ΑΠΟΡΙΕΣ & ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ FORUM

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 95 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    RALF στις #338256

     

      Γιατί κάθε φορά πού στέλνω κάποιο μήνημα εμφανίζονται τα πιό κάτω…… language= java Script //Script ? Επίσης όταν γράφω ένα μήνημα πρέπει να είμαι on line ? ‘Η μπορώ να γράψω το μήνημα καί μετά να συνδεθώ ξανά καί να το στείλω ?

     

    Ευχαριστώ  ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    <SCRIPT language=javascript>


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #51663

    Χρησιμοποιώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό.  Δεν χρειάζεται βέβαια να γράψω πόσο πολύτιμο είναι για όλους τους κυνηγούς που μπορούν να έχουν πρόσβαση στο Internet.

    Θα γράψω όμως για κάποια σημεία που χρήζουν βελτιώσεων ή ίσως να μην κάνω κάτι καλά εγώ. (τα αναφέρω με τυχαία σειρά)

    1. Οταν ξεκινάμε να γράψουμε νέο μήνυμα, το default χρώμα είναι το διάφανο και φυσικά η πρώτη κίνησή μας είναι πάντα να το αλλάξουμε σε κάποιο άλλο, ορατό χρώμα.  Μήπως θα ήταν εύκολο για τον διαχειριστή να αλλάξει το default χρώμα σε μαύρο?

    2. Μήπως πρέπει να αφαιρεθούν από τη λίστα κάποια χρώματα κειμένου πολύ ανοιχτόχρωμα που μας δυσκολεύουν στην ανάγνωση και “βγάζουν μάτια”.  Π.χ τα λευκό, κίτρινο, κυανό, φούξια. Το ίδιο και κάποια υπερβολικά μεγέθη γραμμάτων (πάνω από το 4).

    3. Μήπως γίνεται να εμφανίζονται περισσότερα θέματα ανά σελίδα ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζουμε συνέχεια σελίδες χάνοντας αρκετό χρόνο περιμένοντας να ανοίξουν?
    Θοδωρή, σε παρακαλώ, κάνε κάτι γιαυτό, είναι πολύ αργό το φόρουμ μερικές φορές…

    4. Θα έπρεπε κάπου να υπάρχουν κάποιες οδηγίες χρήσης για τους νέους κυρίως επισκέπτες (και όχι μόνο).  Εγώ μετά από αρκετό καιρό χρήσης ανακάλυψα την επιλογή να βλέπω και θέματα παλαιότερα από τον κλασσικό τελευταίο μήνα.  Το ίδιο και για την επιλογή “ενεργά θέματα” που κυριολεκτικά βοηθάει πολύ τους επισκέπτες.

    5. Στην επιλογή του χρόνου εμφάνισης των μηνυμάτων να μπεί και το “σήμερα” όπως υπάρχει το “χτές” και πολλά άλλα χρήσιμα.

    6. Στην αναζήτηση να υπάρχει και η επιλογή για συγκεκριμένα μηνύματα και όχι μόνο ολόκληρα θέματα.  Π.χ θέλω να εμφανίσω μόνο τα μηνύματα που έχω στείλει εγώ, βάζω το όνομά μου και μου εμφανίζει ολόκληρα τα θέματα όπου έχω στείλει κάποιο μήνυμα.  Εγώ όμως θέλω τα συγκεκριμένα μηνύματα!!

    7. Σχετικά με το άνοιγμα νέων θεμάτων, θα προτιμούσα να μην μπορούμε μόνοι μας να ανοίγουμε νέα θέματα παρά μόνο μετά από συνεννόηση με τον συντονιστή της κάθε ενότητας.  Παρατηρείται το φαινόμενο να ανοίγονται νέα θέματα με το ίδιο ή παρεμφερές αντικείμενο με κάποια προϋπάρχοντα.  Αυτό δημιουργεί πληθώρα θεμάτων και κάπου χάνεται η ευχρηστία του φόρουμ.  Πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει γιατί πολλοί δεν έχουν ανακαλύψει την επιλογή να ανατρέχουν σε παλαιότερα του μήνα θέματα και να βρούν κάτι κατάλληλο για να εντάξουν το μήνυμα που θέλουν να στείλουν.  Επίσης είναι και αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο κάτι τέτοιο λόγω της μεγάλης πληθώρας θεμάτων.

    8. Για το ίδιο πρόβλημα, θα πρότεινα να υπάρχει μια βαθμολόγηση των θεμάτων, ώστε αυτά που έχουν περισσότερο (και διαχρονικό) ενδιαφέρον να μην “χάνονται” στο πλήθος.  Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα που περιέχουν πραγματικά πολύ ωραία και χρήσιμα πράγματα, τα οποία έχουν χαθεί από “τον τελευταίο μήνα”.

    9. Θα ήθελα να παρακαλέσω όλα τα μέλη του φόρουμ, να γράφουν σε ελληνικά και όχι greeklish.  Είναι απείρως πιό ευκολοδιάβαστα ακόμα και σε εμάς που έχουμε τη σχετική εξοικίωση.  Επίσης να αποφεύγουμε τη χρήση κεφαλαίων γραμμάτων σε όλη την έκταση του κειμένου για τον ίδιο λόγο.  Τέλος να αποφεύγουμε τις πολλές μορφοποιήσεις κειμένου και τις πολλές κενές γραμμές.

    10. Εννοείται βέβαια ότι αποφεύγουμε τις παρεξηγήσεις και τις δημόσιες αντεγκλήσεις με άλλα μέλη του φόρουμ.  Οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας και είναι εύκολο να δημιουργούνται  παρεξηγήσεις από μια φράση που ήταν λίγο πιό τσουχτερή από όσο έπρεπε.

    11. Και τέλος ένα πολύ βασικό: Δεν γράφουμε για πράγματα που δεν επιτρέπονται από το νόμο, έστω και αν ο νόμος είναι σε κάποια σημεία παράλογος.  Οποιος θέλει να παρανομεί ας το κάνει από μόνος του χωρίς να το δημοσιοποιεί κιόλας.  Ετσι μόνο κακό κάνουμε στο Κυνήγι.  Εχω διαβάσει για κυνήγι με αεροβόλα, για θήρα φασοπερίστερου και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.  Αυτά δεν επιτρέπεται να γράφονται δημόσια και όσοι τα κάνουν έχουν την ευθύνη των πράξεών τους έναντι του νόμου.

    ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #51670

    Πολλή καλές οι παρατηρήσεις του Νίκου και να προσθέσω και εγώ

    το πρόβλημα με το spam που εμφανίζει όταν θα στείλεις μηνύματα

    σε σύντομο χρονικό διάστημα μεταξύ τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #51676

    Οντως πολυ καλες οι παρατηρησεις του φιλου μας και θα ηθελα αν ειναι εφικτο να μαθουμε ποιοι ειναι οι συντονιστες σε καθε ενοτητα για τυχον αποριες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #51683

    θα ηθελα αν ειναι εφικτο να μαθουμε ποιοι ειναι οι συντονιστες σε καθε ενοτητα για τυχον αποριες

    Περί όπλων: kostask

    Κυνηγόσκυλα: Kalliston Hellas

    Κυνηγετικές εξορμήσεις: JIMPAP

    Τα κακώς κείμενα: THEOD

    Σκοπευτικά θέματα: leo

    Πωλήσεις – αγορές: DUCKHUNTER

    Στα υπόλοιπα : tsamis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #52029

    Ευχαριστω πολυ φιλε Λεωνιδα.Μου λυθηκε μια απορια που ειχα εδω και καιρο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #338711

    Θα το επαναλάβω έστω κι αν γίνομαι κουραστικός: 
    Οταν θέλουμε να γράψουμε κάτι στο φόρουμ, ας ψάξουμε πρώτα τα παλαιότερα θέματα μήπως υπάρχει κάτι σχετικό για να εντάξουμε εκεί και το δικό μας.  Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να αναλαμβάνουν “συντονιστική δράση” και όταν υπάρχουν νέα τέτοια θέματα να τα μεταφέρουν εκεί που πρέπει (δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, Θοδωρή;)

    Για παράδειγμα, ψάχνοντας για θέματα σχετικά με αγορές μέσω internet, βρήκα έξι διαφορετικά θέματα με το ίδιο αντικείμενο και σίγουρα υπάρχουν και άλλα που μου ξέφυγαν.  Τα αναφέρω μήπως και μπορούν να ενοποιηθούν έστω και τώρα (τουλάχιστον όσα δεν αλληλοκαλύπτονται χρονικά):

    – ΑΓΟΡΑ ΜΕΣΩ nternet? 15Μαρ2004 – 18Μαρ2004 (3 σελ)
    – Cabela online order 3Μαι2004 – 27Μαι2004 (4 σελ)
    – ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ On-Line ΑΓΟΡΕΣ 18Μαι2004 – 20Μαι2004 (1 σελ)
    – Προβλημα με αγορα ειδων απο cabelas.com 23Οκτ2004 – 3Δεκ2004 (2 σελ.)
    – ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.  14Δεκ2004 – 27Δεκ 2004 (2 σελ)
    – Internet Stores 4Ιαν2005 – 15Ιαν2005 (2 σελ)

    Επίσης, νομίζω ότι η ώρα του server που φιλοξενεί το φόρουμ πρέπει να είναι ένα τέταρτο μπροστά.  Εχω παρατηρήσει ότι το τελευταίο μήνυμα που βλέπω στο φόρουμ είναι ένα τέταρτο μπροστά από την τρέχουσα ώρα.

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #52042

    Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου Νίκο θα αρχίσουμε τις διορθώσεις όπου είναι εφικτό να γίνουν.

    Σε μερικά σημεία δεν μπορούμε να παρέμβουμε όπως το να αφεραιθούν χρώματα γραμμάτων, να μπει το “σήμερα” στην εμφάνιση των μηνυμάτων και να εγκρίνεται το άνοιγμα νέου θέματος από τον συντονιστή.

    Τα υπόλοιπα τα έδωσα για διόρθωση και νομίζω ότι σύντομα θα έχουμε αποτελέσματα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #52048

    Επιτρέψτε μου και μένα να παρέμβω στο θέμα για το ελεύθερο ή όχι άνοιγμα θεμάτων.

    Διαφωνώ με την άποψη του φίλου Νίκου, για το να πρέπει ουσιαστικά να ζητάμε άδεια για να ξεκινήσουμε ένα νέο θέμα.

    Ίσως να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση με τα πολλά παρεμφερή θέματα, αλλά από την άλλη κινδυνεύει έτσι η αμεσότητα και η ελευθερία έκφρασης που διακρίνει το φόρουμ μας.

    Εγώ προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός να έμπαινα σε μια τέτοια διαδικασία για να μπορέσω να γράψω δυο κουβέντες για κάποιο θέμα που θα ήθελα να συζητήσουμε εάν έπρεπε πρώτα να περιμένω κάποια έγκριση.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #338714

    Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον έχουμε να κάνουμε με φόρουμ, δεν γίνεται να ζητήται αδεια για δημιουργία νέου θέματος.

    Το άνοιγμα πολλών θεμάτων με παρεμφερές περιεχόμενο, πιθανώς δυσκολεύει τα νέα μέλη να βρούν σημαντικά μηνύματα με συμβουλευτικό περιεχόμενο που αφορούν κυρίως τις ενότητες “Περί όπλων”, “Κυνηγόσκυλα” και τα “Σκοπευτικά”.

    Έχω σκεφτεί να τα ομαδοποιήσω κάνοντας μεταφορά, αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος, ‘επειτα το antispaming καθυστερεί πολύ περισσότερο τον χρόνο μεταφοράς, συν του ότι είναι άσχημο να φαίνεται το μεταφερόμενο μήνυμα μέσα στο δικό μου απεσταλμένο.

    Στην ενότητα “Κυνηγετικές εξορμήσεις” ο Δημήτρης έβαλε σε προτεραιότητα κάποια στανταρ θέματα. Δούλεψε πολύ καλά αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει σε όλες τις ενότητες κάτι παρόμοιο γιατί τα θέματα είναι τόσα πολλά που πλέον όταν ανοίγει κάποιος την ενότητα θα βλέπει μόνο αυτά και θα χάνονται όσα δεν είναι “σε προτεραιότητα”.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #52072

    Tι θα λεγατε, αν υπηρχε μια σελιδα με κανονες και οδηγιες για τους νεους η και παλιοτερους χρηστες του φορουμ; Καποιοι στανταρ κανονες συμπεριφορας, ωστε να γινεται η δουλεια ολων ευκολοτερη. Οπως πχ, η αναζητηση των θεματων, για να δουμε αν ενα θεμα εχει τεθει η οχι.

    Επισης κατι πρεπει να γινει με το spam. Ειδικα εμεις οι “μυνηματομαχοι” (ο Leo ειναι ο νονος) εχουμε προβλημα. Επισης αν ειναι ευκολο να υπαρχει επιλογη ως προς τα ποσα θεματα θα δειχνει καθε ενοτητα. Νομιζω οτι ειναι πολυ λιγα και πολυ ευκολα βγαινουν εκτος πρωτης σελιδας, ετσι πολλοι νεοι φιλοι ρωτανε ουσιαστικα κατι που εχει απαντηθει και καλυφθει παλιοτερα απο αλλους.

    Επισης δεν ειναι σωστο να πρεπει να παιρνει κανεις εγκριση για να ανοιξει νεο θεμα. Μαλλον θα αποθαρρυνει πολους αυτο. Απλα πρεπει να προσπαθουμε ολοι λιγο περισσοτερο να ψαξουμε τα θεματα που εχουν τεθει πριν ρωτησουμε το δικο μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #52074

    Ευχαριστώ matrixd, περιμένω τα αποτελέσματα!!

    Βαγγέλη και Κώστα, έχετε δίκιο σε αυτά που γράφετε, όμως κάτι πρέπει να γίνει ώστε να μπεί λίγη τάξη στα θέματα του φόρουμ.  Αυτό το φόρουμ δεν είναι απλά μια εφήμερη κουβέντα μεταξύ γνωστών με κοινά ενδιαφέροντα.  Είναι  μια διαρκής εγκυκλοπαίδεια κυνηγετικής γνώσης και πείρας, πολύτιμη για όλους τους κυνηγούς, νέους και παλιούς.

    Ισως μια σελίδα με οδηγίες χρήσεως να λύσει σε κάποιο ποσοστό το πρόβλημα της πληθώρας παρεμφερών θεμάτων, από εδώ και πέρα τουλάχιστον.

    Ισως, όταν επιλέγουμε νέο θέμα, να βγαίνει πρώτα κάποια φόρμα αναζήτησης στα ήδη υπάρχοντα θέματα με οδηγίες χρήσεως και με την υπόδειξη να μην ανοίγουμε νέο θέμα αν υπάρχει ήδη κάποιο άλλο παρεμφερές.  Να υπάρχει βέβαια και επιλογή παράκαμψης της αναζήτησης.

    =================
    KostasK: Έχω σκεφτεί να τα ομαδοποιήσω κάνοντας μεταφορά,…. είναι άσχημο να φαίνεται το μεταφερόμενο μήνυμα μέσα στο δικό μου απεσταλμένο.
    =================

    Κώστα, δεν εννοούσα βέβαια τέτοιου είδους μεταφορά μέσα από μηνύματα του συντονιστή.  Εννοούσα μεταφορά από τη βάση ώστε να μην φαίνεται καθόλου ότι έγινε κάτι τέτοιο.  Π.χ στο παράδειγμα που ανέφερα για τις αγορές μέσω internet, να σβηστούν όλα τα σχετικά θέματα (τουλάχιστον όσα δεν συμπίπτουν χρονικά) και να μεταφερθούν τα posts τους στο πρώτο σχετικό θέμα που είχε δημιουργηθεί χωρίς να αλλοιωθούν οι ημερομηνίες και η σειρά των μηνυμάτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #52076

    Ως συνήθως, από τη στιγμή που ξεκινάω κάποιο μήνυμα μέχρι τη στιγμή που φτάνω να πατήσω “Αποστολή”, περνάει πολύ ώρα (αφού κάνω και άλλα πράγματα παράλληλα, είμαι και στη δουλειά συνήθως…). 

    Ετσι και τώρα, με πρόλαβε το μήνυμα του Βίκτωρα με τον οποίο επίσης συμφωνώ απόλυτα.  Για το antispam, αν γίνεται, να μειωθεί λίγο ο επιτρεπτός χρόνος μεταξύ των μηνυμάτων (π.χ 1-2 λεπτά).  Αλλωστε δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια προσπάθεια spam μέχρι τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #62617

    Πολλές φορές στα μηνύματα μας χρειάζεται να βάλουμε το link προς κάποιο άλλο θέμα του φόρουμ.  Αυτά τα links λοιπόν δεν δουλεύουν.  Π.χ
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…mp;TopicID=1353

    Ενώ οπτικά φαίνεται εντάξει, προστίθεται ένα αόρατο amp μετά το & με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το link και να πρέπει να το κάνουμε copy-paste στον explorer.

    Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο που παρακάμπτει το παραπάνω bug;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62624

     Niko ayto simvenei sxedon me ola ta link (pou kaneis eisagogi, genika se perivalon Windows) den einai kati pou simvenei mono sto forum. Ayto pou mporeis na kaneis, einai na pas kai na svisis to amp (an xreiastei bale monos sou keno -space h under..  _   ) kai tha doulepsi logika….. 

    ok?

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 95 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων