Baikal mp 153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    bobos στις #201593

    Αν βαλεις 70αρια φυσιγγια παιρνει 5 (4+1)
    Το βιβλιαρακι εχει οδηγιες και στα Ελληνικα
    Στη συσκευασια εχει 3 τσοκ
    στο νετ θα βρεις πολλα βιντεακια σχετικα με βολες και με λυσιμο του οπλου
    Εχω δει κι εδω, αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σ'αυτο το σάιτ ή στο shooters.gr


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Vito στις #233252

    Γεια σας κι απο εμενα.Ειμαι κατοχος SP Baikal με σταθερα τσοκαρισματα.Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
    Θελω να παρω μια καραμπινα και για οικονομικους λογους σχετιζοντας το κοστος αγορας με την ποιοτητα σκεφτηκα(το αποφασισα) στην αρχη να παρω χραπα χρουπα.
    Μετα απο ψαξιμο εδω αλλα και αλλου και αφου αμφιταλαντευτηκα αναμεσα mp153 και Vitoria es 100,κατεληξα(λεω) στην mp153.
    Γραφω τωρα εχοντας διαβασει ολο το τοπικ.Πιστευω πως ειναι αξιοπιστο οπλο.
    Που μπορω να βρω οδηγιες χρησης στα Ελληνικα?
    Χωρις τον μειωτη ποσα φυσιγκια παιρνει αυτη με την 76 Θαλαμη?
    Το λυσιμο δεσιμο ειναι ευκολο?Υπαρχει καποιο κατατοπιστηκο βιντεο?
    Στο πακετο συμπεριλαμβανονται τσοκ?Κι αν ναι εσωτερικα?Ποια τσοκ εσω,εξω, ειναι καλυτερα?(αν εχουν διαφορα)
    Ευχαριστω εκ των προταιρων και ελπιζω στην βοηθεια σας στο μελλον σαν "καινουριος κατοχος" καραμπινας mp153.

    …κι εγω για χραπα χρουπα πηγαινα κι ερωτευτηκα την 153 :(

    οδηγιες στ Αγγλικα εδω:
    http://www.eaacorp.com/Manuals/mp153.PDF
    ειναι για οσα εισαγονται στην Αμερικη (η κλειδαρια που θα δεις δεν "παιζει" Ελλάδα)

    ενα βιντεο εδω:
    http://www.youtube.com/watch?v=LNAeiY6pU3g

    τσοκ εχει τρια εσω: *, ***, ****

    υπαρχουν στον Καλκαντακο εσω/εξω (+5εκ) της Gemini σε *, **, ***, **** με κοστος 27€ το ενα.
    τα εχω παρει γιατι εχω κι ενα ΜΡ 18ΕΜ SPORTING αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.
    επισης εχει και +10εκ αλλα δεν θυμαμαι ποια νουμερα κ τιμη.

    αφου εισαι μπαικαλακιας ξερεις οτι ειναι πηγμενη στο γρασο και το φινιρισμα δεν ειναι τελειο B)

    κυνηγι δεν εχω παει. πηγαινω και με τα δυο Σχιστο για σπορτινγκ και φερμα. η δικια μου με την εργοστασιακη ρυθμιση δεν εριχνε τα 28γρ. δηλαδη μετα την πρωτη(θαλαμη) δεν ανοιγε τελειως το κλειστρο να πεταξει το αδειο και ν ανεβασει το επομενο, οποτε ρυθμισα το πιστονι (εχει κλειδι στην συσκευασια) και τωρα ριχνει 28-34γρ χωρις προβλημα.
    τα 24γρ τα ξεχνας…

    εγω προσωπικα δεν βγαζω το μειωτηρα και το εχω 2+1. αν θες επεκταση αποθηκης δες εδω:
    http://www.gunariparts.com/index.php/el/gu…3?category_id=2

    εν κατακλειδι:
    φθηνο,αξιοπιστο, ομορφο(για τα δικα μου γουστα), αλλα αρκετα βαρυ. εχω και μια θλαση στον καρπο κι εχω θεμα…

    αν θες οδηγιες στα Ελληνικα και εισαι Αθηνα ισως παω το Σαββατο το μεσημερι Σχιστο οποτε αν θες περνας να σου δωσω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #233212

    …κι εγω για χραπα χρουπα πηγαινα κι ερωτευτηκα την 153 :blink:

    οδηγιες στ Αγγλικα εδω:
    [url=”http://www.eaacorp.com/Manuals/mp153.PDF”]http://www.eaacorp.com/Manuals/mp153.PDF[/url]
    ειναι για οσα εισαγονται στην Αμερικη (η κλειδαρια που θα δεις δεν "παιζει" Ελλάδα)

    ενα βιντεο εδω:
    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=LNAeiY6pU3g”]http://www.youtube.com/watch?v=LNAeiY6pU3g[/url]

    τσοκ εχει τρια εσω: *, ***, ****

    υπαρχουν στον Καλκαντακο εσω/εξω (+5εκ) της Gemini σε *, **, ***, **** με κοστος 27€ το ενα.
    τα εχω παρει γιατι εχω κι ενα ΜΡ 18ΕΜ SPORTING αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα.
    επισης εχει και +10εκ αλλα δεν θυμαμαι ποια νουμερα κ τιμη.

    αφου εισαι μπαικαλακιας ξερεις οτι ειναι πηγμενη στο γρασο και το φινιρισμα δεν ειναι τελειο :blink:

    κυνηγι δεν εχω παει. πηγαινω και με τα δυο Σχιστο για σπορτινγκ και φερμα. η δικια μου με την εργοστασιακη ρυθμιση δεν εριχνε τα 28γρ. δηλαδη μετα την πρωτη(θαλαμη) δεν ανοιγε τελειως το κλειστρο να πεταξει το αδειο και ν ανεβασει το επομενο, οποτε ρυθμισα το πιστονι (εχει κλειδι στην συσκευασια) και τωρα ριχνει 28-34γρ χωρις προβλημα.
    τα 24γρ τα ξεχνας…

    εγω προσωπικα δεν βγαζω το μειωτηρα και το εχω 2+1. αν θες επεκταση αποθηκης δες εδω:
    [url=”http://www.gunariparts.com/index.php/el/gun/item/shotgun-magazine-extension-kit456-baikal-mp-153?category_id=2″]http://www.gunariparts.com/index.php/el/gu…3?category_id=2[/url]

    εν κατακλειδι:
    φθηνο,αξιοπιστο, ομορφο(για τα δικα μου γουστα), αλλα αρκετα βαρυ. εχω και μια θλαση στον καρπο κι εχω θεμα…

    αν θες οδηγιες στα Ελληνικα και εισαι Αθηνα ισως παω το Σαββατο το μεσημερι Σχιστο οποτε αν θες περνας να σου δωσω…

    Ευχαριστω και "για τα φωτα σου," (ισως στο μελλον χρειαστω παλι την βοηθεια σου) και για την προσφορα.Μενω Θεσσαλονικη τωρα, οποτε δεν ξερω πως θα μπορουσε να "γινει" με τις οδηγιες στα Ελληνικα.Αν δεν βρω και σου περισευουν ισως με κουριερ με δικη μου ενοειται χρεωση.Για πουλια δεν βλεπω να πηγαινω,οποτε περισσοτερο θα εχω την ρυθμιση για 34 και πανω.Οχι απαραιτητα μαγκνουμ.Ας πουμε οτι τα φυσιγγια που θα "δουλευω" περισσοτερο ειναι 34με 36 γρ.Θα πρεπει να εχω την ρυθμιση 34 και πανω,ετσι δεν ειναι?Δεν νομιζω να εχω προβλημα εμπλοκης,επειδη το 34 ειναι στη "μεση".Τι λες?
    ΥΓ.και εμενα μου φαινεται ομορφη.(δεν εχω παραξενα γουστα,ολες οι γκομενες που ειχα ηταν "α εθνικη"συμφωνα με τα κοινα αντρικα γουστα" Για το βαρος ναι ξερω, αλλα μαλλον το εχω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #233211

    Αν βαλεις 70αρια φυσιγγια παιρνει 5 (4+1)
    Το βιβλιαρακι εχει οδηγιες και στα Ελληνικα
    Στη συσκευασια εχει 3 τσοκ
    στο νετ θα βρεις πολλα βιντεακια σχετικα με βολες και με λυσιμο του οπλου
    Εχω δει κι εδω, αλλα δεν θυμαμαι αν ειναι σ'αυτο το σάιτ ή στο shooters.gr

    Ευχαριστω φιλε.Για 76αρια τι γινεται?
    Στο βιβλιαρακι εχει οδηγιες (που οντως να βοηθουν) στο λυσιμο-δεσιμο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #233200

    Φίλε μου!μη το σκέπτεσαι!!πάρτο το οπλο και θα μας θυμηθείς!!Εγώ το εχω απο τον Φεβρουάριο.Νεος κυνηγός.Εμπλοκη δεν μου εχει κάνει ποτέ με οτι φυσσίγγια εχω δοκιμάσει.Η γνώμη μου ειναι να πάρεις την συνθετική με τα 66cm κάνη διότι ειναι πιο ελαφριά αλλά και κατά την αποψή μου όμορφη.Εγω την πήρα με 530 ευρώ.Ενα σου λέω!!το Πάσχα την καταευχαριστήθηκα :blink: Xωρίς πλάκα περιμένω με ανυπομονησία να ξεκινήσει πάλι το κυνηγι.Παρεπιπτόντως εχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά-Αγγλικά-Ρώσικα,ο καθαρισμός ειναι πολύ εύκολος,εχει 3 εσωτερικά τσοκ με 1*,3*,4* και πέρνει 76χιλ. φυσσίγγια μάγκνουμ.Δεν εχω πειράξει την εργοστασιακή ρύθμιση στο πιστόνι αερίων.Το Π'ασχα εβγαλα και τον μειωτήρα και εριχνε αρκετά γρήγορα και τις 5 βολές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #233153

    Φίλε μου!μη το σκέπτεσαι!!πάρτο το οπλο και θα μας θυμηθείς!!Εγώ το εχω απο τον Φεβρουάριο.Νεος κυνηγός.Εμπλοκη δεν μου εχει κάνει ποτέ με οτι φυσσίγγια εχω δοκιμάσει.Η γνώμη μου ειναι να πάρεις την συνθετική με τα 66cm κάνη διότι ειναι πιο ελαφριά αλλά και κατά την αποψή μου όμορφη.Εγω την πήρα με 530 ευρώ.Ενα σου λέω!!το Πάσχα την καταευχαριστήθηκα :blink: Xωρίς πλάκα περιμένω με ανυπομονησία να ξεκινήσει πάλι το κυνηγι.Παρεπιπτόντως εχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά-Αγγλικά-Ρώσικα,ο καθαρισμός ειναι πολύ εύκολος,εχει 3 εσωτερικά τσοκ με 1*,3*,4* και πέρνει 76χιλ. φυσσίγγια μάγκνουμ.Δεν εχω πειράξει την εργοστασιακή ρύθμιση στο πιστόνι αερίων.Το Π'ασχα εβγαλα και τον μειωτήρα και εριχνε αρκετά γρήγορα και τις 5 βολές.

    BAIKALAS και εγω Baikalas ειμαι.(εχω SP).Φιλε μου νομίζω οτι θα ακουσω την συμβουλη σου.Αλλα με την 71εκ. καννη.Την 76αρα,και μαλλον την" συνθετικη"
    76αρια ποσα φυσίγγια παίρνει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    BAIKALAS στις #201675

    Λογικά πρέπει να παίρνει 4 των 76χιλ.Διορθώστε με εαν κάνω λάθος.Εγω προσωπικά δεν το εχω δοκιμάσει.Στο κυνήγι πιστεύω δεν θα χρειαστεις επάνω απο 3 που ειναι και το νόμιμο.Δεν νομίζω να υπάρχει θήραμα το οποίο μετά απο 3 τουφεκιές (εαν δεν το εχεις χτυπήση) να μην εχει φύγει.Μόνο στο σκοπευτήριο ειναι χρησιμες και οι 5.Σκέψου το και για λόγους οικονομίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #233089

    Λογικά πρέπει να παίρνει 4 των 76χιλ.Διορθώστε με εαν κάνω λάθος.Εγω προσωπικά δεν το εχω δοκιμάσει.Στο κυνήγι πιστεύω δεν θα χρειαστεις επάνω απο 3 που ειναι και το νόμιμο.Δεν νομίζω να υπάρχει θήραμα το οποίο μετά απο 3 τουφεκιές (εαν δεν το εχεις χτυπήση) να μην εχει φύγει.Μόνο στο σκοπευτήριο ειναι χρησιμες και οι 5.Σκέψου το και για λόγους οικονομίας.

    Προσωπικα θα ελεγα οτι σε εισερχομενα πουλια που ειναι και η πλεονοτητα των περιπτωσεων και μετα απο 2 βολες το πουλι μας εχει χαιρετησει κανονικα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #201693

    Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια,που για μενε ηταν σημαντικη.
    Πηρα το οπλο σημερα.Φυσικα και ειμαι χαρουμενος γιατι τελικα αυτο ηθελα.
    Το "λυσιμο και το δεσιμο" ηταν πανευκολο(το στεγνωσα απο τα εργοαστσιακα λαδια).Με μια μικρη υποδειξη απο τον πωλητη και με καταβασμα βιντεο απο το Internet.(ευχαριστω τον φιλο για την υποδειξη της διευθυνσης)
    Μονο την σκανδαλη δεν ελυσα(καθαρισα-στεγνωσα) γιατι επεμενε ο πωλητης να μην το κανω επειδη δεν χρειαζεται και ουτε θα χρειαστει ποτε συμφωνα με τα λεγομενα του.Βασικα επεμενε οτι δεν χρειαζεται να φτασω μεχρι το κλειστρο,αλλα εγω το εκανα.Να συμπερανω οτι δεν χρειαζεται να φθανω μεχρι εκει?
    Το οπλο ειναι με ξυλινο κοντακι 76χ.Δεν με νοιαζει τοσο πολυ, ποσα μαγκνουμ παιρνει στη αποθηκη.Και εγω με τρεια φυσιγγια θα κυνηγαω…..
    Στο βιβλιαρακι ειχε το σημα για ατσαλινα σκαγια.Στα ελληνικα δεν ειναι μεταφρασμενο.Στα φυσιγγια 76χιλ, ελεγχεται καθολου τις πιεσεις που λενε οτι ασκουν?
    Δηλαδη μεχρι ποσα γραμμαρια γεμιση χρησιμοποιητε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #233048

    Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια,που για μενε ηταν σημαντικη.
    Πηρα το οπλο σημερα.Φυσικα και ειμαι χαρουμενος γιατι τελικα αυτο ηθελα.
    Το "λυσιμο και το δεσιμο" ηταν πανευκολο(το στεγνωσα απο τα εργοαστσιακα λαδια).Με μια μικρη υποδειξη απο τον πωλητη και με καταβασμα βιντεο απο το Internet.(ευχαριστω τον φιλο για την υποδειξη της διευθυνσης)
    Μονο την σκανδαλη δεν ελυσα(καθαρισα-στεγνωσα) γιατι επεμενε ο πωλητης να μην το κανω επειδη δεν χρειαζεται και ουτε θα χρειαστει ποτε συμφωνα με τα λεγομενα του.Βασικα επεμενε οτι δεν χρειαζεται να φτασω μεχρι το κλειστρο,αλλα εγω το εκανα.Να συμπερανω οτι δεν χρειαζεται να φθανω μεχρι εκει?
    Το οπλο ειναι με ξυλινο κοντακι 76χ.Δεν με νοιαζει τοσο πολυ, ποσα μαγκνουμ παιρνει στη αποθηκη.Και εγω με τρεια φυσιγγια θα κυνηγαω…..
    Στο βιβλιαρακι ειχε το σημα για ατσαλινα σκαγια.Στα ελληνικα δεν ειναι μεταφρασμενο.Στα φυσιγγια 76χιλ, ελεγχεται καθολου τις πιεσεις που λενε οτι ασκουν?
    Δηλαδη μεχρι ποσα γραμμαρια γεμιση χρησιμοποιητε?

    Καθαριζε και το κλειστρο και μεσα στην βαση οτι μαυριλες εχει απο τα κυνηγια και την σκανδαλη καθαριζε την μια φορα την σεζον.Πηγαινε καλυτερα σε ενα μαγαζι την πρωτη φορα να σου δειξουν πως λυνεται ο μηχανισμος και μετα πας και κανεις το λυσιμο μονος σου.Ενα καλο καθαρισμα μην το λυπασαι,ειναι θεμα ευταξιας και σε πολλους αποτελει απαραιτητη ασχολια μετα απο καθε κυνηγι.Στο κατω κατω περιουσια σου καθαριζεις,και δεν εχεις και προβλημα εμπλοκων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #233029

    καλοτουφεκο φιλε και ζεστες καννες :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #232997

    καλοτουφεκο φιλε και ζεστες καννες :blink:

    Ευχαριστω φιλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #232995

    Καθαριζε και το κλειστρο και μεσα στην βαση οτι μαυριλες εχει απο τα κυνηγια και την σκανδαλη καθαριζε την μια φορα την σεζον.Πηγαινε καλυτερα σε ενα μαγαζι την πρωτη φορα να σου δειξουν πως λυνεται ο μηχανισμος και μετα πας και κανεις το λυσιμο μονος σου.Ενα καλο καθαρισμα μην το λυπασαι,ειναι θεμα ευταξιας και σε πολλους αποτελει απαραιτητη ασχολια μετα απο καθε κυνηγι.Στο κατω κατω περιουσια σου καθαριζεις,και δεν εχεις και προβλημα εμπλοκων.

    Μεσα στην βαση οπως επισης και το ελατηριο,σωληνα αποθηκευσης θα τα καθαριζω με το ιδιο "υλικο" που καθαριζω και το εσωτερικο της κανης?
    Στο SP καθαριζω την καννη εσωτερικα με ενα καπως ποιο ισχυρο καθαριστικο.(μονο μεσα προσεχωντας να μην ψεκασω εξωτερικα για να μην τυχον ξεβαψει τα ξυλινα μερη).Εξωτερικα το οπλο το συντηρω με ενα σπρει σιλικονης .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #232987

    Μεσα στην βαση οπως επισης και το ελατηριο,σωληνα αποθηκευσης θα τα καθαριζω με το ιδιο "υλικο" που καθαριζω και το εσωτερικο της κανης?
    Στο SP καθαριζω την καννη εσωτερικα με ενα καπως ποιο ισχυρο καθαριστικο.(μονο μεσα προσεχωντας να μην ψεκασω εξωτερικα για να μην τυχον ξεβαψει τα ξυλινα μερη).Εξωτερικα το οπλο το συντηρω με ενα σπρει σιλικονης .

    Μπορεις εσωτερικα στην βαση να βαζεις χαρτοπετσετα για να παιρνεις την μαυριλα.Αν ριξεις σπρει η λαδι εσωτερικα θα μαζεψει πολυ βρωμα και το προβλημα θα χεροτερεψει αντι να το λυσεις.Τα υπολοιπα μερη γυρω αποτην αποθηκη η και τον μηχανισμο αεριων παλι στεγν χαρτοπετσετα για τον ιδιο λογο.Γενικα εγω ριχνω σπρει λαδι μονο στην καννη μεσα και εξωτερικα οπου περναω ενα ελαφρα βρεγμενο πανακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    gianiar στις #232985

    Μπορεις εσωτερικα στην βαση να βαζεις χαρτοπετσετα για να παιρνεις την μαυριλα.Αν ριξεις σπρει η λαδι εσωτερικα θα μαζεψει πολυ βρωμα και το προβλημα θα χεροτερεψει αντι να το λυσεις.Τα υπολοιπα μερη γυρω αποτην αποθηκη η και τον μηχανισμο αεριων παλι στεγν χαρτοπετσετα για τον ιδιο λογο.Γενικα εγω ριχνω σπρει λαδι μονο στην καννη μεσα και εξωτερικα οπου περναω ενα ελαφρα βρεγμενο πανακι.

    Ευχαριστω ΜΠΕΦ.Το λεω-γραφω κι εγω για να το εμπεδωσω.
    Μεσα ξηρο "καθαρισμο".Λαδι – καθαριστικο μονο για την κανη.Εξωτερικα ισως με καποιο ελαφρυ συντηρητικο…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 320 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων