ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71470

    Eυχαριστω πολυ ρε Γιωργη..Οντως το κοψιμο θα το κανουμε με τον κτηνιατρο την 7η ημερα..Απο τις 8 το πρωι τα ταιζουμε καθε 4 ωρες αλλα μεχρι στιγμης δεν τρωνε πανω απο 15ml [το καθενα] καθε φορα..Τωρα για το ψαλιδακι και τα ..3 μπιμπερο το εχω κανει ηδη..Παντως απο αυτα που μου εγραψες βλεπω οτι ειμαι σε καλο δρομο..Θα ηθελα να παρακαλεσω τον Κο Γιάννη [Κalliston] να μου δωσει 1-2 συμβουλες πανω στο θεμα αφου εκτιμω οτι οι γνωσεις του θα με βοηθησουν αφανταστα..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #71476

    ΠΡΟΚΟΠΗ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΤΑ ΤΣΙΤΩΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ . ΑΜΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΤΟ ΧΥΝΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ .  ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΙΕΖΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΕΣΤΑΖΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΡΧΙΖΑΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71481

    Αυτο κανω Γιωργη αλλιως δεν τρωνε τιποτα..Παντως τις κοιλιες τους τις βλεπω γενικα φουσκωτες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #71487


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Justinian στίς 13 Φεβρουάριος 2006


    Αυτο κανω Γιωργη αλλιως δεν τρωνε τιποτα..Παντως τις κοιλιες τους τις βλεπω γενικα φουσκωτες..


    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΚΟΠΗ ΟΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ  ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ . ΙΣΩΣ ΚΑΙ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙ . ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΓΙΑ 5-6 ΩΡΙΤΣΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΡΩΓΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ .

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71541

     

    Αμάν, συγνώμη, μόλις είδα το θέμα.

    Για το τάισμα αν πας στην προηγούμενη σελίδα θα δεις όσα έγραφα στον Γιώργο.

    Όταν στάζεις το γάλα στο στόμα να προσέχεις την πίεση και το μέγεθος της τρύπας, αν πάει γάλα στους πνεύμονες θα έχεις προβλήματα το ίδιο και όταν τους βγαίνει από την μύτη. Αν ακούσεις «βράσιμο» κατά την αναπνοή τους θα πρέπει να δώσεις αντιβίωση που θα σου πει ο γιατρός. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βάζεις την ρόγα μέσα στο στόμα και να την ζουλήξεις λίγο στο πλάι, αν δεν θέλουν να φάνε κάνε πως τραβάς την ρόγα έξω αργά, συνήθως την αρπάζουν.

    Αν οποιονδήποτε που πρέπει να ταΐσει δεν τα καταφέρνει ή δεν δέχοντε τα κουταβάκια το μπιμπερόν αφού δοκιμάσει διάφορα μεγέθη θηλών η πιο καθαρή γρήγορη και σίγουρη μέθοδος είναι το feeding. Προσαρμόζουμε σε μία σύριγγα στην θέση της βελόνας ένα σιλικονούχο σωληνάκι, γεμίζουμε την σύριγγα με χλιαρό γάλα, δεν αφήνουμε κενά με αέρα. Βάζουμε πάνω στο τραπέζι μία πετσέτα και ακουμπάμε το κουταβάκι κανονικά (με την κοιλιά στην πετσέτα) με το αριστερό χέρι πιάνουμε το σόμα και το κεφάλι πιέζοντας με τα δύο δάκτυλα (δείκτη – μέγα) τα μάγουλα ελαφρά τόσο όσο να ανοίξει το στόμα. Με το άλλο χέρι προωθούμε το σωληνάκι (βοηθά και το κουτάβι σαν να το καταπίνει) βαθιά στον λαιμό. Πιέζουμε σιγά σιγά την σύριγγα  χορηγώντας κατ’ ευθείαν στο στομάχι μερικά ml που θα υποδείξει ο κτηνίατρος ανάλογα με την φυλή και το μέγεθος του κουταβιού κάθε 2-3 ώρες.

    Κόψιμο ουράς  υπάρχει σχετικό θέμα που περιγράφω τις μεθόδους κοπής. Πάντως την 7η μέρα είναι αργά. Έως και την 4η ημέρα δεν είναι ανεπτυγμένο το αίσθημα του πόνου, κατά την άποψή μου (η οποία στηρίζεται σε πολλά κτηνιατρικά άρθρα, και γνώμες εκτροφέων, αλλά και στον Αγγλικό Οργανισμό Κοπής ουρών) η κοπή με λαστιχάκι γίνεται από την ίδια μέρα της γέννησης ενώ με πυρωμένο ψαλίδι ή νυστέρι και καυτηριασμό την 2η , 3η ή το πολύ 4η ημέρα, μετά θα πρέπει να γίνει μα τοπική αναισθησία και ράμμα. Σίγουρα πιο αισθητό στα κουτάβια συν τα ράμματα που μπορεί να τα γλείφει η μάνα και να τα ερεθίζει.

    Φιλικά

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71558

    Eυχαριστω πολυ κυριε Γιαννη για τις συμβουλες σας που οντως μου ειναι παρα πολυ χρησιμες..Τωρα οσον αφορα την κοπη της ουρας θα το αφησω εν λευκω πλεον στον κτηνιατρο μιας και ειμαστε ηδη στην 5η προς 6η ημερα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #71596

    ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΡΟΚΟΠΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71621

    Μολις τις εμφανισω ασφαλως και θα βαλω..Τωρα εαν δεν τα καταφερω θα τις στειλω σε σενα που εισαι μετρ του ειδους…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72384

    ΡΕ ΤΡΕΛΑΜΕΝΕ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ …..!!!

    ΑΣΕ ΔΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ …….!!!! ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΕ ΛΕΚΑΝΗ ΠΑΡΑΓΑΔΙΟΥ…!!!!!!…ΩΡΑΙΟΣ Ο ΠΡΟΚΟΠΗΣ . ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ

    ΙΔΟΥ ΛΟΙΠΟΝ Η ΤΖΙΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΣ ( ΜΑΛΛΟΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ )

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #72386

    Ευχαριστω πολυ φιλε !!!! [Οντως αυτος ειναι ο πατερας…]

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων