 12αρι εκτος απο το 28αρι που ασχολουμουν πριν πηρα αρκετα υλικα εχω ομως ενα πρωβλημα οταν κλεινω τα φυσιγγια με δραπανο και αστεροιδες κλεισιμο μου βγενουν μονοπαντα και οχι ομοκεντρα φτει η βαση του δραπανου γιαυτο ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΗ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟς ΚΛΕΙΣΗΜΑΤΟΣ Η ΟΧΙ και τελος σκεφτομε να παρω την μηχανη του λαναρα για αστερι και ρελι για να αποφυγω το ενοχλητικο θορυβο του δραπανου ειναι καλη εχει στοπ για να ρυθμηζη το υψος του φυσιγγιου η πας στην τυχη οπως η παλιες ρελιαστρες με ενδιαφερη για αστερι στα 57,8mm και για ρελιασμα στα 60mm

     

    Δραπανο κολονταο εχεις?? η με βαση που ανεβοκατεβαινει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408115

    εχω αρχησει να ασχολουμε με ιδιογομωσει για 12αρι εκτος απο το 28αρι που ασχολουμουν πριν πηρα αρκετα υλικα εχω ομως ενα πρωβλημα οταν κλεινω τα φυσιγγια με δραπανο και αστεροιδες κλεισιμο μου βγενουν μονοπαντα και οχι ομοκεντρα φτει η βαση του δραπανου γιαυτο ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΗ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟς ΚΛΕΙΣΗΜΑΤΟΣ Η ΟΧΙ και τελος σκεφτομε να παρω την μηχανη του λαναρα για αστερι και ρελι για να αποφυγω το ενοχλητικο θορυβο του δραπανου ειναι καλη εχει στοπ για να ρυθμηζη το υψος του φυσιγγιου η πας στην τυχη οπως η παλιες ρελιαστρες με ενδιαφερη για αστερι στα 57,8mm και για ρελιασμα στα 60mm

    Αγαπητε Νικο απο την περιγραφη σου το προβλημα που αναφερεις εχει αμεση σχεση με την ευθυγραμμηση του συστηματος σου.

    ειναι βεβαιο πως εχεις καποια αισθητη παρακετρη λειτουργια ,,τωρα το που οφειλετε ειναι δισκολο να απαντηθει αν δεν το δει καποιος απο κοντα.

    βεβαια θα υπαρχει θεμα στην αποδοση των φυσιγγιων το μεγαλητερο που μπορω να φαντασθω ειναι η ασταθεια των αποτελεσματων απο φυσιγγι σε φυσιγγι αδιαφορα του αν εχεις με μεγαλη ακριβεια ζυγισει και την πυριτιδα αλλα και τα σκαγια

    γενικα το ρελιασμα σε δευτερο χρονο μετα το αστεροειδες δεν ειναι ευκολη υποθεση στο να ελεχθει  . πολλοι αρκουνται στο οτι ολα τα φυσιγγια τους εχουν ακριβως το ιδιο υψος.. αρα θανε στεθερα μεταξυ τους … αλλα δεν ειναι ετσι.

    οι στροφες των δραπανων που συνηθως χρησημοποιουνται ειναι πολλες ( 400-600  ) και ο χρονος που περιστρεφονται  πανω στο πλαστικο του καλυκα μαζυ με την πιεση ειναι αδυνατον να ελεχθει με την χειροκινητη δραση. αποτελεσμα ,,ναι μεν αντε να ελενξουμε το τελικο υψος..αλλα ο χρονος περιστροφης οσο και η πιεση που ασκηθηκε απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο ποτε δεν ειναι ο ιδιος ..με αποτελεσμα την διαφορετικη σκληροτητα στα χειλη του τελικου φυσιγγιου.. αυτος θα ειναι και ο λογος της μη σταθερης αποδοσης των φυσιγγιων.

    για να παμε σε ενα σχετικα ελενχομενο ρελιασμα θα πρεπει να βρουμε τροπο στροφων αρκετα κατω απο τις 200 στροφες με αρκετη ροπη στρεψης.. πραγματα που δραπανα πανω  σε μια βαση ,,η απλα δραπανα παγκου δεν διαθετουν.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #408149

    Νίκος Σάμος wrote:
    εχω αρχησει να ασχολουμε με ιδιογομωσει για 12αρι εκτος απο το 28αρι που ασχολουμουν πριν πηρα αρκετα υλικα εχω ομως ενα πρωβλημα οταν κλεινω τα φυσιγγια με δραπανο και αστεροιδες κλεισιμο μου βγενουν μονοπαντα και οχι ομοκεντρα φτει η βαση του δραπανου γιαυτο ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΗ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟς ΚΛΕΙΣΗΜΑΤΟΣ Η ΟΧΙ και τελος σκεφτομε να παρω την μηχανη του λαναρα για αστερι και ρελι για να αποφυγω το ενοχλητικο θορυβο του δραπανου ειναι καλη εχει στοπ για να ρυθμηζη το υψος του φυσιγγιου η πας στην τυχη οπως η παλιες ρελιαστρες με ενδιαφερη για αστερι στα 57,8mm και για ρελιασμα στα 60mm

    Αγαπητε Νικο απο την περιγραφη σου το προβλημα που αναφερεις εχει αμεση σχεση με την ευθυγραμμηση του συστηματος σου. ειναι βεβαιο πως εχεις καποια αισθητη παρακετρη λειτουργια ,,τωρα το που οφειλετε ειναι δισκολο να απαντηθει αν δεν το δει καποιος απο κοντα. βεβαια θα υπαρχει θεμα στην αποδοση των φυσιγγιων το μεγαλητερο που μπορω να φαντασθω ειναι η ασταθεια των αποτελεσματων απο φυσιγγι σε φυσιγγι αδιαφορα του αν εχεις με μεγαλη ακριβεια ζυγισει και την πυριτιδα αλλα και τα σκαγια γενικα το ρελιασμα σε δευτερο χρονο μετα το αστεροειδες δεν ειναι ευκολη υποθεση στο να ελεχθει . πολλοι αρκουνται στο οτι ολα τα φυσιγγια τους εχουν ακριβως το ιδιο υψος.. αρα θανε στεθερα μεταξυ τους … αλλα δεν ειναι ετσι. οι στροφες των δραπανων που συνηθως χρησημοποιουνται ειναι πολλες ( 400-600 ) και ο χρονος που περιστρεφονται πανω στο πλαστικο του καλυκα μαζυ με την πιεση ειναι αδυνατον να ελεχθει με την χειροκινητη δραση. αποτελεσμα ,,ναι μεν αντε να ελενξουμε το τελικο υψος..αλλα ο χρονος περιστροφης οσο και η πιεση που ασκηθηκε απο φυσιγγιο σε φυσιγγιο ποτε δεν ειναι ο ιδιος ..με αποτελεσμα την διαφορετικη σκληροτητα στα χειλη του τελικου φυσιγγιου.. αυτος θα ειναι και ο λογος της μη σταθερης αποδοσης των φυσιγγιων. για να παμε σε ενα σχετικα ελενχομενο ρελιασμα θα πρεπει να βρουμε τροπο στροφων αρκετα κατω απο τις 200 στροφες με αρκετη ροπη στρεψης.. πραγματα που δραπανα πανω σε μια βαση ,,η απλα δραπανα παγκου δεν διαθετουν.

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    Μαρκο , τα φυσιγγια μου σκοτωνουν παρα πολυ  , τι πρεπει να κανω για να μειωσω αυτο το φαινομενο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408160

    Μαρκο εσυ τη πρωτηνης για ενα καλο κλεισημο του αστερι  η και ρελι  δηλαδη τη ειδους μηχανημα για να εχω ενα σταθερο φυσιγγιο και ποιοτικο που γιαυτο το λογο και μονο αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογωμοση  γιατι στα ετοιμα δεν εβρησκα σταθεροτητα  για την μηχανη του λαναρα που κανη για αστερι και ρελι τη λες  εμενα δεν με ενδιαφερη η ποσοτιτα θελω μονα 20 φυσιγγια την βραδια να φτιαχνω που τα ζυγηζω ενα ενα με ακριβια με μηχανικη zυγαρια  REX

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408166

    Μαρκο , τα φυσιγγια μου σκοτωνουν παρα πολυ  , τι πρεπει να κανω για να μειωσω αυτο το φαινομενο ?

    μια λυση ειναι να σκοτωνεις λιγοτερα

    μια αλλη αν το προβλημα σου ειναι νομικο -ηθικο

    πολιτογραφησου σε χωρα οπου το σκοτωμα ειναι μικροπλημελημα

    αν παλι θελεις αμεση λυση

    μπορεις να γεμιζεις φυσιγγια με τροπους που δεν σκοτωνουν…. υπαρχουν μεσα στο φορουμ μερικοι …που φτιαχνουν τετοια… ενα ΠΜ και θα σου πουν τροπους…

    αλλα αν ειναι ιστορικου χαρακτηρα κατα βαθος και δεν το αντιλαμβανεσε

    προσπαθησε να ερμηνευσεις στον εαυτο σου…το πως οπλα μιας αλλης εποχης .. με φοβερα αργες γομωσεις και πρωτογονες πυριτιδες… γομωσεις που με το ζορι εφταναν τα 320 μ/δ με χαρτινους καλυκες και σκαγια αστα να πανε… χρειαζονταν <<καρα>> για να παν τα κυνηγια στο χωριο….

    αυτοι να δεις τι προβλημα ειχαν με τα σκοτωματα τους… αστα!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #408168

    Μαρκο , τα φυσιγγια μου σκοτωνουν παρα πολυ , τι πρεπει να κανω για να μειωσω αυτο το φαινομενο ? μια λυση ειναι να σκοτωνεις λιγοτερα μια αλλη αν το προβλημα σου ειναι νομικο -ηθικο πολιτογραφησου σε χωρα οπου το σκοτωμα ειναι μικροπλημελημα αν παλι θελεις αμεση λυση μπορεις να γεμιζεις φυσιγγια με τροπους που δεν σκοτωνουν…. υπαρχουν μεσα στο φορουμ μερικοι …που φτιαχνουν τετοια… ενα ΠΜ και θα σου πουν τροπους… αλλα αν ειναι ιστορικου χαρακτηρα κατα βαθος και δεν το αντιλαμβανεσε προσπαθησε να ερμηνευσεις στον εαυτο σου…το πως οπλα μιας αλλης εποχης .. με φοβερα αργες γομωσεις και πρωτογονες πυριτιδες… γομωσεις που με το ζορι εφταναν τα 320 μ/δ με χαρτινους καλυκες και σκαγια αστα να πανε… χρειαζονταν <<καρα>> για να παν τα κυνηγια στο χωριο…. αυτοι να δεις τι προβλημα ειχαν με τα σκοτωματα τους… αστα!!!!!

    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee

    ευχαριστω , φυγω παλι για δοκιμες , θα τα πουμε σε δυο μερες ,  εσυ δεν θα πας για δοκιμες ?? δεν ειπαμε δεν μενουμε πολυ μεσα στα Forum ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408169

    Μαρκο εσυ τη πρωτηνης για ενα καλο κλεισημο του αστερι η και ρελι δηλαδη τη ειδους μηχανημα για να εχω ενα σταθερο φυσιγγιο και ποιοτικο που γιαυτο το λογο και μονο αποφασησα να ασχοληθω με την ιδιογωμοση γιατι στα ετοιμα δεν εβρησκα σταθεροτητα για την μηχανη του λαναρα που κανη για αστερι και ρελι τη λες εμενα δεν με ενδιαφερη η ποσοτιτα θελω μονα 20 φυσιγγια την βραδια να φτιαχνω που τα ζυγηζω ενα ενα με ακριβια με μηχανικη zυγαρια REX

    μια mec 600 θα σου κανει μια χαρα την δουλεια  που θελεις..συν καλυμπραρισμα καψο-ξεκαψουλομα..κλπ…. την δουλευω παρα πολλα χρονια…και δεν ρελιαζω τα αστερια .. μετα ( αυτο ειναι η προσωπικη μου τεχνικη )

    …αν παλι για τους λογους σου θελεις αστερι και μετα ντε και καλα και ρελιασμα παρε ενα στροφειο προσαρμοσε το σε μια ρελιαστρα χειρος..και ρελιασε με το χερι με αργες στροφες… για ελενχο στο υψος μπορεις να βαλεις μια γραμμη -ενκοπη στο μεταλο..και μολις φτανει το υψος αυτο σταματας… σε γενικες γραμμες με μια ρελιαστρα χειρος ..δεν μπορεις και να θελεις να επιφερεις μεγαλη διαφορα στο τελικο υψος..

    .για τις ποσοτητες και το μερακι που θες να εχει το ενχειρημα σου..και μεσα σε ενα παρα πολυ χαμηλο κοστος νομιζω ειναι μια λυση.

    απο εκει και περα πρεπει να πας σε ενα αρκετα ακριβο δραπανο παγκου υμανατα…συν καποια μηχανη βεβαιως αν δεν υπαρχει.. για το αστεροκλεισιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408174

    ευχαριστω , φυγω παλι για δοκιμες , θα τα πουμε σε δυο μερες ,  εσυ δεν θα πας για δοκιμες ?? δεν ειπαμε δεν μενουμε πολυ μεσα στα Forum ?

     

    μολις γυρισα απο σκοπευτηριο..( ειναι μολις 5 λεπτα απ το σπιτι μου ) και εγγραφω δεδομενα για φυσιγγι λαγου 38γρμ ( μολις εγιναν τεστ διατρησης και κατανομων )  για φιλο που θελει κατι καλο ,,μαλακο.. και να σκοτωνει…αλλα χωρις φαμφαρες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #408183

    για την μηχανη της GAEP τη λες ειναι καλη  και ποσο στοιχηζει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #408205

    για την μηχανη της GAEP τη λες ειναι καλη και ποσο στοιχηζει

    δεν την εχω δουλεψει και δεν εχω γνωμη προσωπικη να σου πω. οπως δεν γνωριζω και  τιμη. νομιζω ομως οτι ειναι ακριβοτερη απο την mec 600 χωρις ναμαι και 100% βεβαιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #408262

    Mec 600 απο τον Καλκατσακο 240 Ε

    http://www.kalkantzakos.com/Category.asp?ID=851

    Gaep S 1000 απο airgunshop.gr  950 E

    http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=32978

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,691 έως 9,705 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων