Το κυνήγι των ονείρων σας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #30092

    Μιας και είναι κυνηγετικά νεκρή περίοδος, θεωρώ ότι είναι μια καλή στιγμή να βάλουμε την φαντασία μας να δουλέψει και να αποκαλύψουμε τους κρυφούς μας πόθους. Περιγράψτε λοιπόν, το κυνήγι των ονείρων σας, μπορεί να είναι φανταστικό ή ρεαλιστικό, ή μπορεί να είναι κάτι που ήδη ζήσατε ή περιμένετε να έρθει.
    Το δικό μου θα ήταν ένα κυνήγι υδροβίων φυσικά, χωρίς ιδιαίτερη προτίμηση στην χώρα,διάρκειας ας πούμε 1 βδομάδας. Υποχρεωτικά θα έπρεπε να περιέχει μεγάλη κάρπωση (μην φωνάζετε, στερημένος είμαι), κυνήγι μόνο κατά την διάρκεια της μέρας, ομοιώματα και κράχτες στόματος δεν θα με πείραζαν αλλά ρητά ΟΧΙ στους ηλεκτρονικούς κράχτες που καταστρέφουν τους φυσικούς ήχους του βάλτου, και οπωσδήποτε δροσερό κλίμα. Η Αφρική λοιπόν εκ των πραγμάτων αποκλείεται γιατί σιχαίνομαι να κυνηγάω με ζέστη (σιχαίνομαι γενικά την ζέστη). Δεν θα με πείραζε να έκανε και ψοφόκρυο, μες στο παιχνίδι είναι.
    Επίσης ένα πολύ καλό παραδοσιακό ξενοδοχείο με κυνηγετικό ντεκόρ, μόνο κυνήγι για φαγητό μαγειρεμένο με διάφορους τρόπους, τζάκι, ποτάκι και όλοι μου οι καλοί φίλοι για παρέα τα βράδια.
    Ακόμα, θα μπορούσε να συνοδευόταν και με κάποια άλλα θηράματα παράλληλα με τα υδρόβια, για ποικιλία, κατά προτίμηση περιστεροειδή.
    Εσείς;
    Λεωνίδας
     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36635

    Φιλε Λεο επειδη το κυνηγι των ονειρων σου ταιριαζει με το δικο μου καλο ειναι να παμε μαζι στο ιδιο “ΟΝΕΙΡΟ”!!!!

    Βεβαια στις λεπτομερειες διαφερει λιγο αλλα δεν πειραζει θα συμβιβαστεις με το δικο μου!Ξενοδοχειο με ολες τις ανεσεις φαγητο απο ολα τα καλα και οχι μονο κυνηγι, και κυνηγι αλλου ειδους και στο ξενοδοχειο!!!!!!!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #36640

     Το δικο μου κυνηγι, ειναι χρονικης διαρκειας βδομαδας, κατα προτιμηση σε μερος ξεχασμενο απο το θεο. Προτιμω Ελλαδα, γιατι οπως και να το κανουμε, δεν υπαρχει πιο ομορφο μερος. Θα ηθελα να ειμαι με καλη κυνηγετικη παρεα, σε ενα παραδοσιακο χωριο, με λιγες ανεσεις, και αρκετη ευελιξια να δοκιμασουμε και τις αντοχες μας στα θεματα εφευρετικοτητας και επιβιωσης. Κατι σαν τη Φαρμα δηλαδη, αλλα χωρις το κατινιασμα και τις φασαριες.

     Θα ηθελα να ειναι περιστεροειδη, τρυγονια η φασσες, αλλα και τα υδροβια και οι τσιχλες δεν θα με χαλαγαν επισης. Παντως σιγουρα πουλια και σε καρτερι. Επισης, επειδη το κυνηγι ειναι και προετοιμασια, δεν θα με πειραζε να εφτιαχνα τα φυσιγγια μονος μου απο το βραδυ.

     Ο καιρος δεν με πειραζει, προτιμω ομως τον ευχαριστο καιρο του Σεπτεμβρη, λιγο ζεστη λιγο δροσια, αλλα και με κρυο δεν με χαλαει ιδιαιτερα.

     Οριο θα ηθελα να υπαρχει πχ 40 τρυγονια η φασσες, απο κει και πανω ειναι σφαγη, και οχι να ειναι ευκολος στοχος τα πουλια.

    Οσο για το Γιωργο, εχει δικιο για το αλλο κυνηγι, αλλα αυτο μπορουμε να το αφησουμε για την επομενη βδομαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #36644

    Leo kserw ena meros…. opws to periegrapses akrivos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36645

    Κι εγώ ξέρω Γιώργο μου. Εξάλλου δεν ανήκει στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Μόνο χρήματα χρειάζονται. Ποιο μέρος λες;

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #36646

    Λιπών εγώ θέλω μια βδομάδα στο χωριό του Πατέρα μου στην Ήπειρο στην καρδιά του χειμώνα  και με πολλές μα πάρα πολλές φάσες.

    Το πρώτο σκέλος είναι σχετικά εύκολο το δεύτερο είναι το όνειρο.  

     

     

     

      Δημητρης………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #36650

    Kalispera kai apo emena gia alli mia fora. Ego, exo 2 pa8i sto kinigi. To ena einai to kinigi ydrobion kai anaferomai sta papia kai oxi toso sta mpekatsinia ktl. Kai to deytero, einai to kinigi tis mpekatsas!!!

    Gia ena loipon xroniko diastima, opou eixa xemeinei apo skili, kinigaga sxedon apokleistika ta papia.

    Propersi loipon, pou eixe ta polla krya, animera tin protoxronia tou 2002 ezisa to kinig ton oneiron mou sta papia, xoris bebaia tromera apotelesmata, alla toulaxiston i sunantisi pou eixa me ta papia den pisteyo pos 8a tin zisei pote kaneis xana.

    O filos kostask isos na xerei gia aytin tin empeiria mou, mias kai to eixa anaferei xana tote se alli lista kinigon(den xero an tote itan idi melos aytis tis listas stin opoia anaferomai).

    Loipon ustera apo to proino klassiko karteri pou kaname sta papia sta oria tis limnis, xekinisame gia to dromo tou gyrismou, kai otan ftasame se ena simieo tou dromou opou blepeis tin akri tis limnis apo psila, eidame mia mayri maza stin akri mias mutis tis limnis na kineitai.Stin arxi ego kai o filos mou nomizame pos itan skoupidia (xyla ktl), omos, otan ena meros apo ayti ti mayrila siko8ike kai petontas ekatse liga metra pio pera, katalabame pos eprokeito gia papia!!!

    Eipame na kanoume mia apopeira na kanoume tin katabasi se ayti tin miti tis limnis mpas kai katafername na ta “mpasoume”.

    Ystera apo misis oras peripou katabasis me ta podia, ftasame stin miti kai pros ekplixi mas, eidame mia ateleiooti mayrila i opoia den itan tipote allo apo papia!!! Paidia itan toso pukna metaxy tous, pou pragmatika an mporouses na ta ftaseis se apostasi belinekous tou oplou, tote itan skagi kai pouli. mia ateleioti mayrila mexri ekei pou “ekobe” to mati sou. Prasinokefala, kirkiria, xines mpalizes, ola itan anakatemena. Blepete, logo tou dynatou boria, eixan brei apagio se ayto to meros kai gia ayto to meros eixe gemisei alla kai eixan xakrisei.merika malista itan pano sto xoma!!!

    Prospa8isame na ta mpasoume, alla mataia. To meros den to gnorizame kala me apotelesma na siko8oun noris ta poulia kai na mpoun pio ba8eia. To apotelesma itan na paro ego ena arseniko Prasinokefalo kai 4 kirkiria o filos mou.

    O plu8usmos aytos ton papion, itan xiliades poulia sigoura kai paremeine stin perioxi mas gia peripou mia ebdomada!!!

    Pigame kai alles meres kai kaname karteri se ayto to simeio, omos xoris tipota idiaitera apotelesmata. 1-2 papia tin fora.

    Ayti itan mia exormisi loipon pou exei parameinei xaragmeni sto mualo mou 2 xronia kai pisteyo einai to oneiro ka8e papiokinigou alla me kalutera apotelesmata sigoura!!!

    Fetos pali (Noembrios 2003) kaname mia kali me ton filo mou Petro opou kai xtypisame 21 germania se ena apogeyma afou kataferame kai ta mpasame me erpein.

    Tora pleon, pou exo 2 skilia, to oneiro mou, einai na peso se ena teleio perasma apo mpekatses!!!

    8a i8ela na kano se mia imerisia exormisi (apo to proi mexri to brady), gyro sta 20-30 sikomata kai na paro to orio karposis pou einai 10 poulia.

    Se ena paromoio perasma, eixame pesei me ton pAtera mou prin arketa xronia sto xorio mou, opou se ena proino, mesa se sxedon mia ora, kaname 14 sikomata kai pirame 9 poulia ta poulia itan neoferta kai stin kuriolexia itan to ena pano sto allo!!! ka8e 100 metra ipirxe kai mpekatsa!!!

    Ayta apo emena!!!

    Alla ta xronia ekeina omos kai alla tora.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #36653


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 25 Aπρίλιος 2004


     Το δικο μου κυνηγι, ειναι χρονικης διαρκειας βδομαδας, κατα προτιμηση σε μερος ξεχασμενο απο το θεο. Προτιμω Ελλαδα, γιατι οπως και να το κανουμε, δεν υπαρχει πιο ομορφο μερος. Θα ηθελα να ειμαι με καλη κυνηγετικη παρεα, σε ενα παραδοσιακο χωριο, με λιγες ανεσεις, και αρκετη ευελιξια να δοκιμασουμε και τις αντοχες μας στα θεματα εφευρετικοτητας και επιβιωσης. Κατι σαν τη Φαρμα δηλαδη, αλλα χωρις το κατινιασμα και τις φασαριες.

     Θα ηθελα να ειναι περιστεροειδη, τρυγονια η φασσες, αλλα και τα υδροβια και οι τσιχλες δεν θα με χαλαγαν επισης. Παντως σιγουρα πουλια και σε καρτερι. Επισης, επειδη το κυνηγι ειναι και προετοιμασια, δεν θα με πειραζε να εφτιαχνα τα φυσιγγια μονος μου απο το βραδυ.

     Ο καιρος δεν με πειραζει, προτιμω ομως τον ευχαριστο καιρο του Σεπτεμβρη, λιγο ζεστη λιγο δροσια, αλλα και με κρυο δεν με χαλαει ιδιαιτερα.

     Οριο θα ηθελα να υπαρχει πχ 40 τρυγονια η φασσες, απο κει και πανω ειναι σφαγη, και οχι να ειναι ευκολος στοχος τα πουλια.

    Οσο για το Γιωργο, εχει δικιο για το αλλο κυνηγι, αλλα αυτο μπορουμε να το αφησουμε για την επομενη βδομαδα.


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από DUCKHUNTER στίς 25 Aπρίλιος 2004


    Φιλε Λεο επειδη το κυνηγι των ονειρων σου ταιριαζει με το δικο μου καλο ειναι να παμε μαζι στο ιδιο “ΟΝΕΙΡΟ”!!!!

    Βεβαια στις λεπτομερειες διαφερει λιγο αλλα δεν πειραζει θα συμβιβαστεις με το δικο μου!Ξενοδοχειο με ολες τις ανεσεις φαγητο απο ολα τα καλα και οχι μονο κυνηγι, και κυνηγι αλλου ειδους και στο ξενοδοχειο!!!!!!!!!!

    Γιωργος


    •  

      • Μάλλον έχουμε πάθει όλοι στερητικό σύνδρομο.
      • Όνειρα.
      • Και τα δύο καλά είναι.
      • Καλύτερο είναι βέβαια το διπλό κυνήγι. Αλλά εγώ τρομάζω να φύγω για 2 μέρες, τρομάρα μου, θέλω και μια εβδομάδα;

    [/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #36657

    Λοιπον,

    Διαβαζω το κυνηγι των ονειρων σας και προτεινω το εξης:

    Το “καλοκαιρινο” μας σπιτι βρισκεται 5 ΚΜ εξω απο την Στυλιδα μεσα σε 1 ελαιωνα …Μπορουμε να κυνηγησουμε και απο την βεραντα πινοντας το καφε μας με λιγη προσοχη…

    Βρισκεται στο κεντρο ενος κυκλου 30 ΚΜ απο την Ορθρυ (φασσες & γουρουνια??? συμφωνα με τους ντοπιους) Γλυφα (τσιχλες) και Αλμυρο (υδροβια) και δελτα Σπερχειου.

    Οποιος βαριεται να οδηγησει μπορει να κανει περπατητο σε κοντυνο ποταμακι…(300 μετρα απο το σπιτι)  

    Διαθετει θερμανση (καλοριφερ),  τζακι και  ανετους χωρους για υπνο  και στη γυρω περιοχη  ωραιοτατα φαγαδικα… 

    …Προυποθεση να ταιριαζουν τα χνωτα μας και χαρα μου να οργανωσουμε ενα  τριημερο

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #36659


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 25 Aπρίλιος 2004


    Λοιπον,

    Διαβαζω το κυνηγι των ονειρων σας και προτεινω το εξης:

    Το “καλοκαιρινο” μας σπιτι βρισκεται 5 ΚΜ εξω απο την Στυλιδα μεσα σε 1 ελαιωνα …Μπορουμε να κυνηγησουμε και απο την βεραντα πινοντας το καφε μας με λιγη προσοχη…

    Βρισκεται στο κεντρο ενος κυκλου 30 ΚΜ απο την Ορθρυ (φασσες & γουρουνια??? συμφωνα με τους ντοπιους) Γλυφα (τσιχλες) και Αλμυρο (υδροβια) και δελτα Σπερχειου.

    Οποιος βαριεται να οδηγησει μπορει να κανει περπατητο σε κοντυνο ποταμακι…(300 μετρα απο το σπιτι)  

    Διαθετει θερμανση (καλοριφερ),  τζακι και  ανετους χωρους για υπνο  και στη γυρω περιοχη  ωραιοτατα φαγαδικα… 

    …Προυποθεση να ταιριαζουν τα χνωτα μας και χαρα μου να οργανωσουμε ενα  τριημερο

     


     

    • Καλά όλα τα άλλα, ένα δεν μας είπες, κυνήγι για μπάκουρους υπάρχει. Ας κάτσετε εσείς οι παντρεμένοι μέσα. Δεν μπορεί, όλο και κάποιο μπαράκι θα έχει εκεί κοντά.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    LAGOKYNHGOS στις #335408

    GEIA SAS KAI APO MENA. EMENA PANTOS TO MEGALO MOU ONEIRO EINAI NA FTIAKSO KALA LAGOSKYLA, GIA NA XARO KI EGO KAPOIA STIGMH AYTO TO EIDOS KYNHGIOY POU ‘AGAPAO’! DEN BIAZOMAI GIATI ETSI KAI ALLIOS MIKROS EIMAI AKOMA KAI PISTEYO OTI KAPOIA STIGMH, OI TOSES PROSPADIES POU KANO DA PANE XALALI!

    AN MPOROUSE KAPOIOS NA ME BOHDHSH DA TOU HMOUN EYGNOMON. EXOUN PERASH APO TA XERIA MOU POLLA KOUTABIA KATA KAIROUS, ALLA DYSTHXOS KANENA DEN MOU EKANE TI ‘XARH’! BEBEA POTE DEN EIXA KADAROAIMA LAGOSKYLA, PARA (SEGOUTSI-GKEKA, GRIFON-GKEKA) KTL. KADE ALLO KYNHGAGANE PARA LAGO. KAPOIA STIGMH PHRA THLEFONO SE ENA KYNOTROFEIO, POU DIADETH GIOURA ALLA OI TIMES POU AKOUSA GIA ENA KOUTABI 50 HMERON MOU FANHKAN AN ‘MYTI ALLO’ EKSOFRENIKES. 500 EYRO NOMIZO OTI EINAI YPERBOLIKA GIA ENA KOUTABI.ESEIS TI GNOMH EXETE? KAI TI DA MOU PROTINATE NA KANO? NA SYNEXISO ME DIASTEYROMENA SKYLIA H’ NA DIADESO TA XRHMATA KAI NA PARO KAPOIO KADAROAIMO? EXEI PERISSOTERES PIDANOTITES NA KYNHGISH ‘MONO LAGO’? H’ DA PANE TA LEYTA ‘XAMENA’?

    SAS EYXARISTO EK TON PROTERON KAI NA EISTE OLOI KALA…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    LAGOKYNHGOS στις #36676

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #36682

     

    Σταυρο, συγνωμη φιλε μου….αλλα οντως παντρεμενος δεν σε σκεφτηκα….

    Να σου πω την αληθεια δεν ξερω…ειμαι καλο παιδι εγω  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #36695

    Εγώ ρε παιδιά, ακούτε τι κυνήγι θέλω.

    Να είμαι λέει σε μια ζούγκλα και να κυνηγάω εξωτικά θηρία! Και ξαφνικά, πίσω από ένα θάμνο, να σηκώνεται ένα κοπάδι φωτομοντέλα!!!! Τις κυνηγάω και μόλις φτάνω σε απόσταση βολής τις “παίρνω” ΟΛΕΣ με καλοζυγισμένες βολές.  ΟΥΑΟΥ!!!!

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #36722

    το ονειρο μου ειναι να κυνηγω ολο το χρονο. καποια στιγμη ελπιζω να καταφερω να μην δουλευω πια και να την κανω για την εξοχη!  το να εισαι ηρεμος και να κανεις αυτο που σου αρεσει δεν αναπληρωνεται με τιποτα.

    P.S. ονειρα θερινης νυκτος!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων