ΨΑΡΕΜΑ ΑΠΟ ΑΚΤΗ ΜΕ ΚΑΛΑΜΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 323 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #339320

    ΦΙΛΕ BLEKO ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΑΓΟΡΑ ΜΙΑΣ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΑΣ Η’ ΕΝΟΣ DVD ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ,ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΓΙΑΝΝΗ,ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΔΟΛΩΜΑΤΑ.

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #54968

    Καλωσηρθες BLEKOS!!!

    Τσουτσουνι θα βρεις το βραδυ κοντα στα βραχια με εναν φακο!

    Μπορεις και την ημερα αλλα θα ειναι πιο δυσκολο!

    Μετα το καθαριζεις και το κοβεις μικρα κομματια!

    Καλο δολωμα ειναι αλλα σου προτεινω να χρησιμοποιησεις θραψαλο αν εχεις ή καλαμαρι ή σουπια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #54983

    ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΔΟΛΩΜΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΧΘΕΣ ΗΤΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΣΤΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΚΑΡΕΛΟ.ΨΑΡΕΨΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 7:00 ΕΩΣ ΤΗΣ 10:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ 2 ΤΣΙΜΠΙΕΣ.

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #54997

    Eγώ παιδιά δεν ξέρω και πολύ από καλάμι, βέβαια τα περί ψαρέματος τα γνωρίζω αρκετά αφού από πιτσιρικάς όλο το καλοκαίρι βρισκόμουν στη βάρκα του παππού μου σε ένα νησάκι των κυκλάδων και μου μάθαινε τις τεχνικές και τα μυστικά του.

    Νομίζω ότι αυτό που αναφέρει ο Νίκος περί σουπιάς και καλαμαριού όντως είναι από τα καλύτερα δολώματα.

    Φώτη δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι τα ψάρια ΄΄χτυπάνε΄΄ καλύτερα το πρωί, βέβαια περί ορέξεως….. άντε να βρείς χρόνο το πρωί να πάς, πάντως έχω δεί πολλούς να ψαρεύουν βράδυ, αλλά νομίζω ότι το βράδυ ενδείκνυται περισσότερο για πεταχτάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #55001

    ΦΙΛΕ ΦΑΝΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΛΑ ΨΑΡΙΑ.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΜΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ-ΤΕ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΩΡΑ ΚΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55003

    Εγω πιστευω οτι καλυτερη ωρα ειναι το πρωι! Το πρωι τα ψαρια πιο κινητικα και μπορει να σου επιφυλασει και εκπληξεις! Το βραδυ το καλοκαιρι ριχνω πολυαγκιστρο στον αφρο με καλα αποτελεσματα οπως μπαφες και μελανουρια! Αυτο το ψαρεμα θελει πολυ ησυχια, καλη οργανωση και πολυ, παρα πολυ υπομονη! Επισης καταλαβαινεις αν εχεις πιασει ψαρι απο τον θορυβο που κανει οταν το ψαρι μουνταρει το δολωμα, αφου δεν βλεπεις το βραδυ πολυ καλα και ο φακος δεν ενδυκνειται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #55004

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΟΝΑΓΚΙΣΤΡΑ ΜΕ ΣΥΡΟΜΕΝΟ ΒΑΡΙΔΙ ΚΑΙ ΣΚΟΥΛΙΚΙ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΖΕΙ Ο ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ ΒΑΖΕΙ ΚΑΛΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ(ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΕΛΑΓΙΣΙΕΣ ΟΧΙ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟΥ)

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #55011

    Θα συμφωνησω με τον Νικο οσον αφορα την ωρα..Το πρωι νομιζω ειναι οτι καλυτερο για να δοκιμασεις την τυχη σου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55019

    Πιστευω οτι μεγαλο ρολο παιζει και το μερος! Εγω δεν εχω ψαρεψει ποτε στον Σαρωνικο γιατι δεν ειμαι απο Αθηνα ή καπου κοντα!

    Εγω ψαρευω στο νησι απο το οποιο ειμαι, τα Κυθηρα! Εκει δεν εχουμε τσιπουρες και λαβρακια! Πιστευω οτι ειναι καλυτερα το πρωι γιατι αυτο εχω διαπιστωσει! Μην κοιταμε μονο την ωρα ομως!

    Εχω κανει πολυ καλες ψαριες νταλα μεσημερι!

    Παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο στο ψαρεμα οπως ο καιρος και το ειδος του ψαριου!

    Για παραδειγμα οι ζαργανες, συνηθιζεται να τις ψαρευουμε το μεσημερι! Για εμενα το ψαρεμα της ζαργανας ειναι απο τα καλυτερα! Ειναι πολυ συναρπαστικο ειτε απο την ακτη ειτε απο βαρκα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55028

    Νίκο τον Ιούνιο είχα βρεθεί στα κύθηρα με κάτι φίλους για μια εβδομάδα ψαροντούφεκου, όμολογώ ότι είναι απο τους καλύτερους ψαρότοπους που έχω πάει, τι και αν δεν έχει τσιπούρες και λαβράκια; είναι τίγκα στους σκάρους τους ροφούς  τα μαγιάτικα τους λούτσους και τις συναγρίδες και να μην παραλείψουμε τις κολοχτύπες τους αστακούς και τις καραβίδες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55031

    Θεοφανη εγω εκει ψαρευω και κανω και ψαροτουφεκο καθε χρονο! Θυμασαι σε πιο μερος ειχες παει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55032

    Nίκο είχαμε μείνει στον Αυλέμονα, αλλά ψαρέψαμε παντού και έξω από τον αυλέμονα στα δυο νησάκια και στίς δυο βραχονησίδες που φένονται ανοιχτά νότια πρός αντικύθηρα και στα αντικύθηρα, όπως και στην δυτική πλευρά του νησιού εκεί που είναι η φωκοσπηλιά ή κάπως έτσι αν ξέρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55033

    Θεοφανη ειμαι απο τον Αβλεμονα! Τα μερη εκει γυρω τα ξερω πολυ καλα! Ειχατε παει στις Δραγοναρες (nickname μου) και στα Κοφινιδια! Φετος στα μερη γυρω απ τον Αβλεμονα απαγορευτηκε το ψαροτουφεκο! Το Πασχα που θα κατεβω μπορει να ριξω καμια βουτια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #55034

    Τώρα που τα είπες Νίκο τα θυμήθηκα και τις δραγονάρες και τα κοφινίδια, τα κοφινίδια πάντως ήταν αρκετά φοβιστικό μέρος κολυμπάς και λές τώρα θα μούρθει.

    Νίκο είχα μείνει σε κάποιον ψαρά Φίλιππα Σκλάβο τον έλεγαν και ήταν πολύ ωραίος τύπος, νομίζω ότι έχει 2 καίκια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #55035

    Στα Κοφινιδια δεν εχω παει αλλα ακουω οτι ειναι αρκετα φοβιστικο μερος! Εχει και σκυλοψαρα!

    Τον ξερω τον Φιλλιπα, ναι εχει 2 καικια! Ειμαστε γειτονες, αφου μενω στο απεναντι σπιτι!

    Εχει και ο πατερας μου ενοικιαζομενα δωματια απεναντι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 323 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων