Mec 8567N Grabber

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #362511

    Οπως καταλαβαινεις Νικο, το παραπανω κομματι, το ξεχνας. Φυσιγγια 1350 πιεσεων δεν εννοειται ουτε να φτιαχνονται, ουτε περισσοτερο να μπαινουν σε οπλο.

    Απο πιο μερος εισαι Νικο;

    Φιλε Βικτωρα ειμαι απο Νοτια Κερκυρα, σε ενα μικρο οικισμο κοντα στις Αργυραδες. Για τους τρελαμενους παραπανω που ανεφερα για να δεις τι τρελα κουβαλανε πανω τους ενας μαλιστα εριχνε 89mm super magnum σε 76αρα θαλαμη και μετα εβγαζε τους καλυκες με το χερι (μαλον με καρφι) διοτι το κλειστρο δεν τους τραβουσε πισω. Οσο για τις τουφεκιες στα ορια, ουτε μια φορα εγιναν ουτε δυο και επειδη ειναι κοντα η λιμνη Κωρισσιων αν και απαγορευμενη περιοχη, πηγαινε πολυς κοσμος παλαιοτερα και ορισμενοι γεμιζανε καθεαυτου στα ορια πιεσεων για τουφεκιες στα 80 και 100 μετρα, παντως σε συζητηση που ετυχα πριν δυο χρονια, ενας εριξε ενα πουλι ξερω στα 90-100mt περιπου με τετοιο φυσιγγι και το ελεγε κυνηγος απο διπλανο ποστο που τον ειδε διοτι ο κροτος ητανε εκωφαντικος!

    Εχει τυχει να δεις τα Remington Nitro Magnum; Αν λοιπον εχεις δει τη λυωμενη κολλα για αυξηση πιεσεων, σε πληρωφορω οτι γνωριζω ατομο που ελυωνε κολλα στο αστερωειδες για να ανεβαζει πιεσεις εδω και χρονια.

    ΥΓ Η FABARM XLR 1630 Bar (-20% -> 1360 Bar, -25% -> 1300 Bar) τα ριχνει σχεδον ανετα και τα SBK με σφραγιδα 1850 Bar ανετα, μετα ομως θα κλαις τον ωμο σου…εγω για το οπλο μου δεν προκειτε να παω πανω απο 950-1000 Bar.

    ΝΙΚΟ ΕΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ MEC H THN 9000, KAI ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΠΙΣΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ Η ΚΑΝΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΣΟΥ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ.
    ΕΧΩ ΤΗΝ 9000GN ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΒ 32, ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΒΙΚΤΩΡΑΣ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΕΜΙΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ 600 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΛΕΓΧOΝΤΑΣ ΤΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ.

    Φιλε Τασο εδω εστιαζεται και το προβλημα, διοτι για να ακολουθησεις καθεαυτου τους κανονες ασφαλειας χανεις χρονο εως πολυ χρονο, ιδιαιτερα δε οταν γεμιζεις 40gr semi-magnum και πεζεις στις 900-950 πιεσεις αφηνω δε τα παραπανω εξιδικευμενα, αρα ποιο το οφελος;

    Τι να το κανω το να ειμαι 20 ή 25% πιο γρηγορος οταν ξερω οτι μετα πρεπει να κατσω να περασω με το στροφειο Τ2 ενα προς ενα ολα τα φυσιγγια που θα τα τραβαω απο το δευτερο σταδιο κλεισιματος με το χερι απο το πιατο της μηχανης; Τι να το κανω το συστημα Auto-Dex οταν θελω να ρελιασω και η μηχανη δεν ρελιαζει; Αν αγοραζα περισυ που η 9000GN εκανε 498€ (αντι 599€) μαλιστα να την πρωτιμησω και ευχαριστως να το αποσυνδεω για να κανω manual reloading εκει που χρειαζεται – και δυστυχως υπολογιζω οτι θα χρειαζεται πολυ συχνα -, οποτε δεν νομιζω να συμφερει εμενα προσωπικα κατι τετοιο, ασε που ο αυτοματισμος φερνει συχνα ενθουσιασμο λογο ταχυτητας και αργα ή γρηγορα με τα παροντα δεδομενα του χωρου δεν θα αργησει να ερθει η στραβη…οποτε καλυτερα να υπαρχει μια δικαιολογια περισσοτερη ωστε να μην ερθει :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #124966

    Nikos77
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΕΛΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΔΡΑΠΑΝΟ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.
    ΝΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΛΑΒΩ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝOΤΗΤΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #362515

    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΝOΤΗΤΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ

    Κανενα προβλημα Τασο, απλως το τοπικ με τις ιδιογωμοσεις ειναι χαοτικο με 170+ σελιδες, απλα σκεφτηκα οτι ανοιγωντας εδω το τοπικ μενουν συγκεντρωμενα τα στοιχεια σε λιγα ποστ και κατα πασα πιθανοτητα θα διευκολυνουν τον οποιον ενδιαφερωμενο, εγω αλλωστε οτι ειχα να αποφασισω και να αγορασω το εκανα ηδη και ειμαι κομπλε.

    Εκτιμω βεβαιως τα παιδια που με βοηθησαν σε πραγματα που δεν ηξερα χανοντας τον χρονο τους και με τη σειρα μου ευχαριστως να βοηθησω οπου χρειαστει και μπορω αλλους συναδελφους, αλλωστε ειναι κατι που το φορουμ μπορει να προσφερει ευκολα, γρηγορα και στη τελικη πιστευω οτι πληρωνουμε για το χομπι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #363148

    ΑΘΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :)

    [b]2/10/2009 ATHENS[/b] La spedizione e' in gestione
    30/09/2009 MILANO SOUTHERN CONN La spedizione e' in transito
    30/09/2009 MILANO CAMM INT.HUB Spedizione in transito
    29/09/2009 BOLOGNA LAME La spedizione e' in transito
    28/09/2009 CAGLIARI ELMAS La spedizione e' in transito
    28/09/2009 CAGLIARI ELMAS Spedizione presa in carico

    Αντε να δουμε μπας και καταφερουνε απο Δευτερα-Τριτη να με παρουνε τηλεφωνο για να μου παραδωσουνε το πακετακι :) διοτι αυτο που περνεις εκει με 512.28€ μαζι με τα μεταφορικα, το περνεις εδω με 930€, τα αλλα μαλλον δεν τα βρησκεις ή τα διπλοπληρωνεις και αυτα…

    Παληκαρια για δωστε και μια συμβουλη please, αυτο το τρυπανι παγκου το βρησκω στη Κερκυρα προς 80€:
    http://www.tool-mania.gr/store/Product/Pro…375&cid=124

    ενω αυτο προς 130€:
    http://www.tool-mania.gr/store/Product/Pro…376&cid=124

    Αξιζει τα παραπανω λεφτα το δευτερο ή τζαμπα θα τα δωσω; Ελεγα μπας και καταφερω να κανω και καμια δουλεια παραπανω εκτος απο το να κλεινω τα φυσιγγια με τα στροφεια Τ2 & ΟΤ και να φτιαξω και μια τετοια πατεντα για να γεμιζω πιο ευκολα με ζυγισμα στο χερι, το ξυλο το εχω ηδη :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    Theodore στις #125636

    Νίκο,
    τα κολονάτα δράπανα είναι ότι πρέπει για τα στροφεία.
    Ολοι τέτοια έχουν,να πάρεις.
    Σε αυτά τα δράπανα προκαθορίζεις τις στροφές αλλάζοντας την θέση σε κάποιους ιμάντες και κατά την λειτουργία τους δεν μπορείς να επέμβεις.
    Δεν ξεκινούν δηλαδή από μηδέν και ανεβάζεις όσο θέλεις όπως στα ηλεκτρονικά.
    Η δική μου παρατήρηση μόνο θα ήταν να ψάξεις να βρείς ένα που να ξεκινά από χαμηλότερες στροφές.600 στροφές είναι πολλές, καλό θα ήταν να είναι κάτω από 300 για να έχεις καλύτερο έλεγχο στο κλείσιμο και να μην ζεσταίνεται τόσο το στροφείο.Πάντα κατά την δική μου κρίση.Αν αργότερα θελήσεις θα μπορούσες να ανεβάσεις τις στροφές,αν όμως πάρεις ένα που να ξεκινά από ψηλά δεν θα χεις ποτέ την δυνατότητα να κατέβεις.

    καλησπέρα
    Θεόδωρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #125637

    Θοδωρη αυτο που λες εσυ με 300 στροφες κανει 160€ ( http://www.tool-mania.gr/store/Product/Pro…364&cid=124 ) και εδω σε μας περι τα 190€ και δεν τα δινω με τιποτα, σκεφτομουνα ομως να κανω καποια πατεντα στο μικρο με τα 80€ ωστε να κατεβασω τις στροφες αναποδογυριζοντας το εσωτερικο στροφειο που πιανει ο ιμαντας, λογικα θα ειναι βιδωμενο πανω στον αξονα, διφορετικα υπαρχει και αλλος τροπος αυξανοντας την διαμετρο του στροφειου που πιανει πανω ο ιμαντας, αρκει να μη βγει εξω απο την βαση της τροχαλιας. Θα μπορουσε βεβαια να με βοηθησει ενας φιλος ηλεκτρολογος να κοτσαρουμε πανω καποιο dimer ή κατι παρομοιο αλλα δεν εχω ορεξη να ρισκαρω, ο Simone μου ειπε οτι αυτοι βαζουνε τα στροφεια στις 900 στροφες και οτι οι 600 θα ειναι μια χαρα.

    Αν πχ αναφερεσαι σε κατι τετοιο, συζηταμε οτι κανει πολλα λεφτα: http://www.youtube.com/watch?v=nUrxiCBAGKE

    Επανερχομαι λοιπον στην παραπανω ερωτηση: αξιζει να παρω το τρυπανι με τα 130€ ή φτανει και περισευει το μικρουλι με τα 80€; Thanks!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #363158

    Θοδωρη αυτο που λες εσυ με 300 στροφες κανει 160€ ( [url=”http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=2364&cid=124″]http://www.tool-mania.gr/store/Product/Pro…364&cid=124[/url] ) και εδω σε μας περι τα 190€ και δεν τα δινω με τιποτα, σκεφτομουνα ομως να κανω καποια πατεντα στο μικρο με τα 80€ ωστε να κατεβασω τις στροφες αναποδογυριζοντας το εσωτερικο στροφειο που πιανει ο ιμαντας, λογικα θα ειναι βιδωμενο πανω στον αξονα, διφορετικα υπαρχει και αλλος τροπος αυξανοντας την διαμετρο του στροφειου που πιανει πανω ο ιμαντας, αρκει να μη βγει εξω απο την βαση της τροχαλιας. Θα μπορουσε βεβαια να με βοηθησει ενας φιλος ηλεκτρολογος να κοτσαρουμε πανω καποιο dimer ή κατι παρομοιο αλλα δεν εχω ορεξη να ρισκαρω, ο Simone μου ειπε οτι αυτοι βαζουνε τα στροφεια στις 900 στροφες και οτι οι 600 θα ειναι μια χαρα.

    Αν πχ αναφερεσαι σε κατι τετοιο, συζηταμε οτι κανει πολλα λεφτα: [url=”http://www.youtube.com/watch?v=nUrxiCBAGKE”]http://www.youtube.com/watch?v=nUrxiCBAGKE[/url]

    Επανερχομαι λοιπον στην παραπανω ερωτηση: αξιζει να παρω το τρυπανι με τα 130€ ή φτανει και περισευει το μικρουλι με τα 80€; Thanks!

    Πολλα λεφτα Νικο. Γιατι δε ψαχνεις να βρεις βαση για δραπανο, και ενα απλο τρυπανακι;

    http://www.tallos.gr/products.asp?id=1383

    Επισης βασικο για το κλεισιμο, ειναι καθε 5-10 φυσιγγια, να περνας με ενα πανακι, λιγο λαδι και το στροφειο, και τα χειλη του φυσιγγιου. Μειωνονται οι τριβες και νομιζω κλεινει πιο καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    Theodore στις #125645

    Επανερχομαι λοιπον στην παραπανω ερωτηση: αξιζει να παρω το τρυπανι με τα 130€ ή φτανει και περισευει το μικρουλι με τα 80€; Thanks!

    Νίκο το μικρό και φτηνότερο φτάνει και περισσεύει.Ρώτα τον αντιπρόσωπο στο νησί αν έχει το ίδιο σε λιγότερες στροφές, η αλλιώς όντως θα μπορούσες να ¨επέμβεις¨στο ίδιο.Ακριβά δράπανα για τέτοια χρήση και εγώ νομίζω ότι είναι πεταμένα λεφτά.

    Ασχετο:: θυμάσαι την κουβέντα για την πληρωμή στο SIARM? Εκανα την παραγγελία μου και πλήρωσα μέσω του winbank της Πειραιώς.
    Η τράπεζα μου κράτησε μόνο 0,39 ευρώ!!!!!! φαντάσου την άλλη φορά είχα δόσει 22, πραγματικά εξεπλάγην.Πρόσθετο πλεονέκτημα ότι τα στέλνεις ότι ώρα θέλεις από όπου θέλεις.(Τώρα στα γεράματα έχω γίνει πολύ της τεχνολογίας).
    Το αναφέρω απλά και μόνο για να πλουτίζουμε τις γνώσεις μας και να ανοίγουμε τα στραβά μας.

    Θεόδωρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #363176

    Ετσι οπως το παμε, βλεπω το Simone να ανοιγει μαγαζι στην Αθηνα… :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #363211

    Πολλα λεφτα Νικο. Γιατι δε ψαχνεις να βρεις βαση για δραπανο, και ενα απλο τρυπανακι;

    [url=”http://www.tallos.gr/products.asp?id=1383″]http://www.tallos.gr/products.asp?id=1383[/url]

    Επισης βασικο για το κλεισιμο, ειναι καθε 5-10 φυσιγγια, να περνας με ενα πανακι, λιγο λαδι και το στροφειο, και τα χειλη του φυσιγγιου. Μειωνονται οι τριβες και νομιζω κλεινει πιο καλα.

    Φιλε Βικτωρα το σκεφτηκα αυτο που λες αλλα οι διαφορες φτηνες βασεις εχουνε τζογο και αυτη που δειχνεις εχει κοστος περι τα 50€, πραγμα που δεν νομιζω να συμφερει και ας εχω τρυπανακι επαναφορτιζομενο διοτι με 30€ παραπανω θα εχω κατι το εγγυημενο που θα μπορω να το χρησημοποιησω και για καποιες αλλες δουλειες αμα χρειαστει.

    Για το λαδακι που λες εχω διαβασει οτι πολυς κοσμος βαζει και βαζελινη για να μην καει το πλαστικο του καλυκα οπως επισης οτι με ενα πινελακι αληφει το φυσιγγιο, αλλα αυτο το κανουνε σε ολα τα φυσιγγια ξεχωριστα.

    Νίκο το μικρό και φτηνότερο φτάνει και περισσεύει.

    Ασχετο:: θυμάσαι την κουβέντα για την πληρωμή στο SIARM? Εκανα την παραγγελία μου και πλήρωσα μέσω του winbank της Πειραιώς.
    Η τράπεζα μου κράτησε μόνο 0,39 ευρώ!!!!!! φαντάσου την άλλη φορά είχα δόσει 22, πραγματικά εξεπλάγην.

    Thanks Θοδωρη, εκλεισε η δουλεια, το φτηνο θα παρω και τελος! Θα το παραγγειλω απο Δευτερα και δεν αγοραζω πλεον τιποτε αλλο διοτι ειμαι κομπλε. Θελω ομως να φτιαξω και εκεινη τη ξυλινη πατεντα, καμια ιδεα για την αριδα; Χρειαζομαι 22,5-23mm.

    Για το winbank ειλικρινα δεν περιμενα με τιποτα να ειναι τοσο φτηνο το κοστος, το υπολογιζα στα 5€ minimun…παντως εχω σκοπο να συγκεντρωσω καποιες πληρωφοριες και να τις βαλω καπου online διοτι ολο και καπου θα χρησιμευσουν, αλλωστε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω πολυ συντομα βοηθεια και θα σας αρχησω για τα καλα στις ερωτησεις απο βδομαδα, για την ωρα εχω ετοιμα για γεμισμα και κατι λιγα πολεμοφοδια :)

    Αν επιτρεπετα, τι καλο παραγγειλες; Kαλοριζικη (πιθανον) η 9000 :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #363218

    Φιλε Βικτωρα το σκεφτηκα αυτο που λες αλλα οι διαφορες φτηνες βασεις εχουνε τζογο και αυτη που δειχνεις εχει κοστος περι τα 50€, πραγμα που δεν νομιζω να συμφερει και ας εχω τρυπανακι επαναφορτιζομενο διοτι με 30€ παραπανω θα εχω κατι το εγγυημενο που θα μπορω να το χρησημοποιησω και για καποιες αλλες δουλειες αμα χρειαστει.

    Για το λαδακι που λες εχω διαβασει οτι πολυς κοσμος βαζει και βαζελινη για να μην καει το πλαστικο του καλυκα οπως επισης οτι με ενα πινελακι αληφει το φυσιγγιο, αλλα αυτο το κανουνε σε ολα τα φυσιγγια ξεχωριστα.

    Thanks Θοδωρη, εκλεισε η δουλεια, το φτηνο θα παρω και τελος! Θα το παραγγειλω απο Δευτερα και δεν αγοραζω πλεον τιποτε αλλο διοτι ειμαι κομπλε. Θελω ομως να φτιαξω και εκεινη τη ξυλινη πατεντα, καμια ιδεα για την αριδα; Χρειαζομαι 22,5-23mm.

    Για το winbank ειλικρινα δεν περιμενα με τιποτα να ειναι τοσο φτηνο το κοστος, το υπολογιζα στα 5€ minimun…παντως εχω σκοπο να συγκεντρωσω καποιες πληρωφοριες και να τις βαλω καπου online διοτι ολο και καπου θα χρησιμευσουν, αλλωστε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω πολυ συντομα βοηθεια και θα σας αρχησω για τα καλα στις ερωτησεις απο βδομαδα, για την ωρα εχω ετοιμα για γεμισμα και κατι λιγα πολεμοφοδια :)

    Αν επιτρεπετα, τι καλο παραγγειλες; Kαλοριζικη (πιθανον) η 9000 :)

    Xα, δε θες τιποτα αλλο ε; Να σε μπριζωσω; Κοιτα αυτο

    https://www.ballisticproducts.com/prodinfo.asp?number=VISE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #363219

    Aκριβως αυτο το δραπανο των 80e εχω και γω και ειμαι ευχαριστημενος. Αν ρυθμιζοταν και σε χαμηλοτερες ακομα στροφες θα ηταν ακομα καλυτερο. Αυτη η πατεντα με το ξυλο θελει χοντρο τρυπανι που ουτε η ακριβοτερη με τα 16mm θα μπορουσε να βοηθησει. Θελω και γω να φιαξω κατι τετοιο γιατι κανα 2 φορες μου εχουν μπαταρει φυσιγγια γεμισμενα και ετοιμα για κλεισιμο και τα πηρα στο κρανιο σκουπιζοντας σκαγια :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #363222

    Xα, δε θες τιποτα αλλο ε; Να σε μπριζωσω; Κοιτα αυτο

    [url=”https://www.ballisticproducts.com/prodinfo.asp?number=VISE”]https://www.ballisticproducts.com/prodinfo.asp?number=VISE[/url]

    Οπα ρε συ Βικτωρα τι μαραφετι ειναι αυτο; :) Αν ειναι για να μπλοκαρει τα φυσιγγια για τη ρελιαστρα θελω να δω πως το κεντραρεις :) Δε πειραζει, μπριζονεμε εσυ οσο θες και γω δεν αγοραζω αλλα, ειπαμε στοπ :) παντως στη χειροτερη στελνω και ενα σχεδιο πανω Ιταλια και μου φτιαχνουνε καμια πατεντα απο τις δικες μου στη μισοτιμη της μισοτιμης ετσι για να χω να μπριζονω μετα εγω εσενα. :D Μου λειπει βεβαιως ακομα κατι τετοιο για να φτιαξω τη πατεντα με το ξυλο, στο ebay κανει περι τα 2,5€, να δουμε ποσο θα κανει στο νησι…:

    Aκριβως αυτο το δραπανο των 80e εχω και γω και ειμαι ευχαριστημενος. Αν ρυθμιζοταν και σε χαμηλοτερες ακομα στροφες θα ηταν ακομα καλυτερο. Αυτη η πατεντα με το ξυλο θελει χοντρο τρυπανι που ουτε η ακριβοτερη με τα 16mm θα μπορουσε να βοηθησει. Θελω και γω να φιαξω κατι τετοιο γιατι κανα 2 φορες μου εχουν μπαταρει φυσιγγια γεμισμενα και ετοιμα για κλεισιμο και τα πηρα στο κρανιο σκουπιζοντας σκαγια :)

    Για να κατεβασεις τις στροφες φιλε Μπενετο πρεπει να ανοιξεις το τρυπανι και να πειραξεις τις τροχαλιες. Για τη πατεντα απλα, δες τη φωτο που εβαλα παραπανω και θα δεις οτι το κοβει ανετα το ξυλο :) Το τρυπανι που εχεις εχει δυναμη να τρυπισει 13 χιλιοστα ατσαλινη πλακα σε χαμηλες στροφες με αριδα για ατσαλι και με λαδι κοπης για να μην καψεις την αριδα, οποτε το ζυλο το τρωει ανετα και ας ειναι 22,5 χιλιοστα διαμετρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    Theodore στις #125677

    Βίκτωρα, Νίκο,Benetos,

    Βίκτωρα βάζεις καλές ιδέες,ευτυχώς που είναι μακριά το Αμέρικα γιατί θα χρειαζόταν να νοικιάσω αποθήκη ,βγάζουν απίθανα πράγματα.
    Εγώ στην πλάκα του δράπανου έχω βιδώσει ένα case block και κάνω πολύ καλά την δουλειά μου.

    Νίκο,Benetos,
    όσον αφορά την ξύλινη κατασκευή έχω φτιάξει αρκετά κομμάτια για 25,40,50 φυσίγγια για cal 12 και για cal 20 και μου έχουν βγεί πολύ καλά.Διαφέρουν από αυτό της φωτό αλλά νομίζω πως είναι καλύτερα όσον αφορά την συγκράτηση του κάλυκα. Για την κατασκευή χρειάστηκα ένα δράπανο ,ένα ποτηροτρύπανο(εδώ υπήρξε μια δυσκολία) ,το ξύλο ,ξυλόβιδες , παξιμάδια , γυαλόχαρτο και βερνίκι εμποτισμού η λάδι.(το ένα μάλιστα το ψέκασα με γραφιτούχο σπρέυ από την αλυσίδα της μηχανής και βγήκε αστέρι).
    Σημειώνω και πάλι ότι έχει κάποιο κόστος αλλά αν φτιάξεις ένα σου μένει το ποτηροτρύπανο και το βερνίκι και μπορείς να φτιάξεις και άλλα.

    Αν θέλετε πείτε μου πως να ανεβάσω μια φωτό για να τα δείτε.

    Νίκο όχι δεν αγόρασα MEC γιατί έχω ξεφύγει και εγώ πολύ από τον προϋπολογισμό.

    Θεόδωρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #125678

    Καλημερα Θοδωρε

    Εννοειται οτι θα ανεβασεις φωτογραφιες…

    Πριν μερικες μερες δοκιμασα μια απλη πατεντα για να μην γυριζει τρελλα το φυσιγγι οταν το κλεινεις. Απλα ενα κομματι απλo EVA που πηρα απο ενα mousepad. Ειδα οτι ειναι αντιολισθητικο, και σκεφτηκα οτι απλα κρατωντας το φυσιγγι για να το κεντραρω με το χερι, και με το υλικο απο κατω να μη το αφηνει να γυρναει τρελλα, θα εκανα δουλεια. Και οντως δουλεψε αρκετα. Βεβαια, θελει τελειοποιηση ακομα, αλλα ειμαστε στο σταδιο της αναπτυξης και δημιουργιας νεου εργαστηριου, οποτε εχουμε περιθωριο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων