ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,311 έως 41,325 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515007

    Στον Πειραιά συννέφιασε και στην Αθήνα βρέχει που λέει και το τραγούδι…..

    και εδώ έπεσε απότομα η θερμοκρασία από το πρωί που έβραζε ο τόπος.

    αλλα το θέμα ειναι να φύγει η ζέστη και να κάτσει στην θέση της, γιατί κατα μια εκδοχή μετά τις αρχές Οκτωβρίου θα επανέλθει.

    Περσυ 10 Οκτωβρίου είχα τουφεκισει τις πρώτες τσίχλες στα σύνορα αττικης – Κορινθίας και μου φαίνεται οτι θα το τσεκάρω το μέρος και φέτος – απέχει αρκετά από τα καμμένα. Την ίδια εποχή βρήκα και αρκετά περιστέρια που μπαίνανε αρκετές μέρες από την πλευρά του σαρωνικου.

    να πω την αλήθεια, αν οι συνθηκες το επέτρεπαν, θα ψηνομουν πριν τα Χριστούγεννα για ένα μακρινό για κουνέλια – χήνες – φασσες, κατα Σκωτία μεριά. Όταν λέω αυτά τα θηράματα, εννοώ βέβαια σε νούμερα που βλέπει κανεις στα διαφορά DVD…. αλλά επειδή εδώ έχουμε ανάπτυξη, πιθανότερο κανένα καπανδριτι για περπατητο, άντε και καμία τυχαία από τα ρέματα…..

    αντε καλο ξημέρωμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #515008

    :bye:Καλημέρα στην παρέα, καλή σαιζόν να έχουμε…..άρχισε το κυνήγι επιτέλους. :good:

    Που είσαι κοκκινότσιχλα……..τρέξε ήρθαν ……..γέμισαν τα περίπτερα νέα παραλαβή! :yahoo:  😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #515009

    τρέξε ήρθαν ……..γέμισαν τα περίπτερα νέα παραλαβή!   😉

    :yahoo: :yahoo:  :yahoo:

    BUBBLE BUBBLE :yahoo:

    Μετράω και γώ τις μέρες για τις “μικρές κυρίες”! 10-12 Οκτωβρίου θα ακούσω τα πρώτα “τσιιικ” έξω απ’ το σπίτι μου, αλλά Κυριακή 21/10 λέω να πάω την πρώτη βόλτα, εκτός εαν ακούσω πολλά “τσιιικ” νωρίτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515010

    Καλησπέρα από την ανεμοδαρμενη Εύβοια. Μας πήρε και μας σηκωσε!!!! Βροχή κατά διαστήματα και κρύο!!!!! Φίλε beneto 21/10;;; Γιατί τόσο αργα;;; Μόλις ξαστερωσει και πέσουν οι αέρηδες τα πρώτα κορίτσια θα φανούν. Έχω ελπίδες ότι φέτος θα είναι καλή χρονιά γι’αυτό εχω ηδη 3000 τεμάχια έτοιμα. Απομεινάρια από πέρισυ + λίγα oscar + 1500 ρουμελιωτικα φρεσκα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #515011

    πρίν λίγο είδα οτι στο βελούχι το έστρωσε το χιονάκι………..

    μητσοοοοοο εγώ μια φορά μίλησα………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515012

    Έχει κάνει και αλλού πασπαλες σημερα. Η κακοκαιρία αυτή είναι πρωτοφανής τέτοια εποχη. Εδω έχουμε ανεμοθυελλα αυτή τη στιγμή και πραγματικα ψοφοκρυο.Εσύ μίλησες και εγώ άκουσα φιλε Μανο. Γι’αυτό και φορτωσα πολλά φέτος!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515013

    Μητσο χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης – ούτε και εχω κανένα λόγο – τα ρουμελιωτικα τα δοκίμασα στο κλείσιμο περσυ, στα κορίτσια, αλλά και φέτος, και τα 34αρια σε 6 ξεκρεμαγανε τις φασσες στην έναρξη χωρίς πολλές κουβέντες. Και τα 32αρια σε 9 το ίδιο στα (λίγα) τρυγόνια που τουφεκισα.

    εχω και γω την κάβα μου από δαύτα. Μακάρι να έχουμε πουλάκια φέτος. Αλλά, χωρίς παρεξήγηση, οχι όπως θα το εκρινες εσύ – κάθε μέρα η σχεδόν κάθε μέρα έξω, όσον θα τύχω και στις καλες μέρες, αλλά να έχουμε ομοιόμορφα εγκατεστημένα πουλιά που να σου δίνουν ευχάριστα κυνήγια όλη την σαιζόν και οχι κουλούρια γενικώς και μια μέρα ευχάριστη έκπληξη….γιατί αυτή η μέρα πιθανότατα θα ειναι μια Πέμπτη που οι περισσότεροι θα είμαστε στις δουλειές μας, χωρίς να απέχει το κυνηγι 10 λεπτά.

    τωρα που το σκέπτομαι, μάλλον πρέπει οι τυχεροί των εκτός τειχών περιοχών, να μας δίνετε μερίδιο στα πουλιά!!!!!

    ΥΓ ο βοριάς σηκώνει γλάστρες στον Πειραιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515014

    Καλησπέρα παλικάρια. Η κακοκαιρία συνεχιζει εδώ αμείωτη. Ο άνεμος μαδησε ελιές και πεύκα αλλά από βροχή λίγη στα πεδινά και μπόλικη στο βουνο. Ηλία φιλε μου και εγώ αν κάνει πέρασμα εκτός Σ/Κ θα το χάσω. Στα καλά κυνηγια weekend warrior είμαι και εγω και ας ζω μέσα στον κυνηγοτοπο. Το μόνο που μπορώ να απολαύσω υπό προϋποθέσεις πάντα σε καθημερινή βάση είναι το απογευματινό καρτερι. Και εκει παω για να καθαριζει το μυαλο μου. Αν εχει πουλια θα ριξω. Αν οχι θα εχω απολαυσει το καφεδακι μου μεσα στη χειμωνιατικη φυση που λατρευω. Ειναι κατασταση win-win για μενα οπως καταλαβαινεις.Εύχομαι οπως και εσυ να εχει παντου θηράματα και σε συνεχή….ροή για όλους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515029

    Μήτσο καλησπέρα.

    το απογευματινό είναι μεγάλη ευλογία.

    μπορώ να σου πω ότι από το πρωί σκέπτομαι

    την ώρα του απογευματινού.

    Η δύση με το καφεδάκι και την αναμονή

    των πουλιών όντως είναι ψυχοθεραπεία.

    Και εγώ έχω την καβάτζα μου που κάθομαι κανένα

    απογευματινό καθημερινή, ελάχιστα έξω

    από Αθήνα. Βέβαια ελάχιστα από εδώ που κάθομαι

    και πάλι σημαίνει 35 λεπτά τουλάχιστον στο δρόμο.

    Λίγα τα πουλιά, αλλά ένα

    ρέμα για καρτ ποστάλ από όπου ανεβαίνουν τα πουλιά, και

    πιο χαμηλά τα λιοστάσια.

    και μέρος που συνήθως χαιρετάς και την μακρομύτα όπως πετάει από

    πάνω σου, πολύ νωρίτερα από οπουδήποτε αλλού.

    μιλάω για ώρα που ακόμη τουφεκάς κανονικά την τσίχλα.

    μόνο μείον, που κάτι πονηροί έχουν πάρει χαμπάρι

    το χαρακτηριστικό του τόπου, να σηκώνεται η

    μακρομύτα τόσο νωρίς, και ακούς τις μονοτουφεκιές

    πιο πέρα.

    αλλά βαρέθηκα να παίρνω τηλέφωνα στο δασαρχείο, και έχω

    φάει ήδη μια ζημιά στο (προηγούμενο) αμάξι.

    καλό σκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515030

    Kαλησπέρα σε όλους….

    Σέρρες-Δράμα όλη την βδομάδα…

    Μια χαρά καιρός εν αντιθέσει με αυτά που είχατε εδώ…

    Την Τετάρτη πήγα Νευροκόπι με κοντομάνικο…

    Είχε βέβαια 10 βαθμούς , αλλά ήλιο….μια χαρά..

    Κάποια ψυχή με πέτυχε με την μπουκιά στο στόμα…χαχαχαχαχαχαχα

    Ο Μάριος άφαντος…τσάμπα πήρα το όπλο…

    Αν και με τρώει για ψηλά , θα πάω εξοχικό αύριο…

    Το βράδυ ΟΑΚΑ….

    Λουκά τα κυνηγοτόπια σου δεν φαινόντουσαν απο την ομίχλη όπως γύρναγα….

    Τα λέμε ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #515032

    Τάσο και εδώ ο καιρός μια χαρά ηταν!!! Τίναξε και τις ελιές για χάρη μας και δεν θα κουραστούμε πολύ φέτος. Στα ελατα έχει ρίξει αρκετό νερό και μάλλον ρίχνει ακομη. Στο  κάμπο τωρα δεν φυσάει και φαίνεται και κανα αστέρι. Αν δεν πιάσει ως το πρωι θα βγω μήπως και δω κάποιο τελευταίο τρυγονακι.  Στα σημαντικά της ημέρας είναι η θέαση του πρώτου κοκκινολαιμη και από εμένα και από ένα παιδί που σπιναρε για παλαμιδες  και είδε και αυτός 2-3 στα αρμυρικια. Όλο και ζυγώνει ο καιρός…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #515048

    Καλημέρα.

    το πρωί είχε η τηλεόραση Αρχιεπισκοπικό συλλειτουργο από τόν άγιο Παντελεημονα Θεσσαλονίκης.

    καπου πήρε το μάτι μου τον υπουργό μας – της Γεωργίας εννοώ και σκεπτόμουν τι έκανε εκεί ο δηλωμένος άθεος – που στην Βουλή και στο υπουργείο έδωσε πολιτικό όρκο…..

    σε δευτερόλεπτα κρατούσε το ευαγγέλιο και διάβαζε το πιστεύω…..

    Αν ειναι άθεος, με γεια του και χαρά του και ανεξιθρησκεία έχουμε. Αλλά τώρα που πλησιάζουν εκλογές, σου λέει πάμε να μας δουν οι γιαγιάδες με το ευαγγέλιο στο χέρι….σιγά μη θυμηθούν οτι έδινα πριν πολιτικό όρκο.

    το θέμα ειναι τι να περιμένει κανεις από αυτούς που εκεί που φτύνουν γλύφουν. Αλλά και τι να περιμένει από έμας που η μνήμη μας ειναι μνήμη αμοιβάδας…

    καιρός φέρνει τα λάχανα…..

    αντε Καλη Κυριακή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #515052

    Καλησπερα συναδελφοι κυνηγοι!Προχθες ειδα σε,οχι μεγαλοκαναλο,βιντεο τραβηγμενο με δικο τους κινητο μαλιστα,οπου παλιοτομαρα απο το Πακισταν ειχαν δολοφονησει μια γατουλα και εκοβαν κομματια του ζωου για μεζε τους!Τετοιοι υπανθρωποι και οι αντιχριστοι κυβερνωντες μας λενε οτι θα ενσωματωθουν στην κοινωνια μας!Αυτοι που τρωνε για πλακα σκυλους,γατες και ποντικια ακομα… :negative: Οσο για τον υπουργαρα,τι σου φαινεται παραξενο Ηλια?Απο πολυ παλια το κυριο οπλο των πολιτικων ειναι η ληθη και ο ωχαδερφισμος του λαου μας.Εδω ακουσα απο βλακα 65αρη κυνηγο,που δεν μπορει για λογους υγειας να κυνηγαει πια παπιες,να λεει:”δεν πανε να απαγορευσουν τα υδροβια?Στ’αρχιδι@ μου!”.Τι να πεις για αυτο το μοσχαρι?Κλασσικη νοοτροπια των περισσοτερων νεο-Ελληνων… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #515053

    Τι νερό ειναι αυτό…

    Έχουν πλημμυρίσει τα πάντα εδώ…

    Δεν λέει να σταματήσει….

    Πεζοδρόμια , κήπος , αυλή δεν υπάρχουν , όλα μια λίμνη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #515054

    Εδω στο αλιβερι μιλαμε για τρελο νερο βρεχει συνεχεια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 41,311 έως 41,325 (από 43,268 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων