ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #229661

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ( ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ) ΣΕ PUPPI .ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΕΓΚΥΟΣ . ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΛΑ.Η ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΧ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΣΥΝΤΙΡΙΣΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΕΡΡΕΝ ΓΙΑ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗ

    Σιγά σιγά να την αλλάξεις σταδιακά σε διάστημα 7 ημερών. Για εμένα το σκυλί να το βγάζεις πλέον μόνο δεμένο για περπάτημα. Καλά γεννητούρια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #229262

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ( ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ) ΣΕ PUPPI .ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΕΓΚΥΟΣ . ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΙΛΑ.Η ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΧ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΣΥΝΤΙΡΙΣΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΕΡΡΕΝ ΓΙΑ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗ

    Φίλε σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μπορείς να διαβάσεις το κατατοπιστικό άρθρο του κ. Γιάννη Νικολακόπουλου (KALLISTON HELLAS) που σίγουρα θα σου λύσει κάποιες απορίες: Ζευγάρωμα – Εγκυμοσύνη – Γέννα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    ΜΙΧΑΛΗΣ EPANIEL BRETON στις #228733

    Φίλε σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μπορείς να διαβάσεις το κατατοπιστικό άρθρο του κ. Γιάννη Νικολακόπουλου (KALLISTON HELLAS) που σίγουρα θα σου λύσει κάποιες απορίες: [url=”http://www.e-artemis.gr/articles/dogs/2004/644/”%5DΖευγάρωμα – Εγκυμοσύνη – Γέννα[/url]

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ .ΟΝΤΟΣ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ Κ. ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    487
    volleyst στις #228708

    ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕΣ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ 13 ΕΚΑΝΕ ΤΑ 11 ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΛ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ.ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΟ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙΩΝ .

    Ευχομαι ολα να πανε καλα φιλε !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    giorgos 973 στις #204652

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗ ΠΑΡΕΑ,ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ[ΕΠΕΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ]9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΗΞΗΜΟ,ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟ ΔΕ ΟΤΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΟΚΙΝΙΛΑ ΣΑΝ ΣΗΜΑΔΙ ΑΠΟ ΤΣΙΜΠΙΜΑ,ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΛΙΓΟ ΑΜΟΝΙΑ….ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΟ ΜΙΑ amoxil 500,ΤΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ,ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ……..ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #204681

    Θα ήθελα μια συμβουλή για το σκύλλο μου
    Του έχω βάλει περιλαίμιο από τον χειμώνα
    Στις αρχές του μήνα Ιούνη έβαλα καινούργιο περιλαίμιο και του έβαλα αμπούλα
    πριν μια βδομάδα ψέκασα το χώρο του σκύλλου δύο φορές μέσα σε διάστημα 5 ημερών
    και όμως επάνω στον σκύλλο κυκλοφορούν έντομα.
    Τι μπορώ άλλο να κάνω
    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #226251

    Θα ήθελα μια συμβουλή για το σκύλλο μου
    Του έχω βάλει περιλαίμιο από τον χειμώνα
    Στις αρχές του μήνα Ιούνη έβαλα καινούργιο περιλαίμιο και του έβαλα αμπο
    πριν μια βδομάδα ψέκασα το χώρο του σκύλλου δύο φορές μέσα σε διάστημα 5 ημερών
    και όμως επάνω στον σκύλλο κυκλοφορούν έντομα.
    Τι μπορώ άλλο να κάνω
    Ευχαριστώ

    [font=”Comic Sans MS”]Γεια σου και καλωσόρισες στο φόρουμ μας.
    Όταν λες έντομα τι εννοείς; μύγες και κουνούπια ή εξωπαράσιτα όπως τσιμπούρια, ψύλλοι, ψείρες;
    Το περιλαίμιο και η αμπούλα είναι μόνο για τα έξωπαράσιτα και κάποια ακάρεα, αν ακολουθείς σωστά τις οδηγίες χρήσης τους και τοποθέτησής τους θα λειτουργήσουν επαρκώς όμως η εντομοαπωθητική τους δράση είναι δευτερεύουσα και διαρκεί λίγες μέρες. Για τις μύγες, κουνούπια και σκνίπες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εντομοαπωθητικά ή εντομοκτόνα (για τον χώρο).
    Ανάλογα με από το τι θέλεις να καθαρίσεις τον χώρο θα πρέπει να είναι και το ψεκαστικό σου διάλυμα πχ για τα έντομα ένα σκεύασμα περιθρινών ενώ για τα εξωπαράσιτα ένα εξειδικευμένο όπως το ΤΑΚΤΙΚ ή το SEBACIL. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #226142

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Γεια σου και καλωσόρισες στο φόρουμ μας.
    Όταν λες έντομα τι εννοείς; μύγες και κουνούπια ή εξωπαράσιτα όπως τσιμπούρια, ψύλλοι, ψείρες;
    Το περιλαίμιο και η αμπούλα είναι μόνο για τα έξωπαράσιτα και κάποια ακάρεα, αν ακολουθείς σωστά τις οδηγίες χρήσης τους και τοποθέτησής τους θα λειτουργήσουν επαρκώς όμως η εντομοαπωθητική τους δράση είναι δευτερεύουσα και διαρκεί λίγες μέρες. Για τις μύγες, κουνούπια και σκνίπες θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εντομοαπωθητικά ή εντομοκτόνα (για τον χώρο).
    Ανάλογα με από το τι θέλεις να καθαρίσεις τον χώρο θα πρέπει να είναι και το ψεκαστικό σου διάλυμα πχ για τα έντομα ένα σκεύασμα περιθρινών ενώ για τα εξωπαράσιτα ένα εξειδικευμένο όπως το ΤΑΚΤΙΚ ή το SEBACIL. [/font][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #204728

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
    Οταν λέω ότι κυκλοφορούν έντομα πάνω στον σκύλο εννοώ ψύλλοι.
    Τον χώρο τον ψέκασα με actellic.
    Να προμηθευτώ τα φάρμακα που μου προτείνετε εσείς (ΤΑΚΤΙΚ ή το SEBACIL) για τον ψεκασμό του χώρου;
    Πρώτα πρέπει να γίνει ο ψεκασμός του χώρου και μετά να του βάλω αμπούλα ή περιλαίμιο ή και τα δύο;
    Ευχαριστώ και πάλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #226125

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
    Οταν λέω ότι κυκλοφορούν έντομα πάνω στον σκύλο εννοώ ψύλλοι.
    Τον χώρο τον ψέκασα με actellic.
    Να προμηθευτώ τα φάρμακα που μου προτείνετε εσείς (ΤΑΚΤΙΚ ή το SEBACIL) για τον ψεκασμό του χώρου;
    Πρώτα πρέπει να γίνει ο ψεκασμός του χώρου και μετά να του βάλω αμπούλα ή περιλαίμιο ή και τα δύο;
    Ευχαριστώ και πάλι

    To SEBACIL αποδεδειγμενα δεν αφηνει τιποτα.Μπορεις να λουσεις και τον σκυλο με πιο αραιωμενο διαλυμα.
    Ψεκασε και τον χωρο 2-3 φορες καθε 15 μερες και καθαρισες.Να επιμεινεις σε πονηρα σημεια οπως σχιζμες
    σε ξυλα,χωμα βρωμικο κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #226124

    To SEBACIL αποδεδειγμενα δεν αφηνει τιποτα.Μπορεις να λουσεις και τον σκυλο με πιο αραιωμενο διαλυμα.
    Ψεκασε και τον χωρο 2-3 φορες καθε 15 μερες και καθαρισες.Να επιμεινεις σε πονηρα σημεια οπως σχιζμες
    σε ξυλα,χωμα βρωμικο κλπ.

    σωστος. το sebacil κανει πολυ καλη δουλεια. στο χωμα συνηθως γεννανε, αρεωσε ασβεστη με νερο και ποτησε ολο το χωμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #226102

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
    Οταν λέω ότι κυκλοφορούν έντομα πάνω στον σκύλο εννοώ ψύλλοι.
    Τον χώρο τον ψέκασα με actellic.
    Να προμηθευτώ τα φάρμακα που μου προτείνετε εσείς (ΤΑΚΤΙΚ ή το SEBACIL) για τον ψεκασμό του χώρου;
    Πρώτα πρέπει να γίνει ο ψεκασμός του χώρου και μετά να του βάλω αμπούλα ή περιλαίμιο ή και τα δύο;
    Ευχαριστώ και πάλι

    [font=”Comic Sans MS”]Όπως προείπαν οι συνάδελφοι πρέπει να κάνεις αποπαρασίτωση των σκύλων και καθαρισμό του χώρου συγχρόνως. Αν χρησιμοποιήσεις αμπούλα, βάλε την μισή όπως συνηθίζεται στην ωμοπλάτη προς τον αυχένα και την υπόλοιπη στα καπούλια κοντά στην βάση της ουράς κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης. Μην επαναπαυτείς μετά τον πρώτο ψεκασσμό του χώρου, ακολούθησε τις οδηγίες όποιου σκευάσματος αγοράσεις γιατί στα αυγά των ψύλλων δύσκολα φθάνει το ψέκασμα. Να απομακρύνεις από τον χώρο των σκύλων, αν υπάρχουν, ξερά χόρτα, ξύλα τζακιού και διάφορα άλλα αντικείμενα που προσφέρουν καταφύγιο στους ψύλλους.

    Και κάτι για τις "έξυπνες αγορές" που προανέφερε ο Louis.
    Πριν από 40 περίπου χρόνια υπήρχε για τα βοοειδή μία σκόνη σε σακουλάκι πλαστικό και χάρτινο κουτί του ενός κιλού, κόστιζε ελάχιστα, δεν θυμάμαι πόσες δραχμές αλλά ελάχιστα σε σύγκριση με όλα τα άλλα προϊόντα της εποχής. Μου το είχε συστήσει ο κτηνίατρος μου που έκανε το αγροτικό του σε παραγωγικές μονάδες. Έβαζα κάθε δίμηνο σε ένα στενόμακρο γαλβανιζέ βαρελάκι (της πυρίτιδας) νερό και 20γρ. σκόνης (δηλαδή μου αρκούσε υποθετικά για 8 χρόνια, χάριζα σακουλάκια σε όσους συντηρούσαν αδέσποτα) τα ανακάτευα και βάπτιζα έναν έναν τους σκύλους μου με προσοχή να μην βρέξω στόμα και μάτια. Από το υγρό έβαζα ένα μέρος στην ψεκαστήρα και ψέκαζα τους τείχους και ότι απέμενε το έβαζα στο ποτιστήρι και κατάβρεχα καλά όλη την αυλή. Δεν υπήρχαν όχι παράσιτα ούτε μύγα. Με τα χρόνια ήρθε ο…πολιτισμός και τα κατοικίδια έγιναν πηγή αφαίμαξης, χάθηκε το Asudol από την αγορά και μετά από μήνες εμφανίστηκε στα πετ σοπάδικα σε φακελάκια 5γρ. σε κουτάκι ανά 10τεμ. δηλαδή σύνολο 50γρ σε τιμή διπλάσια του κιλού….. Μέχρι που χάθηκε από την αγορά.
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #204753

    ΔΙΠΛΟΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    kakaris στις #204831

    Ευχαριστώ όλους, για τη βοήθειά τους, όσον αφορά την καταπολέμηση των ψύλλων, του σκύλου μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    ZAGNIS στις #205484

    Γνωρίζει καποιος συναδελφος ή μηπως είχε περιστατικό εγκεφαλοπαθειας σε τετράποδο σύντροφο??Η ερώτηση εχει να κανει με ενα περιστατικο που αντιμετωπιζω στην σεττερινα μου η οποια ειναι οκτωμιση ετων!υστερα απο καποιο τρομο – συσπαση μυών καναμε επισκεψη στον κτηνιατρο μου ο οποιος ειναι απο τους πιο αξιολογους στην πολη με τον οποιο εχουμε φιλικη σχεση!Μετα απο τις αναλογες εξετασεις αιματος που καναμε γενική – καλιο – νατριο ,τεστ καλαζαρ,4 ADX ΔΕΝ μας εδειξαν κατι παθολογικο!Τα λευκα αιμοσφαίρια σε φυσιολογικα επιπεδα ολα φυσιολογικα καμια λοιμωξη!!!!Τις καναμε 2 ενεσιμα με κοτριζονη -αντιφλεγμονωδη την Παρασκευη σε μιση ωρα ξαναζωντανψε λες και δεν ειχε τιποτα!Την Κυριακη το απογευμα παλι τα ιδια τρεμουλο ψιλοασταθεια και σε καποιες φασεις ενα περιεργο γαυγισμα γκρινιασμα πονου!Την ψηλαφισα σε ολο το κορμι καμια αντιδραση πονου!Σημερα το πρωι επισκευτικα τον κτηνιατρο και επεσα απο τα συνεφα ακουγοντας περι εγκεφαλοπαθειας – νευρολογικο προβλημα μιας και με την ατοπο απαγωγη δεν υπαρχει κατι παθολογικο.Μου ειπε μαλιστα οτι καποια σκυλια μετα τον 8 ετος ηλικιας παρουσιαζουν νευρολογικα προβληματα μη αναστρεψιμα!!!Γιατι με την κορτιζονη επανήλθε η σκυλα????Το βλεμα της ειναι φοβισμενο και οταν εχει τον τρομο δεν βγαινει απο το κουτι της!Τρωει βεβαια (στα χερια) οχι με ιδιαιτερη ορεψη αλλα τρωει!Την βγαζω βολτα εχει διαθεσει οχι ομως να τραβαει το λουρι οπως υπο φυσιολογικες συνθήκες.Διαβασα στο διαδικτυο περι μορβας κτλ αλλα θεωρω οτι δεν πρεπει να συμβαινει κατι τετοιο μιας και εχει κανει ολα τα εμβολια της οτι πρεπει αναλογΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ!!!Σε ενα άρθρο του κ.Ροζου διαβασα οτι τα κυνηγοσκυλα μετα απο εγκεφαλοπαθεια αχρειστευονται!Ο κτηνιατρος μου μου ειπε περι ενεσιμου φαρμακου το οποιο θα την βοηθήσει και θα την διατηρησει σε καλη κατασταση τουλαχιστον για 15 – 30 μερες αναλογα με την ανταποκριση του οργανισμου και μετα συντηρησει για να μην υποτροπιαζει με χαπι!Μαλιστα το χειροτερο που ακουσα ειναι περι ευθανασιας σε περιπτωση που το ζωο ταλαιπωρειται!!!!εχετει να παραθεσετε κατι για ολα αυτα???κυρια Γιαννη περιμενω την αποψη σου !Θα το εκτιμησω ιδιαιτερα!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,111 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων