Τι σόι κυνηγός είμαι;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #30086

    Χθες το μεσημέρι, φεύγοντας απ’ την δουλειά για να πάω στο Μαρκόπουλο για το παγκόσμιο κύπελλο, είδα κάτω στο χώμα ένα μικρό πουλάκι, και το έπιασα. Κατάλαβα ότι είναι κοτσυφάκι, περίπου μίας εβδομάδας, και σε λίγη ώρα είχα περιμαζέψει και δύο αδελφάκια του. Όσο κι αν έψαξα να εντοπίσω την φωλιά τους, δεν είδα τίποτα. Οι γονείς τους ήταν συνεχώς σε μικρή απόσταση και με παρακολουθούσαν. Λίγο πιο πέρα με παρακολουθούσε και ένας γάτος. Μην μπορώντας να τα παρατήσω να γίνουν γατομεζές, τα έβαλα σε μία κούτα και τα πήρα σπίτι.
    Στο σπίτι η κούτα εμπλουτίστηκε με ένα κομμάτι ύφασμα, και το βραδάκι φάγανε διστακτικά κιμά και λίγο νεράκι με την σύριγγα. Το πρωί, μόλις άνοιξα την κούτα, αμέσως αναγνώρισαν τον “ταιστή” και άρχισαν να σκούζουν και τα τρία μαζί με ανοιχτά στόματα, όπως στα ντοκυμαντέρ. Αφού “ξεκοιλιάστηκαν” στην κυριολεξία με κιμά, και ήπιαν λίγο νεράκι, έφυγα για την δουλειά. Το απόγευμα η διαδικασία θα επαναληφθεί και λέω να εμπλουτίσω το μενού και με λίγο τριμένο σφικτό αυγό όπως με συμβούλεψε ένας φίλος μου.
    Ελπίζω σε μία εβδομάδα να μπορώ να τα απελευθερώσω ξανά εκεί που τα βρήκα, μόλις δω ότι μπορούν να χρησιμοποιούν τα φτερά τους.
    Και ερωτώ: ΤΙ ΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΜΑΙ; Από την μία τα κυνηγάω χωρίς κανέναν δισταγμό το χειμώνα, κι όμως χθες το μεσημέρι που στάθηκε αδιανόητο να τα αφήσω αβοήθητα στην μοίρα τους.
    Λεωνίδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #36872

    Είσαι αυτό ακριβώς που αναρωτιέσαι.

     Κυνηγός.

    Τι αξία θα είχε αν “μαζεύαμε” τα θηράματα; Δεν σκοτώνουμε, δεν δολοφονούμε, όπως πολλοί θέλουν να το παρουσιάσουν.

    Το έχουν πει και άλλοι, επανειλημμένα, ότι ο κυνηγός αγαπάει την φύση, δεν την καταστρέφει, για να μπορεί να του “δώσει” και αυτή με την σειρά της, την ικανοποίηση  να ζήσει της χαρές της.

    Τα κοτσύφια αυτά, ίσως εσύ ο ίδιος να τα κυνηγήσεις τον χειμώνα.

    Αλλά τότε θα είναι διαφορετικά, τότε θα μπορούν να ξεφύγουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #36875

    Στο σπίτι μου έχω δύο αρσενικά καναρίνια. Φέτος σκέφτηκα να ζευγαρώσω τον πιο καλό. Έτσι αγόρασα μια κανάρα και την έβαλα μαζί με το αρσενικό. Η διαδικασία προχώρησε ομαλά και μετά από 15 ημέρες έιδα το πρώτο αυγό στην φωλιά. Χαρά μεγάλη. Τα αυγά γίναν 4 και η θηλυκιά κλώσσαγε κανονικά. Τα πουλιά έπρεπε να βγούν στις 15-17 ημέρες. Την 13η ημέρα η κανάρα δεν ήταν καλά. Την 14η την βρήκα πεθαμένη.

    Δεν σας λέω ψέματα φίλοι μου. Η στεναχώρια μου ήταν μεγάλη. Όταν την έπιασα στα χέρια μου και την έβγαλα από το κλουβί κόντεψα να βάλω τα κλάματα.

    Και αναρωτήθηκα. Καλά ρε μεγάλε, τόσα πουλιά έχεις πιάσει στα χέρια σου, τι έγινε τώρα;;;;;

    Η ιστορία μου είναι διαφορετική από αυτή του Λεωνίδα, αλλά ακόμα και εγώ απόρησα με τον εαυτό μου και την αντίδρασή μου.

    Υ.Γ. Λεωνίδα μην τα ελευθερώσεις αμέσως. Βεβαιώσου ότι μπορούν να πετάξουν καλά.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #36876

    ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ .?????

    ΕΙΣΑΙ……

    ΕΙΣΑΙ ……ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ

    ΕΙΣΑΙ ………..ΑΦΙΛΟΤΙΜΟΣ

    ΕΙΣΑΙ………….ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

    ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΙΔΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ

    ΑΝ ΜΑΣ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΟΥ

    ΒΑΖΕΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΣΤΑ ΔΑΣΗ ΜΑΣ …….. !!!!

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ “ΤΡΩΝΕ” ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ.ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΛΙΓΑΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ………ΤΙ ΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΣΑΙ….!!! 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #335437

     

    Διερωτάσαι; Μα είναι απλό : Είσαι αυτό που λέμε «από μεγάλο σόι».

    Είσαι “ψαγμένος”, διαβασμένος, ορθολογιστής αλλά ευαίσθητος. Αγαπάς αυτό που κάνεις γι αυτό και έχεις εμβαθύνει ακόμη και στα μέσα που χρησιμοποιείς για το κυνήγι. Σέβεσαι την ζωή γιατί την εκτιμάς και κυνηγάς γιατί είναι τρόπος ζωής. Είσαι από το σόι των κυνηγών

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #36879

    EISAI ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ.

    ΙΣΩΣ Ο Θ.ΤΣΑΜΗΣ ΝΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΥΝΗΓΟΙ…..

    ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΧ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #335438


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 28 Aπρίλιος 2004


    Χθες το μεσημέρι, φεύγοντας απ’ την δουλειά για να πάω στο Μαρκόπουλο για το παγκόσμιο κύπελλο, είδα κάτω στο χώμα ένα μικρό πουλάκι, και το έπιασα. Κατάλαβα ότι είναι κοτσυφάκι, περίπου μίας εβδομάδας, και σε λίγη ώρα είχα περιμαζέψει και δύο αδελφάκια του. Όσο κι αν έψαξα να εντοπίσω την φωλιά τους, δεν είδα τίποτα. Οι γονείς τους ήταν συνεχώς σε μικρή απόσταση και με παρακολουθούσαν. Λίγο πιο πέρα με παρακολουθούσε και ένας γάτος. Μην μπορώντας να τα παρατήσω να γίνουν γατομεζές, τα έβαλα σε μία κούτα και τα πήρα σπίτι.

    Στο σπίτι η κούτα εμπλουτίστηκε με ένα κομμάτι ύφασμα, και το βραδάκι φάγανε διστακτικά κιμά και λίγο νεράκι με την σύριγγα. Το πρωί, μόλις άνοιξα την κούτα, αμέσως αναγνώρισαν τον “ταιστή” και άρχισαν να σκούζουν και τα τρία μαζί με ανοιχτά στόματα, όπως στα ντοκυμαντέρ. Αφού “ξεκοιλιάστηκαν” στην κυριολεξία με κιμά, και ήπιαν λίγο νεράκι, έφυγα για την δουλειά. Το απόγευμα η διαδικασία θα επαναληφθεί και λέω να εμπλουτίσω το μενού και με λίγο τριμένο σφικτό αυγό όπως με συμβούλεψε ένας φίλος μου.

    Ελπίζω σε μία εβδομάδα να μπορώ να τα απελευθερώσω ξανά εκεί που τα βρήκα, μόλις δω ότι μπορούν να χρησιμοποιούν τα φτερά τους.

    Και ερωτώ: ΤΙ ΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΜΑΙ; Από την μία τα κυνηγάω χωρίς κανέναν δισταγμό το χειμώνα, κι όμως χθες το μεσημέρι που στάθηκε αδιανόητο να τα αφήσω αβοήθητα στην μοίρα τους.

    Λεωνίδας


    [/indent]

     To πιο πιθανο ηταν, απο τη στιγμη που επιασες τα πουλακια με τα χερια σου, οι γονεις να μην τα πλησιαζαν καν μετα, ακομα και αν τα αφηνες στη φωλια. Εδω λενε, οτι τα μισουνε, αν πιασεις πουλακι η αυγο, και ετσι οταν βρεις φωλια, προσπαθεις να μην την πιασεις, αλλα ουτε και να το πεις αλλου, μηπως παει κανεις αλλος.

     Αυτο που εκανες ηταν το καλυτερο, γιατι πιθανον θα πεθαιναν, ειτε απο την πεινα, ειτε απο το γατο. Εχε υποψιν οτι ο κοτσυφας ειναι τρομερα μελωδικο πουλι, αλλα αρκετα ζηλιαρης αν εχεις καναρινια, και επισης πολυ βρωμικος.

     Οσο για την απελευθερωση, μη βιαστεις. Οι γονεις πλεον δεν θα τα δεχτουν, οποτε πρεπει να ειναι ετοιμα να βρουν μονα την τροφη τους.

     Οσο για το τι κυνηγος εισαι, ειναι προφανες. Σκοπος δεν ειναι να μη μεινει κανενα πουλι ζωντανο, αλλα να μεινουν τοσα ωστε η φθορα που τους κανουμε να μην εχει αντικτυπο στον πληθυσμο τους.

     Αλλωστε, ποσοι απο μας δεν εχουμε χαζεψει μια μανα περδικα με τα μικρα της, και τα ποσα τερτιπια κανει ωστε να μας απομακρυνει απο τα μικρα της. Δεν νομιζω πολλοι να σκεφτονται εκεινη τη στιγμη να σκοτωσουν τα μικρα…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #36885

    Λεωνίδα μπράβο, ωραίο θέμα ανακίνησες!

    Είναι αλήθεια ότι η σχέση μας με τα θηράματα είναι περίεργη, ειδικά στα μάτια των μη μυημένων.

    Ο πολύς κόσμος δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι δυνατόν να λέμε ότι αγαπάμε τη φύση, ότι αγαπάμε τα θηράματα, να βλέπουν στην τηλεόραση κυνηγούς να απελευθερώνουν θηράματα, να ρίχνουν τροφές στις παγωμένες λίμνες ή να κάνουν διάφορα άλλα φιλοθηραματικά έργα κι από την άλλη να σκέπτονται ότι εμείς οι ίδιοι σκοτώνουμε κάποια από αυτά. Σε πολλές συζητήσεις με τέτοιους αμύητους, έχω προσπαθήσει να τους μεταδώσω κάπως τα συναισθήματα που νοιώθω για κάθε θήραμα και να τους δώσω να καταλάβουν την διαφορά που υπάρχει τη στιγμή που με το όπλο στο χέρι το συναντούμε (το θήραμα) και πως νοιώθουμε όταν ή απλά δεν μπορούμε να το κυνηγήσουμε ή όπως εσύ τώρα το συναντούμε σε στιγμή που μας έχει ανάγκη για να επιβιώσει.

    Η αλήθεια είναι ότι οι προσπάθειες μου αυτές είναι αρκετά δύσκολες, μιας και συναντώ πάντα την καχυποψία και την προκατάληψη με τις οποίες είναι κορεσμένος θα έλεγα ο σημερινός Έλληνας. Δυσκολεύονται να αντιληφθούν το είδος της πραγματικής αγάπης για το θήραμα και της ανιδιοτελούς φύσης της (βλέπε πιο πάνω απελευθερώσεις, φιλοθηραματικά κ.λ.π.). Ίσως, γιατί είναι λίγοι ανάμεσα τους που θα μπορούσαν να κάνουν για τους ίδιους λόγους κάτι παρόμοιο.

    Ο πραγματικός κυνηγός όμως μπορεί!

    Και εσύ φίλε μου είσαι πραγματικός κυνηγός !!!

    Βαγγέλης

    ΥΓ: Αφού έχεις σκοπό να τα απελευθερώσεις, προσοχή! Όσο μπορείς λιγότερη επαφή με άνθρωπο. Ακόμη και με αυτόν που τα ταϊζει. Είναι άγρια πουλιά και έτσι πρέπει να παραμείνουν.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335439

    Το θέμα του ταίσματος δεν είναι και τόσο απλό. Δεν μπορώ να τους αφήσω το φαγητό και να το φάνε μόνα τους. Πρέπει να τους το βάζω στο στόμα και μάλλιστα να το σπρώχνω με το δάκτυλο στο λαιμό τους, όπως τους έκανε και η μαμά τους. Τόσο μικρά, δεν ξέρουν καν πώς να καταπιούν.

    Πάντως είναι ευχάριστη περιπέτεια και ελπίζω να τα καταφέρω να επιζήσουν όλα.

    Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, πραγματικά με συγκινήσατε μ’ αυτά που γράφετε. Εξάλλου δεν έγραψα αυτό το θέμα για να μου πείτε μπράβο, αλλά για να εκφράσω ακριβώς αυτό το ερώτημα της “διχασμένης προσωπικότητας” που ανάθεμα αν το καταλαβαίνω κι εγώ ο ίδιος, όχι να έχουμε την απαίτηση να μας καταλάβουν οι τρίτοι.

    Φιλικά, Λεωνίδας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #36918

    leo mi se anusuxei auto , pisteuo pos oloi mas agapoume trela ti fusi kai tin boitahme opos boroume , den vgazoume auti tin arrostimeni  porosi  alla deixnoume  pano apo ola sevasmo …ego na fadasteis exo trela me to kunigi tis fassas..omos  kathimerina taizo me psomi  duo zeugaria pou exoun kanei folies sta gyro dedra…kathomai kai tis xazeuo pos trone , tis vgazo photo..kai ‘paratiro’ pos zoune ..poso laimarges alla kai poso epifilaktikes einai..episis to ktima stin ellada to exo metatrepsei se katafygio ..ektos apo ta kotsufia kai tsixles , spourgitia ktl pou erxontai na fane , bainoun kai pedines perdikes na voskisoun kai na prostateuthoun ..pote den sikosa olplo i otideipote allo na  xtipiso kati pou tha borousa ama ithela na to kano xoris na parei kai kanenas eidisi ti egine…i ‘magia’ einai na ta kunigiseis opos prepei…timia.. Bravo kai pali gia tin praksi sou ..megaloses tin oikogeneia sou esto prosorina me tria nea meli ..pisteuo pos kapoioi ‘oikologoi’ den tha edeixnan toso euaisthisia opos esy…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #36924

    ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ

    ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ

    ΦΥΣΗ

    ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΧΥΠΗΣΑ ΕΝΑ ΣΤΟ ΦΤΕΡΟ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΦΙΞΕΙ .ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ .

    ΕΓΙΝΕ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΕ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΗΚΑ ΤΟ ΦΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΞΑΝΑ

    ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΠΑ ΒΡΗΚΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΑΛΛΟ .

    ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΞΥΠΝΑΝΕ ΚΕΛΑΗΔΟΝΤΑΣ ΔΥΝΑΤΑ .ΜΑΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΘΟΡΥΒΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΑΛΛΑ .

    ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΝ ΧΑΡΗ-ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ-ΤΥΧΗ ΠΕΣΤΕ ΤΟ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #36927

    Μπραβο Leo!!!

    Αρκει να μην το εκανες για να τα εχεις ετοιμα του χρονου (οπως πολλοι ανεγκεφαλοι “οικολογοι” θα μπορουσαν να πουν) αφου οι ιδιοι δεν μπορουν να καταλαβουν την αγαπη μας για τη φυση γενικα.

    Και παλι συνχαριτηρια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #36936

     

    Leo

    Κάποτε είχα βρει κι εγώ ένα τόσο μικρό κερομύτη. Δεν ήξερα πως να τον ταΐσω, ο μακαρίτης ο πατέρας μου είχε υποδείξει ένα τρόπο που έπιασε, δοκίμασέ τον μήπως σου είναι ευκολότερα. Παίρνεις τον κιμά σε μπαλάκια μεγέθους στραγαλιού με τα δύο σου δάκτυλα (μέγα-δείκτη), σηκώνεις το χέρι σου 60-80π. πάνω από τα κεφάλια τους και το κατεβάζεις σταθερά προς το κεφάλι τους (με 3-4 δοκιμές θα βρεις τη ταχύτητα). Το πουλάκι ανοίγει τελείως το στόμα του προς τα πάνω, απλά αφήνεις να πέσει το μπαλάκι μέσα. το καταπίνουν κλείνοντας το στόμα τους.

    Καλή επιτυχία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #36943

    Ευχαριστώ Γιάννη μου για την συμβουλή. Στο πρώτο τάισμα δυσκολεύτηκα αρκετά, και ευτυχώς ανακάλυψα τυχαία ένα κόλπό: Όταν τα χαιδεύεις στον λαιμό, ανοίγουν στιγμιαία το στόμα τους. Έτσι κατάφερα να τους δώσω τις πρώτες μπουκιές, κι από κει και ύστερα, η συνέχεια ήταν εύκολη. Βέβαια, το ένα από τα τρία, που αν κρίνω από τον τόνο του χρώματος είναι μάλλον αρσενικό, δεν έφαγε το πρώτο βράδυ, αλλά τώρα μπήκε στο νόημα μαζί με τα άλλα δύο.

    Τώρα πλέον, με το που με βλέπουν, ανοίγουν και τα τρία το στόμα διάπλατα και σκούζουν. Αυτή την στιγμή που γράφω, χαλάνε τον κόσμο με τις φωνές τους. Μόλις τα ταίζω, πεινάνε πάλι.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #36978

    Mπραβο φιλαρακι

    Για αλλη μια φορα δειχνουμε μεσα απο τετοια θεματα το τι ειμαστε και τι σημαινει ΚΥΝΗΓΟΣ!!!!!

    Δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο νομιζω οτι τα παιδια με καλυψαν πληρως!

    Ασ τα βλεπουνε αυτα καποιοι κυριοι “προστατες της φυσης” που δεν ξερουνε τιποτα αλλο απο το να τα τσεπωνουνε και να κατηγορουνε!!!!

    Γιωργος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων