ΚΑΘΙΣΤΕΣ ΦΑΣΣΕΣ ……………ΜΑΚΡΙΑΑ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 302 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374421

    Χρειαζονται και τα 36γρμ ειδικα στα παπια νομιζω…

    Πήγα σε ένα μέρος σήμερα που ξέρω ότι έχει φάσσες, λοιπόν κάθε φορά που πήγαινα πέρνααν πολύ ψηλά περίπου 100 μέτρα… αποφάσισα να πάρω τα No Limits έτσι για να δω τι θα γίνει (με αυτά τα φυσίγγια αν και έχω ρίξει κανά δύο κουτία δεν κατάφερα να σκοτώσω τίποτα ακόμα) και μου πέρασαν σήμερα πάνω από το κεφάλι μου στα 40 μέτρα περίπου… στην καραμπίνα είχα μόνο No Nimits άδειασα την καραμπίνα και το αποτέλεσμα γνωστό μηδέν…. ούτε πούπουλο…

    Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να γίνουν αποδοτικά τα συγκεκριμένα φυσίγγια?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #374425

    Πήγα σε ένα μέρος σήμερα που ξέρω ότι έχει φάσσες, λοιπόν κάθε φορά που πήγαινα πέρνααν πολύ ψηλά περίπου 100 μέτρα… αποφάσισα να πάρω τα No Limits έτσι για να δω τι θα γίνει (με αυτά τα φυσίγγια αν και έχω ρίξει κανά δύο κουτία δεν κατάφερα να σκοτώσω τίποτα ακόμα) και μου πέρασαν σήμερα πάνω από το κεφάλι μου στα 40 μέτρα περίπου… στην καραμπίνα είχα μόνο No Nimits άδειασα την καραμπίνα και το αποτέλεσμα γνωστό μηδέν…. ούτε πούπουλο…

    Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να γίνουν αποδοτικά τα συγκεκριμένα φυσίγγια?

    ΣΤΑ ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ ΙΣΩΣ Κ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.
    Κ ΓΩ ΕΡΙΞΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΟΥΤΙΑ Κ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΠΟΙΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΟΥΡΤΖΗΣ.
    ΑΝ ΡΙΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #374428

    Πήγα σε ένα μέρος σήμερα που ξέρω ότι έχει φάσσες, λοιπόν κάθε φορά που πήγαινα πέρνααν πολύ ψηλά περίπου 100 μέτρα… αποφάσισα να πάρω τα No Limits έτσι για να δω τι θα γίνει (με αυτά τα φυσίγγια αν και έχω ρίξει κανά δύο κουτία δεν κατάφερα να σκοτώσω τίποτα ακόμα) και μου πέρασαν σήμερα πάνω από το κεφάλι μου στα 40 μέτρα περίπου… στην καραμπίνα είχα μόνο No Nimits άδειασα την καραμπίνα και το αποτέλεσμα γνωστό μηδέν…. ούτε πούπουλο…

    Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να γίνουν αποδοτικά τα συγκεκριμένα φυσίγγια?

    Μπορούν να γίνουν πολύ αποδοτικά όταν ………………………. δεν θα τα ξαναβάλεις στην καραμπίνα σου και γλυτώσεις τα χρήματα που δίνεις <_<

    Είναι πολύ αργό φυσίγγι.
    Αν συνυπολογίσεις πόσο δύσκολη είναι η προσκόπευση στη φάσσα και πόσο δύσκολα υπολογίζεται η απόσταση που περνάει, κλάφτα χαράλαμπε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #374429

    Πήγα σε ένα μέρος σήμερα που ξέρω ότι έχει φάσσες, λοιπόν κάθε φορά που πήγαινα πέρνααν πολύ ψηλά περίπου 100 μέτρα… αποφάσισα να πάρω τα No Limits έτσι για να δω τι θα γίνει (με αυτά τα φυσίγγια αν και έχω ρίξει κανά δύο κουτία δεν κατάφερα να σκοτώσω τίποτα ακόμα) και μου πέρασαν σήμερα πάνω από το κεφάλι μου στα 40 μέτρα περίπου… στην καραμπίνα είχα μόνο No Nimits άδειασα την καραμπίνα και το αποτέλεσμα γνωστό μηδέν…. ούτε πούπουλο…

    Γνωρίζει κανείς πως μπορούν να γίνουν αποδοτικά τα συγκεκριμένα φυσίγγια?

    Έχω χρόνια να τα αγοράσω. Όταν τα δοκίμαζα, θυμάμαι ότι στο φτερό δεν έβγαζα άκρη. Είχα πάρει κάποια πουλιά καθιστά στο νερό, σε αποστάσεις πράγματι γύρω στα 100 μέτρα, ίσως και λίγο κοντύτερα. Το μόνο πουλί που πήρα στον αέρα, ήταν σε ένα παπί που πέρασε σχετικά κοντά (40 μέτρα περίπου) και είχα ξεχάσει μέσα το 100 metri. Του έκοψε στεγνά το κεφάλι, σαν γκιλοτίνα. Τουφεκιές με αξιώσεις στα 100 μέτρα δεν θα προσποιηθώ ότι μπορώ να κάνω. Μέχρι τα 60 -65 ναι, με κανένα nitro magnum, και υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, αλλά μέχρι εκεί. Με απλά φυσίγγια μέχρι τα 45 – 50. Πλέον μπορώ να κρίνω στιγμιαία, ανάλογα με το τι έχω μέσα στη θαλάμη, πού μπορώ να σηκώσω το τουφέκι και πού όχι και πόσο μπροστά να στείλω την τουφεκιά. Αλλά πέρασαν πολλααααααά χρόνια για να μου λυθούν οι απορίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    131
    fitnessman στις #134095

    καλησπερα.πιστευω και εγω οτι δεν αξιζει να χρησιμοποιουμε τετοια φυσιγγια,πρωτα απο ολα γιατι ειναι αντιδεοντολογικο απο κυνηγετικης αποψης να τουφεκαμε μεσα στο κοπαδι των πουλιων στα 80-100 μετρα μπας και παρουμε 1 τραυματιζοντας 50..καλυτερα να χρησιμοιποιουμε τα κανονικα φυσιγγια και να παιρνουμε τα πουλια που παιρνοιυν σε λογικες αποστασεις.επισης σε προηγουμενα post μελη του e-atremis ειδικοι στις βαριες γομωσεις ανελυσαν ποση απατεωνια ειναι τα συγκεκριμενα φυσιγγια.φιλικα Γιαννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374434

    καλησπερα.πιστευω και εγω οτι δεν αξιζει να χρησιμοποιουμε τετοια φυσιγγια,πρωτα απο ολα γιατι ειναι αντιδεοντολογικο απο κυνηγετικης αποψεις να τουφεκαμε μεσα στο κοπαδι των πουλιων στα 80-100 μετρα μπας και παρουμε 1 τραυματιζοντας 50..καλυτερα να χρησιμοιποιουμε τα κανονικα φυσιγγια και να παιρνουμε τα πουλια που παιρνοιυν σε λογικες αποστασεις.επισης σε προηγουμενα post μελη του e-atremis ειδικοι στις βαριες γομωσεις ανελυσαν ποση απατεωνια ειναι τα συγκεκριμενα φυσιγγια.φιλικα Γιαννης.

    Μια φορά έριξα σε ένα πίνακα το συγκεκριμένο φυσίγγι στα 40 ή 50 μέτρα περίπου και ήταν σαν να έριχνα με μονόβολο… καθόλου κατανομή… επίσης τα έχω ρίξει σε ένα κοπάδι δεντρότσιχλες γύρω στα 50 πουλία ψηλά (θα ήταν περίπου 100 μέτρα) και ούτε κοτσιλία δεν είδα… Πάντως σήμερα αν είχα κανονικό φυσίγγι θα είχα τουλάχιστον 2 φάσσες… Πάω να σκάσω.

    Γενικά, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει βαρία φυσίγγια (μέχρι ΣΕΜΙ) τις πιο μακρυνές τουφεεκίες τις είχα με 3ΑΑΑ και με την 301… τι να πω όλοι οι φίλοι που έβλεπαν από που κατέβαζα πουλία είχαν τρελαθεί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #134098

    Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο παρελθόν για την απάτη αυτών των φυσιγγίων. Υπάρχουν καλύτερα φυσίγγια όπως τα nitro που μπορεί κανείς να κάνει κάποια πουλιά στα 50-60 το πολύ μέτρα.
    Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος δοκιμής και επιπλέον έρευνας στα φυσίγγια 100metri ή nolimits.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #374438

    Και για να θυμηθούμε πόσο είναι 100 μέτρα, έχουμε και λέμε.
    100m διά 3,20m που είναι το μέσο ύψος κάθε ορόφου διαμερίσματος=πολυκατοικία με 31ορόφους.
    Αν νομίζει κανείς ότι μπορεί να ρίξει θήραμα και μάλιστα φάσσα σ' αυτό το ύψος ………….. εμπρός πάνω τους <_<

    Αγαπητέ φιλε Zed καλύτερα να τις περιμένεις να χαμηλώσουν όπως σου έκαναν σήμερα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #374439

    Και για να θυμηθούμε πόσο είναι 100 μέτρα, έχουμε και λέμε.
    100m διά 3,20m που είναι το μέσο ύψος κάθε ορόφου διαμερίσματος=πολυκατοικία με 31ορόφους.
    Αν νομίζει κανείς ότι μπορεί να ρίξει θήραμα και μάλιστα φάσσα σ' αυτό το ύψος ………….. εμπρός πάνω τους <_<

    Αγαπητέ φιλε Zed καλύτερα να τις περιμένεις να χαμηλώσουν όπως σου έκαναν σήμερα.

    Φιλικά

    Έτσι είναι φίλε Naval, περίπου από τέρμα σε τέρμα ενός ποδοσφαιρικού γηπέδου! :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374442

    Και για να θυμηθούμε πόσο είναι 100 μέτρα, έχουμε και λέμε.
    100m διά 3,20m που είναι το μέσο ύψος κάθε ορόφου διαμερίσματος=πολυκατοικία με 31ορόφους.
    Αν νομίζει κανείς ότι μπορεί να ρίξει θήραμα και μάλιστα φάσσα σ' αυτό το ύψος ………….. εμπρός πάνω τους <_<

    Αγαπητέ φιλε Zed καλύτερα να τις περιμένεις να χαμηλώσουν όπως σου έκαναν σήμερα.

    Φιλικά

    Τι να πω δεν έχεις άδικο απλώς ήθελα να δω αν όντως έχει σκοτώσει κάποιος κάτι με τα συγκεκριμένα φυσίγγια… Σήμερα που χαμήλωσαν με είχε φάει η Μ@λ@κία λες και είχα λεφτά για πέταμα για αυτά τα παλιοφύσιγγα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #374446

    Τι να πω δεν έχεις άδικο απλώς ήθελα να δω αν όντως έχει σκοτώσει κάποιος κάτι με τα συγκεκριμένα φυσίγγια… Σήμερα που χαμήλωσαν με είχε φάει η Μ@λ@κία λες και είχα λεφτά για πέταμα για αυτά τα παλιοφύσιγγα…

    Εκείνα τα πουλιά που άκουσα για χωριό του Αιγίου ψάχνεις?
    Έχουν μείνη ακόμα? :)
    Και μην με ρωτήσεις ποιο χωριό σε παρακαλώ γιατί ξεχνάω <_< .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #374447

    Εκείνα τα πουλιά που άκουσα για χωριό του Αιγίου ψάχνεις?
    Έχουν μείνη ακόμα? :)
    Και μην με ρωτήσεις ποιο χωριό σε παρακαλώ γιατί ξεχνάω <_< .

    Αίγιο, όχι πολύ μακριά με πήγες… δεν κάνω ακόμα τόσο μακρυνά ταξίδια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #374448

    Αίγιο, όχι πολύ μακριά με πήγες… δεν κάνω ακόμα τόσο μακρυνά ταξίδια…

    Και ούτε στο εύχομαι, πολύ πίκρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #134105

    Αντε και το πετυχες το πουλι στα 100 μετρα, το να το βρεις σε λιγο η καπως πυκνο τοπο ειναι πραγματικα μια αλλη υποθεση που σε περιμενει και αυτο δεν μπορει να το λυσει κανενα φυσιγγιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #134137

    100 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ…
    …Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ Κ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ…ΘΕΛΕΙΣ Κ ΛΙΓΟ ΤΥΧΗ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 286 έως 300 (από 302 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων