ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,406 έως 12,420 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #486438

    Χαμηλα κ αριστερα ριχνει,,το εχω προσεξει!,θα το κοιταξω και αυτο,,Υπαρχει μηπως αλλη συνταγη για μεγαλυτερη διασπορα;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486446

    Χαμηλα κ αριστερα ριχνει,,το εχω προσεξει!,θα το κοιταξω και αυτο

    ΑΥΤΟ μονο να κοιτάξεις και να φτιαξεις , τι να την κανεις την διασπορα η την συνταγή την καλη όταν το οπλο σου ριχνει την κατανομή 1 μετρο χαμηλοτερα και πιο αριστερα από την μπεκατσα?????? δεν είναι κριμα να πηγαινουν όλα στραφι ? αυτό είναι το μεγαλυτερο λαθος που κανουν σχεδόν ολοι οι κυνηγοι , τελειως λαθος οπλο σε μετρα , καμια γνωση με τεχνικη σκοπευσης , επωμιση χωρις περαιτερω σχολια , αλλα τσοκ αμερικανικο τρελο , και φυσιγγι με την πιο ακριβη πυριτιδα ,  αγοράζουμε δηλαδή μια φεραρι να παμε στο παγκοσμιο πρωταθλημα να τρεξουμε και βαζουμε έναν βοσκο με την γκλιτσα να οδηγησει , μετα θα φταιει φυσικα η φεραρι για το αποτέλεσμα , μην παρεξηγηθεις με αυτά που γραφω δεν αναφέρομαι σε εσενα προσωπικα , φτιαξε πρωτα από οαλ και πανω από όλα το οπλο σου , συνταγες εχουμε πολλες και με ανοιγματα οσο θελεις ακομα και από τα 5 μετρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #486460

    Δεν παρεξηγουμαι. επειδη ξεκινησα περυσι και δεν εχω καποιον να με βοηθησει καλοδεχουμενα ολα,εσεις με βοηθησατε πολυ και ευχαριστω ολους!  .εγω με σουπερ ποζε κυνηγουσα σταθερα τσοκ 1 και 3,,,3χρονια την εχω την καραμπινα!στα 35 μετρα που την δοκιμαζα,και δοκιμασα τα δικα μου φυσιγγια σαν νεος στην ιδιογομωση..μου εφευγε περιπου πεντε ποντους αριστερα και ελαχιστα χαμηλα,!και επειδη νομιζα οτι εφτεγα εγω εβαλα και αλλον να ριξει να σιγουρευτω,και παλι εφευγε αριστερα,.δευτερα θα παω να το κοιταξω και στην εναρξη επιστροφη στο ποζε!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #486520

    Μάνο (B.M.W.) που είσαι,τι κάνεις,χάθηκες……….. :unsure:

    Ετοίμασες καμιά…..<<ρουκέτα >> για την έναρξη..??????…. :scratch:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #486541

    Μάνο (B.M.W.) που είσαι,τι κάνεις,χάθηκες……….. :unsure: Ετοίμασες καμιά…..<<ρουκέτα >> για την έναρξη..??????…. :scratch: ΛΟΥΚΑΣ.

     

    Ελα ρε λουκά μια χαρά είμαι,εσύ τι κάνεις?είσαι στο χωριό?

    κάτι έχω ετοιμάσει και με πολύ μικρή ανάκρουση (συνταγή του ksap) :yahoo:  :yahoo:

    αυτά είναι όμως για όλο τον χρόνο,χειμώνα καλοκαίρι 😉  😉

    πέρυσι στα δύο τελευταία κυνήγια έπαθα πλάκα,θα σου δώσω αμα βρεθούμε κανένα κουτί να τα δοκιμάσεις :wacko:  :wacko:  :yes: χαχαχαχαχαχα

    θα απομακρινης όμως τα γυναικόπαιδα για λόγους ασφαλείας χαχαχα :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #486552

    θα απομακρινης όμως τα γυναικόπαιδα για λόγους ασφαλείας

    :yahoo: :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Εχω <<φορτωθεί>> καμιά δεκαριά κουτιά φυσίγγια,από Νο 10-12 διασποράς

    μέχρι Νο 5 Long Range………. :yes:  και πάω πρός τα πάνω.

    Τώρα θα μου πείς τι θα τα κάνω όλα αυτά αφού πουλιά δεν έχει….??????????

    Ελα μου ντε…………  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Πάντως αέρα από τον Παρνασσό θα πάρουν…… :yes:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #486554

    Καλες χελωνες Λουκαααααα …………….χαχαχα :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #486555

    Καλες χελωνες Λουκαααααα …………….χαχαχα :yahoo: :yahoo: :yahoo:

    Αν και ήμαστε………out of topic….. B-) ……Βασιλάκη σ’ ευχαριστώ πολύ επίσης

    και σε σένα όπου πάς… :bye:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #486743

    Καλημερα!!!!!ερωτηση,εχει καποιος να προτεινει μια πυριτιδα που να ειναι για 28-30 γρ και να μπορει να δουλευτει με συνθηκες δυσκολες??δηλαδη υγρασια,παγωνια,βροχη,κτλπ..!γιατι εχω διαβασει που γραφουν καποιοι συναδελφοι αυτη η πυροτιδα δεν κανει με βροχη,αυτη δεν κανει με ζεστο καιρο,,!και τα σχετικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    490
    panos citori στις #486756

    f2x28 τροποποιημενη μονοβασικη αρκετα σταθερη σε καιρικες μεταβολες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #486872

    έρειξα στα ορτυκια τα φυσιγγια που είχα ετοιμασει στα 28γρ.

    οι συνταγες ήταν η εξης:

    csb5 1.4, μεσοταπα Θωδη 25, καλυκας rio και καψουλι rio, N.9 28gr (κλεισιμο 58μμ)
    g3000, 1.55 μεσοταπα Θωδη 25, cheddite και καψουλι cx2000, N.9 29.5gr (κλεισιμο 57,5μμ)
    csb5 1.4, bp z2m 24, καλυκας rio και καψουλι rio, N.9 28gr (κλεισιμο 58-57,5μμ)
    csb5 1.4, Gual SG24, καλυκας RIO και καψουλι rio, N.9 28gr (κλεισιμο 58-57,5μμ)

    τα αποτελεσματα πολυ καλα, το high light ήταν οτι ο SG24 μου εδοσε 2 πουλια πολυ μακρινα, ξερα!

    H csb5 μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις! Ελπιζω και τον χειμωνα να έχω επιτυχίες γιατι δουλευεται και ευκολα με την LEE και λεω να την καθιερώσω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486874

    H csb5 μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις! Ελπιζω και τον χειμωνα να έχω επιτυχίες γιατι δουλευεται και ευκολα με την LEE και λεω να την καθιερώσω

    ολες οι ισπανιδες είναι κορυφη , τον χειμωνα δουλεψε 688 καψουλι και ανεβασε την πυριτιδα στο 1,45 και εισαι αστερι , τα καλυτερα υλικα  των εταιριων είναι τα σκοπευτικα , αυτό δυστυχως δεν εχουν καταλαβει πολλοι φιλοι κυνηγοι , στο ορτυκι τα 24 γρ με 10  νουμερο σκαγια είναι υπεραρκετα και φονικότατα , καλυτερα να δουλεψεις Csb 6 η οποια κανιε και ελαφρα μεγαλυτερη διασπορα από την 5 , CSB 6 x 1,25 x 25 gr ν 10  x piston skeet 25   προκομενος χ 688 , το απολυτο ορτυκοφυσιγγο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #486910

    δημήτρη ευχαριστώ για τις προτασεις σου! Βασικα παλιοτερα με τα skeet είχα πολλες αστοχιες και για ψυχολογικους λογους προς το παρων δε θα κατεβω κατω απο τα 27γρ.

    για τα ισπανικα υλικα εχω καταλήψει οτι πρεπει να ειναι σοβαρα, γιατι τα χρησιμοποιουν πολλες σοβαρές εταιριες στο εξωτερικο, πχ eley, rio κλπ. Επισης τα Δορκας2001 που τα εβγαζε και στα 28γρ και ήταν ενα απο τα αγαπημενα μου φυσιγγια ήταν με psb5. Αρα με ψαξιμο μπορει να δόσουν πολυ καλα αποτελεσματα.

    παντως τη συνταγη με την csb6 θα τη θυμαμαι αν μου φυγουν τα ψυχολογικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Κώστας Καρδιτσιώτης στις #486919

    Φίλε Δημήτρη Καλημέρα.

    Τώρα μπήκα στο Forum ύστερα πό πολύ καιρό και ξαφνιάστηκα με την συνταγή που δίνεις (cx2000X1.70X33) , γιατί είναι εκτός προδιαγραφών κατασκευαστή. Οι πιέσεις που θα ανεβάσει θα είναι πολύ μεγάλες. Και καλά εσύ έχεις Benelli , καποιος άλλος πχ με ένα δίκανο μπορεί να πάθει κάποιο ατύχιμα.  Η συνταγή  αυτή μπορεί να γίνει αποδεκτή μόνο με προοδευτικό καψίλι. Π.χ. 686 ή 615.  Με καψίλι  ψχ2000 ή 616 ή 688 μπορείς να χησιμοποιήσεις Την Ακουίλα σε ποσότητα 1,58 με 1,60 και 32 σκάγια και συγκεντρωτήρα θώδη 23. Με την μηχανή Lee κλέινει απίστευτα καλά και δίνει άριστες συγκεντρώσεις. Η  αρχική ταχύτητα κυμαίνεται από 390 έως 400 m/sec.

    Με καλά σκάγια (13 ή 14 σκάγια /gr) , έχουμε πάρα πολύ καλές μένουσες ταχύτητες  στα 35 ή ακόμα και στα 40 πραγματικά μέτρα.  Επίσης αυτή η μαλακία  πολλών νηπίων ιδιογωμοτών περι κιλων στατικής πίεσης είναι που χαλάει το τελικό αποτέλεσμα.Το τελικό ρέλιασμα να είναι όσο γίνεται πιο μικρό. Δοκίμασε αυτό που σου λέω και θα δεις αποτελέσματα. Η στατική πίεση χρησιμποιούνταν παλιώτερα από τους παπούδες μας που οι πυρίτιδες ήταν διαφορετικές και οι άνθρωποι ρίχναν με το τσιπουροπότηρο μπαρούτι. Εξάλλου μια σημαντική παράμετρο που κανένας ιδιογομωτής δεν λαμβάνει υπόψιν τουείναι  το καψίλι. Αντλούμε πληροφορίες είτε από παλιούς ιδιογομωτές, είτε από παλιά βιβλία- συνταγολόγια που χρησιμοποιούνταν καψίλια βροντώδη υδραργύρου. Σήμερα όμως τα καψίλια είναι κροτώδη μολύβδου και συνεπώς έχουν διαφορετικό εκρηκτικό κύμα και κατ επέκταση οι πυρίτιδες  δημιουργούν διαφορετικές πιέσεις κατά την ανάφλεξή τους. Επωμένως είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η γώμωσήμας θα έχει το απαιτούμενο βάρος σκαγίων και το κλέισιμο αν ειναι αστερι να μήν έχει βαθύ ρέλι ώστε μια γ’ωμωση 32 γραμμαρίων να γίνεται τεχνιτά 40, αλλά με πενιχρά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #486923

    ειχε ζητησει μια συνταγή για κρυο καποιος φιλος , του ειχα γραψει 1.70 χ 33 με 2000 καψουλι και σε 8 αστερι με Ακουιλα , κλεισιμο στα 58 χιλ , είναι 1000 % ασφαλης αυτή η συνταγή ακομα και σε δικαννο παλιο αν χρησιμοποιηθεί στις συνθυκες που ζητησε ο φιλος , η αλλαγη σε 686 θα ριξει το πολύ τις παραγομενες πιεσεις κατά 40- 50 Bar , την στατικη πιεση που χρησιμοποιει ο καθενας μα ς δεν μπορω να την ελεγχω  , και μια ερωτηση στον Κωστα τον Καρδιτσιωτη , εχουμε 686 χ 1,70 χ 33 χ 58 χ 6 αστερι και cx 2000 x 1,70 x 33 x 58 x 8 αστερι , ποια από τις δυο συνταγες θα βγαλει τις πιο πολλες πιεσεις ? παντα για Ακουιλα μιλαμε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,406 έως 12,420 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων