ΔΕΛΤΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΟΠΛΩΝ

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375904

    Πολλα πραγματα στην Ελλαδα θα μπορουσαν να γινονται υπηρεσιακα αλλα δυστυχως εδω ειναι Βαλκανια και οχι Σκανδιναβια οποτε μια βολτα απο το τμημα με το παλιο δελτιο κατοχης στο χερι νομιζω οτι ειναι αναγκαια,θα πρεπει να πεσεις σε πολυ φιλοτιμο υπαλληλο για να γινει ολη η δουλεια ηλεκτρονικα(να μπει δηλαδη στους υπολογιστες της ασφαλειας να δει οτι πραγματι εχεις δελτιο κατοχης κλπ)

    Οκ σε ευχαριστώ πολύ θα δω αύριο τι θα γίνει, και ελπίζω να μην πέσο σε κανέναν περίεργο. Με το ΤΑ πειριά έχει κανένας καμία εμπειρία?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #135283

    Αν θα πας στο αστυνομικό τμήμα που βρίσκεται ο φάκελός σου (εκεί δηλαδή που έβγαλες προηγούμενη άδεια) και δεν έχει παρέλθει τριετία από τη μέρα που σε εξέτασε ο ψυχίατρος ακολουθείς ολόκληρη τη διαδικασία χωρίς να καταθέσεις όμως χαρτί ιατρού.

    Αν πας σε άλλο τμήμα (πχ. λόγω αλλαγής τόπου κατοικίας) κανονικά πρέπει να ζητήσουν το φάκελό σου υπηρεσιακά αλλά μάλλον θα βαριούνται οπότε θα σου ξαναζητήσουν χαρτί ιατρού.

    Αμέσως πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι. Θέλει κάποιες ημέρες. Στην Ελλάδα είμαστε. Μη μας καλομαθαίνουν κιόλας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375908

    Αν θα πας στο αστυνομικό τμήμα που βρίσκεται ο φάκελός σου (εκεί δηλαδή που έβγαλες προηγούμενη άδεια) και δεν έχει παρέλθει τριετία από τη μέρα που σε εξέτασε ο ψυχίατρος ακολουθείς ολόκληρη τη διαδικασία χωρίς να καταθέσεις όμως χαρτί ιατρού.

    Αν πας σε άλλο τμήμα (πχ. λόγω αλλαγής τόπου κατοικίας) κανονικά πρέπει να ζητήσουν το φάκελό σου υπηρεσιακά αλλά μάλλον θα βαριούνται οπότε θα σου ξαναζητήσουν χαρτί ιατρού.

    Αμέσως πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι. Θέλει κάποιες ημέρες. Στην Ελλάδα είμαστε. Μη μας καλομαθαίνουν κιόλας!

    Όχι έχω μετακομίσει εδώ και ένα χρόνο περίπου και είναι αδύνατο να πάω στο ΤΑ που βρίσκεται ο φάκελος μου. Είχα την εντύπωση πως άμα διαθέτεις ήδη δελτίο κατοχής όπλου κάνεις με μια υπέυθυνη δήλωση παίρνεις αμέσως το χαρτί…

    Είπα και εγώ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #135286

    Τι να σου πω… εμένα έτσι μου έκαναν. Μπορεί σε εσένα να πάνε καλά τα πράγματα. Θα μάθεις σύντομα τα νεα, αν πας αύριο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375980

    Τι να σου πω… εμένα έτσι μου έκαναν. Μπορεί σε εσένα να πάνε καλά τα πράγματα. Θα μάθεις σύντομα τα νεα, αν πας αύριο!

    Τελικά επειδή έχει παρέλεθει τριετίαόχι από την τελευταία μου αγορά, αλλά από την στιγμή που προσκόμισα το ιατρικό πιστοποιητικό, χρειάζομαι πάλι το τρελόχαρτο, πήγα σήμερα σε τρία νοσοκομεία (τζάνειο, νίκαιας, μεταξά) και μόνο το νίκαιας μπορούσε να μου χορηγήσει αλλά ήθελαν ραντεβού και το πιο κοντινό ήταν στις 19 μαρτίου…

    ¨ημαρτον, γνωρίζετε αν μπορώ να πάω και σε ιδιότη ψυχίατρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #135332

    Μπορεις ναι.
    Ψυχιατρο η ειδικο παθολογο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #375986

    Μπορεις ναι.
    Ψυχιατρο η ειδικο παθολογο.

    Τελικά βρήκα έναν ιδιώτη ψυχίατρο, θα τα σκάσω και θα κάνω την δουλεία μου. Στα δημόσια νοσοκομεία δεν κατάφερα να βρω άκρη. Η κοντινότερη ημερομηνία για ραντεβού ήταν στις 22 Μαρτίου. Έλεος δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτή την χώρα…

    Αν δεν έχεις μέσον ή παραδάκι δεν κάνεις την δουλεία σου…
    Και μετά τους φταίει το κυνήγι και θέλουμε πράσινη ανάπτυξη ρε ούστ, ούστ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #135383

    Στα δημόσια νοσοκομεία είναι οι αναμονές μεγάλες. Το πιό τρελό είναι ότι εμένα μου είπαν στον Ευαγγελισμό ότι για να πάρω το χαρτί θα πρέπει να με παρακολουθήσει ο γιατρός και κάποιους μήνες. Δηλαδή δυό ή τρεις μήνες (αν θυμάμαι καλά) για το ραντεβού και κάποιοι μήνες (έξι μου φαίνεται) ιατρική παρακολούθηση.

    … με 60 ευρώ σε ιδιώτη ιατρό πήρα το χαρτί σε 10`. Και σίγουρα θα υπάρχουν και φθηνότεροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #376075

    Το πιό τρελό είναι ότι εμένα μου είπαν στον Ευαγγελισμό ότι για να πάρω το χαρτί θα πρέπει να με παρακολουθήσει ο γιατρός και κάποιους μήνες. Δηλαδή δυό ή τρεις μήνες (αν θυμάμαι καλά) για το ραντεβού και κάποιοι μήνες (έξι μου φαίνεται) ιατρική παρακολούθηση.

    Για να λέμε και "του στραβού το δίκιο" πάντως, αυτό δεν είναι και τόσο παράξενο καθώς αν γίνει καμιά "στραβή" κανείς δεν είναι σίγουρος για το αν θα του αποδώσουν ευθύνη.
    Γνωστός μου ψυχίατρος για να χορηγήσει ανάλογη βεβαίωση σε άτομα που δεν γνωρίζει ζητά πιστοποιητικό στρατολογίας (για να βεβαιωθεί δηλαδή ότι κρίθηκε ικανός ψυχολογικά να υπηρετήσει στο στρατό) και βιβλιάριο υγείας για να διαπιστώσει αν έχει νοσηλευθεί σε νευρολογική κλινική ή του έχουν συνταγογραφηθεί ψυχοφάρμακα.
    Παραδέχομαι πάντως ότι ούτε και αυτά προσφέρουν απόλυτη βεβαιότητα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #376088

    Στα δημόσια νοσοκομεία είναι οι αναμονές μεγάλες. Το πιό τρελό είναι ότι εμένα μου είπαν στον Ευαγγελισμό ότι για να πάρω το χαρτί θα πρέπει να με παρακολουθήσει ο γιατρός και κάποιους μήνες. Δηλαδή δυό ή τρεις μήνες (αν θυμάμαι καλά) για το ραντεβού και κάποιοι μήνες (έξι μου φαίνεται) ιατρική παρακολούθηση.

    … με 60 ευρώ σε ιδιώτη ιατρό πήρα το χαρτί σε 10`. Και σίγουρα θα υπάρχουν και φθηνότεροι.

    Εγώ έδωσα ένα 50άρικο και ξεμπέρδεψα διότι το κοντινότερο ραντεβού ήταν στις 22 μαρτίου, σε όσα νοσοκομεία ρώτησα…

    Πριν από λίγο κατέθεσα τα έντυπα στην ασφάλεια και μου είπαν περίπου 10 μέρες και δεν καθυστερεί από εμάς αλλά από το ποινικό μητρώο. Τέλος πάντων με τα πολλά μου είπαν πως θα με πάρουν τηλ όταν είναι έτοιμο.

    Πάντως, ήταν πολύ ευγενικοί, δεν το περίμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #135542

    ο νομος αναφερει ξεκαθαρα οτι το χαρτι μπορεις να το παρεις εκτος απο το δημοσιο και απο τον ιδιωτικο τομεα ακομη και απο γιατρο που κανει το αγροτικο του εφοσον δεν υπαρχει καποιος ειδικευμενος παθολογος η ψυχιατρος σε κοντινη αποσταση και αυτο εγινε για να εξυπηρετηθουν ανθρωποι που ζουνε σε απομακρυσμενες περιοχες,οποτε μην τα βαζουμε με το δημοσιο συνεχεια γιατι προσπαθει να βελτιωθει οσον αφορα την εξυπηρετηση,οσο για το ποινικο μητρωο εκτος απο αθηνων και πειραια που εχουν τεραστιο φορτο εργασιας στους αλλους νομους τις χωρας καθυστερει το πολυ μια ημερα σε αντιθεση με πριν λιγα χρονια(3 νομιζω)που εκανε και 3 μηνες.οποτε προοδευουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #376289

    ο νομος αναφερει ξεκαθαρα οτι το χαρτι μπορεις να το παρεις εκτος απο το δημοσιο και απο τον ιδιωτικο τομεα ακομη και απο γιατρο που κανει το αγροτικο του εφοσον δεν υπαρχει καποιος ειδικευμενος παθολογος η ψυχιατρος σε κοντινη αποσταση και αυτο εγινε για να εξυπηρετηθουν ανθρωποι που ζουνε σε απομακρυσμενες περιοχες,οποτε μην τα βαζουμε με το δημοσιο συνεχεια γιατι προσπαθει να βελτιωθει οσον αφορα την εξυπηρετηση,οσο για το ποινικο μητρωο εκτος απο αθηνων και πειραια που εχουν τεραστιο φορτο εργασιας στους αλλους νομους τις χωρας καθυστερει το πολυ μια ημερα σε αντιθεση με πριν λιγα χρονια(3 νομιζω)που εκανε και 3 μηνες.οποτε προοδευουμε..

    Προοδέυουμε προφανώς… σε σχέση με την καμπούλ είμασε ανεπτυγμένη…. αλλά ευρωπαική χώρα δεν είμαστε…

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων