Γραμμα απο το Δελτα του Εβρου – ανοικτη επιστολη

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    yannours στις #121282

    Ολοι μας ξερουμε την αληθεια,ο κυριος αποστολοπουλος εχει δικιο,αλλα δυστυχως θα παραμεινει μια παρα πολυ ωραια και συγκηνητικη επιστολη.Και ολοι ξερουμε το γιατι,αλλα κανενας δεν μπορει να κανει τιποτα.ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #121283

    Αυτή η επιστολή έχει αλήθειες που αφορούν όλη την Ελληνική ύπαιθρο, αλλά περισότερο τα σύνορά μας.
    Δεν σας θυμίζει λίγο την επιστολή του Ινδιάνου φύλαρχου (δεν θυμάμαι ποιός) προς τον Λευκό Αρχηγό; Τι έγινε;;;;;
    Οι Ινδιάνοι σχεδόν εξαφανίστηκαν και η γη τους είναι γη της μεγάλης Δημοκρατικής χώρας των ΗΠΑ.
    Όλοι συγκινούνται, αλλά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #359685

    Αυτή η επιστολή έχει αλήθειες που αφορούν όλη την Ελληνική ύπαιθρο, αλλά περισότερο τα σύνορά μας.
    Δεν σας θυμίζει λίγο την επιστολή του Ινδιάνου φύλαρχου (δεν θυμάμαι ποιός) προς τον Λευκό Αρχηγό; Τι έγινε;;;;;
    Οι Ινδιάνοι σχεδόν εξαφανίστηκαν και η γη τους είναι γη της μεγάλης Δημοκρατικής χώρας των ΗΠΑ.
    Όλοι συγκινούνται, αλλά…

    Βεβαια Τριανταφυλλε οι Ινδιανοι δεν ξοδευαν τριαντα εκατομμυρια ευρω το χρονο για την υπαρξη τους. Και αυτα ΜΟΝΟ απο εκδοση αδειων.!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν σκεφτεις οτι ζουμε σε εναν κοσμο που τον κυριαρχει το χρημα,τελικα ειμαστε πολυ <Ινδιανοι>.
    Ουτε οι λαθροθηρες ουτε οι οικολογοι!!!!!!!!!
    Ο κυνηγος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του εαυτου του!!!!!!!!
    Αν τα ειχα στα χερια μου……….με την εναρξη θα ηταν στα θηρευσημα και οι οικολογοι (μεταφορικα) . Αλλα…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #121285

    Άστα ρε Σωτήρη… Τα ίδια λέμε κάθε χρόνο και πάλι κάθε χρόνο και χειρότερα.

    Και να προσθέσω κάτι που είχα ακούσει παλιά και μου άρεσε και εδώ ταιριάζει:
    Σε έναν κόσμο γεμάτο με Gary Cooper, είναι πολύ σκληρό να είσαι ο Ινδιάνος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #359687

    Άστα ρε Σωτήρη… Τα ίδια λέμε κάθε χρόνο και πάλι κάθε χρόνο και χειρότερα.

    Και να προσθέσω κάτι που είχα ακούσει παλιά και μου άρεσε και εδώ ταιριάζει:
    Σε έναν κόσμο γεμάτο με Gary Cooper, είναι πολύ σκληρό να είσαι ο Ινδιάνος!!!

    Μα εδω ειναι το θεμα Τριανταφυλλε!!!!! Ολοι πρεπει να αναρωτηθουμε,για το τι λαθος κανουμε!!!!!!
    Το κακο ειναι οτι ο καθενας εστιαζει αλλου.
    Τι δεν κανουμε καλα; Τι δεν λειτουργει; Ειμαστε τοσο αδυναμοι; Τι παιχνιδι παιζεται; Γιατι τοσα χρηματα δεν βρισκουν στοχο;
    Τι εχουν οι οικολογοι που δεν το εχουμε εμεις; ή το αντιστροφο. Δεν υπολογιζει το κρατος εμας και τοσα χρηματα; ή δεν τα υπολογιζουμε εμεις; Που ειναι οι δικες μας μυνησεις ,προσφυγες, αντιδρασεις;

    Γιατι αν δεν βρουμε την λυση……ή κορο'ιδα ειμαστε ή λαθος!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #121290

    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα παιδια..ποτισαν τοσα χρονια τον ανθρωπο συνειδητα και ασυνειδητα με το δηλητηριο που λεγεται..[ ο εαυτουλης μου και τα φραγκα μου] για να λητουργουμε σαν μοναδες και ποτε σαν συνολο σε κατι καλο που θα αφωρα ολους μας και τον συνανθρωπο μας …. αφου ξερουν καλα [ οτι ενωμενοι στεκομαστε και χωρισμενοι πεφτουμε ] κοιταμε τον εαυτουλη μας και γελαμε πχ με το παθηματα τον αλλον μην ξεροντας οτι… οποιο χορταρι γελας στην πορτα σου θα φυτρωσει..στον αντιποδα τωρα γιατι μας θελουν και ενωμενους
    για να εχουμε δυναμη για να κανουμε το κακο [ δηλαδη αυτο που θελουν αυτοι] μας ενωνουν σαν τα προβατα που τους φωναζουν και πανε στο μαντρι ολα μαζη….μας ριχνουν το τυρακι και
    τρεχουμε να το φαμε σαν τον ποντικο που βλεπει το τυρι αλλα την φακα οχι, και πεφτουμε στην παγιδα τους χρονια και χρονια και δεν θα αλλαξει τιποτα ετσι που παμε. το μονο που θα αλλαξει τον ανθρωπο ειναι ενα γερο ταρακουνημα τωρα απο που θα ερθει ενας θεος ξερει.. ισως οταν βγουνε οι βρωμιες τους στην φωρα να ξυπνησουμε ισως…ετσι οπως εχουν στησει το μαγαζακι τους τοσο εξυπνα δεν τους το χαλαμε ευκολα..μας φεραν τους οικολογους πχ για να μας φτιαξουν αυτο που αυτοι χαλασαν,και αυτοι μας καναν συνενοχους στο εγκλημα που καναμε
    ολοι στην φυση [δε μιλαω για το κυνηγι] που ηξερε ο παππους στο χωριο οτι με το λιπασμα σκοτωνει τα παντα οταν του λεγανε το 1950 οτι ειναι καλο για το χωραφι του και εβλεπε και αυτος οτι τα φυτα πανε φουλ και δωστου φυτοφαρμακα και λιπασματα ανεξελεκτα αφου καναν καλο τους ειπαν οι επιστημονες…. μας σκοτωναν και το ξεραν και τοτε, οχι οι αγροτες οι εταιριες το ηξεραν ομως.. και αντε κοψε την συνηθεια τωρα.. αφου οπως εχω ξαναπει η συνηθεια ειναι καλος υπηρετης αλλα κακος αφεντης..ενα παραδηγμα εφερα, και με αυτο το συστημα δουλευουν σε ολα τους τα κολπα και μας εχουν στο χερι..

    φιλε sector μονο ενωμενοι θα κανουμε δουλεια σε ολα.. αφου ολα ειναι μια αλυσιδα στην ζωη……το μονο που ενωνει τον ανθρωπο σημερα ειναι το ΧΡΗΜΑ
    Για αυτο μην περειμενεις να αλαξει κατι φιλε στον κοσμο μας, γιατι δεν θελει μονο εμενα εσενα και τον αλλον θελει το συνολο -θελει ολους μας.
    Οσο για τα λεφτα φιλε μου ποτε δεν πανε στο στοχο τους.. καποιος ρωτησε καποτε τα λεφτα…..που πατε λεφτα-και αυτα του απαντησαν- εκει που υπαρχουν περισοτερα..

    Αλλα ο πιο πολυς κοσμος θελει ακομα να πιασει το αμερικανικο ονειρο
    και επιασε προς το παρον ενα αμερικανικο @@ρι…..

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #121617

    ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΘΑΒΕΤΕ.ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΛ….ΑΣ ΕΙΧΕ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΗ
    ΚΑΝΕΝΑ ΓΕΡΑΚΙ,ΜΕΧΡΙ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    crock στις #367486

    Στην ιστοσελιδα του Εθνους αναρτηθηκε μια ανοικτη επιστολη απο ενα κατοικο του Εβρου, εναν ανθρωπο απο τον απλο ,τιμιο λαο που ζει εκει και φυλαει θερμοπυλες και που αποτελει αναποσπαστο μελος του ιδιου του περιβαλλοντος.

    Σε αυτον τον ακριτα και σε ολο το κοσμο που ζει εκει θελω να πω οτι η Κυπρος ειναι μαζι τους, διπλα τους στον αγωνα που δινουν καθημερινα εναντιων ολων οσων τους πολεμουν……Τουρκους, ……λαθρομεταναστες……''περιβαλοντιστες''

    Γνωρισα 2-3 παιδια απ τον Εβρο οταν εκανα το στρατιωτικο μου μερος εκπαιδευσης στην Κρητη και εμαθα απο κοντα το τι εστι να ζεις εκει…..το τι γινετε καθημερινα…….

    και στην Κυπρο φιλε που γραφεις την επιστολη ξερουμε να αγαπαμε και να βοηθουμε τον Ελληνα που ξερει να αγωνιζεται.

    Ελπιζω να καταλαβουν με την αξιοσεβαστη επιστολη σου οι Διοικουντες οτι οι ''αγραμματοι'' απολιτιστοι….οι Χωριατες….οπως αποκαλουν εμας του απλους ανθρωπους…..ξερουν και να γραφουν και να εκφραζονται και να πολεμουν οπου χρειαστει…απλα δεν τους αρεσει να το διαλαλουν…..να φαινονται…….πανε με την θρησκεια που λεει να βοηθαμε και να μην θελουμε να τραβαμε τυα βλεματα πανω μας.

    Γιατι στα γραφω αυτα…….γιατι συμμεριζομαι απολυτα τις αποψεις σου…….γιατι και στον τοπο μου βρισκω σημεια αναφορας της επιστολης σου….γιατι και εδω ξεκληριζετε η κουλτουρα, η παραδοση στο βωμο της μοδας…….

    Τα παντα γινονται οικοπεδα…….καταστεφεται η φυση…..απο τους ιδιους που ''σπονσαρουν τις λεγομενες οικολογικες οργανωσεις''……απο τους ιδιους που καθε σαββατοκυριακο βρισκονται στα μπουζουκια της Αθηνας και τα σπανε….και τους βλεπει ο κοσμος εκει…και νομιζει οτι ολη η Κυπρος ειναι ενα σκατο σαν κιαυτους……..

    …..Να ξεραν μονο αυτοι που τους βλεπουν….ποσο φτωχοι ειναι αυτοι που χορευουν μπροστα τους…….γιατι τα λεφτα που ξοδευουν τα χρωστανε ολα στην τραπεζα……..γιατι τα χουν ξαφρισει απο ενα νιογαμο ζευγαρι που δουλευει 10-12 ωρες να κτισει το σπιτι που του ακριβολουλησαν ……που εγραψαν στα παλια τους παπουτσια την ιστορια τους και την κουλτουρα τους …….για να γινουν ''πολιτισμενοι αρχοντοχωριατες……και ολα οσα εχουν ειναι δανεικα…….

    Ολοι μας δινουμε ενα αγωνα…..προσωπικο ….πολιτικο….κοινωνικο……..οσο ομως ο ανθρωπος μενει ενωμενος…απλοικος…..φυσικος…παντα το καλο θα νικαει…..οσο κιαν μας πολεμουν….οι πολιτισμενοι…… οι καλπικοι οπως λεει και ο φιλος …….δυστυχως Χριστιανοι συντοπιτες μας.

    Παντα το καλο….θα νικαει το κακο…….οποια μορφη και να παρει……σε οποιο μερος της Ελλαδας και αν βρισκετε…..σε οποιαδηποτε ακρη του κοσμου

    Μαζι σου ειμαστε φιλε

    ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ

    Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια, φίλε από την Κύπρο, ευχαριστώ και όλους τους υπόλοιπους φίλους που σχολίασαν την επιστολή μου. Δεν υπήρξα ποτέ άνθρωπος των forums, (δεν ξέρω και πως γίνεται, ελπίζω η απάντηση να φτάσει σε σένα), τυχαία βρέθηκα εδώ και με συγκίνησαν οι αντιδράσεις όλων σας.
    Είναι και οι μόνες αντιδράσεις που υπήρξαν!!!
    Αν την επιστολή αυτή την είχε γράψει κάποιο μέλος μιάς οποιασδήποτε "περιβαλλοντικής" Μ.Κ.Ο. θα είχε γίνει πόλεμος. Θα το παίζαν πρώτη είδηση τα κανάλια. Θα ορυόντουσαν οι μεγαλοδημοσιοβράχοι. Τίποτα ησυχία. Κάποια τοπικά μέσα ασχολήθηκαν γιά λίγο και μιά μικρή αναφορά στον real fm. Αυτά ξέρω τουλάχιστον, ελπίζω να μην αδικώ κάποιον.
    Και δε με νοιάζει κι όλας. Δεν το΄κανα γιά δημοσιότητα, έχω παραπάνω από όση χρειάζομαι στον μικρό δικό μου κόσμο και δε θέλω περισσότερη.
    Προσπάθησα να ενημερώσω τον πρώτο πολίτη της χώρας, γιατί κάποιοι θέλουν να μου στερήσουν αυτόν τον μικρό κόσμο και αισθάνομαι ότι αδικούμαι, χωρίς να ξέρω που μπορώ να βρώ το δίκιο μου.
    Απάντηση δεν πήρα. Ούτε καν μιά τυπική απάντηση. Φαίνεται δεν έφτασε το γράμμα μου στον Πρόεδρο ή είμαι πολύ ασήμαντος, εγώ και το πρόβλημά μου, γιά να ασχοληθεί.
    Ας είναι, δεν θα κρίνω εγώ τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.
    Αλλά και κάτω δεν το βάζω. Αυτή η πατρίδα που, σήμερα με διώκει, μου μάθαινε χρόνια πολλά, μιά ζωή ολόκληρη, πως είμαι εδώ γιά να κρατήσω τα σύνορά της όταν χρειαστεί. Και θα το κάνω. Από όποια κατεύθυνση κι αν έρθει ο εχθρός.
    Έμαθα και το internet στα 50 μου! Εδώ λέει γίνονται οι αγώνες σήμερα, τσάμπα μας κάνανε εθνοφύλακες και μας τα δώσαν τα G3….
    Έστησα κι ένα blog: http://evrodelta.blogspot.com ,φτιάξαμε κι ένα σύλλογο (ΑΙΝΗΣΙΟ ΔΕΛΤΑ) κι ο αγώνας συνεχίζεται.
    Μα είναι μεγάλος ο εχθρός, πολύ καλά δικτυωμένος κι έχει πολλά λεφτά. Δεν βλέπω να τη γλυτώνω τη φυλακή.
    Μα τώρα που διάβασα τα σχόλιά σας, θα είναι πιό εύκολη…
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
    Γιώργος Αποστολόπουλος
    Υ.Γ. Ξέρει κανείς να μου πεί τι απέγινε ο ινδιάνος που αναφέρατε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    crock στις #129037

    Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια, φίλε από την Κύπρο, ευχαριστώ και όλους τους υπόλοιπους φίλους που σχολίασαν την επιστολή μου. Δεν υπήρξα ποτέ άνθρωπος των forums, (δεν ξέρω και πως γίνεται, ελπίζω η απάντηση να φτάσει σε σένα), τυχαία βρέθηκα εδώ και με συγκίνησαν οι αντιδράσεις όλων σας.
    Είναι και οι μόνες αντιδράσεις που υπήρξαν!!!
    Αν την επιστολή αυτή την είχε γράψει κάποιο μέλος μιάς οποιασδήποτε "περιβαλλοντικής" Μ.Κ.Ο. θα είχε γίνει πόλεμος. Θα το παίζαν πρώτη είδηση τα κανάλια. Θα ορυόντουσαν οι μεγαλοδημοσιοβράχοι. Τίποτα ησυχία. Κάποια τοπικά μέσα ασχολήθηκαν γιά λίγο και μιά μικρή αναφορά στον real fm. Αυτά ξέρω τουλάχιστον, ελπίζω να μην αδικώ κάποιον.
    Και δε με νοιάζει κι όλας. Δεν το΄κανα γιά δημοσιότητα, έχω παραπάνω από όση χρειάζομαι στον μικρό δικό μου κόσμο και δε θέλω περισσότερη.
    Προσπάθησα να ενημερώσω τον πρώτο πολίτη της χώρας, γιατί κάποιοι θέλουν να μου στερήσουν αυτόν τον μικρό κόσμο και αισθάνομαι ότι αδικούμαι, χωρίς να ξέρω που μπορώ να βρώ το δίκιο μου.
    Απάντηση δεν πήρα. Ούτε καν μιά τυπική απάντηση. Φαίνεται δεν έφτασε το γράμμα μου στον Πρόεδρο ή είμαι πολύ ασήμαντος, εγώ και το πρόβλημά μου, γιά να ασχοληθεί.
    Ας είναι, δεν θα κρίνω εγώ τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.
    Αλλά και κάτω δεν το βάζω. Αυτή η πατρίδα που, σήμερα με διώκει, μου μάθαινε χρόνια πολλά, μιά ζωή ολόκληρη, πως είμαι εδώ γιά να κρατήσω τα σύνορά της όταν χρειαστεί. Και θα το κάνω. Από όποια κατεύθυνση κι αν έρθει ο εχθρός.
    Έμαθα και το internet στα 50 μου! Εδώ λέει γίνονται οι αγώνες σήμερα, τσάμπα μας κάνανε εθνοφύλακες και μας τα δώσαν τα G3….
    Έστησα κι ένα blog: http://evrodelta.blogspot.com ,φτιάξαμε κι ένα σύλλογο (ΑΙΝΗΣΙΟ ΔΕΛΤΑ) κι ο αγώνας συνεχίζεται.
    Μα είναι μεγάλος ο εχθρός, πολύ καλά δικτυωμένος κι έχει πολλά λεφτά. Δεν βλέπω να τη γλυτώνω τη φυλακή.
    Μα τώρα που διάβασα τα σχόλιά σας, θα είναι πιό εύκολη…
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
    Γιώργος Αποστολόπουλος
    Υ.Γ. Ξέρει κανείς να μου πεί τι απέγινε ο ινδιάνος που αναφέρατε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #129048

    Εκτοπίστηκε φίλε μου, όπως και χιλιάδες άλλοι αυτόχθονες (όσοι δεν σφαγιάστηκαν δηλαδή) μέσα στην ίδια τους την χώρα. Για να φτιαχτεί αυτή η μεγάλη Δημοκρατική χώρα που έχει βάλει σκοπό να μας απαλλοτριώσει όλους μας.
    Βάστα γερά, γιατί οι νέοι κονκισταδόρες δεν εκδηλώνουν άμεσα τις προθέσεις τους και δουλεύουν υπόγεια. Λίγοι έχουν μείνει για να φυλάξουν τα συνορα και τον τρόπο ζωής μας.
    Καλή συνέχεια στον δύσκολο δρόμο που βαδίζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #129054

    Καλημερα σε ολους

    Δε ξερω, αλλα εμενα αυτο το θεμα, μου φαινεται πολυ ιδιο, σε περιεχομενο με το "28 Οκτωβριου" στο Ανεμων και Υδατων. Και κει, ακριβως το ιδιο πραγμα αναφερθηκε, οτι καποιοι, σιγα σιγα, προσπαθουν να μας κανουν ολους ιδιους, σαν τα μουτρα τους. Θα ειναι καταπτυστο να κυνηγας, να ψαρευεις, να μαζευεις χορτα, να βγαινεις στο υπαιθρο, εκτος αν κανεις extreme sports και birdwatching. Θα εισαι εκτος μοδας αν δεν πηγαινεις αποδρασεις σε χιονοδρομικα κεντρα, σε διαφορα οικοτουριστικα μερη, και αλλα τετοια ξενοφερτα γκλαμουρατα. Σιγα σιγα λοιπον θα ξεχασουμε πως ειναι να ζεις στη φυση, πως ειναι να εξαρτασαι απ'αυτην και πως ειναι να εισαι μερος της.
    Οπως λεει και ο Τριανταφυλλος, κρατα γερα, και μην ανησυχεις, ευτυχως, δεν εισαι μονος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #129064

    Ρυπασμένα τα ελληνικά διασυνοριακά ποτάμια

    Μολυσμένα είναι τα ύδατα των ποταμών Νέστου, Αλιάκμονα και Αξιού σύμφωνα με μελέτη των φοιτητών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), στο πλαίσιο του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Τμήματος (Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογία και Πολιτικών Μηχανικών), με θέμα: "Οικολογική ποιότητα και διαχείριση σε επίπεδο λεκάνης απορροής".

    Σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων η καθηγήτρια στον Τομέα Ζωολογίας του Τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ, Μαρία Λαζαρίδου, η κατάσταση των ποταμών κρίθηκε μέτρια ως ελλιπής.
    "Καλή βρέθηκε μόνον στους παραποτάμους του Νέστου, στο Γοργόπη του Αξιού και σε δυο μόνον σταθμούς, Πλατανιά και Κοκκινιά, του Αλιάκμονα" σημειώνει η κ. Λαζαρίδου.
    Ως αιτίες της ρύπανσης αναφέρει τη μη επεξεργασία βιομηχανικών και αστικών λυμάτων, καθώς και τα φράγματα, ενώ ξεκαθαρίζει ότι τα διασυνοριακά ποτάμια εισέρχονται μεν με φορτία ρύπων στη χώρα μας, αλλά η κατάστασή τους, τις περισσότερες φορές, χειροτερεύει.
    "Είναι επιτακτική πλέον η ανάγκη διακρατικών συμφωνιών και η υλοποίηση συγκεκριμένων έργων για την αντιμετώπιση της ρύπανσης των ποταμών που χρόνο με τον χρόνο υποβαθμίζονται", τονίζει η κ.Λαζαρίδου.
    Για την οικολογική κατάσταση ποταμών της Βόρειας Ελλάδας, την ανάγκη κοινοτικής δράσης και διεύρυνσης του νομικού πλαισίου στον τομέα πολιτικής των υδάτων, θα μιλήσει η κ. Λαζαρίδου, τη Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2009, στις 18.30, στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης.
    Στην μελέτη συμμετέχουν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές Μ. Μαθιουδάκη , Τ. Φραγκουλίδου, Ε. Κουκίδου και Λ. Σκορδή.

    Κατά τα άλλα φταίνε οι κυνηγοί, το κυνήγι, οι καλύβες και ….

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ουαί Φαρισαίοι και οικολόγοι υποκριτές …..!!!!

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων