ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,221 έως 41,235 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #514548

    Καλημέρα  :bye:

    Πασχάλη επίτηδες το κάνανε, να νιώσουμε ότι είμαστε στην Ελλάδα εμείς οι Μακεδόνες!  :negative:

    Στην χώρα που το αλεύρι είναι φτηνό κι ακριβά τα πίτουρα, στην χώρα της ΧΑΜΟΥΡΑ 2000 στην χώρα των οικωλόγων  :negative:  :negative:  :negative:

    Απορία το Γαλλικός river τι το ήθελες;

    αν θέλεις να το πεις αλλιώς πες το στα μακεδόνικα: ρέκα Γκάλικ  :wacko:

    θα τον έλεγα <span style=”line-height: 1.5;”>ποταμό </span><span style=”line-height: inherit;”>Εχέδωρο όπως τον έλεγαν κάποτε… αλλά δεν τον λέω…..  :mail: </span>


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #514563

    Στην χώρα που το αλεύρι είναι φτηνό κι ακριβά τα πίτουρα, στην χώρα της ΧΑΜΟΥΡΑ 2000 στην χώρα των οικωλόγων

     

    Έγραψες πάλι φίλτατε Μάριε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #514564

    Σπύρο και Μάκη καλά τα λέτε. Το φάουλ δεν ειναι στην καρπωση από το κυνηγι. Ειναι στην μη διαχείριση των βιοτόπων. Ο τόπος μπορεί να γεμίσει θηραμα, δικό μας ενδημικό, αλλά θέλει διαχείριση. Και έχει δίκιο οποίος φίλος το έγραψε πιο πάνω. Στην Αμερική και στην Αγγλία, βαριά βιομηχανοποιημένους τόπους, το θήραμα πολλαινει, δεν λιγοστεύει. Και αυτό που οι παλιοί είχαν περισσότερο και σχετίζεται με την ευκολότερη πρόσβαση κυρίως, ειναι η πέρδικα και ο λαγός. Και σ αυτό δεν μετέχει τόσο πολυ το τετρακίνητο όσο η διάνοιξη δρόμων παντού που σε παει πιο ψηλά και πιο μέσα στα κοπάδια και τα κουμασια. Τώρα για τα όπλα,  δεν θα συμφωνήσω. Και το 1910 με 32 γραμμάρια και δίκαννα κυνηγούσαν. Δεν νομίζω οτι βελτίωσε τόσο δραματική τα πράγματα το οπισθογεμες και η καραμπίνα.

    γιατρε μου, εκεί που λες οτι έγινε η απαγόρευση εχω κάνει μερικά από τα πιο ωραία κυνήγια υδρόβιων. Αλλά δεν ειναι μόνο σε εσάς. Πουθενά δεν έχει μείνει ανοιχτός στο κυνηγι υγρότοπος. Και την Παραλίμνη της υλικης προ διετίας την κλείσανε. Και εκεί είχαν γίνει αξέχαστα κυνήγια. Μη σε στεναχωρήσω, αλλά ξέρεις καμία δυσμενή απόφαση για το κυνηγι, που να ανετράπη; εγώ δεν ξέρω. Και για την Παραλίμνη τα ίδια λέγανε, και ακόμη κλειστή ειναι.

    Για τον καιρό: Βασίλη, στο γυναικοχωρι σου εχθές πολυ νερό. Κατεβάσανε πάλι τα ρέματα τονους λάσπη και γ θάλασσα έγινε όλη καφέ. Αλλά από τρυγόνια  κουλούρι.

    μαριε, καλά τα λες, αλλά όπως ξέρεις τις συμβάσεις τις υπαγορεύουν οι ισχυροί. Άρα, άμα ειςαι Ελλάδα, και ανίσχυρη και ιδεοληπτικη, τρως αμίλητα όλες τις απαγορεύσεις της ΕΕ, αυτές που δεν μπορούν να περάσουν αλλου.

    αντε, Καλη δύναμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514567

    Καλησπέρα παλικάρια. Μακάρι να πάρει πίσω ο υπουργός την απαγόρευση αλλά χλωμό το κόβω. Και δεν είναι σωστό να σκεφτόμαστε ότι δεν επηρεάζει εμάς. Σήμερα εσείς , αύριο εμεις.  Ήθελα να ήξερα αυτοί οι άσχετοι που στελεχώνουν τα Δασαρχεία με τι μελέτες και τι στοιχεία επιβάλλουν απαγορεύσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514569

    Αυτό το αστειο με τις απαγορεύσεις ειδικα υγροτόπων δεν εχει προηγουμενο στην γλυκια μας χωρα την μπανανιά ………..!

    Όταν το 1992 πηγα στο Μεσολογγι για σπουδες καταλαβα το μέγεθος την μ@λ@κι@ς που μας δερνει σαν λαο αφου από τα εκατοντάδες χιλιαδες στεματα υροβιοτοπων που υπαρχουν εκει  , παπια μπορουσες να <<κυνηγισεις >> μονο πανω από τους δρομους (αναχωματα ) και μονο μεσα σε κανα χωραφι με ρύζια όταν τα κοβανε ……..του τεστειν ……παπαριες……ειδαλως οπου αλλου και να το κυνηγούσες ησουν παράνομος  …..!

    Τελικα το κυνηγι του παπιου όπως παει στην χωρα μας θα καταντησει σε πολύ λιγο  καιρο να΄χαμε να θυμωμαστε ………..!

    Τωρα ότι μαλλον θα γινει αρση της απαγόρευσης το διαβασα κι εγω ……….ως τοτε όμως μαγκες μου ………….να΄χαμε να θυμωμαστε ……..! :negative:  :negative:  :negative:

    Καλο βραδυ σε ουλον τον Ελληνισμο…………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😥  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #514572

    Συναδελφοι κυνηγαραδες,νομιζω οτι δικαιο εχετε που θεωρειτε οτι πιθανοτατα ΔΕΝ θα ανακληθει η απαγορευση σε αυτην την τεραστια εκταση.Εννοω οτι ΠΩΣ εκαναν ενα τετοιο τερατωδες ΛΑΘΟΣ?Αυτοι διαρρεουν τα περι λαθους…Μονη ελπιδα μας ειναι να φοβηθουν τη μεγαλη απωλεια ΨΗΦΩΝ,δεδομενου οτι ερχονται εκλογες συντομα και ο καθε κυνηγος δεν ειναι μονος του,εχει γονεις,οικογενεια κ.λ.π.Δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο,απλως να περιμενουμε μονο.Μαριε,δεν ξερω τη σκ@τογλωσσα των σκοπιανων,ας πανε να πνιγουν ΜΑΖΙ με την πολιτικη μας ηγεσια! :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514577

    Καλησπέρα κυνηγαραδες μου……..! :bye:

    Πηγε κανενας σημερα καμια βολτα από Λεγρενα μερια και το κανει γαργαρα ….;; :whistle:

    Κατι ακουσα ………αληθεια – ψεματα δεν ξερω,,,,,,,,,,,! :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514578

    Μητσο από εκει μερια τιποτα……..;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514579

    Καλησπερα σε ολουs σημερα απογευματινη βολτα δεν ειδα τιποτα αλλα ειχε πολλουs μελισουργουs αρα αναμονη για περασματα,αυριο φευγω για χωριο και θα σαs  ενημερωσω για τα αποτελεσματα την κυριακη βραδυ.Καλα να ειμαστε ολοι και να βγουμε στιs επαλξειs,καλο πσκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #514580

    Kαλησπερα Μακη ……….καλα να περασεις …….κι όπως λεει ο μπαρμπα Λουκας …….καλες χελωνες……..!

    Και που πας αν επιτρεπετε……;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514581

    Περιοχη Kυμηs παω ,μενω στο Αλιβερι ειναι το χωριο μου προs την Κυμη.Σου ευχομαι και σε σενα να σε βρουνε τα καλητερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #514582

    Κατι ακουσα ………αληθεια – ψεματα δεν ξερω,,,,,,,,,,,!

    Τώρα με μπρίζωσες και θα πάω αύριο το πρωί……..

    Αν φάω κουλούρι…….. αλοίμονό σου…….. :wacko:

    Θα διωχθείς  για διασπορά …..fake news……. :wacko:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #514583

    Γιωργη φιλε μου τι κανειs ;Εχειs ιντερνετ στον καβοντορο η μηπωs στο πηρε ο αεραs;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #514584

    Καλησπέρα! Bill δεν έμαθα τίποτα. Απλά σήμερα ειδα πολλά λιανοπουλια και κυρίως κεφαλαδες όταν γύριζα από τη δουλειά που άλλες μέρες δεν υπήρχαν. Άσε που ένας από αυτούς που κυνηγάμε μαζί μου ορκιζοταν ότι είδε τσιχλες χθες το απόγευμα. Ακολούθησε το καθιερωμένο δούλεμα αλλά μιλούσε σοβαρά ο συνονόματος μου!!! Βιαστικές ;;;; Ίσως! Ντοπιες;;;; Λίγο δύσκολο τόσο χαμηλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #514586

    Μητσο καλησπέρα.

    για την Εύβοια δεν ξέρω, αλλά περίξ Κοζάνης, στο επιτρεπόμενο στην έναρξη ύψωμα, όπου κυνηγησα πρώτη μέρα, αν ήθελες να ασχοληθείς με τσίχλες έκανες δέκα εύκολα. Αλλά κανεις δεν τουφεκουσε βέβαια για να μη χαλάσει τις φασσες.

    δεν μιλάω για ελατοτσιχλες, αυτές όλοι τις ξέρουν – τις ντόπιες των ελατιαδων. Μιλάω για τσίχλες κανονικές που από το πέταγμα τους δεν μπόρεσα να κρίνω αν ειναι πουλιά που ξέρουν τον τόπο η μπασιαρικα.

    να το συνδυάσω με τις καλημανες που είδα προ δυο εβδομάδων πάνω από τον Κορινθιακό;

    ελπιζω, αν ειναι πρώιμα πουλιά, να μη μας βρει καμία αναποδιά μες την σαιζόν….

    και μείνουμε ρεστοι….

    Βασίλη, σωστή ειναι η πληροφορία. Την βεβαίωσα με φιλο που μένει εκεί και ο οποίος θα μου αντικαταστήσει το Σπρίνγκερ που μου κλέψανε με άλλο, φίλου του που το εκπαιδεύει εκεί, και πρέπει να το δώσει ο άνθρωπος για οικογενειακούς του λόγους. Αυτό δεν σημαίνει οτι αύριο θα παίζει το ίδιο έργο βέβαια….

    καλο ξημέρωμα στους λεβέντες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,221 έως 41,235 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων