Στραβά και σωστά, παράπονα και έπαινοι

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35775

    Πριν απο λιγο καιρο και σερφαροντας στο internet ειδα καποιο οπλο που η εδω αντιπροσωπεια δεν το εφερνε,να μην πω δεν το ηξερε καν!!!!

    Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον αντιπροσωπο μου ειπε το εξης οταν τον ρωτησα εαν μπορουσα να το παραγγειλω.Ενα οπλο δεν φερνουμε εαν θελετε πρεπει να παραγγειλετε τουλαχιστο τρια!!!!!Απο εκει και μετα καταλαβαινετε τι εγινε δεν χρειαζετε να το συνεχισω!

    Δεν ξερω τι φταιει τελικα ο αντιπροσωπος η η πολιτικη της καθε εταιρειας?

    Γιωργος

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35818


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 10 Aπρίλιος 2004


     Αναρωτιεμαι γιατι δεν υπαρχει ενα site αξιο λογου σε ολοκληρη την Ε. Ε., αντοιστιχο των Αμερικανικων, που να μπορεις να αγορασεις online τα προιοντα που μας ενδιαφερουν.


    [/indent]

    Βίκτωρα, λογικό είναι να μην υπάρχει ένα site  στην Ε.Ε γιατί τα κράτη που παράγουν όπλα είναι πολλά.

    Το θέμα όμως είναι το εξής. Ειχα μιά αλληλογραφία με e-mail με την εταιρεία maverick στις ΗΠΑ για μιά κάννη που έθελα 66 cm με εσωτ. τσοκ. Οταν φτάσαμε στο τέλος με μου ζήτησαν στοιχεία ( διεύθυνση, πιστωτική κάρτα κτλ ) μου απάντησαν ότι δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν ότι πρέπει να πάω στον εισαγωγέα στην Ελλάδα.

    Υπόψην ότι εδώ δεν φέρνουν αυτή τη κάννη πάρα μονο τις 61 cm & 71cm. Αρα συμπέρασμα τζίφος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35819


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DUCKHUNTER στίς 12 Aπρίλιος 2004


    Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με τον αντιπροσωπο μου ειπε το εξης οταν τον ρωτησα εαν μπορουσα να το παραγγειλω.Ενα οπλο δεν φερνουμε εαν θελετε πρεπει να παραγγειλετε τουλαχιστο τρια!!!!!


    [/indent]

    Πάλι καλά Γιώργο.

    Στην δική μου την περίπτωση με το πλαγιόκαννο cal 28 είχαμε βρεθεί τρείς που το παραγγείλαμε και πάλι ποτέ δεν ήρθε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #335207

     Καλημερα Αντωνη,

     Φαντασου ομως, τι δυνατοτητες πωλησης θα υπηρχαν για διαφορα προιοντα, οχι μονο για οπλα η ανταλλακτικα, μεσω Ιντερνετ. Κανονικα, αν πρεπει για να αγορασω ενα οπλο, να περναω απο 40 κυματα, πρωτα απο την Αστυνομια (λογικο καπως..) αλλα και απο τον εισαγωγεα (αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.. να μην θελει να πουλησει..;), καλυτερα τοτε να μεινω στο οπλο που εχω.  

     Αλλα ειπαμε, θελει δουλεια και ψαξιμο, οποτε φερνουμε καποια οπλα-best seller, και προσπαθουμε να τα δωσουμε σε ολους, ασχετως αν αυτοι δεν θελουν αυτα αλλα κατι συγκεκριμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #335217

    •  

      • [font=” Verdana”]Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, και την πικρία που μας  [/font]διακατέχει.
      • [font=” Verdana”]Όπως ο Κώστας, έτσι κι εγώ είχα μια παρόμοια εμπειρία κάποτε, τότε που αποφάσισα να ασχοληθώ με την ιστιοσανίδα. [/font]
      • [font=” Verdana”]Όπως και τώρα, σκέφτηκα ότι σε μια έκθεση θα βρω όλους τους επαγγελματίες, και τους εισαγωγείς μαζεμένους και θα μπορέσω να αποφασίσω, για το τι θα έπρεπε να αγοράσω.[/font]
      • [font=” Verdana”]Εκεί να δείτε φτύσιμο. Ήμουν τότε και πολύ μικρότερος, και ένιωθα σαν χαμένος. Σε όποιο περίπτερο και αν σταματούσα, κανείς δεν μου έδινε σημασία. Γύριζα  [/font]στην έκθεση σαν χαμένος. Την προσοχή μου τράβηξε σ΄ένα περίπτερο ένας τύπος, που εξηγούσε σ΄ένα πελάτη, τεχνικά χαρακτηριστικά μιας σανίδας, έστησα αυτί μπας κι έτσι καταλάβω κάτι. Φανταστείτε την έκπληξη μου, όταν με έβαλε στην κουβέντα τους και αργότερα όταν ασχολήθηκε μαζί μου. Έφυγα έχοντας αγοράσει την πρώτη μου σανίδα, και ότι άλλο χρειαζόμουν, με έναν σάκο γεμάτο από διάφορα αξεσουάρ σαν δώρο.
      • [font=” Verdana”]Η συνεργασία μου με την [/font]TIGA[font=” Verdana”] σταμάτησε στα 33 μου, όταν οι επαγγελματικές  [/font]μου υποχρεώσεις δεν μου επέτρεπαν να ασχοληθώ άλλο με το σπορ.
      • [font=” Verdana”]Λίγο μελό η ιστορία; ίσως.[/font]
      • [font=” Verdana”]Αλλού είναι η ουσία, η δύναμη, η αγοραστική, είναι δική μας.[/font]
      • [font=” Verdana”]Αν αυτοί, που θέλουν να πουλήσουν, μας αγνοούν, τους αγνοούμε κι εμείς, και μιλάμε με αυτούς, τους επαγγελματίες.[/font]
      • [font=” Verdana”]Ναι ο Κούρκουλος είχε φέρει τους υπαλλήλους από το μαγαζί του.[/font]
      • [font=” Verdana”]Ναι ο Κύργιας είχε άγνοια για κάποια μοντέλα.[/font]
      • [font=” Verdana”]Ναι ο “..τσαρούχας”  [/font]ήταν απότομος, αν και είμαι πελάτης του.
      • [font=” Verdana”]Ναι σε πολλά περίπτερα είχαν αντί για έμπειρους πωλητές, είχαν γλάστρες.[/font]
      • [font=” Verdana”]Ναι κάποιες εταιρίες σνομπάρισαν  [/font]την έκθεση, γιατί έχουν αρκετές πωλήσεις.

      [font=” Verdana; FONT-SIZE: 12pt; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA”]Η λύση είναι μια και απλή. Ας τους φερθούμε όπως μας φέρονται. Μας έχουν, δεν τους έχουμε ανάγκη. Έχουμε δύναμη, το ξέρουν, πρέπει κι εμείς να το καταλάβουμε. Δεν τους κάνουμε κακό λέγοντας τους τα λάθη τους, καλό τους κάνουμε. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #35892

     

    Κοινή διαπίστωση όλων των φίλων που πήγαν στην έκθεση, ήταν ότι κάποιοι επαγγελματίες δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, αλλά παράλληλα μου δίνεται η εντύπωση ότι οι ίδιοι στα μαγαζιά τους , θα πρέπει να έχουν τελείως διαφορετικό πρόσωπο και αντίληψη για τα ίδια θέματα και ερωτήματα.

      Επομένως τι φταίει  άραγε ή τι επηρεάζει την χ ή ψ συμπεριφορά ενός καταστηματάρχη; μήπως θεωρείται  ή έκθεση σαν μια απλή περίπτωση άμεσης διαφήμισης και μιά καλή ευκαιρία μόνο για “promotion“;

      Ενώ η  εμπειρία μου από άλλες κλαδικές εκθέσεις είναι άκρως θετική θυμάμαι επίσης και παλιότερα, όταν γινόταν στο ΕΚΕΠ η έκθεση, το να ψάξεις ή να ρωτήσεις για όπλο ή άλλα είδη, ειδικά Σ/Κ, που υπήρχε μέγα πλήθος και μέγα πάθος, ήταν χαμένος κόπος, όσο φιλότιμη και αν ήταν η προσπάθεια των καταστηματαρχών… που σημειωτέον οι πιό φιλότιμοι, ήταν οι ίδιοι που αναφέρονται από τους φίλους παραπάνω γιαυτό και έκαναν και “χρυσές δουλειές” και σου κέρδιζαν την εμπιστοσύνη, άραγε αυτό τι σημαίνει ;;  

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων