Baikal mp 153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #328612

    Κρίμα για την απάντηση Reload. Ακούγεσαι σαν gentleman και μας είχες εντυπωσιάσει με τους άγραφους κανόνες κυνηγετικής συμπεριφοράς.
    Χ

    Κρίμα θα ήταν να αγόραζε όποια καραμπίνα τού είχε κολλήσει χωρίς να διαβάσει πρώτα το manual στο internet, που εξηγεί αυτό που ο φίλος αναρωτιόταν.

    Εννοώντας πως η Baikal έρχεται με 3 τσοκς, άρα πάντα θα έχει ένα από αυτά για να χρησιμοποιηθεί με οποιοδήποτε φυσίγγι, απάντησα έμμεσα στο αυτονόητο.

    Μην βιάζεστε στα συμπεράσματα :rolleyes:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #162222

    file reload to enxiridio to exo diabasei enoeite auto….. omos sto enxiridio anaferei oti erxete me fixed chok © (m) kai (f) pouthena den anaferei oti erxete me 3 enalasomena tsok. fixed ckoke einai to monimo stenoma. Giauto loipon ego ekana autin tin erotisi pou mou apadise kalos i filos benetos.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #162228

    Πώς δεν αναφέρει. Για δες τα συνολικά screw-in chokes στο τέλος του πίνακα
    C, IC, M, IM, F, XF

    Εξ' άλλου και τηλ. να μην έχεις κάνει στον αντιπρόσωπο, το πιθανότερο είναι να συναντήσεις εσωτερικά.
    Και στη σελίδα του, παρ' ότι δεν αναφέρει όλα τα μήκη κάννης που εισάγει, το κάνει για τα εσωτερικά chokes. Άρα απαιτείται μόνιμα ένα choke για χρήση, ανάλογα τα φυσίγγια.

    Θεωρώντας ότι έχεις ρωτήσει τους συγγενείς σου και σε έχουν πληροφορήσει σχετικά, αναρωτήθηκα γιατί ασχολήθηκες τόσο πολύ και με βιασύνη για ένα θέμα που το έχει λύσει η εταιρεία από μόνη της.
    Εκτός και αν σε μπέρδεψαν λέγοντάς σου για παλιό δίκαννο Baikal χωρίς chokes.

    Όπως και να έχει, όταν τελειώσεις το πρώτο κυνήγι πες μας εντυπώσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    kos22 στις #190904

    Καλησπέρα σας,

    Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος εισάγει το συγκερκιμένο μοντέλο στην Ελλάδα?Ο Κύργιας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #190906

    καλησπερα
    ναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    bobos στις #193040

    να ρωτήσω κατι κι εγω.

    το κοντακι εχει δυνατοτητα ρύθμισης;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #254562

    να ρωτήσω κατι κι εγω.

    το κοντακι εχει δυνατοτητα ρύθμισης;

    Οχι φιλε μου δεν εχει. Καπου ειχα δει στον ιντερνετ μια πατεντα οτι μπορεις να βαλεις μια μεταλικη φλατζα αλλαγης κλησης. Αν ενδιαφερεσαι να σου το βρω να το διαβασεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    bobos στις #193042

    δοκιμασα να ριξω με μερικα οπλα και στην μοναδικη καραμπινα που δοκιμασα μου ερχοταν κοντο το κοντακι.

    ο αντιχειρας σχεδον ακουμπαει στο μαγουλο.

    μου ειπαν οτι εχω μακρυα χερια χαχαχα

    το θεμα ειναι να βρω ενα 153 να το δοκιμασω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #194763

    Καλημερα και καλη χρονια!
    Απεκτησα προσφατως μια mp153 66cm magnum συνθετικη.
    Παρατηρησα οτι κατα το φορτωμα του φυσσιγιου στη θαλαμη, η βελονα αφηνει εντυπωμα στο καψουλι!!!
    Δεν μιλαω για μετα την τουφεκια.
    Φορτωνω και βγαζω το φυσιγγι χωρις να ριξω.
    Δοκιμασα με διαφορα φυσιγγια και το κανει σε ολα.
    Ταξιδευει για αντπροσωπεια….
    Εχει παρατηρησει καποιος κατοχος κατι αντιστοιχο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #250308

    Καλημερα και καλη χρονια!
    Απεκτησα προσφατως μια mp153 66cm magnum συνθετικη.
    Παρατηρησα οτι κατα το φορτωμα του φυσσιγιου στη θαλαμη, η βελονα αφηνει εντυπωμα στο καψουλι!!!
    Δεν μιλαω για μετα την τουφεκια.
    Φορτωνω και βγαζω το φυσιγγι χωρις να ριξω.
    Δοκιμασα με διαφορα φυσιγγια και το κανει σε ολα.
    Ταξιδευει για αντπροσωπεια….
    Εχει παρατηρησει καποιος κατοχος κατι αντιστοιχο?

    ναι
    φταιει το ελατηριο γυρω απο την αποθηκη που ειναι πολυ σκληρο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #194766

    μηπως ειναι ευκολο να μου το εξηγησεις λιγο περισσοτερο?
    πως "χτυπαει" η βελονα το καψουλι λογω ελατηριου αποθηκης?
    εγω το πρωτο που σκεφτηκα ειναι χαλαρο ελατηριο βελονας με αποτελεσμα να "φευγει" λογω αδρανειας η βελονα μπροστα κατα το σταματημα του κλειστρου.
    ειναι το πρωτο μου κυνηγετικο, ατουφεκιστο και δεν γνωριζω πολλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #250279

    μηπως ειναι ευκολο να μου το εξηγησεις λιγο περισσοτερο?
    πως "χτυπαει" η βελονα το καψουλι λογω ελατηριου αποθηκης?
    εγω το πρωτο που σκεφτηκα ειναι χαλαρο ελατηριο βελονας με αποτελεσμα να "φευγει" λογω αδρανειας η βελονα μπροστα κατα το σταματημα του κλειστρου.
    ειναι το πρωτο μου κυνηγετικο, ατουφεκιστο και δεν γνωριζω πολλα…

    μαλλον καλως ηρθες πρωτα

    ακριβως οπως το λες ειναι
    αυτος ειναι ο λογος

    ή το ελατηριο βελονας ειναι , χαλαρο ή το ελατηριο επαναταξης επιστρεφει με πολυ δυναμη , ή και τα δυο
    μαλλον το δευτερο ειναι , αν δοκιμασεις πως κυλαει το κλειστρο σε αλλα οπλα θα δεις μεγαλη διαφορα

    το δικο μου μετα απο πολλη χρηση και αφου μαλακωσε λιγο το ελατηριο σταματησε να το κανει

    το πηγες πισω στο μαγαζι??
    ειμαι περιεργος να δω τι θα πει η αντιπροσωπεια ….γιατι σχεδον ολα το κανουν αυτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #249631

    … η απαντηση ηταν ολιγον χαλαρη θα ελεγα σε σχεση με μια πιθανη αθελητη πυροδοτηση και τις συνεπειες αυτης.

    Αναμενω απαντηση και απο Ρωσσια και σιγουρα δεν σκοπευω να περιμενω να στρωσει μονο του με την χρηση.
    Για οτι νεοτερο θα ενημερωσω :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #249626

    [font=”Century Gothic”]Ώπα τώρα το πρόσεξα!!!! :lol:

    Αυτό που λέτε είναι ΣΟΒΑΡΟ!!! :lol:

    Φίλε Vito θα σε παρακαλέσω, να μπεις στον κόπο να μας ενημερώσεις αναλυτικά!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #249608

    Καλημερα και καλη χρονια!
    Απεκτησα προσφατως μια mp153 66cm magnum συνθετικη.
    Παρατηρησα οτι κατα το φορτωμα του φυσσιγιου στη θαλαμη, η βελονα αφηνει εντυπωμα στο καψουλι!!!
    Δεν μιλαω για μετα την τουφεκια.
    Φορτωνω και βγαζω το φυσιγγι χωρις να ριξω.
    Δοκιμασα με διαφορα φυσιγγια και το κανει σε ολα.
    Ταξιδευει για αντπροσωπεια….
    Εχει παρατηρησει καποιος κατοχος κατι αντιστοιχο?

    vito καλησπερα. και εγω οταν ειχα προτοπαρει το οπλο ειχα ανοιξει ολοκληρο τοπικ γαι αφτο το θεμα. εχω την μπαικαλ μπ 153 σουπερ μαγγνουμ 71 cm. ακριβος το ιδιο… εβαζα το φυσσιγγι παταγα το κουμπι και απο την ορμη του κλοιστρου η βελονα ακουμπαγε το καψιλι του φυσιγγιου και αφινε μικρο βαθουλομα. το εψαξα πολλυ το θεμα. ολα οφυλονται στην αδρανια. αδρανεια ειναι η ταση των σοματων να αντιστεκονται σε καθε μεταβολη της κυνητηκης τουσ καταστασης. αφτο σημενει οτι οταν το κληστρο ''σκασει'' με δυναμη πανω στην κανη οταν εσυ πατας το κουμπι, η βελονα συνεχιζει να ταξιδευει με ταχυτητα φοτος :lol: με την ταχητητα του κλιστρου δηλαδη με συνεποια να σταματα πανο στο καψιλι του φυσιγγειου αφηνοντας του ενα βαθουλομα. Οπως σου ειπα αφτο το θεμα το εψαξα παρα παρα παρα πολυ γιατι και εγω φοβομουν μην τυχει καμια μερα και μου σκασει κανα φυσσιγγι μεσα στο σπιτι καθοσ κανω (και ειναι μεγαλο λαθος και επικυνδινο) επομησεισ στο σπιτι με αληθεινα φυσσιγια. Δοκημασα οτι ηταν δηνατον, ελεισα ολοκληρο το κλειστρο και τεντοσα το ελατηριο της βελονας μηπος και σκληρινει και φερει μεγαλητερη αντισταση στην αδρανεια για να μην χτηπα η βελονα το φυσσιγγη. αλλα αφτο δεν πετυχενειτ γιατι ειναι νομοσ της φυσικησ οτι οταν τεντονεισ ενα ελατηριο αφτο επανερχετε στην αρχικη του κατασταση λογο καποιον δυναμεων. Οποτε αφτο δεν πετυχενει. Εγω θα σου πω οτο τσαμπα το εστιλεσ αντιπροσοποια, και εγω στην αρχη αφτο σκευτομουν αλλα μιλησα με πολλα ατομα που εχουν το οπλο αφτο και ολοι εχουν παρατηρισει αυτο το θεμα. το μονο που θα μπορουσε να το διορθοσει θ ηταν να αλλαξεισ το ελατηριο της βελονας με ενα αλλο ελατυριο ιδιας διαμετρου με διαφορετικη και μεγαλητερη αντισταση, αλλα αφτο δεν ξερω κατα ποσω θα επιρεαζε μετα την τουφεκια, μπορει αν ειναι πολυ σκληρο να εμποδιζει την εκπισοκτροτηση. Τελοσ παντων οτι ειναι επηκινδυνο ΕΙΝΑΙ δεν πρεπει κανονικα να γινετε αφτο αλλα ελα που γινεται σε ολα τα οπλα αφτα. ακριβος το ιδιο… εαν ομος οντος ηταν προβλημα τοτε θα ειχε μαθευτει στο comunity των κυνηγων… και επησησ το προτο αντικτηπο θα ηταν το οπλο να ριχνει τα φυσσιγγια δυο δυο… εμενα ποτε δν μου εχει γινει κατι τετοιο και εχω ριξει παρα παρα πολλα φυσσιιγγια. και πιστεψε με εμενα μου αφινει κατι τρυπαρες πανω τα φυσσιγια πολυ εντωνες οποιοσ τισ εχει δει εχει κλασει μεντες… δεν λεω σε καμια περιπτοση να μην προσπαθησεις να το διορθοσεις απλα αποτη εχω καταληψει εν κατακλιδι ολο αφτο δεν ειναι ικανο να κανει το φυσσιγγι να ενεργοποιοιθει….(συνχορεστε με για τα απειρα κι τραγικα ερθογραφικα αλλα προσπαθω να κοψω τα greeklish ειναι παλουκι πιστεψτε με :lol: )

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων