ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,996 έως 5,010 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    bagostheos στις #380020

    Καλημέρα σε όλους τους γκρινιάρηδες της παρέας. Σήμερα ήταν η πρώτη φορά της σεζόν για μένα και γυρίζοντας  είπα να σας γράψω νέα από το μέτωπο. Πραγματικά κρανίου τόπος. Είχα ακούσει για την φωτιά στην λαυρεωτική αλλά πραγματικά η κατάσταση από κοντά ήταν αποκαρδιωτική. Έτσι ψάχνοντας μέσα στις στάχτες για λίγη ζωή κατάληξα στα ενδότερα. Λίγοι οι κυνηγοί και λίγα τα θηράματα. Καμία δεκάρια ντουφεκιές σύνολο αλλά ευτυχώς ξεμούδιασε το σκυλάκι. Δυο πουλάκια το ένα το σηκώσαμε δυο φορές και το όποιο μας ακολούθησε. Ήταν χοντρό άρα τα πουλιά δεν έχουν κατέβει ακόνη και φυσικό με τέτοια ζεστή. Άντε να δούμε φέτος γιατί πολύ γκρίνια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #380039

    να συμπληρωσω εγω για βουλγαρια επιτρεπετε μονο σκ και τεταρτη,επισης και αυτοι βαζουν μηχανακια αλλα δεν κυνηγανε οπως εμεις επειδη εχω κυνηγησει πανω δεν θα κανουν εξοντωση σε οσα βρουν θα κυνηγισουν θα παρουν 10 20 κομματια και τελος αντιθετος εμεις θα τα ξεκληρισουμε

     

    Φίλε JIMISTOM αυτά που ακούω από άτομα που πηγαίνουν κατά καιρούς (τουλαχιστον μέχρι πέρυσι) και παίρνουν 200 και 250 ορτύκια σε ένα Σ/Κ δεν ισχύει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #380047

    ναι φιλε σωστα ακους αλλα αυτοι πληρωνουν 1500 με 2000 ευρω και αυτα γινονται στα συνορα με μασ κοντα γιατι μεσα στην βουλγαρια τουσ εχουν ξιλωσει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    ariman111 στις #380081

    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ??/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #380086

    To ορτύκι στη Βουλγαρία επιτρέπεται για τους ντόπιους μόνο τα ΣΚ.

    Οι τουρίστες κυνηγοί κυνηγάνε καθημερινά κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #380087

    To κυνήγι στη Βουλγαρία επιτρέπεται για τους ντόπιους μόνο τα ΣΚ. Οι τουρίστες κυνηγοί κυνηγάνε καθημερινά κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    319
    kapsoxeris στις #380098

    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ??/

     

    ΚΑΝΕΝΑΣ!! ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #380109

    paidia  το προηγουμενο σαβ/κο ημουν βουλγαρια για κυνηγι(πεδινες) το μηχανιμα των βουλγαρων βαρουσε νυχτα μερα επι 5 μερες και το μονο που μαζευε ηταν 5-10 ντοπιαρικα ορτυκια (φυσικα και δεν ασχολειθηκα),και εκει φετος δεν επεσαν ορτυκια ,οι βουλγαροι μου λενε οτι τα πουλια ειναι πισω και θα περασουν στο επομενο φεγγαρι  ολα τα βαλκανια εχουν ζεστη τα πουλια δεν εχουν ζοριστει απο  κρυο για να φυγουν ακομη,υπομονη μαγκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #380114

    εσας ποιος σας ειπε πως η βουλγαρια οτι δεν ειχε ορτυκια Εμενα με πηραν τηλεφωνω τον αυγουστο και μου ειπαν πως γινετε χαμος απο ορτυκια οι ντοποιοι μην λετε οτι σας κατεβει επισης σας ειπα κυνηγανε και τετρτη

    μηπως κανουμε και εμεις κατι λαθος εδω οταν ακουω πως εγινε περασμα στα Ανω λιοσια απο ποτε ειχε περασμα στα λιοσια απο  ορτυκια ολα τα βουνα  μας κελιδανε σαν τρελα καθε βραδυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #380118

    εσας ποιος σας ειπε πως η βουλγαρια οτι δεν ειχε ορτυκια Εμενα με πηραν τηλεφωνω τον αυγουστο και μου ειπαν πως γινετε χαμος απο ορτυκια οι ντοποιοι μην λετε οτι σας κατεβει επισης σας ειπα κυνηγανε και τετρτη μηπως κανουμε και εμεις κατι λαθος εδω οταν ακουω πως εγινε περασμα στα Ανω λιοσια απο ποτε ειχε περασμα στα λιοσια απο ορτυκια ολα τα βουνα μας κελιδανε σαν τρελα καθε βραδυ

    φιλε μου τον αυγουστο στην βουλγαρια ειχε ντοπια και μπορει να ειχε και πολλα και τις πρωτες μερες να εκαναν νουμερα μιας και τα μαζευαν με το μηχανιμα και πηγαινε ο λεφτας νεοελληνας και τα εσφαζε αλλα εγω μιλαω για πουλια περασματος  που δεν εχει ουτε εκει,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #380120

    εσας ποιος σας ειπε πως η βουλγαρια οτι δεν ειχε ορτυκια Εμενα με πηραν τηλεφωνω τον αυγουστο και μου ειπαν πως γινετε χαμος απο ορτυκια οι ντοποιοι μην λετε οτι σας κατεβει επισης σας ειπα κυνηγανε και τετρτη μηπως κανουμε και εμεις κατι λαθος εδω οταν ακουω πως εγινε περασμα στα Ανω λιοσια απο ποτε ειχε περασμα στα λιοσια απο ορτυκια ολα τα βουνα μας κελιδανε σαν τρελα καθε βραδυ [/quote

    Καλησπερα, δεν ειχα σκοπο να γραψω αλλα…με αυτα που διαβαζω εδω δεν αντεχω στον πειρασμο!!

    Λοιπον μια και κατοικω Β/Δ των Ανω Λιοσιων, πολυ κοντα στην Χασια, κερναω καφεδακι αυριο το πρωι και απολαυση του ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ, πρωι-πρωι, Δυτικα του Καναλιου του Μορνου, για οσους ξερουν!!!

    Καθε πρωι γινεται “χαμος”…το ντουφεκιδι παει “γονα”….τηλεφωνω σχεδον καθε μερα στο Δασαρχειο Παρνηθας & στο Δασαρχειο Αιγαλεου και μερα-παρα μερα ερχονται εδω, αλλα οι Mages…εχουν το πλεονεκτημα και μπορουν να τους βλεπουν, μια και ειναι ψηλα!!! Τα “ευκολως εννοουμενα”….

    Ετσι…μια και διαβαζω για κραχτες στην Βουλγαρια!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #380132

    Μια που μιλάμε για μετανάστευση των πουλιών και επειδή η δουλειά μου είναι κοντά στη Βιστωνίδα σας βάζω δύο φωτογραφίες από κοπάδι πελεκάνων που υποθέτω ότι μαζευόταν για να φύγουν προς τα κάτω.

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    ariman111 στις #380175

    Γκρινιάζουμε γιατί δεν έχει πολλά ορτύκια.

    Κατηγορούμε τους Βούλγαρους γιατί βάζουν κασετόφωνα και χτυπούν πολλά ορτύκια.

    Βάζουμε κασετόφωνα αλλά δεν κατεβάζουμε ορτύκια.

    Αλλά αν τα κατεβάσουμε τα σκοτώνουμε ΟΛΑ τα ορτύκια.

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ   ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΜΩΣ. 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    IONTASS στις #380190

    Γκρινιάζουμε γιατί δεν έχει πολλά ορτύκια. Κατηγορούμε τους Βούλγαρους γιατί βάζουν κασετόφωνα και χτυπούν πολλά ορτύκια. Βάζουμε κασετόφωνα αλλά δεν κατεβάζουμε ορτύκια. Αλλά αν τα κατεβάσουμε τα σκοτώνουμε ΟΛΑ τα ορτύκια. ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΟΜΩΣ.

     

    ++++++   1000000 ΟΧΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΜΟΟΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.       ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΜΑΣ ΕΛΛΑΔΑ

    ΜΟΝΟ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΦΤΑΙΝΕ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΤΥΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΜΑΣ ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ) .

    ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΟΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ . ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #380192

    Επειδή βλέπω κάποια απαισιοδοξία, έχω ανατρέξει στα κιτάπια μου και διαπίστωσα ότι σχετικά πρόσφατα εδώ στην Κομοτηνή μέσα στο μήνα Οκτώβριο του 2010 είχαμε περάσματα στις 17, στις 21 (μεγάλο πέρασμα) και τέλος στις 30 Οκτωβρίου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 4,996 έως 5,010 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων