epidosis sto trap skeet

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36642

    Χαίρομαι που συνφωνείς με την πρότασή μου. Ας κερδίσει ο καλύτερος (δηλαδή εγώ)!

    Όσο για τον Μάκη, πράγματι έχει δείξει ότι πέρα από το ταλέντο έχει και κάποιες άλλες αρετές, πολύ χρήσιμες για να περάσει στο “αθλητικό” μέρος της σκοποβολής και να ρίξει πολύ καλά στο μέλλον.

    Επίσης, να πω και δυο λόγια για το Perazzi του Billbe, πραγματικό κομψοτέχνημα αλλά και ταυτόχρονα εργαλείο, ένα από τα καλύτερα σκοπευτικά όπλα που έχω δει. Βασίλη, αν σου είχαν μείνει αμφιβολίες για την ορθότητα της επιλογής σου, ελπίζω χθες να σου διαλύθηκαν.

    Φιλικά, Λεωνίδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36643

    Βλεπω οτι συνεχιζεις να βγαζεις ΓΛΩΣΣΑ Λεο!!!Θα τιμωρηθεις για αυτο!!!

    Πραγματικα το οπλο του Βασιλη ειναι ενα αριστουργημα!

    Αν και δεν το δοκιμασα(δεν με αφησαν Λεο-alex) το οπλο ζωγραφιζει!!Βασιλη καιρος ειναι να μπεις και εσυ στο κοσμο της σκοποβολης!!!

    Και παλι καλοριζικο!!Βαλτου κανα ματακι θα στο ματιασουνε απο την ζηλεια τους!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #36648

      Bασιλη  καλοριζικο και απο εμενα .Πες μας ποιο μοντελο ειναι και ποσο σου κοστισε.

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36652

    Καλησπερα Μιχαλη μου!

    Που εισαι εσυ δεν θα ερθεις καθολου Αθηνα?

    Το οπλο του Βασιλη ειναι ΜΧ2000 SPORTING με ρυθμιζομενο κοντακι και καταπληκτικα ξυλα!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36656

    Στοίχημα ε? Χμμμμ

    Μάλλον θα ποντάρω στην ισοπαλία, Βέβαια αν ο Γιώργος είναι παρών την ημέρα του αγώνα σου Λεωνίδα, μην τον αφήσεις να σε πλησιάσει. Ξέρω τι σου λέω……..

    Σήμερα ήμουν Μαλακάσα, ευχαριστήθηκα προπόνιση έριξα 6 πουλες. Στα διαλείματα είχα την ευκαιρεία να παρακολουθήσω την προπονηση των ξένων Εθνικών ομάδων.

    Η προσπάθια μου επικεντρώνεται στην αφομοίωση της τεχνικής του maintained lead. Φυσικά χρειάζομαι χρόνο αφού στο υποσυνείδητο μου παραμένει το swing throught που έχει πλέον καταγραφεί στο εγκέφαλο απο την κυνηγετική εμπειρία. Με λίγα λόγια για να μου βγεί η βολή με την μέθοδο maintained lead, πρέπει να το σκέφτομαι και να λέω από μέσα μου “αριστερό χέρι-δείξτο”:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>.  Κάτι τέτοιο βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο γιατί στο skeet αν η βολή δεν γίνει αυθόρμητα, είναι μισοχαμένη.

    Πάντως ρε παιδιά βγαίνουν τρομερά σπασίματα, αφού μερικές φορές τα χαζεύω με αποτέλεσμα να αργώ στο δεύτερο πιάτο. Επίσης κάτι άλλο που θα πρέπει να αποβάλω είναι η ταχύτητα επιστροφής μετά την πρώτη τουφεκιά στον ντουμπλέ. Με το swing throught έσπαγα το πρώτο πιάτο πολύ μετά την σημαία και  επρέπε να κάνω ταχύτατη επιστροφή για να προλάβω το δεύτερο. Έτσι τώρα που έχω να κάνω σαφως μικρότερη διαδρομή ξεχνιέμαι και βγαίνω μπροστά από το δευτερο  περιμένοντας το.

    Πιστεύω οτι σύντομα θα τα καταφέρω, εξάσκηση χρειάζεται και υπομονή. Ευτυχώς από την φύση μου  όταν ξεκινώ κάτι παθιάζομαι πολύ και πέφτω με τα μούτρα.

    Το καλό είναι οτι στους βατήρες 1, 6, 7 και 8 δεν έχω κανένα πρόβλημα οπότε η προπόνηση μου επικεντρώνεται στους υπόλοιπους.

    Πέρνω το θάρρος να συμβουλέψω τον Μάκη και τα άλλα παιδιά που ξεκινούν τώρα, να προσπαθίσουν να κινηθούν από την αρχή με την σωστή μέθωδο γιατί μετά θα πρέπει να ξεκινήσουν πάλι από την αρχή.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #36670

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ … ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΡΙΟΣ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΩ ΑΠΟΚΤΗΣΗ (ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ).

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΟΡΩΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ Σ/Κ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΛΛΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΖΟΡΙΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ.

    ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ . ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36694

    Αν δεν σκοπεύεις να πάρεις μέρος σε αγώνα πρωταθλήματος φέτος, τότε δεν υπάρχει λόγος να βιαστείς να γραφτείς σε σκοπευτικό όμιλο. Θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να ξεκαθαρίσει το τοπίο, και να δούμε μαζί ποιος όμιλος είναι ο καταλληλότερος.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #36760

    ΟΚ ΛΕΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #36788

    MIXALH KALHMERA TO OPLO POY PHRA EINAI PERAZZI MX2000 SPORTING ME RYTHMIZOMENO KONTAKI,ENALASSOMENA CHOKES KAI   K A T A P L H K T I K A XYLA! MOY STOIXHSE…………………………………………8000E,MONO!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #36810

    ΒΑΣΙΛΗ ΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ???/ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Η ΜΟΝΟ Ο ΛΕΟ ??????

    ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    RALF στις #36818

    • PΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ? ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ?
    •   ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΓΙΝΕΤΕ Η ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΩΝ ?
    • ΟΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ . 

     

     

      ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #36824

    Βασιλη,συγχαρητηρια ξανα.Εχεις ενα οπλο που πιστευω οτι πολλοι απο εμας θα θελαμε να εχουμε .Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι απο την μερα που μας ανακοινωσες οτι το παραγγειλες δεν περασε και πολυς χρονος για να το παρεις.Τι εγινε;ηταν ετοιμοπαραδοτο ή οχι;Δεν εχω πιασει 2000 στα χερια μου .Ειναι το ιδιο με το ΜΧ8 με μονη διαφορα το σκαλισμα; Γραψε μας τις εντυπωσεις απο αυτο.Επισης το κοντακι επρεπε να το ρυθμισης ή ερχοταν καλο ;

      ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!!!ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ,ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΖΩΗ

      Μιχαλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #36825

    ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΡΙΣΤΟ!!! TA ΞΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ  ΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΝΕΡΑ KAI TO ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ / ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ ΜΕ ΤΕΛΕΙΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥ? ΑΠΙΣΤΕΥΤA SOFT KAI ΓΛΥΚΕΣ ME ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ, ΑΥΤΟ ΔΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΗΤΑΝ Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΝΑΠΗΔΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΝΝΩΝ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΠΛΕΣ ΒΟΛΕΣ…….

    …….ΟΝΤΩΣ ΦΟΒΕΡΟ!!!

    ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ BILL &……….  ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36837

    Το όπλο του Βασιλάκη είναι πραγματικά εκπληκτικό. Είχα την τιμή να το “ξεπαρθενιάσω”, αφού κάποια στιγμή την ώρα που έριχνα skeet και ο Βασίλης παρακολουθούσε με το όπλο στον ώμο, του δίνω ξαφνικά το δικό μου όπλο και αρπάζω το δικό του. Μόλις πήγε να ψελίσει κάτι του στυλ: “τι δηλαδή εσύ θα ρίξεις τις πρώτες του ντουφεκιές;” του απάντησα πειστικότατα ότι το όπλο πρέπει να σπάσει τα πρώτα πιάτα που θα ντουφεκίσει, αλλιώς θα πάει γρουσουζιά! Ευτυχώς δεν έγινα ρεζίλι τουλάχιστον αφού έκανα 4 στα 4 στον βατήρα που έριξα, αν και με κάποια δυσκολία, αφού σε σύγκριση με τον σπιρτόζικο χαρακτήρα του δικού μου όπλου, με αυτό το Perazzi είναι σαν να οδηγάς οδοστρωτήρα! Θέλει δηλαδή λίγο παραπάνω προσπάθεια να το βάλεις εκεί που πρέπει, αλλά όταν μπει στην σωστή τροχιά δεν το σταματάει τίποτα. Είναι σαν να κινείται πάνω σε ράγες. Το αυξημένο του βάρος, οι μακριές του κάννες και το ζύγισμά του, το κάνουν σταθερότατο, και σίγουρα “συγχωρεί” πολλά λάθη που θα κάνει ο νέος σκοπευτής. Εξάλλου για τον Βασίλη, που είναι και 2 μέτρα, ενδείκνυται ένα βαρύτερο από τα συνηθισμένα, όπλο.

    Και πάλι καλορίζικο και να μου το δίνεις που και που για καμμιά ντουφεκιά.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36842

    Λεωνίδα, τι έγινε γιατί αναβλήθηκαν οι αγώνες του Σαββατοκύριακου?

    Μήπως ο λόγος ήταν το στοίχημα με τον Γιώργο?


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων