Τι σόι κυνηγός είμαι;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #36996

    Συνάδελφοι

    Εδώ και πολύ καιρό (περίπου 3 μήνες) με βασανίζει η εξής σκέψη.

    Οπως γνωρίζετε το ΕΚΠΑΖ (Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Αγριων Ζώων) που εδρεύει στην Αίγινα έχει πολλές φορές, (μέσω της κ. Γανωτή) καταφερθεί εναντίον των κυνηγών, με άρθρα αλλά και παραστάσεις στην τηλεόραση και αλλού.

    Όμως δεν πρέπει να παραβλέψουμε και την ουσιαστική δουλειά που προσφέρει με την αποκατάσταση αγρίων ζώων και την επανατοποθέτησή τους, σε όσα είναι δυνατό, στους βιότοπους τους.

    Πριν απο μερικούς μηνες ένας νέος άνθωπος που είχε την ευθύνη ύπαρξης της ιστοσελίδας του ΕΚΠΑΖ έφυξε απο τη ζωή και μετά απο λίγο σταμάτησε να υπάρχει και το site.

    ’ν ο λόγος που σταμάτησε να υπάρχει το site είναι αυτός έχω σκεφτεί να προτείνω στο ΕΚΠΑΖ να βοηθήσουμε στην επαναλειτουργία της σελίδας, ως αναγνώριση των καλών υπηρεσιών που προσφέρει στα ζώα.

    Η σκέψη μου αυτή δεν έχει ίχνος υστεροβουλίας, που ίσως βιαστεί κάποιος να της αποδώσει.

    Δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί μια τέτοια κίνηση αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #335450

    FILE 8ODORH, EGO PROSOPIKA EIMAI UPER AYTHS THS KINHSHS.PAR’OLO OTI ISOS MIA TETOIA KINHSH NA EGYMONEI KAPOIOUS “KINDYNOUS”, ISOS ME AYTON TON TROPO, NA KATAFEROUME NA EL8OUME SE EPAFH ME TON UPOLOIPO KOSMO(MH KYNHGETIKO ENNOO) KAI NA MPORESOUME NA TOUS DEIXOUME THN PRAGMATIKH EIKONA TOU KYNHGIOU KAI OXI ETSI OPOS 8ELOUN MERIKOI NA THN PAROUSIAZOUN.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #36997

    Παρόλο που δεν συμφωνώ με τους χειρισμούς της διοίκησης του κέντρου, δεν θα είχα καμιά αντίρρηση προκειμένου να διευκολυνθεί το έργο της αποκατάστασης των τραυματισμένων άγριων ζώων.

    Ελπίζω όμως να μην δώσουμε βήμα σε κάποιους με μοναδικό σκοπό να επιδοθούν σε αντικυνηγετικό παραλήρημα…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #36998

    Δεν έχω της τεχνικές γνώσης για να σε βοηθήσω αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου.

    Αν το θέλουνε και μπορείς γιατί όχι?

    ’λλωστε όσο υπάρχουν κυνηγοί σαν τον Leo δεν έχουμε να φοβηθούμε κανένα 

    και τίποτα .  

     

     

      Δημητρης………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #37001

    Πολυ καλη ιδεα…!!!και αυτο ισως να ειναι μια καλη αρχη για μια διαρκη συνεργασια για το καλο της Ελληνικης πανιδας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #37003

     Kαι γω μεσα ειμαι. Που ξερεις, μπορει καποια στιγμη να καταφερουμε να βρουμε τα κοινα που μας ενωνουν, που ειναι και περισσοτερα, απο τα λιγα που μας χωριζουν…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #335451

    ΘΕΟΔΩΡΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ. ΟΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ. ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.

    ΛΕΩ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΦΑ ΕΠΡΑΞΕΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΚΕΣ ΟΤΑΝ ΓΕΜΑΤΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΚΙΕΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ, ΟΤΑΝ ΧΟΡΤΑΣΟΥΝ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΘΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΟΧΘΗ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΕΠΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΝΩΜΩΣΙΝΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΕΡΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΙΣ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ. ΚΙ’ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΔΙΣΤΕΚΤΕΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ, ΣΤΑ ΔΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΡΑΠΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΦΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ.

    ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #37006

    Συμφωνώ με την πρωτοβουλία σου Θοδωρή, αρκεί να γίνει μέσα στα όρια του απόλυτου σεβασμού προς το e-artemis και της κυνηγετικής αξιοπρέπειας σύσωμου του κυνηγετικού κόσμου. Δεν πιστεύω να ξεχνάει κανείς από εμάς τι εστί Γανωτή και τι έχει πει το στοματάκι της για τους κυνηγούς. Το θέμα πρέπει να το χειριστείς με μεγάλη προσοχή.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #37007


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 29 Aπρίλιος 2004


    Συμφωνώ με την πρωτοβουλία σου Θοδωρή, αρκεί να γίνει μέσα στα όρια του απόλυτου σεβασμού προς το e-artemis και της κυνηγετικής αξιοπρέπειας σύσωμου του κυνηγετικού κόσμου. Δεν πιστεύω να ξεχνάει κανείς από εμάς τι εστί Γανωτή και τι έχει πει το στοματάκι της για τους κυνηγούς. Το θέμα πρέπει να το χειριστείς με μεγάλη προσοχή.

    Φιλικά, Λεωνίδας


    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ LEO ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΙΣΚΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #335452

    Κι εγώ πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή κίνηση καλής θέλησης. Ίσως καταλάβουν αρκετά πράγματα. Ο φανατισμός, από όπου και αν προέρχεται, δεν είναι καλός.

    Ίσως καταλάβουν, επαναλαμβάνω, ότι εμείς δεν είμαστε φανατισμένοι με αυτό που κάνουμε, απλά το αγαπάμε το κυνήγι, αλλά και την φύση.

    Ίσως μάθουν. Γιατί πιστεύω ότι μισοξέρουν, και η ημιμάθεια, είναι χειρότερη από την αμάθεια.

    Και ας μην ήμαστε και εγωιστές, και εμείς έχουμε να μάθουμε πολλά ακόμα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    ΙΑΚ στις #37018

    Και εγω συμφωνω με την κινηση αυτη .

    δειχνει το επιπεδο του site μας αλλα και των μελων του

    βοηθαει να γινουν γνωστες οι θεσεις μας σε σχεση με το θηραμα οπως πραγματικα ειναι και οχι οπως θελουν καποιοι να την παρουσιαζουν

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #37035

    Πρέπει να θυμηθούμε τις κατηγορίες που έχει εξαπολύσει εναντίον ΟΛΩΝ των κυνηγών η συγκεκριμμένη οργάνωση.

    Βάζει σε ένα τσουβάλι όσους έχουν όπλα και χτυπάει αλύπητα την κυνηγετική οικογένεια. Όλους τους ΚΥΝΗΓΟΥΣ που τηρούνε τους νόμους και που υπομένουν τους συνεχείς περιορισμούς της αγαπημένης τους δραστηριότητας. Αυτούς που ταΐζουν τα πεινασμένα πουλιά, που κάνουν δενδροφυτεύσεις, σπορές και απελευθερώσεις θηραμάτων ΧΩΡΙΣ την παρουσία δημοσιογράφων.

    Όταν όμως θα βρεθεί ένας ερωδιός χτυπημένος από σκάγια τότε θα το μάθουν όλα τα φιλοζωικά και φυσιολατρικά ΜΜΕ. Και θα κατηγορηθούν όλοι αυτοί οι οπλοφόροι που καταστρέφουν την φύση και σκοτώνουν τα καημένα τα πουλάκια.

    Από την άλλη δεν πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πράγματι η κ. Γανωτή και η οργάνωσή της παράγουν κάποιο έργο και δεν είναι φιλόζωοι και οικολόγοι στα χαρτιά και στην τσέπη.

    Συμφωνώ και εγώ να δοθεί βοήθεια. Με το σκεπτικό ότι είναι μια χειρονομία καλής θέλησης και συμφιλίωσης. Μια προσπάθεια να καταλάβουν ότι περισσότερα πράγματα μας ενώνουν παρά μας χωρίζουν και ότι όλοι οι κυνηγοί δεν είναι ίδιοι, όπως και όλοι οι οικολόγοι δεν είναι ίδιοι.

    Πρέπει να προχωρούμε μπροστά με ανοιχτό μυαλό και καθαρή σκέψη. Όχι με φανατισμό και προκατάληψη.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #335455

     

    …..αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας.

    Αγαπητέ Κε Τσάμη
    Για να εκφέρω την γνώμη μου θα πρέπει πρώτα να μάθω με ποιόν τρόπο, συνθήκες, υποχρεώσεις, καθήκοντα γενικώς «όρους» (δεν εννοώ ανταλλάγματα αλλά κώδικες)σκέφτεστε αυτή την συνεργασία.
    Μέχρι τότε μπορώ να τοποθετηθώ ως προς το ΕΚΠΑΖ.

    Εκτιμώ πολύ το έργο που κάνουν.

    Το έργο αυτό είναι καθήκον και υποχρέωση των κρατών και όχι (μόνο) ιδιωτών.

    Δεν γνωρίζω και διατηρώ επιφυλάξεις για το άψογο της λειτουργίας του ΕΚΠΑΖ.

    Δεν με πειράζει αν έχουν διαφορετική άποψη από μένα για το κυνήγι, αλλά με θίγει το χλευαστικό αντικυνηγητικό τους μένος και η ικανότητά τους να διαστρέφουν την αλήθεια. Πριν από λίγα χρόνια είχα αποφασίσει να αφιερώσω μερικές ημέρες από την άδειά μου για να βοηθήσω καθαρίζοντας, βάφοντας κλπ. στον παμπάλαιο και βρώμικο χώρο που είχαν, συνδυάζοντας τις οικογενειακές μου διακοπές στο νησί.  Έτυχε όμως να δω μία τηλεοπτική εκπομπή με την Κα Γανωτή, η ειρωνεία της, η έπαρσή της, ο χλευασμός της, η αποστροφή της είναι ακόμη στη μνήμη μου. Δεν συσχέτισα το έργο με την Κα Γανωτή αλλά κατάλαβα ότι ΕΚΠΑΖ και εγώ έχουμε διαφορετικές κουλτούρες.

    Από τότε ίσως έχουν αλλάξει μερικά πράγματα, έχω ακούσει και για άλλες προσεγγίσεις με κυνηγητικές οργανώσεις, είμαι πρόθυμος για όποια νέα προσπάθεια καλής συνύπαρξης αλλά επειδή είμαι πλέον επιφυλακτικός αναφέρομαι σε «όρους».

    Φιλικά

     

     

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #37040

    Συνάδελφοι

    όλα αυτά που έχετε γράψει στα μηνύματά σας είναι αυτά που με κρατούν σε σκέψη τόσο καιρό. Έχω παρακολουθήσει και εγώ τα αντικυνηγετικά παραληρήματα της κ. Γανωτή που είναι εξοργιστικά. Εκτιμώ όμως και την εθελοντική δουλειά που κάνει το κέντρο.

    κύριε Γιάννη δεν έχω καταλήξει σε κάποιο μοντέλο παροχής βοήθειας. Σκέπτομαι απλά να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους πω αν αποδέχονται αρχικά  βοήθεια απο εμάς για την ιστοσελίδα τους, χωρίς να προτείνω κάτι συγκεκριμένο και χωρίς να θέσω όρους “επιεικούς μεταχείρισης” των κυνηγών, διότι τότε ίσως κατηγορηθούμε ότι εκμεταλλευόμαστε προς όφελος μας την εθελοντική προσφορά μας. Αν εντοπίσω κάτι αρνητικό οπισθοχωρώ πάραυτα.

    Θα κάνω μια πρώτη κρούση για να δω το κλίμα και θα σας ενημερώσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335456

    Αν δεν έχει ήδη γίνει κάποια επαφή, φοβάμαι οτι θα είναι χαμένος χρόνος γιατί αποκλείεται να δεχτούν βοήθεια απ’ αυτούς που χρόνια πολεμούν.

    Ελπίζω ότι κι αν είναι αυτό που θα γίνει, να πρόκειται για ένα εντελώς ξεχωριστό site, που δεν θα έχει καμία σχέση με το δικό μας. Διαφορετικά προβλέπω να μας χαλούν αυτό που με τόσο κόπο έχουμε φτιάξει: μια μεγάλη παρέα απ’ όλη την Ελλάδα και όχι μόνο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 51 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων