ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΥΚΟΙ!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #134627


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375026

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Φίλε basilhss manh είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για Λύγκα;
    Μήπως ήταν αγριόγατα;

    Ο λύγκας έχει χαρακτηριστικές τρίχες στα αυτιά και δεν έχει ουρά! Στο μέγεθος μεσαίου σκύλου!
    Η αγριόγατα στο μέγεθος μικρού σκύλου έχει χαρακτηριστική φουντωτή ουρά με ρίγες είδα πρόπερσι 2 φορές.
    Ο Πατέρας μου έχει δει Λύγκα πριν χρόνια (80's), περιοχή Τσάρνο Γράμμου – Βοΐου.[/font][/color]

    Μάριε και εγώ δεν θα τον πίστευα αλλά είπε για φωνή γαϊδουριού! Είναι ο ήχος που κάνει ο θυμωμένος λύγκας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #134658

    Ειναι ομορφα ζωα που σε κανουν να τα θαυμαζεις.Τωρα οσον αφορα τον λυκο αλλο να τα λεμε εκ του ασφαλους και οτι ειναι προστατευομενο ειδος και αλλο να το λες στους κτηνοτροφους που τους ταιζουν με προβατα καθε λιγο και λιγακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375044

    Ειναι ομορφα ζωα που σε κανουν να τα θαυμαζεις.Τωρα οσον αφορα τον λυκο αλλο να τα λεμε εκ του ασφαλους και οτι ειναι προστατευομενο ειδος και αλλο να το λες στους κτηνοτροφους που τους ταιζουν με προβατα καθε λιγο και λιγακι.

    Οι κτηνοτρόφοι αποζημιωνονται από τον ΕΛΓΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #375054

    Οι κτηνοτρόφοι αποζημιωνονται από τον ΕΛΓΑ…

    Ναι , αποζημιώνονται υπό την προϋπόθεση πως υπάρχει κουφάρι (αλλιώς σου λέει μπορεί να το πούλησες), να υπάρχουν συγκεκριμένα τμήματα για να εξακριβωθεί πως το ζώο ήταν δικό σου και κυρίως να υπάρχει το αυτί με την σφραγίδα. Λες και ο λύκος θα δαγκώσει με μέθοδο…. Λύκο να τρώει προβατίνα με μαχαιροπήρουνο έχεις δει;;;

    Πρακτικά η αποζημίωση που παίρνεις είναι για 1 στα 3 ζώα που χάνεις. Η αποζημίωση για ένα ζώο είναι 20 ευρώ. Αν πουλούσες το γάλα τα 20 ευρώ είναι 30 λίτρα γάλα, αν πουλούσες το κρέας θα έβγαζες 20 ευρώ από 6 κιλά κρέας.

    Τώρα zed τον τουφεκάς τον λύκο ή δεν τον τουφεκάς;;;;;;

    Τα παραπάνω φυσικά αντιπροσωπεύουν την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο έλληνας κτηνοτρόφος αφού οι επιδοτήσεις για τους λύκους πήγαν στους οικολόγους μας. Στην Γαλλία οι επιδοτήσεις για τους λύκους πήγαν στους κτηνοτροφικούς συνεταιρισμούς για να φτιάξουν πάρκα με λύκους (και όχι για να γεμίσουν την επικράτεια με λύκους όπως σε εμάς, λες και υπάρχουν τα ίδια δάση με πριν από 50 χρόνια) τα οποία θα τα εκμεταλλεύονται και τουριστικά. Δηλαδή εκεί είναι χαρούμενοι και οι οικολόγοι, και οι αγρότες, και όλος ο κόσμος που δεν φοβάται μη τον φάνε οι λύκοι, και το κράτος βγάζει λεφτά από τον τουρισμό. Σε εμάς τα έφαγαν κάποια λαμόγια που το παίζουν οικολογάρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    803
    camelg4 στις #134669

    λυγκα εχουμε και στο πολυκαστρο και μαλιστα τον-ους εχουν δει αρκετα ατομα και φυσικα ολοι ειναι κυνηγοι.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #134670

    μωρε καλα τα λετε ολα!!!!!!!!!
    αλλα?
    αν σου σκισουν το σκυλι σου γιατι μου φαινεται δεν ξερετε για τι ζωα μιλαμε οι τσομπανηδες μιλαν για τα πιο αιμοβορικα ζωα που εχουν δει και δεν φοβουντε ανθρωπους και τα τεραστια τσομπανοσκυλα και μαλιστα πανε σε αγγελη των 10-15 ατομων και ξερουν να στηνουν καρτερι αστραπιαιου θανατου τοτε ελατε να τα πουμε???????????

    για καντε μια βολτα κατω απο το Ελληνικο προς μερια Ριζιανων να δειτε ποσα κουφαρια ζωων υπαρχουν!!!!!!!

    να δουμε απο που θα παρετε αποζημιωση?????αυτο το ζωο που μεγαλωσατε με το μπιμπερο κ.τ.λ

    δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση με τον δικο μας λυκο ή τον Βαλκανικο

    αν μπουν στο κοπαδι πρεπει να το τσακισουν ολο!!!!!!!!!!!!!!κανενα δεν γλυτωνει

    για να παρουν επιδοτησεις αυτοι οι παλιολυκοι-οικολογοι πρεπει να βιασουν την φυση!!!!!!!!!!!!

    για ρωτηστε τους τσομπανηδες να μαθετε?

    για να προστατεψουν τα σκυλια τους φτασανε σε σημειο οι ανθρωποι να τα φοραν πανοπλιες με καρφια κι αλλα αιχμηρα αντικειμενα!!!!!

    ποια προστασια θελετε ναχουν αυτα τα ζωα?επαναλαμβανω βιαζουν την φυση!!!!!!!!!

    σε 4-5 μηνες θα βγαζετε εκπαιδευτικα τα σκυλια σας. τις γκρι-ασημι οχιες που μας κουβαλησαν τις εχετε δει? μην μου πειτε οτι κι αυτες ειναι Βαλκανικες?γιατι σε λιγο θα ξεχασουμε αυτα που μαθαμε και ξερουμε
    Σε λιγο θα μας κουβαλησουν λευκες αρκουδες και θα μας πουν οτι ειναι Βαλκανικες?????
    ΜΠΡΟΣ ΣΤΙς ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙς ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥς ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ(μαλιστα χρηματα του Ελληνικου λαου!!!!!!!!!!!!!)
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΡΩΜΕΝΑ ΚΙ ΑΠΛΥΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #375069

    ΜΑΝΟ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΑΠΛΑ ΑΣ ΜΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΟΙ.ΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ :lol: .ΟΜΕΡΤΑ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #375073

    ΕΠΙΜΕΙΞΙΑ ΑΠΟ ΛΥΚΟ Κ ΤΣΑΚΑΛΙ…
    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ??/

    ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ…?

    ..Κ ΕΝΑΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(ΖΩΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ???
    ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΤΣΟΠΑΝΟΣ….ΣΟΥ ΠΝΙΓΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΝΑΣ ΛΥΚΟΣ….Κ ΔΕΝ ΣΕ ΝΙΑΖΕΙ ΕΠΕΙΔΕΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ…?
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ..
    ΞΕΡΩ ΤΣΟΠΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΓΙΔΙΑ ΑΠΟ ΚΕΡΑΥΝΟ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΑΚΟΜΑ ΚΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΟΥ….

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #375083

    ΜΑΝΟ,ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΑΠΛΑ ΑΣ ΜΗ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΟΙ.ΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ :lol: .ΟΜΕΡΤΑ…..

    φιλε μου Λεων θελω να ξερουν οτι οπως μας εχουν στημενους στην γωνια για να μας πετροβολησουν ετσι κι εμεις πλεον θα τους τα βγαζουμε στην φορα!!!!!!!!!!
    τερμα τ΄αστεια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #375118

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Φίλε basilhss manh είσαι σίγουρος ότι πρόκειται για Λύγκα;
    Μήπως ήταν αγριόγατα;

    Ο λύγκας έχει χαρακτηριστικές τρίχες στα αυτιά και δεν έχει ουρά! Στο μέγεθος μεσαίου σκύλου!
    Η αγριόγατα στο μέγεθος μικρού σκύλου έχει χαρακτηριστική φουντωτή ουρά με ρίγες είδα πρόπερσι 2 φορές.
    Ο Πατέρας μου έχει δει Λύγκα πριν χρόνια (80's), περιοχή Τσάρνο Γράμμου – Βοΐου.[/font][/color]

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΕΣ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝΕ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΓΑΤΑ ΜΕ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΑΝΕ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΝΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΡΙΝ 4-5 ΧΡΟΝΙΑ
    Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ 50 ΑΚΟΥΓΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑΝ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΕΣΚΟΥΖΕ Ο ΡΟΥΣΟΛΥΚΑΣ ΟΙ ΛΥΚΟΙ ΤΡΟΜΑΖΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΟΥΣ :lol:
    ΣΤΟΝ ΤΑΥΓΕΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ 2-3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ
    ΥΣ ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΥΓΚΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #375122

    ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ Κ ΟΧΙ Ο ΛΥΓΚΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ.

    φιλε μου οτι ειδα λεω :lol: τωρα πληροφοριακα ισωσ να εχεισ δικιο και οι παλοιοι να ονομαζουνε τον λυγκα αγριογατα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    basilhss manh στις #375125

    ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ Κ ΟΧΙ Ο ΛΥΓΚΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ.


    [/quo
    οχι ειχε αυτια μεγαλα :lol: ασχετο αλλα πωσ μπορω να περασω φωτο εδω μεσα?σαν υπογραφη πχ παρακαλω βοηθεια :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    savvas415 στις #134720

    Την αγριογατα την ξεχωρίζουμε από τα μαυρα δαχτυλίδια που έχει στην ουρά της. Επίσης είναι πιο μεγαλόσωμη από την κατοικίδια γάτα. Όσον αφορά το λύγκα αν και δεν έχω δει πότε στα αυτιά του έχει μερικές τρίχες σα κέρατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #375128

    Αγαπητέ φίλε, οι λύκοι συμβίωναν με τους κυνηγούς και με τους κτηνοτρόφους για πολλά χρόνια όπως και με τις οχιές…τώρα αν κάποιοι αν@μάλοι άφησαν οχιές και δεν ξέρω και εγ΄ώ τι, τι να πω έχεις απόλυτο δίκιο…

    Πάντως όσον αφορά τους λύκους επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το θέμα οι κτηνοτρόφοι και παίρνουν την αποζημώση από τον Ελγα και σκοτώνουν και τους λύκους και τις αρκούδες. Δεν ξέρω αν τους λύκους τους άφησαν οικολόγοι, πάντως σε ορισμένες περιοχές υπήρχαν πριν τους βοσκούς… χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν επαγγελματία (άλλωστε προέρχομαι εξ ολοκλήρου από αγροτική οικογένεια) όσον αφορά τους κτηνοτρόφους αρκετοί ευθύνονται για πολλά ζημιογόνα ζητήματα εναντίον της φύσης και την πληρώνουμε εμείς οι κυνηγοί…

    καλησπερα και απο μενα. τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως. σε πολλες περιοχές οι λυκοι και τα υπολοιπα αγρια ζωα προηπυρχαν του ανθρωπου. δεν εχουμε δικαιωμα να τα αφανισουμε. επισης ο χαρακτηρισμος "μπασταρδοι" για ενα ζωο (ειτε ειναι θηραμα ειτε οχι) ειναι πολυ ασχημος και αδικος. καθε ζωο εχει δικαιωμα στη ζωη. εμεις πρεπει να προσεχουμε, οι λυκοι δεν εχουν αλλη επιλογή απο το να τραφούν. ειναι αληθεια οτι ορισμενα ζωα κανουν ζημιες στον ανθρωπο. ειναι ομως επισης αληθεια οτι τις περισοτερες φορες οι ανθρωποι σκοτωνουν τα συγκεκριμενα ζωα οχι απο αναγκη προστασιας αλλα απο ευχαριστηση,κακη πληροφορηση και καθαρη βαρβαροτητα και βλακεια. ζω κοντα στις περιοχες που ανεφεραν ο μανος και ο αλλος μανος. βλεπω λυκους απο μικρο παιδι. και πριν αφησουν οι "οικολογοι"(?) και μετα.εχω ακουσει πολλες ιστοριες για ανθρωπους που τους εφαγαν οι λυκοι και για δρακους με πρασινα κερατα που εβγαζαν φωτιες απο τον κωλο τους. η αληθεια ειναι οτι ο λυκος μπορει να φαει εναν ανθρωπο μονο ομως απο σπανιες και ιδιαιτερες συνθηκες. σιγουρα το 99,9% των σημερινων Ελληνων δεν κινδυνευουν απο τους λυκους. στα ζωα οντως κανουν ζημιες. ζημιες εκαναν και παλια, ακομα περισοτερες . και τι να γινει δηλαδη? να τους πιασουμε και να τους πουμε "καθιστε και λυμοκτονηστε"? η λυση δεν ειναι η εξολοθρευση αλλα η προληψη. οι παπουδες μου ζουσαν 10 μηνες το χρονο στα βουνα με χιλιαδες προβατα και ειχαν ελαχιστες απολειες. γιατι τα προσεχαν και ειχαν σκυλια. πολλα και καλα σκυλια. και οι απωλειες παντα ειναι μεσα στο "παιχνιδι" εξαλλου. σημερα τι γινεται, εχει ο αλλος 50 προβατα ολα και ολα, τα βγαζει 4 μηνες το χρονο εξω ολο και ολο, τα δινει σε ενα αλβανοπουλο 17 χρονων που κοιμαται κατω απο το δεντρο , σκυλια δεν εχει παρα μονο κατι μαιμουνια (για να κανει οικονομια και στο φαι) και μετα περιμενει οι λυκοι να μη του φανε ουτε ενα προβατο.. ε δεν παει ετσι ρε παιδια. ας συνελθουμε λιγο. δεν μπορει ολη η φυση να λειτουργει οπως την θελει ο ανθρωπος. να βαλουμε και λιγο νερο στο κρασι μας.
    τα τελευταια 5 χρονια επεσα με τα σκυλια μου 5 φορες πανω σε λυκους. και οταν λεω πανω, κυριολεκτω. απωλεια δεν ειχα ουτε μια. ισως επειδη με ειδαν οι λυκοι και εφυγαν. παντως ποτε μου δεν ενιωα απειλη απο τους λυκους. αν ενιωθα και πραγματικα δεν μπορουσα να κανω αλλιως, τοτε ναι, θα αμυνομουν. πολλοι αλλοι ομως που επεσαν φετος και περσυ πανω στην ιδια αγελη, τους τουφεκισαν και τουσ σκοτωσαν χωρις κανενα απολυτως λογο. αυτη ειναι η καταρα του λυκου εδω και χιλιαδες χρονια. τον σκοτωνουμε με τ που τον δουμε, χωρις καν να προλαβει να σκεφτει να μας πειραξει…ειναι στη φυση μας η βαρβαροτητα και η αδικια.η πουστια. λαγοκυνηγος απο το διπλανο χωριο που του επνιξαν περσυ μια σκυλα (πιθανον οι λυκοι) δεν πηγε να τους τουφεκισει.απλα αλλαξε μερος. δεν ξαναπηγε στο συγκεκριμενο ρεμα. επαθε τιποτε? δηλαδη τι επρεπε να κανει? να τους αφανισει ολους? η πλακα ειναι οτι στις παρυφες του χωριού του υπαρχει αγελη αδεσποτων αγριοσκυλων που πλεον κανουν πολυ περισοτερες ζημιες και στα θηραματα και στα οικοσιτα ζωα και στα κυνηγοσκυλα. αλλα με αυτα εν ασχολειται κανεις! βλεπετε αυτα δεν ειναι "σαταναδες" λυκοι…

    η αποψη μου, η προληψη σωζει. η γενοκτονια δεν ειναι δικαιη λυση.επισης, οντως ας προσεχουμε εδω μεσα τι λεμε για την αγρια πανιδα γιατι παλι στημενη μας την εχουν μερικοι καραγκιοζηδες

    φιλικα Κωστας, αγροτης απο κτηνοτροφικη οικογενεια, κυνηγος και πραγματικος οικολογος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων