ΟΡΤΥΚΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,766 έως 6,780 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #501127

    Πραγματικά φέτος ήταν η χειρότερη χρονιά στα ορτύκια ειδικά στην ανατολική Ελλάδα! Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα μηχανάκια εχουν ελαττώσει επικίνδυνα τον πληθυσμό τους! 

    Καλησπέρα,

    Κανένα μηχανάκι από μόνο του δεν ελατώνει τον πληθυσμό των ορτυκιών. Απλά ανακατεύει τα περάσματα…

    Όταν ο καθένας φυτεύει από 2 ή 3 μηχανάκια για να κυνηγά διαδοχικά ολόκληρη εβδομάδα τότε τα περάσματα πάνε περίπατο.

    Ο πληθυσμός ελατώνεται μόνο από τις δικές μας νοοτροπίες που πολύ σωστά έγραψες…είναι του θα σκοτώσω όσα περισσότερα μπορώ…για να τα ανεβάσω στο facebook και 30 άλλοι “ηλίθιοι” να μου πούνε μπράβο και πόσο μάγκας κυνηγός είμαι!

    Πραγματικά…δεν φταίει κανένα μηχανάκι….το μυαλό μας φταίει και τίποτα άλλο!

    Αυτά…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #505284

    Καλησπερα σε ολους…

    Αρχισαμε τα εκπαιδευτικα στην Κωπαιδα για να ξεκινησει ο γυιος της biancas o Αρης να καταλαβαινει τι γινεται..

    Εχω βγει 5 φορες απο την ληξη του κυνηγιου με την σημερινη να ειναι η καλυτερη μεχρι σημερα..

    Ο Αρης πηρε μυρωδια τα 2 πουλια που φερμαρε η μανα του και αφου σηκωθηκαν και τα κυνηγησε εψαχνε πολυ καλυτερα μετα..

    Ο Αρης ειναι 10 μηνων και δεν ξερει πολλα πραγματα…τι πολλα πραγματα, δεν ξερει που πανε τα τεσσερα..χαχαχ

    Διπλα στην καθηγητρια και με συχνες εξοδους ( και μονος του καποιες φορες ) ελπιζω σε 5-6 μηνες να παμε καλα..

    Σημερα ειδα αρκετα τρυγονια που πετουσανε χαμηλα και ράθυμα , μαλιστα ενα απο αυτα το κυνηγησε ο Αρης , τοσο χαμηλα πεταγε…

    Απο ορτυκια λιγα πραγματα…

    Οταν σηκωνονται, σηκωνονται σαν αερικα , δεν ακουγεται τιποτα…

    Καλη συνεχεια σε ολους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505294

    Για σου ρε Τασο με τα αστερια σου………!

    Εγω φιλε μια με τις δουλειες μια , με την εκθεση , μια με το Πασχα , μια με την επεμβαση στο χερι μου , δεν εχω αξιωθεί να τα παω καμια σοβαρη βολτα , μονο το απόγευμα τα βγαζω για να ξεπιαστουν και για κανα κατουρημα…….χαχαχα

    Ελπιζω όμως ότι από την Κυριακη που μας ερχετε θα ξεκινησω κι εγω……… :good:  :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #505298

    Εγω παιδια εχω βγει μεχρι τωρα τις ακολουθες ημερομηνιες: 11/04,14/04,23/04,24/042017 και περαν των 1-2 ντοπιαρικων ορτυκιων που εχω επισημανει σε 2 πλακες απο τριφυλι,περασματιαρικα πουλια δεν εχω βρει…εκτος απο 7 τρυγονια που τα ειδα στις 23/04 αρα τα πουλια ειναι ακομα πισω λογο του οτι εσφιξε και ο καιρος,οποτε περιμενω ακομα.

    Υ.Γ: Τα πουλια δεν εχουν μυρωδια και δυσκολα βγαζεις κουταβι αυτη την εποχη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #505299

    Billy….το αστερι ειναι ενα…το αλλο ειναι εκκολαπτομενο και μακαρι να βγει σαν την μανα του…

    Τωρα μια που ειπες εκθεση , πολυ καλη ητανε …εκανα ενα δωρο σε μενα , μετα απο 6 χρονια τα crispi παραδωσανε το πνευμα και πηρα νεα μποτακια απο το περιπτερο του Μαυρογιαννη ….αυτο  http://www.trekkingshoes.gr/marte ….το εχω βαλει 2 φορες …δεν παιζεται

    Καλα θα κανεις να τα βγαλεις που και που , αν μπορεις

    ΥΓ  Ακου με πουλμαν θα ερθουνε…φαντασου σε καθε διοδια να δινουνε του Καλαθη ψιλα να τα πεταει μεσα στο κουτι για να ανοιξει η μπαρα…τον δεκαπενταυγουστο θα ερθουνε…ααχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505300

    Kαλοοοο…….!

    Ακου φιλε , αν και βάζελος καλα τους εκανε ο προεδρας …. :good: …….να καταλαβουν ότι πικρανανε διπλα τον κοσμο τους , μονο και μονο επιδη ηταν η Φενερ… :negative: ….!

    Τοκακο είναι ότι μαλλον θα τους ακολουθησει και ο θρυλακος…. :unsure: …..δυστηχως .

    Οσο για τα πατουμενα καλοφόρετα και με επιτυχιες… :good: …..!

    Φιλαρακι thor600 υπομονη και επιμονη πουλακια θα πετυχεις  αμα βγενεις…. :yes: ….αν επιτρεπετε που πας για εκπεδευτικο…;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #505309

    Κωπα’ι’δα λογο ΖΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505320

    :good: :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #505341

    Μεγάλη προσοχή σε Κωπαίδα…και άλλες περιοχές!

    ΦΟΛΕΣ !!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505343

    Η Κοπαιδα Λορδε μου είναι χιλιαδες στρεματα……….περιοχη στο περιπου που ακουσες ότι εντοπιστικαν κρουσματα….;;;

    Αλλιως τι άλλο από να μη ξαναπαμε οπουδήποτε…….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #505446

    Η Κοπαιδα Λορδε μου είναι χιλιαδες στρεματα……….περιοχη στο περιπου που ακουσες ότι εντοπιστικαν κρουσματα….;;; Αλλιως τι άλλο από να μη ξαναπαμε οπουδήποτε…….!

    Καλημέρα,

    Στην περιοχή του Κάστρου έμαθα ότι “χάθηκαν” 2 ποίντερ πριν από περίπου 3 εβδομάδες. Επίσης το ίδιο άκουσα και για ένα ακόμα πόιντερ αλλά δεν γνωρίζω που ακριβώς.

    Δεν ξέρω τι κακό είναι αυτό με τις φόλες…αλλά συνέχεια ακούω περιστατικά (βλ Δερβενοχώρια, Πάνειο όρος κτλ κτλ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #505448

    Καλησπερα αε ολους..

    Βολτιτσα σημερα Κωπαιδα…

    Σηκωσε η μανα 1 ορτυκι και ο γυιος (τυχαια) 1 μπεκατσινι….!!!!!!

    Ειδα 1 κοπαδακι 6-7 τρυγονια…

    Η περιοχη του Καστρου ειναι η Λαρυμνα ….

    Γνωστο μερος με πολλα μπασιματα πουλιων αλλα και αρκετους περιεργους τυπους….

    Να αποφευγετε τωρα την περιοχη…

    Καλυτερα ειναι οσοι πατε προς τα εκει , να πηγαινετε στα μερη που ξερετε και να κυνηγατε σε τριφυλλι, το πολυ μεχρι την γαμπα , για να βλεπετε τι γινεται

    Βεβαια καλο ειναι ο καθενας να εχει στο γιλεκο του και 1 κουτακι για την περισταση ( κουφια η ωρα )

    Και μια που το ανεφερα….μηπως εχετε στα υπ’οψιν καποιο κουτι με τα απαραιτητα που να μπορει να μεταφερθει ευκολα στην τσεπη ;;;

    Εγω τα κουβαλαγα χυμα στο αμαξι ολο το χειμωνα…

    Δεν μου αρεσε αυτο γιατι ηταν μακρια .τσαπατσουλικα και αβολα

    Εξαλλου ληξανε τωρα και πριν παω κτηνιατρο μηπως ξερετε….

    Το Σ/Κ να ειμαστε καλα θα αγορασω 4 ορτυκια για τον Αρη…

    Κωπαιδα , λουρι , φερμα , ακινησια

    Καλη συνεχεια σε ολους…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505457

    Για σου ρε τασο . Κυριακη βγηκα και εγω μια βολτα αλλα τζιφος. Περιοχη νοτιοανατολικης αττικης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #505489

    Καλημερα σε ολους…

    Βολτιτσα σημερα Κωπαιδα..

    Ειχε αρκετο κοσμο…

    Ουτε ορτυκι βρηκα , ουτε τρυγονι ειδα…

    Μαλλον δεν ειχε πουλια σημερα γιατι δεν ακουσα ουτε μια τουφεκια……!!!!!!!! χαχαχαχαχχα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #505497

    Δεν πειραζει τασο φτανει η βολτα κι αυτή εμπειρια είναι για τον κουταβο…….! :good:

    Λορδε μου ευχαριστω για τις πληροφοριες ………..παντος για το Πανι δεν πηρε κατι το αυτι μου………ρε δεν θα βρουμε ποτε μας ησυχια με τον κάθε λογης ανωμαλο που κυκλοφορει……….τι να πει κανεις ……ανθρωπόμορφα τερατα φιλε….! :negative:

    Τωρα για μενα μετα το ατύχημα δυστυχως τα εκπαιδευτικα θα πανε πισω……..τι να κανω μονο τα καημενα τα σκυλάκια μου λυπαμε………! :unsure:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,766 έως 6,780 (από 7,374 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων