ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,421 έως 6,435 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #486873

    Καλή κυνηγετική περίοδο να έχουμε όλοι μας.

    Στην έναρξη 20 και 21/8 τα πήγαμε πολύ καλά,μπορώ να πω μία (από άποψη κάρπωσης ) ελπιδοφόρα άρχή.

    Αυτό και για τα δύο θηράματα και ορτύκια και τρυγόνια.Μερικές φάσσες που “έπεξαν” τις  δύο μέρες κινήθηκαν σε απογοητευτικά για τα όπλα μας ύψη.

    Έυχομαι σε όλους τους συναδέλφους καλή συνέχεια και να απολαμβάνουν ,με ασφάλεια, την κάθε κυνηγετική τους μέρα στο ύπαιθρο.

     

    Leatherman.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #486900

    Μπορεί τα Τρυγόνια να μην μας προτίμησαν αλλά μας αποζημίωσαν τα ορτυκάκια…… :good: Μετά από πληροφορία φίλου αγρότη τα βρήκαμε μαζεμένα σε ένα παλιό καλό ορτυκοτόπι στο οποίο είχαμε να πάμε κάτι χρόνια. Τα περισσότερα τα σηκώναμε με τα πόδια στις άκρες από τις καλαμιές μέσα στα βελούρια γιατί ο ΑΡΚ (σεττεράκος) μάλλον έπαιζε στην πρώτη φετινή έξοδο,παρά έψαχνε γιά ορτύκια. Τα πουλιά ήταν μεγάλα και πολλά μικρά τα οποία τα αφήναμε να φύγουν. Μετά από καμιά δεκαριά μέρες θα είναι κι αυτά ότι πρέπει. Τα μεγάλα πάντως ήταν τετράπαχα…. :good: Και να σκεφτεί κανείς ότι υποτιμήσαμε τελείως την πληροφορία και πήγαμε μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε που αλλού να πάμε… :yahoo: ΛΟΥΚΑΣ. [/q

    Φιλε μου να θυμασαι πως οι ανθρωποι της υπαιθρου γνωριζουν πολυ καλυτερα που υπαρχουν θηραματα ακομη κι αν δεν ειναι οι ιδιοι κυνηγοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #486976

    Καλησπερα σε ολους.Σημερα Κωπαιδα 5 σηκωματα 3 στο γιλεκο.Πολυς ο κοσμος οχι πολλες τουφεκιες.Απο τρυγονια ειδα 1 ζευγαρακι στα συρματα και τιποτα αλλο,επισης πολλοι μελισσουργοι .Κορυφαια φερμα σε ημιψηλο τριφυλλι (ελα μωρη Παναθα) που συνορευε με μπαμπακιες σηκωθηκανε 3 (πηρα το ενα). Αυτα, εις αυριον τα σπουδαια να ειμαστε καλα να ξαναπαμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #486995

    Ξεκινημα χρονιας και απο μενα, ολα καλα, αλλα αυτο που με εκανε να εχω χαμογελο κολγκειτ ειναι το Verney carron.

     

    ΥΓ  προς τους συναδελφους που οπου ακουσουν τουφεκια πανε και κολανε απο πισω :

    πηγαινετε παρα περα ρε παλικαρια, καντε το παιχνιδι σας και αφηστε και τους αλλους να κυνηγισουν με την ησυχια τους. Τοπος υπαρχει, και τα πουλια δεν ειναι δεμενα απο το ποδι.

    Ποτε θα το κοψετε αυτο το χουι???

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    fanis kavala στις #487010

    kali xronia kai apo emena.liga ta poulia fetos an kai kathisterisa na ksekiniso. apologismos se 4 exodous 4 poulia.(apogeumatina 24/25/27  &  30 prwino)–>1-0-1-2)

    sorry gia ta greeklish (mac)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #487011

    Καλησπερα σε ολους

    Κωπαιδα παλι σημερα αλλα τελειως διαφορετικη μερα. Καθολου υγρασια στα τριφυλλια,τελειως στεγνα εν αντιθεσει με χτες. Μεχρι τις 9.30 που αντεξα να κυνηγαω απολογισμος 1 φερμα 1 ορτυκι τιποτα αλλο.Τουφεκιες σε ολο τον καμπο οσο εφτανε το αυτι μου μετρημενες ακριβως 9 !!!!! Η bianca (το σεττερ μου) κυριολεκτικα τα εφτυσε.Απο οτι φαινεται διαλειμματακι 2-3 ημερων και ξανα παλι.Καιρος λεει ανοδος θερμοκρασιας απο Τριτη και καθολου βροχουλα.Μαλλον αυριο τρυγονακια . Αυτα καλη συνεχεια σε ολους.Παω να καθαρισω την bianca απο ολα τα ειδη χλωριδας της Κωπαιδας που μου εφερε……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    george303 στις #487050

    Καλησπέρα και από μένα καλή χρόνια σε όλους. Τα δικά μου τα σκυλιά είναι μικρά και γιατρό προτίμησα να αγοράσω για πρώτη φορά.αλλα άκουσα από άλλους 1με2 σήκωμα τα το σαββατο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #487132

    καλησπέρα σε όλους στην Καρύστο εκπαιδευτικό σήκωσα καπια πουλιά. θα έχει  μεχρει της  15 που ανοιγει ποιος ξερει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    MARMARINOSGIANNHS στις #487145

    Εχει ζεστη ακομα παιδια ολα θα γινουν υπομονή ειναι πισω τα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #487245

    Επιστροφή από Β. Ελλάδα όπου πήγα με 2 φίλους. Εγώ κυνήγησα κυρίως ορτύκια και οι άλλοι τρυγόνια. Από Πέμπτη μέχρι λίγο σήμερα το πρωί. Καλά ήταν. Ευτυχώς που είχα πάρει μαζί τα Lako τα 12αρια με 3αρι τσοκ γιατί τα διαβόλια σηκώνονταν μακρυά. Τα σκυλάκια τα κακόμοιρα ήταν λίγο απροπόνητα αλλά το πάλεψαν αξιοπρεπώς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #487250

    Εγώ δεν έχω βγει καθόλου και δεν το βλέπω κιόλας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #487292

    Την καλησπερα μου στην παρεα τα πουλια λιγα ακομα και αυτα πολυ καλα κρυμενα στα χερσα του καμπου, πολυ ξυρασια και η ζεστη των προηγουμενων ημερων δεν επετρεψε ακομα εμφανηση νεων, αναμενουμε την αλλαγη του καιρου και την καθοδο τους απο τα βορια. Σήμερα ειχα 8 συναντησεις και καταφερα να κρατησω τα 6 παντα στα ποτιστικα του Ν Εβρου.

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #487294

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #487330

    Καλησπερα σε ολους

    Κωπαιδα σημερα συγκεκριμενα στο πετρινο για τους γνωστες.Απο τις 6.45 μεχρι τις 10.30 κυνηγι απολογισμος 9 σηκωματα 6 στο γιλεκο.Τα τριφυλλια που κυνηγησα μουσκεμα στο νερο βοηθησαν πολυ την bianca στο να καταπινει τα χιλιομετρα.Επισης αρκετα τρυγονια, πηρανε πουλια οσοι ητανε εκει,και δεκαδες οι συκοφαγοι!!!!Συμφωνα με το meteo αυριο δινει 3 bf βορια αρκετα συννεφα και 24 βαθμους θερμοκρασια.Να ειμαστε καλα μαλλον για Κωπαιδα παλι αυριο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #487359

    Και Β. Ελλάδα έμαθα ότι υπήρξαν κάποιες μετακινήσεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,421 έως 6,435 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων