Γαλοτσα για μπεκατσα-βουνο

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #125505

    Πολύ καλές γαλότσες εκτός της AIGLE, που είναι χρόνια τώρα γνωστή ποσότητα, είναι και οι Le Chameau, οι μοναδικές με σόλα Vibram.
    Εκτός του κλασικού μοντέλου Vega έχει βγει και ένα πιο προσιτό σε τιμή (-25€ περίπου) το Rando και αυτό με σόλα Vibram.
    Όλα με ρυθμιζόμενη γάμπα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    manaraios στις #363056

    Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον.

    Οντως καποιος φιλος μου εχει και αυτος την γαλοτσα της eagle και λεει οτι ειναι πολυ σταθερη και στα δισβατα. Δεν με πειθει ομως. Νομιζω οτι τελικα θα γινει αγορα ενος καινουριου αρβιλου καλης ποιοτητος… οπως εχω συνηθησει. Και βλεπω οτι και οι πιο πολλοι φιλοι αυτο λενε.

    Οσο για την διαρκεια αντοχης, τα δικα μου ( crispi ) ,χωρις καμια συντηρηση και με πολυ σκληρη χρηση, στα 4 χρονια πηραν υγρασια.
    Αρα manarαios ισως κατι δεν παει καλα με τα δικα σου. Για ποια μποτακια λες οτι κρατουν μια σεζον μονο? Μηπως καποια της Eagle???

    Ευχαριστω πολυ …

    τα columbia titanioum 170€ τα tuckland 160€ και κανα 2 αλλες μαρκες των 160€ ισως κανω κατι λαθος και δεν μου κραταει η στεγανοτητα τους, πιθανοτατα στεγνωνουν απο τους αεραγωγους του αυτοκινητο στο δρομο της επιστροφης αν και εχω σβηστο το καλοριφερ λογω του οτι δεν κανει αλλα και παλι βγαζει ελαχιστο ζεστο ή επειδη τα φοραω και στη περδικα σκιζεται το εξωτερικο στρωμα.εν ολιγης θα παω να δοκιμασω τις nemrod που ειναι και φθηνες.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #363057

    τα columbia titanioum 170€ τα tuckland 160€ και κανα 2 αλλες μαρκες των 160€ ισως κανω κατι λαθος και δεν μου κραταει η στεγανοτητα τους, πιθανοτατα στεγνωνουν απο τους αεραγωγους του αυτοκινητο στο δρομο της επιστροφης αν και εχω σβηστο το καλοριφερ λογω του οτι δεν κανει αλλα και παλι βγαζει ελαχιστο ζεστο ή επειδη τα φοραω και στη περδικα σκιζεται το εξωτερικο στρωμα.εν ολιγης θα παω να δοκιμασω τις nemrod που ειναι και φθηνες.

    Aπο τα titanioum δεν εχω και τις καλητερες εντυπωσεις,εμπασαν νερο αμεσως,τα αλλαξα ,αλλα και παλι τα ιδια……………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #363097

    AIGLE Nemrod με κλειστα μάτια! Αυτές με το κορδόνι όπως είπαν και οι προλαλλήσαντες…

    Σωστός! Η nemrod έχει σφιχτή φτέρνα σε σχέση με τις υπόλοιπες aigle και φτιάχτηκε για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Σε πολύ περπάτημα όμως καμμιά γαλότσα δεν φτάνει τα μποτάκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #125728

    Καλημερα!

    Meindl, Crispi, Lowa θεωρω οτι ειναι απολυτα στεγανα για 3-4 χρονια (μονο ομως για μπεκατσα, οχι περδικα και κατσαβραχα). Απλα δεν θελει εσωτερικο πλυσιμο γιατι χαλαει αμεσως το gore-tex και οπως ειπε και ο Μανος θελει λιγο λιπος….

    Παντως βλεπω οτι τελικα καποιοι χρησιμοποιουν τις Eagle και σε δυσβατα μερη, απο οτι λενε οι φιλοι εδω… Μαλλον ομως θα συνεχισω την παραδοση μου με καποιο μποτακι gore-tex…

    Ευχαριστω παιδια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #125731

    Λοιπόν ανάλογα με τα μέρη πάντα , για την μπεκάτσα η γαλότσα είναι αρκετά καλή…
    Δν έχει τόσο απότομες κλίσεις και δύσκολα κομμάτια όπως η πέρδικα για να βάλεις μποτάκι…

    Για μένα η Aigle είναι ότι καλύτερο υπάρχει…Πάρτην και θα με θυμηθείς….

    Τώρα τα παπούτσια αν είναι αδιαβροχα είναι καλύτερα…Αλλά όλες οι μεμβράνες κάποια στιγμη βάζουν νερό….

    Η μεμβράνη Gore-tex είναι ότι καλυτερο κυκλοφορεί και θα εντέξει για 2-3 χρόνια ανάλογα με την χρήση , αλλά μετά να ξέρεις ότι θα βάζει νερό….

    ( Την πάτησα αυτό το ΣΚ στην πέρδικα όπου ενα ΣΚ κυνηγούσα με μουσκεμένο πόδι….Ενώ μέχρι πέρυσι το Φλεβάρη δν έβαζε σταγόνα)

    Οπότε ή πας σε μπότα και την έχεις για πολλά χρόνια και είσαι πλήρως αδιαβρόχος….

    Η σε φτηνό αδιαβρόχο μποτάκι που σε 1-2 χρόνια θα βάλει νερό….

    Η σε ακριβό αδιαβρόχο μποτάκι που θα σε πάει +1-2 χρόνια σε σχέση με το φτηνό….

    Για μπεκάτσα η γνώμη μου είναι γαλότσα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    SAGITTARIUS στις #125785

    ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙΣ VIKING ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ Η KALCO, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΒΗΓΙΚΕΣ, ΦΤΑΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ (ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ…)?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #126616

    Η γαλότσα για το κυνήγι της μπεκάτσας είναι πολύ καλή,ιδιαίτερα σε ντούσκα!
    Πιστέυω όμως ότι το ιδανικό είναι το μποτάκι γιατί κρατάει το πόδι πιό σταθερό σε πιό δύσκολα μέρη απο τα ντούσκα.
    Παίζει μεγάλο ρόλο τι κυνηγάει ο καθένας και πού κυνηγάει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #126619

    Σε θέμα γαλότσας..Aigle Parcours χωρίς άλλη σκέψη.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων