After market τσοκάκια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 852 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #362641

    Χμμμ… Το πιο συγκεντρωτικό τσοκάκι που έχω δοκιμάσει ποτέ, ήταν ένα ΧΧfull "elite series" της Colonial. To πιο στενό τσοκάκι που θα έριχνα στην πιο ψηλωμένη τσίχλα… Το ντεμί. ;)

    Τι σπείρωμα έχει το όπλο σου; Optima ή Mobile;

    optima 18,6


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #362643

    Leo το τσόκ αυτό της colonial βγαίνει για beretta optima και άν ναί ξέρεις που μπορώ να το αγοράσω?(άν δεν κάνω λάθος τα έχει ο Κούρκουλος). Συγχώρα με για αυτή μου την επιλογή αλλά ξέρεις τώρα τι πράγμα είναι η ψυχολογία….. και τα πουλιά εκεί που θα τα κυνηγήσω πετάνε πραγματικά ψηλάάάάάάάά……… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125140

    Γιώργο, με ψιλά σκάγια που κυνηγάμε την τσίχλα, αμφιβάλλω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά ξεφεύγοντας από το ντεμί, ή άντε το βελτιωμένο ντεμί. Η δυσκολία είναι να "διαβάσεις" σωστά την γραμμή του στόχου και να εφαρμόσεις την πολύ μεγάλη προσκόπευση που χρειάζεται.

    Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις ένα από τα δύο τσοκάκια που ανέφερα, σε συνδυασμό με σκληρά 8άρια ή 7άρια και να χρησιμοποιήσεις την τεχνική "pull away" που περιγράφω στο DVD του Κ&Φ.

    Τα 8άρια και τα 7άρια έχουν επαρκή κινητική ενέργεια υπεραρκετή για την τσίχλα στα 50 μέτρα. Πρέπει απλά να βρεις τις εξωφρενικές προσκοπεύσεις που χρειάζονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #362644

    Γιώργο, με ψιλά σκάγια που κυνηγάμε την τσίχλα, αμφιβάλλω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά ξεφεύγοντας από το ντεμί, ή άντε το βελτιωμένο ντεμί. Η δυσκολία είναι να "διαβάσεις" σωστά την γραμμή του στόχου και να εφαρμόσεις την πολύ μεγάλη προσκόπευση που χρειάζεται.

    Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις ένα από τα δύο τσοκάκια που ανέφερα, σε συνδυασμό με σκληρά 8άρια ή 7άρια και να χρησιμοποιήσεις την τεχνική "pull away" που περιγράφω στο DVD του Κ&Φ.

    Τα 8άρια και τα 7άρια έχουν επαρκή κινητική ενέργεια υπεραρκετή για την τσίχλα στα 50 μέτρα. Πρέπει απλά να βρεις τις εξωφρενικές προσκοπεύσεις που χρειάζονται.

    Leo ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά σκοπεύω να αγοράσω ενα υπερσυγκεντρωτικό τσοκάκι…. οπότε……….. μου έβαλες ιδέες με το colonial :rolleyes: όπως εσύ είσαι υπέθυνος που αγόρασα το seminole spreader και τώρα δεν το βγάζω απο το όπλο….. ;) λοιπόν περιμένω νέα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125143

    Όπως θες… Κούρκουλος. 210-6744184.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #362646

    Όπως θες… Κούρκουλος. 210-6744184.

    Ευχαριστώ πολύ Leo άν και πιστεύωότι δεν θα το πολυχρησιμοποιήσω και θα καταλήξω στις συμβουλές σου(modified No7) αλλά ξέρεις πώς είναι τώρα κάποια άτομα(μέσα σε αυτά είμαι και ΄γώ τρομάρα μου) άν τους μπέι κάτι στο μυαλό δέν τους το βγάζεις ούτε με γεωτρύπανο ;) Και άλλη μία ερώτηση: άν θυμάμε καλά είχες ένα τσοκάκι Turkey Briley αυτό για τί δουλειά είναι δάσκαλε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #362647

    Ευχαριστώ πολύ Leo άν και πιστεύωότι δεν θα το πολυχρησιμοποιήσω και θα καταλήξω στις συμβουλές σου(modified No7) αλλά ξέρεις πώς είναι τώρα κάποια άτομα(μέσα σε αυτά είμαι και ΄γώ τρομάρα μου) άν τους μπέι κάτι στο μυαλό δέν τους το βγάζεις ούτε με γεωτρύπανο ;) Και άλλη μία ερώτηση: άν θυμάμε καλά είχες ένα τσοκάκι Turkey Briley αυτό για τί δουλειά είναι δάσκαλε?

    Για υπερσυγκεντρωτικό το είχα πάρει κι εγώ, αλλά για υδρόβια, με χοντρά σκάγια φυσικά. Το αντίστοιχο της Colonial δούλευε πολύ καλύτερα. Το Briley με ελάχιστα φυσίγγια μου έχει δώσει πυκνότερες συγκεντρώσεις από το φουλ. Πίστεψέ με, ό,τι λάθος θέλεις να κάνεις, το έχω ήδη κάνει εγώ. :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #125152

    Η άλλη λύση είναι δράμια και να τουφεκάς στο επόμενο καρτέρι, αστειέυομαι… Για τις μακρινές αποστάσεις στην τσίχλα εγώ έχω αγοράσει το πολυτσόκ truglo με XXFULL και γενικότερα έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τις συγκεντρώσεις του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #362659

    Πίστεψέ με, ό,τι λάθος θέλεις να κάνεις, το έχω ήδη κάνει εγώ.

    Οπότε στην αγορά των aftermarket chokes θα πρότεινες Briley ή Seminole;
    Σε γενικές γραμμές πάντα έτσι, σαν ποιότητα κατασκευής, απόδοση και εντυπώσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #125164

    Δύσκολη ερώτηση. Μάλλον Briley. Αλλά έχω βρει λύσεις σε πολλές διαφορετικές εταιρείες. Π.χ. Έσω έξω > Briley, εσωτερικά Trullock, super full > Colonial, διασποράς > Seminole. Όμως τα συγκεκριμένα μπορεί να έκατσαν καλά στα συγκεκριμένα όπλα μου. Κάθε κάννη είναι και διαφορετική περίπτωση, όλοι το ξέρουν αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #362680

    Έτσι από περιέργεια κ. ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΑ, πόσα aftermarket τσοκάκια έχετε αγοράσει; ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #362683

    Αυτή είναι μία πολύ προσωπική ερώτηση και δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά ακόμα. ;) :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #125207

    Long Rifle, να σου δωσω ενα hint. Ψαξε στις αγγελιες, θα βρεις ενα clue. Θελει ψαξιμο ομως.

    Λεωνιδα, να ρωτησω κατι που με τριβελιζει τωρα κατι μερες. Αντιστοιχο choke του Seminole Spreader βγαζουν και αλλες εταιριες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #362720

    Παλιομαρτυριάρη… ;)

    Όχι Βικτωράκο, μόνο κάποιες εταιρείες που δεν αντιπροσωπεύονται, βγάζουν κάποια τσοκάκια με λίγο αρνητική σύσφιξη, αλλά όχι -18 δέκατα που είναι το συγκεκριμένο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #362721

    Long Rifle, να σου δωσω ενα hint. Ψαξε στις αγγελιες, θα βρεις ενα clue. Θελει ψαξιμο ομως.

    Λεωνιδα, να ρωτησω κατι που με τριβελιζει τωρα κατι μερες. Αντιστοιχο choke του Seminole Spreader βγαζουν και αλλες εταιριες;

    Όπως το είχα υποπτευθεί…
    Ολόκληρη υδραυλική εγκατάσταση ;)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 852 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων