ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ-SHOOT THEM ALL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 616 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #364282

    Σιχαμενα πουλια, ουτε με γαντι δεν θελω να τα πιανω.

    Δεν τα τρώμε φίλε μου, τα εξολοθρεύουμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    prince027 στις #364283

    φετος δεν εχω ασχοληθει περυσι τις ειχα ξετιναξει…αλλα τωρα που γινετε κουβεντα θα αρχισει το γαζωμα :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #364284

    Δεν τα τρώμε φίλε μου, τα εξολοθρεύουμε.

    Το ειπα γιατι ο φιλος παραπανω τα ειχε μαζεψει(κανονικα ετσι ειναι το σωστο, να μην αυξανονται και οι αλεπουδες).
    Εγω οταν τις βρισκω, τις ντουφεκαω. Αν ερχεται τσιχλα και καρακαξα, θα αφησω τη τσιχλα να περασει μπας και ερθει η καρακαξα :) . Αχτι τις εχω. Αλλα δεν μου παει να τις μαζεψω, γαντια μαζι μου δεν κουβαλαω, οποτε τις αφηνω στο τοπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #126611

    Που να δείτε στον κάμπο της Θεσ/νίκης τι γίνεται απο καρακάξες και κάργιες.Πραγματικά έχουν αφεθεί στο έλεος του θεού.Αντί να ρίχνουμε σε ντενεκέδες και ταμπέλες,ας ρίχνουμε σε αυτά τα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #126612

    Είναι τόσα πολλά αυτά τα πουλιά που θα χρειαστεί να κυνηγηθούν όλο τον χρόνο επί 5 χρόνια τουλάχιστον συστηματικά για να υπάρξει αισθητή μείωση.Με τις υπάρχουσες συνθήκες , κάθε χρόνο και 2000 πουλιά να σκοτώνονται, γεννιούνται 4000!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #126615

    Μακάρι να 'ταν δύο και τρεις και τέσσερις χιλιάδες. Δυστυχώς μιλάμε ίσως για εκατομμύρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #126617

    Χτυπάτε όσες μπορείτε!!!
    Κάνουν μεγάλες ζημιές και ιδιαίτερα σε πέρδικες,φωλιές κ.α.
    Εχω μάθει ότι πολλά δασαρχεία κάνουν δουλειά για να εξαφανίσουν αρκετές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #364286

    [font=”Book Antiqua”]Εχω μάθει ότι πολλά δασαρχεία κάνουν δουλειά για να εξαφανίσουν αρκετές![/font]

    Όπως; Ποιο δασαρχείο και τι ακριβώς κάνει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #364287

    Μικρή σημασία τα νούμερα για κάποια πουλιά αμέτρητα. :) Χρειάζονται να παρθούν μέτρα σύντομα γιατί σε λίγα χρόνια θα γίνουν πιο πολλές και από τα σπουργίτια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    bounas progress στις #126618

    Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά εχω μάθει ότι τοποθετούν αριθμημένες 'φόλες' με μεγάλη προσοχή για τις καρακάξες και για τις αλεπούδες!
    Τις παρακολουθούν και εν συνεχεία τις μαζέυουν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #364289

    [size=2]Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά εχω μάθει ότι τοποθετούν αριθμημένες 'φόλες' με μεγάλη προσοχή για τις καρακάξες και για τις αλεπούδες!
    Τις παρακολουθούν και εν συνεχεία τις μαζέυουν![/size]

    Αυτο δεν μπορει να το κανει κανενα δασαρχειο και κανενας ΚΣ. Οποιος το κανει το κανει στη λουφα γιατι απλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Η ΦΟΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. Και στην περιοχη μου το κανουν, μελη του ΚΣ, αλλα σε καμια περιπτωση ως εκπροσωποι του ΚΣ. Απλα ως ιδιωτες κυνηγοι και παιρνουν την ευθυνη των πραξεων τους. Καταπολεμηση των επιβλαβων πρεπει να γινεται(δεν συμφωνω για φολες, υπαρχουν και αλλοι τροποι), αλλο ως γνωστον αυτοι που νομοθετουν για το κυνηγι δεν εχουν δει τι σημαινει κυνηγι ουτε απο dvd.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #126620

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #126623

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ( οτι ειναι καταστροφικο πουλι). ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΔΗΛ. ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΘΗΡΑΜΑ, ΤΡΩΕΙ ΦΙΔΙΑ – ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΨΟΦΙΜΙΑ!!!
    ΑΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #364298

    Η οικογενεια των καρακαξωειδων μειωθηκε κατα 2 μελη..( διπλετα παρακαλω) αλλα ειχα πεσει μεσα σε ενα πευκο για να μη με δουν!!! :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    552
    Takis_74 στις #364300

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ( οτι ειναι καταστροφικο πουλι). ΑΛΛΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΔΗΛ. ΣΤΗΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΘΗΡΑΜΑ, [b]ΤΡΩΕΙ ΦΙΔΙΑ – ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΨΟΦΙΜΙΑ!!!
    ΑΡΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ![/b]

    Φυσικα και τρωει φιδια και ποντικια, για αυτη τη δουλεια υπαρχουν και τα γερακοειδη φυσικα, αλλα δεν ειναι μονο τα θηραματα το προβλημα μας! Ειναι και οι φωλιες και τα νεογνα ολων των μικρων πουλιων και ζωων τα οποια ο Δημιουργος εφτιαξε για να ομορφαινουν τον κοσμο μας! Αλλα το κακο δε σταματαει εκει, ειναι και η καταστροφη που αυτο το εκτρωμα της φυσης κανει στις καλλιεργειες με πρωτη και μεγαλυτερη στα σταφυλια!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 616 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων