BENELLI VINCI

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 194 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    kounos στις #356417

    Ξερει καποιος την τιμη της…γιατι μια μονο τοτε θα μπορουμε να εκφρασουμε γνωμη…αν και αισθητικα δειχνει περισσοτερο ασχημη απο αδιαφορη…

    Συνάδελφε το site της Benelli usa γράφει πως έχει 1370 περίπου δολάρια. :unsure: :P


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    terios Corfu στις #356419

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΝ ΕΞAIΡEΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΣΕ 3 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ 121 SL-80 ΤΗΣ BENELLI ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ.ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ES-100 ΠΟΥ ΕΧΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    saket στις #117308

    Αν και πιστός φίλος της Benelli απογοητεύτηκα…
    Απαίσια αμερικανοβλαχομιλιταριστική αισθητική και πλαστικούρα….

    Ευτυχώς υπάρχουν τα υπόλοιπα μοντέλα που μερικά από αυτά είναι πρότυπα αισθητικής για αυτογεμή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #356427

    Συνάδελφε το site της Benelli usa γράφει πως έχει 1370 περίπου δολάρια. :unsure: :P

    Αυτο το ειδα αλλα η τιμη της στην Ελλαδα θα διαφερει και οπως συνηθως κατα πολυ…προς τα πανω φυσικα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #356428

    Το αισθητικο σιγουρα μετραει στο κυνηγι για ολους , το πλαστικο σε καποιους αρεσει.

    Συμφωνω το αισθητικο σιγουρα μετραει στο κυνηγι για ολους αλλα το πλαστικο οπως και το ξυλο οπως και ολα τα υλικα μπορει να ειναι ομορφα σχεδιασμενα ή ασχημα και αυτο κατα την γνωμη μου ειναι ενα ασχημο αισθητικα οπλο…αυτα τα λεω επειδη ειμαι κατοχος μιας πλαστικης καραμπινας και μαλιστα Benelli…αλλα το το αισθητικο δεν ειναι ουτε συνωνυμο του ξυλου, ουτε αντωνυμο του πλαστικου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #356440

    …αυτα τα λεω επειδη ειμαι κατοχος μιας πλαστικης καραμπινας και μαλιστα Benelli…αλλα το το αισθητικο δεν ειναι ουτε συνωνυμο του ξυλου, ουτε αντωνυμο του πλαστικου…

    Χωρις να διαφωνω , η εξοδος για μπεκατσα ειναι για μενα συνυφασμενη με το δικαννο , αν ομως μουλιαζα στους βαλτους για παπια ευχαριστως θα κρατουσα μια supersport.
    Καθε οπλο εχει το κοινο του , αν το συγκεκριμενο στοχευει σε ποιοτικη τουφεκια θα βρει το δικο του.Γενικα μιλωντας το ξυλο ειναι αισθητικα ανωτερο υλικο απο το πλαστικο αφεαυτου , αν και η σχεδιαση δινει παντα το τελικο αποτελεσμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    KG22122 στις #356522

    Αυτο το ειδα αλλα η τιμη της στην Ελλαδα θα διαφερει και οπως συνηθως κατα πολυ…προς τα πανω φυσικα…

    Να κάνω μία αφελή ερώτηση ? Γιατί στην Ελλάδα "οπως συνηθως κατα πολυ…προς τα πανω φυσικα…" ?
    Είναι μεγαλύτερες οι αποστάσεις ? Υπάρχουν περισσότεροι φόροι ?

    Ένας φίλος αγόρασε ένα σκοπευτικό BLASER σε 308 Win. Έκανε υπομονή, μάζεψε όλα τα χαρτιά , τα ετοίμασε και
    τα έστειλε στην Γερμάνια. Του κόστισε σχεδόν τα μισά χρήματα απ' ότι εδώ..
    Μήπως θα πρέπει να το σκεφτούμε κάπως έτσι το θέμα αγοράς όπλου στην Ελλάδα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #356532

    Να κάνω μία αφελή ερώτηση ? Γιατί στην Ελλάδα "οπως συνηθως κατα πολυ…προς τα πανω φυσικα…" ?
    Είναι μεγαλύτερες οι αποστάσεις ? Υπάρχουν περισσότεροι φόροι ?

    Ένας φίλος αγόρασε ένα σκοπευτικό BLASER σε 308 Win. Έκανε υπομονή, μάζεψε όλα τα χαρτιά , τα ετοίμασε και
    τα έστειλε στην Γερμάνια. Του κόστισε σχεδόν τα μισά χρήματα απ' ότι εδώ..
    Μήπως θα πρέπει να το σκεφτούμε κάπως έτσι το θέμα αγοράς όπλου στην Ελλάδα ?

    Επειδη δεν το γνωριζω αν μπορεις να αναφερεις ολη την διαδικασια, για το πως μπορει να γινει η αγορα, θα ηταν χρησιμο για πολλους στο forum…αν και μεχρι τωρα πιστευα οτι δεν μπορει καποιος ιδιωτης να αγορασει απο το εξωτερικο οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #117420

    Ρε παιδιά………..το νέο πράγμα που έχει αυτό το όπλο, δεν είναι η εμφάνιση κ.τ.λ.π είναι ότι το ελατήριο επανένταξης του κλείστρου, είναι μέσα στη βάση και όχι μέσα στο κοντάκι… αυτή η πατέντα δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται από άλλα κυνηγετικά οπλα….νομίζω πως όχι… είναι χαρακτηριστό σκληροτράχηλων όπλων, όπως το καλάσνικοφ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    tsioygani στις #117470

    Και εμενα μου αρεσε,εχει κατι το διαφορετικο,ο Κυργιας στην εκθεση δεν το ειχε ,σιγουρα θα εκανε εντυπωση ομως.Απλα το πλαστικο ειναι πιο ανθεκτικο απο το ξυλο,οποιος δεν επεσε στην περδικα για να παθει ζημια το κοντακι δεν μπορει να το καταλαβει.Αν κανει οσο εξω θα πουλησει τρελα αυτη τη γνωμη εχω,ειδωμεν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    142
    nickzilas στις #117487

    Σε ερωτηση μου στον Κυργια στην εκθεση μου ειπε οτι η τιμη της θα κυμαινεται περιπου στα 1400 ευρο…η τιμη της μπορει να σωσει το παιχνιδι…αν ειναι λιγο πιο κατω ακομα στα 1300

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #356618

    Ρε παιδιά………..το νέο πράγμα που έχει αυτό το όπλο, δεν είναι η εμφάνιση κ.τ.λ.π είναι ότι το ελατήριο επανένταξης του κλείστρου, είναι μέσα στη βάση και όχι μέσα στο κοντάκι… αυτή η πατέντα δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται από άλλα κυνηγετικά οπλα….νομίζω πως όχι… είναι χαρακτηριστό σκληροτράχηλων όπλων, όπως το καλάσνικοφ.

    μα το καλάσνικοφ δεν έχει μηχανισμό αερίων;;;; :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #117490

    …Ναί…το καλάσνικοφ σύστημα αερίων έχει….απλά θέλω να πώ…ότι σε αυτό, αλλά και σε πολλά πολεμικά όπλα….. το ελατήριο που επαναφέρει το κλείστρο στη θέση του, μετά τον πυροβολισμό, βρίσκεται στη βάση, και όχι μέσα στο κοντάκι…ώστε να υπάρχει ευκολότερη πρόσβαση σε αυτό.
    Δεν ενοούσα ότι έχει ίδιο σύστημα με τη Vinci….(άκυρο…αλλά όποιος έχει την περιέργια…έτσι είναι το καλάσνικοφ http://www.ak-47.us/BreakDown.php )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #117822

    Το σύστημα με το ελατήριο επανάταξης υπάρχει και υπήρχε και σε άλλα όπλα..π.χ. στην 368 Fabarm κ.α.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #117842

    Φίλε KOSTASGR2000 η Fabarm 368 και τα υπόλοιπα μοντέλλα της εταιρείας έχουν το ελατήριο επανάταξης μπροστά από τη βάση και εξωτερικά της αποθήκης φυσιγγίων (όπως και αντίστοιχα παλιότερα μοντέλλα της Franchi, της Mossberg κλπ) όχι όμως εγκιβωτισμένο μέσα στη βάση όπως η νέα Benelli. Την ίδια περίπου διάταξη στο επανατατικό ελατήριο χρησιμοποιούσε και το παλιό ημιαυτόματο αυτογεμές αδρανείας της Bernardelli την δεκαετία του '50 – εκείνο είχε 2 παράλληλα μεταξύ τους ελατήρια αντί του ενός της νέας Benelli και αφαιρούμενο πάνω καπάκι/κάλυμμα της βάσης. Την ίδια διάταξη είχε και το πολεμικό τουφέκι της γνωστής FN (το Para με το πτυσσόμενο κοντάκι). Από μόνη της σαν εξέλιξη θεωρώ ότι είναι πολύ καλή και μακάρι να την ακολουθήσουν κι άλλες κατασκευάστριες εταιρείες – το κοντάκι δεν στεγάζει πιά τμήματα του μηχανισμού επανάταξης παρά μόνο τη τζαβέτα σύνδεσης (σαφώς λεπτότερη από τον σωλήνα του μηχανισμού επανάταξης με το ελατήριό του) καθιστώντας το όπλο πιό καλοζυγισμένο (μετατόπιση του κέντρου βάρους) και πιό αξιόπιστο.
    Φιλικά,
    Κώστας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 194 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων