Ερωτήσεις & απαντήσεις περί σκόπευσης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    DIMHUNTER στις #182003

    TA XONTΡΑ ΜΑΓΟΥΛΑ.. ΤΑ ΚΕΙΣΤΑ Η ΑΝΟΙΧΤΑ ΖΥΓΩΜΑΤΙΚΑ.. ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ Η ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΤΕΡΝΟ. ΤΑΜΑΚΡΙΑ Η ΚΟΝΤΑ ΧΕΡΙΑ. ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΚΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠ ΟΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙ ΟΡΕΞΕΙ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΕΤΩΝ…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #191090

    παιδιά γειά σας και από εμένα… Είπα να γράψω γιατί αντιμετωπίζω το εξής κυρίως ψυχολογικό πρόβλημα (είμαι λίγο ψυχάκιας μάλλον). Από όταν ξεκίνησα να μαθαίνω από τους συγγενείς μου να σημαδεύω έμαθα με το ένα μάτι. Αφού λοιπόν άρχισα να ασχολούμε και να διαβάζω έμαθα για τα πλεονεκτήματα της διόφθαλμης σκόπευσης αλλά αφού είχα ήδη μάθει και συνηθίσει με την μονόφθαλμη… Ωστώσο με δεδομένο ότι η επώμιση μου έιναι σχεδόν σταθερή πλέον και το ένα από τα 2 όπλα μου είναι στα μέτρα μου , προσπαθώ να συνηθίσω την διόφθαλμη σκόπευση. Έχω προσπαθίσει πάρα πολλές φορές και τις περισσότερες φορές έχω επιτυχίες αλλά το έχω κάνει κυρίως σε πιατάκια και στο κυνήγι της τσίχλας καθώς υπάρχουν πιο πολλά θηράματα οπότε έχω και το περιθώριο να πειραματιστώ και να αστοχίσω…

    Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι ότι μερικές φορές πάνω στον πανικό μου κάνω βιαστική κίνηση ώστε να πετύχω το θήραμα και δεν καταφέρνω να επωμίσω σωστά με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνω διόρθωση γιατί δεν είμαι σίγουρος… Το πρόβλημα της σωστής και της σταθερής επώμισης ξέρω ότι είναι θέμα εξάσκησης οπότε ξέρω πως να το λύσω… Το πρόβλημα είναι ότι με τα 2 μάτια ανοιχτά δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στην σκόπευση μου χωρίς να κοιτάξω το στόχαστρο. Ή κοιτάζω το στόχαστρο οπότε έτσι χάνω το θήραμα ή αναγκάζομαι να κλείσω το ένα μου μάτι ώστε να μπορέσω να σημαδέψω σίγουρα και σωστά το θήραμα αλλά χάνω πάρα πολύ χρόνο έτσι με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην προλαβαίνω να τουφεκίσω καν. Στον λαγό βέβαια φοβάμαι να πάρω τέτοιο ρίσκο οπότε τουφεκάω πάντα με το ένα μάτι και δόξασι ο θεός το προηγούμενο Σαββατοκύριακο αστόχισα στο πρώτο μου λαγό από τους 20 περίπου που έχω σκοτώσει με το δίκαννο μου όλα αυτά τα χρόνια… Αλλά αυτός ο λαγός που έχασα είναι η αφορμή να θέλω να καθιερώσω την διόφθαλμη σκόπευση καθώς χρειάστικε να τον τουφεκίσω πολύ γρήγορα και σε πάρα πολύ κοντινή απόσταστη (περίπου στα 5 μετρα). Αν και πρόλαβα και με το ένα μάτι να του παίξω και τις 2 τουφεκιές δεν πρόλαβα όμως να το σημαδέψω σωστά ώστε να τον σκοτώσω καθώς έφαγα αρκετό χρόνο ώστε να τον ψάχνω με το ένα μάτι και να τον σημαδέψω οπότε ήταν 2 μπιχτές τουφεκιές σχεδόν στο πουθενά. Ενώ ξέρω ότι αν τον επώμιζα και με τα 2 μάτια θα είχα περισσότερες πιθανότητες…

    1)Πως λοιπόν μπορώ να κάνω διόρθωση της σκόπευσης με τα 2 μάτια ανοιχτά αν χρειαστεί καμιά φορά???

    3)Επίσης όταν πειραματίζομαι κάνοντας ξερή επώμιση στο δωμάτιο, αφού έχω κάνει την επώμιση με τα 2 μάτια σε κάποιο στόχο, μετά κλείνω το ένα μάτι για να δω αν όντως έχω κάνει σωστή επώμιση και αν όντως το κυρίαρχο μου μάτι είναι στο σωστό σημείο. Το κάνω αυτό γιατί έχω κάποιες ανασφάλιες ακόμη με την διόφθαλμη σκόπευση αφού δεν την έχω συνηθίσει ακόμη.
    Ρωτάω λοιπόν, έίναι σωστός τρόπος αυτός για να ελέγχω αν επώμισα σωστά?

    3)Και μία τελευταία ερώτηση. Σκέφτομαι να φτιάξω καινούργιο κοντάκι στο πλαγιοκανο Baikal δίκανο μου γιατί δεν είναι στα μέτρα μου. Τι είναι καλύτερο? Να το κάνω στυλ μόντε κάρλο δηλαδή χωρίς κλίση στο κοντάκ (και αν ναι πως μπορώ να μετρήσω τις διαστάσεις από κάποιο ήδη υπάρχον όπλο στα μέτρα μου το οποίο όμως είναι με κλίση, θα μετρήσω την απόσταση από το κοντάκι με την νοητή γραμμή της προέκτασης της κάνης?) ή να το κάνω με κλίση? Και εκτός από την κλίση μπρος-πίσω , το μήκος και το pitch τι άλλο πρέπει να μετρήσω ? Υπάρχει κλίση δεξιά αριστερά για αριστερόχειρες και δεξιόχειρες? Και αν ναι τότε πως την μετράω αυτή την κλίση? Τις μετρήσεις θα τις κάνω από άλλο υπάρχον όπλο το οποίο είναι στα μέτρα μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    Κοινός Θνητός στις #258520

    παιδιά γειά σας και από εμένα… Είπα να γράψω γιατί αντιμετωπίζω το εξής κυρίως ψυχολογικό πρόβλημα (είμαι λίγο ψυχάκιας μάλλον). Από όταν ξεκίνησα να μαθαίνω από τους συγγενείς μου να σημαδεύω έμαθα με το ένα μάτι. Αφού λοιπόν άρχισα να ασχολούμε και να διαβάζω έμαθα για τα πλεονεκτήματα της διόφθαλμης σκόπευσης αλλά αφού είχα ήδη μάθει και συνηθίσει με την μονόφθαλμη… Ωστώσο με δεδομένο ότι η επώμιση μου έιναι σχεδόν σταθερή πλέον και το ένα από τα 2 όπλα μου είναι στα μέτρα μου , προσπαθώ να συνηθίσω την διόφθαλμη σκόπευση. Έχω προσπαθίσει πάρα πολλές φορές και τις περισσότερες φορές έχω επιτυχίες αλλά το έχω κάνει κυρίως σε πιατάκια και στο κυνήγι της τσίχλας καθώς υπάρχουν πιο πολλά θηράματα οπότε έχω και το περιθώριο να πειραματιστώ και να αστοχίσω…

    Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι ότι μερικές φορές πάνω στον πανικό μου κάνω βιαστική κίνηση ώστε να πετύχω το θήραμα και δεν καταφέρνω να επωμίσω σωστά με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνω διόρθωση γιατί δεν είμαι σίγουρος… Το πρόβλημα της σωστής και της σταθερής επώμισης ξέρω ότι είναι θέμα εξάσκησης οπότε ξέρω πως να το λύσω… Το πρόβλημα είναι ότι με τα 2 μάτια ανοιχτά δεν μπορώ να κάνω διόρθωση στην σκόπευση μου χωρίς να κοιτάξω το στόχαστρο. Ή κοιτάζω το στόχαστρο οπότε έτσι χάνω το θήραμα ή αναγκάζομαι να κλείσω το ένα μου μάτι ώστε να μπορέσω να σημαδέψω σίγουρα και σωστά το θήραμα αλλά χάνω πάρα πολύ χρόνο έτσι με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην προλαβαίνω να τουφεκίσω καν. Στον λαγό βέβαια φοβάμαι να πάρω τέτοιο ρίσκο οπότε τουφεκάω πάντα με το ένα μάτι και δόξασι ο θεός το προηγούμενο Σαββατοκύριακο αστόχισα στο πρώτο μου λαγό από τους 20 περίπου που έχω σκοτώσει με το δίκαννο μου όλα αυτά τα χρόνια… Αλλά αυτός ο λαγός που έχασα είναι η αφορμή να θέλω να καθιερώσω την διόφθαλμη σκόπευση καθώς χρειάστικε να τον τουφεκίσω πολύ γρήγορα και σε πάρα πολύ κοντινή απόσταστη (περίπου στα 5 μετρα). Αν και πρόλαβα και με το ένα μάτι να του παίξω και τις 2 τουφεκιές δεν πρόλαβα όμως να το σημαδέψω σωστά ώστε να τον σκοτώσω καθώς έφαγα αρκετό χρόνο ώστε να τον ψάχνω με το ένα μάτι και να τον σημαδέψω οπότε ήταν 2 μπιχτές τουφεκιές σχεδόν στο πουθενά. Ενώ ξέρω ότι αν τον επώμιζα και με τα 2 μάτια θα είχα περισσότερες πιθανότητες…

    1)Πως λοιπόν μπορώ να κάνω διόρθωση της σκόπευσης με τα 2 μάτια ανοιχτά αν χρειαστεί καμιά φορά???

    3)Επίσης όταν πειραματίζομαι κάνοντας ξερή επώμιση στο δωμάτιο, αφού έχω κάνει την επώμιση με τα 2 μάτια σε κάποιο στόχο, μετά κλείνω το ένα μάτι για να δω αν όντως έχω κάνει σωστή επώμιση και αν όντως το κυρίαρχο μου μάτι είναι στο σωστό σημείο. Το κάνω αυτό γιατί έχω κάποιες ανασφάλιες ακόμη με την διόφθαλμη σκόπευση αφού δεν την έχω συνηθίσει ακόμη.
    Ρωτάω λοιπόν, έίναι σωστός τρόπος αυτός για να ελέγχω αν επώμισα σωστά?

    3)Και μία τελευταία ερώτηση. Σκέφτομαι να φτιάξω καινούργιο κοντάκι στο πλαγιοκανο Baikal δίκανο μου γιατί δεν είναι στα μέτρα μου. Τι είναι καλύτερο? Να το κάνω στυλ μόντε κάρλο δηλαδή χωρίς κλίση στο κοντάκ (και αν ναι πως μπορώ να μετρήσω τις διαστάσεις από κάποιο ήδη υπάρχον όπλο στα μέτρα μου το οποίο όμως είναι με κλίση, θα μετρήσω την απόσταση από το κοντάκι με την νοητή γραμμή της προέκτασης της κάνης?) ή να το κάνω με κλίση? Και εκτός από την κλίση μπρος-πίσω , το μήκος και το pitch τι άλλο πρέπει να μετρήσω ? Υπάρχει κλίση δεξιά αριστερά για αριστερόχειρες και δεξιόχειρες? Και αν ναι τότε πως την μετράω αυτή την κλίση? Τις μετρήσεις θα τις κάνω από άλλο υπάρχον όπλο το οποίο είναι στα μέτρα μου…

    Αν και δεν ειμαι ειδικος, και μπορω να μιλησω μονο εκ πειρας, η διοφθαλμη μου ηρθε αφθορμητα πριν αρκετα χρονια οταν εφερα το οπλο στα μετρα μου και εκανα καποια εξασκηση σε σταθερο στοχο με αεροβολο οπλο.μπορω να σου πω οτι πλεον οταν καποιες φορες θελω να τσεκαρω τη διαφορα, μου ειναι τρομερα δυσκολο να κλεισω το ματι! Σιγουρα αποκτησα σιγουρια απο την εξασκηση σε σταθερο στοχο. Δεν λεω ομως οτι ειμαι 100% ευστοχος γιατι οι παραγοντες για την ευστοχια δεν ειναι μονο η διοφθαλμη.Ολοι πιστευω οτι εχουμε χασει ευκολους στοχους και εχουμε πετυχει δυσκολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #258485

    1)Πως λοιπόν μπορώ να κάνω διόρθωση της σκόπευσης με τα 2 μάτια ανοιχτά αν χρειαστεί καμιά φορά???

    Εφ' όσον το κυρίαρχο μάτι σου συμπίπτει με τον ώμο επώμισης, ότι θα έβλεπες κλείνοντας το μάτι, βλέπεις και με τα δύο ανοιχτά. Αλλά ακόμα και αυτό θεωρητικά "απαγορεύεται". Τη ρίγα ή το στόχαστρο δεν το κοιτάμε ποτέ κατά την εκτέλεση της βολής. Εάν αισθανόμαστε το κοντάκι στο ζυγωματικό και με την προϋπόθεση ότι το κοντάκι είναι φυσικά στα μέτρα μας, τότε το όπλο ρίχνει εκεί που κοιτάμε.

    2)Επίσης όταν πειραματίζομαι κάνοντας ξερή επώμιση στο δωμάτιο, αφού έχω κάνει την επώμιση με τα 2 μάτια σε κάποιο στόχο, μετά κλείνω το ένα μάτι για να δω αν όντως έχω κάνει σωστή επώμιση και αν όντως το κυρίαρχο μου μάτι είναι στο σωστό σημείο. Το κάνω αυτό γιατί έχω κάποιες ανασφάλιες ακόμη με την διόφθαλμη σκόπευση αφού δεν την έχω συνηθίσει ακόμη.
    Ρωτάω λοιπόν, έίναι σωστός τρόπος αυτός για να ελέγχω αν επώμισα σωστά?

    Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός ή σκοπευτής που να μην το κάνει, οπότε μην έχεις τύψεις. Αλλά μόνο στις δοκιμαστικές επωμίσεις. Αν πρόκειται να κάνεις ένα σετ ξηρών επωμίσεων σωστά, ώστε να εκπαιδεύσεις τη μυική μνήμη, κλείνοντας κάθε φορά το μάτι και κοιτάζοντας το στόχαστρο, θα καλλιεργήσεις μόνος σου το κουσούρι.

    3)Και μία τελευταία ερώτηση. Σκέφτομαι να φτιάξω καινούργιο κοντάκι στο πλαγιοκανο Baikal δίκανο μου γιατί δεν είναι στα μέτρα μου. Τι είναι καλύτερο? Να το κάνω στυλ μόντε κάρλο δηλαδή χωρίς κλίση στο κοντάκ (και αν ναι πως μπορώ να μετρήσω τις διαστάσεις από κάποιο ήδη υπάρχον όπλο στα μέτρα μου το οποίο όμως είναι με κλίση, θα μετρήσω την απόσταση από το κοντάκι με την νοητή γραμμή της προέκτασης της κάνης?) ή να το κάνω με κλίση? Και εκτός από την κλίση μπρος-πίσω , το μήκος και το pitch τι άλλο πρέπει να μετρήσω ? Υπάρχει κλίση δεξιά αριστερά για αριστερόχειρες και δεξιόχειρες? Και αν ναι τότε πως την μετράω αυτή την κλίση? Τις μετρήσεις θα τις κάνω από άλλο υπάρχον όπλο το οποίο είναι στα μέτρα μου…

    Υπάρχουν 16 διαφορετικές μετρήσεις στο κυνηγετικό κοντάκι. Για το monte carlo έχω ξαναγράψει ότι δεν συμφωνώ με τη χρήση του στο κυνήγι.

    To ύψος μετριέται από την προέκταση της κάννης στο μπροστινό και στο πίσω μέρος του χτενιού. Το μήκος από το κέντρο της σκανδάλης στο κέντρο του πέλματος. Το cast επίσης από την προέκταση της κάννης, στο πάνω και στο κάτω μέρος του πέλματος. Και το pitch μετριέται κανονικά σε μοίρες, χρησιμοποιώντας μοιρογνωμόνιο ή ως απόσταση της κάννης από τον τοίχο, στήνοντας το όπλο στο πάτωμα να πατάει με όλο το πέλμα.

    Πάντως σαν φιλική συμβουλή, μην ελπίζεις ότι μεταφέροντας τα μέτρα ενός όπλου σε ένα άλλο, θα είναι και το άλλο όπλο στα μέτρα σου. Κάθε όπλο και κάθε κοντάκι έχει ιδιαιτερότητες και θα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν σύνολα και όχι σαν μεμονωμένες μετρήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #258449

    Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα όμως ακόμη κάποιες διευκρινίσεις γιατί δεν κατάλαβα καλά…

    Αν πρόκειται να κάνεις ένα σετ ξηρών επωμίσεων σωστά, ώστε να εκπαιδεύσεις τη μυική μνήμη, κλείνοντας κάθε φορά το μάτι και κοιτάζοντας το στόχαστρο, θα καλλιεργήσεις μόνος σου το κουσούρι.

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, στις δοκιμές δεν πρέπει να κλείνω το μάτι ώστε να σιγουρεύω ότι έχω κάνει σωστά την επώμιση για να μην αποκτήσω αυτό το κουσούρι και στο κυνήγι. Απλά θα κάνω επωμίσεις χωρίς να κλείνω το μάτι ώστε να εκπαιδεύσω την μυική μνήμη σωστά και αν το κοντάκι είναι στα μέτρα μου τότε το όπλο θα πρέπει να ευθυγραμίζεται πάντα σωστά εκεί που κοιτάω οπότε δεν θα πρέπει να ανυσηχώ.

    Γνωρίζετε μήπως κάποιον καλό εκπεδευτή εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης για να μου πάρει τα μέτρα μου καθώς και έναν καλό κοντακά ώστε να μου κατασκευάσει ένα καλό κοντάκι στα μέτρα μου?

    Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο Λεωνίδα επειδή δεν βρίσκω το ποστ σου για το μοντε κάρλο μπορείς να μου πεις με λίγα λόγια γιατί δεν είναι κατάλληλο για το κυνήγι? Σε ρωτάω γιατί από ότι διάβασα με το μόντε κάρλο δεν επιρρεάζεται η σκόπευση από το μηκος του κοντακίου, και αυτό με ενδιαφέρει καθώς ανάλογα τα κυνήγια βάζω ή όχι ένα επιπλέον πέλμα στο κοντάκι ώστε να μειώνετε λίγο η ανάκρουση και δεν θέλω να επιρεάζει την σκόπευση μου αυτό. Αλλιώς θα πρέπει στην κατασκευή του κοντακίου να λάβω υπόψην μου και το έξτρα πέλμα το οποίο θα το έχω μόνιμα πλέον. Και εκτός από αυτό δεν θα επιρρεάζεται και η σκόπευση μου σε περίπτωση που φωράω πιο χοντρά ρούχα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #191124

    Διάβασε εδώ: http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=8425 και εδώ: http://www.e-artemis.gr/forum/?showtopic=8732 γιατί πρέπει να φύγω. Το βραδάκι θα σου απαντήσω αν έχεις ακόμα απορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #191213

    Έχω την εξής απορία… Εμάς στις διαστάσεις της κλισης του κοντακίου η μπροστινή απόσταση μας ενδιαφερει κυρίως για την επώμιση ενώ η πίσω απόσταση κυρίως για το που θα καθίσει το κοντάκι στον ώμο μας σωστά? Αλλά ουσιαστικά εμάς για την επώμιση μας ενδιαφέρει η απόσταση από την νοητή προέκταση της κάνης στο σημείο του κοντακιού στο οποίο ακουμπάει το ζυγωματικό μας. Δηλαδή αν η μικρή μπροστινή απόσταση είναι 35 πχ και η πίσω μεγάλη απόσταση είναι 55 τότε στο σημείο που ακουμπάει το ζυγωματικό μας και μας βολεύει για την επώμιση είναι κάπου ενδιάμεσα δηλαδή ας πούμε για παράδειγμα 40. Αν λοιπόν φτιάξω ένα κοντάκι μοντε κάρλο χωρίς καθόλου κλήση και η απόσταση από την νοητή προέκταση της κάνης να είναι 40, τότε στην επώμιση το κεφάλι μου θα συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο όπως και στο κοντάκι με την κλίση. Δηλαδή θα σκύβει προς τα μπροστά και προς τα δεξιά όσο έσκυβε και αν το κοντάκι δεν ήταν τύπου μόντε κάρλο. Αλλά αν είναι το κοντάκι τύπου μόντε κάρλο χωρίς καμία κλίση τότε ανεξάρτητα από τα ρούχα που θα φοράω χειμώνα καλοκαίρι και ανεξάρτητα το πέλμα που θα προσθέτω στο πίσω μέρος του κοντακιού η επώμιση μου δεν θα αλλάζει. Οπότε εγώ με την λογική μου διαπιστώνω ότι το μόντε κάρλο κοντάκι χωρίς καθόλου κλίση μόνο θετικά έχει έναντι στο κανονικό κοντάκι. Το μόνο αρνητικό ίσως είναι ότι το μόντε κάρλο κοντάκι ίσως είναι πιο βαρύ αφού χρειάζεται περισσότερο ξύλο καθώς και έχει πιο άσχημο σχήμα με το κόψιμο που έχει στο πίσω μέρος ώστε να προσαρμόζεται στο σώμα του σκοπευτή…

    Επίσης κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι θα γίνεται εκτός από την κατακόρυφη κλίση του κοντακίου και με την κλίση του cast off-on δηλαδή με την πλάγια κλιση που πρέπει να έχει το κοντάκι… φαντάζομαι όμως ότι και εκεί μπορεί να γίνει αντίστοιχη πατέντα τύπου μόντε κάρλο ώστε να έχει το ίδιο cast off-on σε όλο το μήκος του κοντακίου ώστε σε όποιο σημείο στο κοντάκι και αν κάνεις επώμιση θα είναι πάντα σωστή.

    Είναι σωστά τα παραπάνω που ανέφερα? Αν ναι τότε γιατί να μην κάνει το κοντάκι μόντε κάρλο στο κυνήγι? Υπάρχει κάτι στην κλίση του κανονικού κοντακίου που να βοηθάει στην επώμιση στο κυνήγι? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι θετικό παρά μόνο αρνητικά. Ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι αξίζει το κανονικό κοντάκι και όχι το μοντε κάρλο είναι επειδή προσαρμόζεται σε περισσότερους σωματότυπους αφού μπορείς να προσαρμόσεις την επώμιση σου ανάλογα σε πιο σημείο στο κοντάκι ακουμπάς το ζυγωματικό σου.

    Και επίσης δεν κατάλαβα πως μετράμε το cast on-off . Στο σχήμα παραπάνω έχει 2 αποστάσεις την Ε και την F. Πως τις μετράμε αυτές τις δύο?

    Και επίσης γνωρίζεται κάποιον ειδικό εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης που μπορεί να με βοηθήσει να βρω τις διαστάσεις στον σωματότυπό μου καθώς και έναν καλό κοντακά ο οποίος μπορεί να μου φτιάξει ένα σωστό κοντάκι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    120
    achilleas στις #193138

    Οσον αφορα την σκοπευση επι σταθερου στοχου στον στρατο με το FN ειχα γυρω στο 65%.Το 1994 πετυχα στην Γκιωνα παρεα με τον φιλο μου τον Τασο τον Χατζησπυριδη στυλο περιφραξης με μονοβολο και τον στραβωσα!Αποκλιση δεκατα του χιλιοστου!Οπλο baikal πλαγιοκανο!Βολη με φυσιγγιο rotweill breneke aristerh kanh foyl tsok!Uermakrasia 0 celsioy!!Θελω ενα φιλο να με παει σκοπευτηριο να δοκιμασο πιατακια!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #195829

    Kalhspera.Καποιο σκοπευτηριο αχαια η κοντα σχετικα;Ρωτησα στην πατρα [πεδιο βολης αροης]πρεπει να βγαλης σκοπευτικη ταυτοτητα , να γραφτης σε συλλογο,αρκετα τα εξοδα για αυτη την εποχη συν οτι πρεπη να σε προτεινουν και 2 μελη !!!!!!!!Εγω 2 φορες το μηνα το πολυ να μπορω να πηγαινω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #242166

    :blink:.. KAΛΟ? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #198232

    Πολύ καλό! Έτυχε και ασχολήθηκα λίγο με αυτό πριν 10 μέρες στο Dubai. Ο αντιπρόσωπος της Laporte στα Εμιράτα δάνεισε μία μηχανή, στόχους, τόξα και βέλη στο σκοπευτήριο του Jebel Ali ως "demo" και από την μεγάλη ανταπόκριση έδειξε ότι θα το υιοθετήσουν ως προσφερόμενη δραστηριότητα. Το ονομάζουν "Dynamic Archery".

    Για να ασχοληθεί κανείς, πρέπει να έχει ήδη ικανή δεξιότητα στην τοξοβολία και συγκεκριμένα στην ενστικτώδη σκόπευση, με συμβατικά τόξα, χωρίς σκοπευτικά και αντίβαρα. Εγώ είχα ασχοληθεί εκτενώς όταν ήμουν μικρός και το συγκεκριμένο μου φάνηκε σχετικά εύκολο. Οι τεχνικές σκόπευσης δεν διαφέρουν πολύ από τον πήλινο στόχο, αν και απ' ότι είδα, τόσο στο video όσο και από κοντά, η μόνη προσφερόμενη παρουσίαση είναι τύπου "teal" όπου η τεχνική για μονό στόχο είναι εξαιρετικά απλή (περιμένεις να σταματήσει στον αέρα, ρίχνεις στα "πόδια" του), και δεν προσφέρεται για πραγματική κυνηγετική εξάσκηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #242121

    Έχω την εξής απορία… Εμάς στις διαστάσεις της κλισης του κοντακίου η μπροστινή απόσταση μας ενδιαφερει κυρίως για την επώμιση ενώ η πίσω απόσταση κυρίως για το που θα καθίσει το κοντάκι στον ώμο μας σωστά? Αλλά ουσιαστικά εμάς για την επώμιση μας ενδιαφέρει η απόσταση από την νοητή προέκταση της κάνης στο σημείο του κοντακιού στο οποίο ακουμπάει το ζυγωματικό μας. Δηλαδή αν η μικρή μπροστινή απόσταση είναι 35 πχ και η πίσω μεγάλη απόσταση είναι 55 τότε στο σημείο που ακουμπάει το ζυγωματικό μας και μας βολεύει για την επώμιση είναι κάπου ενδιάμεσα δηλαδή ας πούμε για παράδειγμα 40. Αν λοιπόν φτιάξω ένα κοντάκι μοντε κάρλο χωρίς καθόλου κλήση και η απόσταση από την νοητή προέκταση της κάνης να είναι 40, τότε στην επώμιση το κεφάλι μου θα συμπεριφέρεται με τον ίδιο τρόπο όπως και στο κοντάκι με την κλίση. Δηλαδή θα σκύβει προς τα μπροστά και προς τα δεξιά όσο έσκυβε και αν το κοντάκι δεν ήταν τύπου μόντε κάρλο. Αλλά αν είναι το κοντάκι τύπου μόντε κάρλο χωρίς καμία κλίση τότε ανεξάρτητα από τα ρούχα που θα φοράω χειμώνα καλοκαίρι και ανεξάρτητα το πέλμα που θα προσθέτω στο πίσω μέρος του κοντακιού η επώμιση μου δεν θα αλλάζει. Οπότε εγώ με την λογική μου διαπιστώνω ότι το μόντε κάρλο κοντάκι χωρίς καθόλου κλίση μόνο θετικά έχει έναντι στο κανονικό κοντάκι. Το μόνο αρνητικό ίσως είναι ότι το μόντε κάρλο κοντάκι ίσως είναι πιο βαρύ αφού χρειάζεται περισσότερο ξύλο καθώς και έχει πιο άσχημο σχήμα με το κόψιμο που έχει στο πίσω μέρος ώστε να προσαρμόζεται στο σώμα του σκοπευτή…

    Επίσης κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι θα γίνεται εκτός από την κατακόρυφη κλίση του κοντακίου και με την κλίση του cast off-on δηλαδή με την πλάγια κλιση που πρέπει να έχει το κοντάκι… φαντάζομαι όμως ότι και εκεί μπορεί να γίνει αντίστοιχη πατέντα τύπου μόντε κάρλο ώστε να έχει το ίδιο cast off-on σε όλο το μήκος του κοντακίου ώστε σε όποιο σημείο στο κοντάκι και αν κάνεις επώμιση θα είναι πάντα σωστή.

    Είναι σωστά τα παραπάνω που ανέφερα? Αν ναι τότε γιατί να μην κάνει το κοντάκι μόντε κάρλο στο κυνήγι? Υπάρχει κάτι στην κλίση του κανονικού κοντακίου που να βοηθάει στην επώμιση στο κυνήγι? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι θετικό παρά μόνο αρνητικά. Ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι αξίζει το κανονικό κοντάκι και όχι το μοντε κάρλο είναι επειδή προσαρμόζεται σε περισσότερους σωματότυπους αφού μπορείς να προσαρμόσεις την επώμιση σου ανάλογα σε πιο σημείο στο κοντάκι ακουμπάς το ζυγωματικό σου.

    Και επίσης δεν κατάλαβα πως μετράμε το cast on-off . Στο σχήμα παραπάνω έχει 2 αποστάσεις την Ε και την F. Πως τις μετράμε αυτές τις δύο?

    Και επίσης γνωρίζεται κάποιον ειδικό εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης που μπορεί να με βοηθήσει να βρω τις διαστάσεις στον σωματότυπό μου καθώς και έναν καλό κοντακά ο οποίος μπορεί να μου φτιάξει ένα σωστό κοντάκι?

    Mανωλιό, τώρα το είδα το μήνυμα, συγγνώμη. Αν ισχύουν ακόμα οι απορίες σου, ευχαρίστως να σου απαντήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #242086

    Πολύ καλό! Έτυχε και ασχολήθηκα λίγο με αυτό πριν 10 μέρες στο Dubai. Ο αντιπρόσωπος της Laporte στα Εμιράτα δάνεισε μία μηχανή, στόχους, τόξα και βέλη στο σκοπευτήριο του Jebel Ali ως "demo" και από την μεγάλη ανταπόκριση έδειξε ότι θα το υιοθετήσουν ως προσφερόμενη δραστηριότητα. Το ονομάζουν "Dynamic Archery".

    Για να ασχοληθεί κανείς, πρέπει να έχει ήδη ικανή δεξιότητα στην τοξοβολία και συγκεκριμένα στην ενστικτώδη σκόπευση, με συμβατικά τόξα, χωρίς σκοπευτικά και αντίβαρα. Εγώ είχα ασχοληθεί εκτενώς όταν ήμουν μικρός και το συγκεκριμένο μου φάνηκε σχετικά εύκολο. Οι τεχνικές σκόπευσης δεν διαφέρουν πολύ από τον πήλινο στόχο, αν και απ' ότι είδα, τόσο στο video όσο και από κοντά, η μόνη προσφερόμενη παρουσίαση είναι τύπου "teal" όπου η τεχνική για μονό στόχο είναι εξαιρετικά απλή (περιμένεις να σταματήσει στον αέρα, ρίχνεις στα "πόδια" του), και δεν προσφέρεται για πραγματική κυνηγετική εξάσκηση.

    ΟΠΑ COACH AYTH H TEXNIKH TYΠΟΥ "ΤΕΑL" ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΚΟΠΕΥΤΑΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΛΕΓΕ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #200042

    Καλημερα!

    Για sporting ποιο τσοκ θεωρειται καλυτερο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #236644

    Καλημερα!

    Για sporting ποιο τσοκ θεωρειται καλυτερο?

    Ανάλογα με το εκάστοτε σχήμα και το αγώνισμα. Με άλλη φιλοσοφία θα επιλέξεις τσοκάκια για το compak που δεν μπορείς να τα αλλάξεις μέσα στην πούλα και με άλλη για το sporting, όπου μπορείς να τα αλλάζεις από βατήρα σε βατήρα και από τα μονά στους ντουμπλέδες.

    Καλό γενικά είναι να επιλέξεις ένα τσοκ πιο στενό από αυτό που πιστεύεις ότι αρκεί για τις αποστάσεις που ρίχνεις.

    Πες μου σε ποιο σκοπευτήριο αναφέρεσαι, μήπως γνωρίζω να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 293 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων