ερωτηση απο νεο στο forum

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #121744

    Ναι, αλλά αν φάει το κοντάκι, θα φεύγει ακόμα πιο αριστερά η τουφεκιά, αφού είναι αριστερόχειρας. Για το "πάνω" συμφωνώ κι εγώ, δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις. Ίσως αν σφίγγεις πιο λίγο το κοντάκι στο μάγουλο, να μαζευτεί λιγάκι. Μήπως είσαι πολύ αδύνατος; Ή μήπως είχες μάθει να τουφεκάς αρχικά με δεξί όπλο;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #360010

    Ναι, αλλά αν φάει το κοντάκι, θα φεύγει ακόμα πιο αριστερά η τουφεκιά, αφού είναι αριστερόχειρας. Για το "πάνω" συμφωνώ κι εγώ, δεν υπάρχει λόγος να το πειράξεις. Ίσως αν σφίγγεις πιο λίγο το κοντάκι στο μάγουλο, να μαζευτεί λιγάκι. Μήπως είσαι πολύ αδύνατος; Ή μήπως είχες μάθει να τουφεκάς αρχικά με δεξί όπλο;

    δε το πιστευω.που το καταλαβες οτι ειμαι αδυνατος?ειμαι 1,80 κ 60 κιλα.παιζει ρολο αυτο?επισης για τον φιλο που ειπε οτι αλλαζουν μοιραια ολες οι κλισεις συμφωνω κ γι αυτο το σκεφτομαι διπλα πριν πειραξω κατι μη αναστρεψιμο.με δεξι οπλο εχω ριξει ελαχιστες ντουφεκεις εντελως ερασιτεχνικα κ νομιζω δεν αξιζει να της λαβουμε υποψιν.ειναι ζητημα να ειναι δεκα ντουφεκεις ολες κ ολες.τα οπλα μου ειναι η καραμπινα που συζηταμε κ ενα ποζε παλι αριστερο το οποιο ηταν κ το πρωτο μου οπλο.τωρα φιλε leo αυτο που λες για το να μην σφιγγω το μαγουλο ετσι οπως το καταλαβαινω θα επιδεινωσει το προβλημα πιστευω.για να καταλαβεις ποσο ριγα βλεπω αν σφιχτω πανω στο κοντακι μεχρι να ακουμπησει το κοκκαλο του ζυγωματικου στο ξυλο τοτε βλεπω μονο μπιλια.για την ακριβεια βλεπω ενα ποντο βαση κ ενα ποντο ριγα στο περιπου.ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις.για αλλη μια φορα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #121747

    Καταλαβαίνω πολύ καλά. Όταν είπα "μην σφίγγεις το μάγουλο" εννοούσα στο πλάι όχι την πίεση προς τα κάτω. Τέλος πάντων, δύσκολο να το κάνεις μόνο προς μία κατεύθυνση, συμφωνώ. Αν είσαι πολύ αδύνατος με στενούς ώμους, δεν πρέπει καθόλου να γέρνεις το κεφάλι προς το κοντάκι, αλλά ούτε και να το στρέφεις προς το κοντάκι. Θα πρέπει επωμίζοντας να κοιτάς όσο το δυνατόν πιο ευθεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #360013

    Καταλαβαίνω πολύ καλά. Όταν είπα "μην σφίγγεις το μάγουλο" εννοούσα στο πλάι όχι την πίεση προς τα κάτω. Τέλος πάντων, δύσκολο να το κάνεις μόνο προς μία κατεύθυνση, συμφωνώ. Αν είσαι πολύ αδύνατος με στενούς ώμους, δεν πρέπει καθόλου να γέρνεις το κεφάλι προς το κοντάκι, αλλά ούτε και να το στρέφεις προς το κοντάκι. Θα πρέπει επωμίζοντας να κοιτάς όσο το δυνατόν πιο ευθεία.

    το πιασα.αδυνατος ισον μικρες πλατες,ισον στενοι ωμοι,που μας κανουν μικρες αποκλισεις του κοντακιου απο την ευθεια των ματιων.συμφωνω αλλα απ οσο μπορω να καταλαβω απο τις επωμισεις μου δε νομιζω οτι γερνω προς καποια αλλη κατευθυνση εκτος απο λιγο πιεση που βαζω πλαγια για να ερθει το κοντακι στο μαγουλο.προς τα κατω το κεφαλι δεν το γερνω.το οπλο μου δινει την αισθηση οτι κουμπωνει κ ανεβαινει αβιαστα αλλα αυτο πρεπει να με δει καποιος τριτος για να το επιβεβαιωσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #121750

    Αν αγγαρέψεις κάποιον να σε τραβήξει μία φωτογραφία με το όπλο επωμισμένο, τραβηγμένη από την μπροστινή αριστερή πλευρά (45° από εκεί που σημαδεύεις), νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω. Την βάζεις ή εδώ ή μου την στέλνεις στο leonidasmitsialis@gmail.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #360014

    Αν αγγαρέψεις κάποιον να σε τραβήξει μία φωτογραφία με το όπλο επωμισμένο, τραβηγμένη από την μπροστινή αριστερή πλευρά (45° από εκεί που σημαδεύεις), νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω. Την βάζεις ή εδώ ή μου την στέλνεις στο leonidasmitsialis@gmail.com

    οκ θα το κανω κ θα στην στειλω.κ παλι ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #121817

    Την έλαβα την φωτό φίλε.

    Παρατηρήσεις:

    1. Το πέλμα το βάζεις πολύ έξω, πάνω στο βραχίονα και όχι στην φυσική θήκη που σχηματίζεται στον ώμο. Το ύψος όμως είναι καλό.

    2. Το κεφάλι σου δεν το γέρνεις μεν, αλλά το στρέφεις υπερβολικά προς το κοντάκι, με αποτέλεσμα οι ίριδες των ματιών να εφάπτονται στις κόγχες. Αυτό και μόνο αν επέφευγες, αν δηλαδή είχες το κεφάλι ίσιο μπροστά, παράλληλο στο κοντάκι, το cast on θα ήταν ιδανικό για σένα.

    3. Η στάση του σώματος είναι πολύ πλάγια και ωφελεί όπλα με ίσιο κοντάκι. Ιδανικά, η γραμμή σκόπευσης του όπλου στην περίπτωσή σου, είναι πάνω σε μία φανταστική γραμμή που περνάει από την φτέρνα του αριστερού σου ποδιού και το μεγάλο δάχτυλο του δεξιού σου ποδιού. Με δυο λόγια, θα έπρεπε με τα πόδια σου στην ίδια θέση, να σημάδευες μόλις αριστερά από τον φωτογράφο.

    4. Αν πιάσεις την λαβή λίγο πιο χαμηλά, θα φύγει λίγο πίεση από τον καρπό σου και θα χαμηλώσει λίγο ο ώμος σου. Θα το αισθάνεσαι πιο άνετα. Επίσης το κοντάκι θα μπορούσες να το μακρύνεις λίγο, αν και από την συγκεκριμένη οπτική γωνία δεν βλέπω καθαρά. Το δεξί σου χέρι είναι ολόσωστο.

    Αυτά βλέπω στην φωτό. Περιμένω τα σχόλιά σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    CRAZYHUNTER στις #360077

    μεγαλο θεμα η σωστη επωμιση τελικα.για το πρωτο το ειδα κ εγω στη φοτο κ φαινεται καθαρα οτι δεν εχει φωλιασει καλα μεσα στον ωμο μου το κοντακι.θελει δουλεια.
    τωρα για το κεφαλι που γερνει νομιζω πως αν το ειχα εντελως παραλληλα κ δεν πιεζα τοσο το μαγουλο πανω στο κοντακι θα ειμαι τελειως εκτος σκοπευτικης ευθειας.βεβαια εδω παιζει ρολο κ η παρατηρηση νουμερο 1 διοτι φανταζομαι αν ερθει ολο το οπλο πιο μεσα στον ωμο τοτε δε θα χρειαζεται να γερνω τοσο το κεφαλι.σωστα?
    τωρα για το 3 θα δοκιμασω μια πιο ισια σταση να δω διαφορες γιατι τοσο πλαγια που στεκομαι εχω κ ενα προβλημα στο στριψιμο του κορμου σε καποιες βολες.
    οσον αφορα το πιασιμο της λαβης η παλαμη μου ειναι αρκετα μεγαλη κ μου ακουγεται καπως δυσκολο αν οχι ανεφικτο να πιασω πιο χαμηλα τη λαβη αν κ καταλαβαινω το συλλογισμο σου.θα το δουλεψω κ αυτο.εδω ισως φταιει κ το e.rizzini που ξεκινησα το οπιο διαθετει μια λαβη πολυ πιο χοντρη απο την benelli κ με εξογκωμα στο πλαι της λαβης για καλυτερο κ πιο ανατομικο πιασιμο.παντως οταν πρωτοκρατησα την benelli αισθανθηκα πολυ πιο ανετα κ την κραταω πολυ πιο σιγουρα απο το ποζε.γι αλλη μια φορα σ ευχαριστω για το χρονο σου κ παω για ξερες επωμισεις B)

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων