ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,436 έως 12,450 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488219

    Να τονισω οτι δεν με ενδιαφερει η ποσοτητα.

    Τα ζυγιζω ολα τα υλικα ενα ενα.Θελω να φτιαξω φυσιγγια ασφαλη και μαλακα.

    Αυτα τα πρωτα δυο δεν προκειται να δοκιμαστουν σε χαρτι αν δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ασφαλη.

    Το πατημα που τους εκανα ηταν ελαφρυ με stop σε δραπανο παγκου.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #488223

    Παναγιωτη με ποια κριτήρια επελεξες την ΜΒ 32 για τις συνταγες σου ? υπαρχει καποιος συγκεκριμένος λογος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488224

    Θελω να δουλεψω μονο μια πυριτιδα απο την αρχη μεχρι τελος της κυν περιοδου και στα 32-34 γραμμ.

    Θεωρω οτι ειναι μια πυριτιδα που ανταποκρινετε πολυ καλα σε αυτα τα γραμμ και τις καιρικες συνθηκες.

    Αυτες οι συνταγες των δυο πρωτων φυσιγγιων  εγιναν μονο για να δοκιμασω τα εργαλεια και να ξαναμπω μετα απο χρονια στο κλιμα της ιδιογωμοσης.

    Παντως οι γενικοι αξονες που θελω να ασχοληθω ειναι αυτοι, 32-34 γραμμ, σκαγια 8-9-10, συγκεντρωτηρας, ταπα-μεσοταπα, διασπορεας, ρελι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488266

    Γεμισα λιγα φυσιγγια σημερα, δοκιμασα στον πινακα, και το αποτελεσμα με κανει να ονειρευομαι ωραια πραγματα για το μελλον.

    Το ταξιδι μολις ξαναρχισε…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #488273

    Γεμισα λιγα φυσιγγια σημερα, δοκιμασα στον πινακα, και το αποτελεσμα με κανει να ονειρευομαι ωραια πραγματα για το μελλον. Το ταξιδι μολις ξαναρχισε…

    <hr />

    Αγιαννιτης παναγιωτης https://www.youtube.com/channel/UC5zZX-slyZI6EZ2xkylSeKA

     

    για πες λεπτομέρειες τι ποσο πως  νούμερα όλα ξερνατα  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #488279

    Με επιασε το δημιουργικο μου παλι και ξεθαψα τα εργαλεια και τα υλικα ιδιογωμοσης. Λογο οτι εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε και ημουν και πιτσιρικας, προσπαθω να θυμηθω τις κακοτοπιες για να τις αποφυγω.Δεν βιαζομαι, θα διαβασω και περιμενω τις συμβουλες των εμπειρων εδω μεσα. Η πυριτιδα που θελω να δουλεψω ειναι η mb 32 και τα φυσιγγια που θελω για αρχη ειναι 3, ολα με ρελι. Α) Με ταπα η μεσοταπα για πρωτο σε ορτυκι και δευτερο στην μπεκατσα Β) Με συγκεντρωτηρα για δευτερο στο ορτυκι. Γ) Με διασπορεα για πρωτο στην μπεκατσα. Ολα στα 32 – 34 γραμμ. και σκαγια 8-9-10. Εκανα δυο φυσιγγια για να μπω στο κλιμα, για τα οποια θελω την γνωμη σας. Το πρωτο ειναι : καλυκας cheddit με καψουλι cx 2000, με παφυλα 8 mm, κομμενος στα 63 mm, mb 32 1,75, ταπα diana 21 mm, 32 γραμ σκαγια ν 9, τζαμακι, ρελι με τελικο υψος 59 mm. Το δευτερο ειναι : καλυκας cheddit με καψουλι cx 2000, με παφυλα 8 mm, κομμενος στα 63 mm, mb 32 1,65, συγκεντρωτηρας Ζ2/Μ-Η21, 32 γραμ σκαγια ν 9, χαρτινη ταπα, ρελι με τελικο υψος 59 mm. Ερωτηση πρωτη, το φυσιγγι με την diana για να το φερω σε αυτο το υψος συμπληρωσα στην 17 αρα ταπα (που ειχα) ακομα 4 mm για να την κανω 21 mm. Καλα εκανα, η επρεπε να κλεισω με τελικο υψος 55 mm ?? Εχω και αλλες ερωτησεις, για την συνεχεια.

     

    Πάνο καλά έκανες εφόσον πριν κλείσουμε στο ρέλι θέλουμε κενό από σκάγια -χείλος 5-5,5 χιλ. Καλή συνέχεια και γεμίσματα με ασφάλεια! :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #488282

    ωραιος ο Παναγιωτης βλεπεις αμα εχεις  αυτο το μικροβιο δεν φευγει 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #488285

    εγώ σήμερα γέμισα καμιά δεκαριά με

    chedidite  MB 32  1,6X32  cx 2000 B&P Z2M24 στα 57,7  *6  Ν9 πολυσταδιακά

    θα το δοκιμάσω αύριο και θα δούμε :wacko:  :wacko:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488297
     Πάνο καλά έκανες εφόσον πριν κλείσουμε στο ρέλι θέλουμε κενό από σκάγια -χείλος 5-5,5 χιλ.

    Σπυρο, θα ξαναθεσω το ερωτημα πιο απλα:

    Καλα εκανα και συμπληρωσα την diana  και εκλεισα στα 59μμ, η να εκοβα τον καλυκα και να εκλεινα στα 55μμ, χωρις να αυξησω το υψος της diana?

    Η μηπως θα ηταν καλυτερο αναμεσα στην πυριτιδα και την diana να βαλω μια πλαστικη ταπα για να αυξησω το υψος της γωμοσης και να κανω και καλυτερη εμφραξη?

    Ευχαριστω εκ τον προτερων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #488328

    Ναι φίλε τώρα κατάλαβα το σκεπτικό σου !Αν και δεν έχω κόψει κάλυκα κάτω από 65 χιλ,ίσως να δουλέψει όπως το σκέπτεσαι δηλ. να ρελιάσεις στα 55 άλλα δεν ξέρω τη συμπεριφορά του κοντύτερου φυσιγγιού, στη θαλάμη και ιδικά αν είναι μάγκνουμ!Η άλλη παράμετρος είναι πιό λογική,  με OBTURATOR πάνω στη πυρίτιδα που όπως λες ,θα κάνει και καλύτερη έμφραξη  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #488350

    Αν και δεν έχω κόψει κάλυκα κάτω από 65 χιλ,ίσως να δουλέψει όπως το σκέπτεσαι δηλ. να ρελιάσεις στα 55 άλλα δεν ξέρω τη συμπεριφορά του κοντύτερου φυσιγγιού, στη θαλάμη και ιδικά αν είναι μάγκνουμ!Η άλλη παράμετρος είναι πιό λογική, με OBTURATOR πάνω στη πυρίτιδα που όπως λες ,θα κάνει και καλύτερη έμφραξη

    Ευχαριστω Σπυρο.Μαλλον θα χρησιμοποιησω οσες diana εχω με obturaror απο κατω, και θα δοκιμασω και φυσιγγια  σε μεσοταπες να δω τι ειναι καλυτερο.

    Παντως υπαρχουν αρκετα επωνυμα φισιγγια με υψος χαμηλοτερο των 57,5μμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #488376

    Παντως υπαρχουν αρκετα επωνυμα φισιγγια με υψος χαμηλοτερο των 57,5μμ

     

    Ρελιαστά? :scratch: Μήπως είναι σε αστέρι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #488394

    παναγιώτη ωραια μεσοταπα για τα 28-30γρ ειναι και του Θώδη 25μμ, έχω δουλεψει και την diamond B&P αλλα στη ¨πίστα” μου αρεσει καλυτερα του Θώδη, νομίζω οτι του θώδη βγαινει και στα 21μμ για τα 32γρ. Νομίζω οτι τα 28-30γρ ειναι παραπάνω απο ικανοποιητικα για ορτυκι-τσιχλα.

    Αντι για obturator μπορεις να βάζει φελό κομένο και χαρτακι απο πάνω. Ο φελός βγαονει σε 1μμ, 2μμ, 3μμ και τα βρίσκεις και στο πλαισιο.

    Περισυ που ξεκίνησα παντως την ιδιογωμοση και πηρα τις πρωτες μπεκατσες ήταν μεγαλη “κ@υλα”!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #488404

    Το κάνω κι εγώ αυτό :good: ,αλλά πρώτα το χαρτόνι και μετά το φελλό ή όποιο άλλο υλικό {πιστεύοντας ότι η καύση της πυρίτιδας μπορεί να επιρεάσει τον εμφρακτήρα ,δηλ. φελλό ή ότι άλλο μαλακότερο υλικό ]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    gkiaouris στις #488409

    μεταξυ φελλου και σκαγια θέλει κατι σκληρο γιατι εχω διαπιστωσει οτι μερικα σκαγια εγκοβίζονται μεσα στο φελο.

    Εγω βαζω μπαρουτι-χαρτακι-μαλληνοταπα-φελο-χαρτακι-σκαγια για να μου βγει και η ογκομετρια στα λίγα γρ σκαγια.

    Στα μπεκατσοπερδικοφυσιγγα μπαρουτι-μαλληνοταπα-σκαγια (και διασπορεα diy οπου χρειαζεται) ή και κανα φελο αναμεσα στα σκαγια για να αυξησω τη διασπορα στο πρωτο φυσιγγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 12,436 έως 12,450 (από 12,652 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων