ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,976 έως 9,990 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416049

    Κια μενα  με 28γρ Νο 8 ηταν το καλυτερο ποσοστο.

    Αλλα και με 28 γρ Νο 8 εχω κανει κατι κυνηγια τρυγονιου στην εναρξη τρομερα !!! Απιστευτα σκωτοματα !!!

    Αλλα και με 28 γρ Νο 9 κατι τσιχλες … κηδεια  ( μην φανταστεις … βεβαια μεχρι 20 κελσιου οχι πολλα κρυα )


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416050

    victz wrote:
    Kοιτα Πετρο, νομιζω οτι για το σπορτιγκ μια χαρα ειναι το 24αρι. Προσωπικα το δοκιμασα περισσοτερο για την εμπειρια, αλλα επειδη ειχα και την ανασφαλεια, κατεβηκα απο τ0 9 στο 9μιση. Βεβαια και απο αποψη κοστους εχει ενα ενδιαφερον επισης. Ομολογω ομως οτι σε πιατακια δεν εχω ριξει ακομα. Περσι εριξα με 32γρ και οταν απο τα 32 επεσα στα 28, παλι ειχα το ιδιο αγχος, αλλα τελικα δεν αλλαξαν πολλα πραματα στην αποδοση. Ευελπιστω οτι και φετος θα συμβει κατι παρομοιο. Αλλωστε παω για τη πλακα, για να εξασκηθω λιγο τους μηνες που δεν εχει κυνηγι, για τη παρεα, και για να ασχολουμαι με κατι που μου αρεσει. Ετσι οπως ειδα τις κατανομες βεβαια, ισως χρειαστει να αποχωριστω το Skeet και να παιξω λιγο με το LM

    Βικτωρα εγω προσωπικα γεμισα 24 gr για την εμπειρια και για το κοστος. Προσωπικα μου αποψη παντα. Αν μου αρεσε στο sporting θα το γεμιζα και για τσιχλες. Απλα τωρα θα γεμισω οτι υλικα εχω και θα το αφησω στην ακρη.

    Kαλα, παιζει να δοκιμασω και γω, και να ανακαλυψω οτι δεν μου αρεσει επισης. Θα δειξει τις επομενες βδομαδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #416089

    Sniper645 wrote:
    Πετρο με ποσα γραμμαρια Aquilla γεμισες το 24ρι???

    Κωστα 1,20.

     

    Δοκιμασε το 1,25χ28-Ζ2Μ24 ή PS23 με φελλο.

    Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    bogvagg στις #416149

    KIKLADES …..Μακράν οι χειρότερες είναι οι ΜΒ , ακολουθεί η ΤΕCΝA , μετά η CSΒ1 και η Α1 μάλλον δεν παίρνει χαμπάρι

    Μπράβο ρε φίλε για τα βίντεο που κάθησες και εφτιαξες και για το χρόνο που διέθεσες για το θέμα αυτό.Τελικά φαίνεται πως ειχα δίκιο.Τη μεγαλύτερη ευθύνη την φέρει η νιτρογλυκερίνη και το σχήμα των κόκκων τους.Αρα και να μπλέξω με την F2 X 36 που μου προτείνει ο φίλος ο Δημήτρης πάλι θα εχω τέτοιου ειδους προβλήματα αφού και οι δυό τους ( ΜΒ 36 & F2 36 )εχουν την ιδια  ακριβώς χημική σύσταση.(85% νιτροκυτταρίνη-10% νιτρογλυκερίνη- και κάποια αλλα συστατικά ακόμη, στα οποία και εκεί εχουν ακριβώς τις ιδιες ποσότητες,ακόμη και το μέγεθος και το σχήμα των κόκκων τους,ως και η πυκνότητά τους (510 gr/lt).Πάντως σ’ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416207

    H A1 ομως και η CSB δεν εχουν νιτρογλυκερινη. Μαλλον επιδραει και το βαρος του καθε κοκκου, γιατι οι μονοβασικες εχουν πιο βαρια φυλλιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #416231

    Καλησπέρα φίλοι μου. Θα ήθελα να  ρωτήσω δύο πράγματα που με απασχολούν. Ποιές οι διαφορές μεταξύ της SipeN και της S4 γιατί σαν μορφή και σύσταση μου φαίνονται ίδιες. Ακόμη αν σε κάποιον δεν κάνει κόπο, θέλω να γεμίσω χάρτινους κάλυκες για το παλιό δίκανο κειμήλιο απο τον παππού μου. Χρειάζεται λόγω φθοράς από τον χρόνο και την χρήση (φραγκοτ του 1929) μαλακά φυσίγγια. Προσανατολίζομαι να χρησιμοποιήσω τους χάρτινους της NSI extra quality με πράσινη couvette και “μάλλινες” Diana. Τι πυρίτιδα να χρησιμοποιήσω για φυσίγγια 30 -32 γραμμαρίων; Οι χάρτινοι κάλυκες πόσες φορές μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416267

    Νομιζω οτι δεν υπαρχει περιορισμος σχετικα με ποια πυριτιδα μπορεις να γεμισεις, φτανει να κανει για τα βαρη που θες. Προσωπικα θα πηγαινα σε Α1 ή καποια αλλη μεγαλου ογκου, και φυσικα παραδοσιακο κλεισιμο με ρελι. Νομιζω οτι ο χαρτινος ανετα γεμιζεται 2-3 φορες, αλλα μετα την πρωτη φορα, διαστελλεται εσωτερικα, και το βυσμα μπαινει πιο ευκολα, οποτε και η πρασινη couvette εχει μεγαλυτερο νοημα τοτε. Οσο για το κλεισιμο, μεχρι 3 φορες εχει τυχει να γεμισω χαρτινους, παλιους ομως, με πιο χοντρα τοιχωματα. Για τους καινουριους που ειναι πιο λεπτοι, εως 2 φορες, και δε τους ξαναγεμιζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #416276

    Σ’ευχαριστώ πολύ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #416309

    Καλημέρα σας. Ενδιαφέρουσα κουβέντα είχατε το Σαββατοκύριακο (προηγούμενη σελίδα). Μπήκα λίγο από το κινητό (ήμουν στο χωριό) και είχα όρεξη να πω κι εγώ δυο λόγια πάνω στις απόψεις που εκφράστηκαν, αλλά μου τα χάλασε η COSMOTE, χάλια σήμα όλο διακοπές, και μού ‘σπασε τα νεύρα. Τώρα πια δεν έχει νόημα, μόνο θέλω να ρωτήσω, από απλή περιέργεια:

    -Κώστα, σε τι δόση δοκίμασες την PRIMA-V και την F2x28, και με ποιο καψούλι ?

    -Και συ Βίκτωρα, σε τι δόση την G2000 ? (Βλέπω ξεκίνησες ήδη ζεστά τις προετοιμασίες για το σκοπευτήριο! Καιρός είναι να αρχίσουμε να το επισκεπτόμαστε).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #416312

    Kαλημερα Στελιο

    Δοκιμασα 3 δοσεις με την G2000, διαφοροποιωντας ελαχιστα τη πυριτιδα σε γομωση με το 616 και το cx2000. Επισης μια δοση με 686 και AS στα 28γρ. Oι διαφορες που ειδα ηταν ελαχιστες, αλλα οι δοκιμες εγιναν στο ποδι, γιατι εριχνε ο Σαλαβαντακης και καποιοι αλλοι αθλητες διπλα, και δεν ηθελα να τους ενοχλω. Παρολα αυτα, πηρα μια ιδεα για το τι περιπου παιζει. Μαλλον θα δοκιμασω τη Κυριακη στα πιατακια, αν βολεψει ο καιρος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #416315

    -Κώστα, σε τι δόση δοκίμασες την PRIMA-V και την F2x28, και με ποιο καψούλι ?

    Prima V: 1,42~1,43χ28-cx2000-PS23 or Z2M24 με φελλο μεσα

    F2X28: 1,36Χ28-CX2000-τα ιδια με το προηγουμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416327

    xxpetros wrote:

    Sniper645 wrote:
    Πετρο με ποσα γραμμαρια Aquilla γεμισες το 24ρι???

    Κωστα 1,20.

    Δοκιμασε το 1,25χ28-Ζ2Μ24 ή PS23 με φελλο. Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος!!!

    http://s259.beta.photobucket.com/user/sniper645/media/FILE0029_zpsb5a9f4b2.mp4.html
    “Αν κανεις δεν σε μισει,τοτε κατι κανεις λαθος”.

     

    Κωστα 1,25 χ 28 γρ λιγο δεν ειναι ??  Μηπως θελει 1,40 ??

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    MARIOS-BENELLI στις #416367

    Παιδιά καλησπέρα έχω καιρό να μπώ στο forum λόγω πανεπιστημιακών υποχρεώσεων.Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία απορία που έχω σχετικά με την κατασκευή ενός φυσιγγίου που πρόκειται να φτιάξω.
    Είμαι καινούργιος στις ιδιογομώσεις γι’αυτό συγχωρέστε με αν κάτι που θα αναφέρω είναι λάθος ή δεν ταιριάζει.
    Θα ήθελα να κατασκευάσω ένα φυσίγγιο με :
    -κάλυκα Nobel sport 12/70/23
    -πυρίτιδα Τecna
    -σκάγια 36 gr no 6,7
    -βύσμα μισόταπα
    -κλείσιμο αστεροειδές 6άρι
    Η ερώτηση που προκύπτει έχει ως εξής: Με τι κριτήρια θα υπολογίσω το ύψος της μεσόταπας που θα αγοράσω ?? το καψύλιο 688Η686 θα με καλύψει??
    και σε τί πιέσεις περίπου θα βρίσκομαι με αυτά τα υλικά???

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να έγινα κατανοητός.

    Φιλικά Μάριος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #416384

    Παιδιά καλησπέρα έχω καιρό να μπώ στο forum λόγω πανεπιστημιακών υποχρεώσεων.Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μία απορία που έχω σχετικά με την κατασκευή ενός φυσιγγίου που πρόκειται να φτιάξω.
    Είμαι καινούργιος στις ιδιογομώσεις γι’αυτό συγχωρέστε με αν κάτι που θα αναφέρω είναι λάθος ή δεν ταιριάζει.
    Θα ήθελα να κατασκευάσω ένα φυσίγγιο με :
    -κάλυκα Nobel sport 12/70/23
    -πυρίτιδα Τecna
    -σκάγια 36 gr no 6,7
    -βύσμα μισόταπα
    -κλείσιμο αστεροειδές 6άρι
    Η ερώτηση που προκύπτει έχει ως εξής: Με τι κριτήρια θα υπολογίσω το ύψος της μεσόταπας που θα αγοράσω ?? το καψύλιο 688Η686 θα με καλύψει??
    και σε τί πιέσεις περίπου θα βρίσκομαι με αυτά τα υλικά??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να έγινα κατανοητός. Φιλικά Μάριος.

    Η υπομονή είναι πικρή, αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.
    Ζαν-Ζακ Ρουσσώ http://www.youtube.com/user/nterekiateam

    Μαριε , αν καταλαβα καλα , θελεις να στησεις μπεκατσοφυσιγγο ? αν ναι , εισαι σε λαθος μονοπατι , αλλα μπορεις να γραψεις τι θελεις ακριβως να φτιαξεις ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    MARIOS-BENELLI στις #416387

    Δημήτρη σκοπός μου είναι να στήσω ένα φασσοφύσιγγο που θα έχει μία καλή κατανομή στα 20 μέτρα. Η επιλογή της πυρίτιδας έγινε λαμβάνοντας υπ’όψη την καλή προσαρμογή της στις καιρικές εναλλαγές. Πάντως αν έχεις να αντιπροτείνεις κάποια καλή συνταγή ή κάποια ένσταση πάνω στη συνταγή που προανέφερα εγώ φυσικά είναι καλοδεχούμενες οι προτάσεις σου.Όπως ανέφερα είμαι καινούργιος στον κλάδο της ιδιογόμωσης και θα μου ήταν χρήσιμη κάθε τύπου πληροφορία που θα αποκομίσω από το forum και κατ’επέκτασιν από όσους έχουν εμπειρία πάνω σε αυτό το κομμάτι.

    Φιλικά Μάριος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 9,976 έως 9,990 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων