Υβριδια ή Καθαρόαιμα??

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #136746

    Πιστευω οτι δεν αξιζει καν ο κοπος να μπαινουμε σε μια συζητηση τι ειναι το καλυτερο!!!ο καθενας ας κυνηγαει με οτι νοιωθει,αλλα τουλαχιστον να μην αποπροσανατολιζει τους αλλους με πραγματα που δεν ισχυουν!!!
    τα καθαροαιμα εχουν προτερηματα που δεν μπορει να τα αμφισβητησει κανεις!π.χ ξερουμε εκ των προτερων των τροπο εργασιας ακομα και των κουταβιων που θα εχουμε σε τριαντα χρονια!!εξαλλου δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το να εχεις σε δεκα ενα κουταβι και να θυμασαι ολλους τους προγονους του και τις ατελειωτες κυνηγετικες και οχι μονο στιγμες που σου εχουν χαρισει!!

    Μιχαλη(μικρουλα), τα ποσοστα των ημιαιμων που βγαινουν σιγουρα δεν ειναι περισσοτερα αλλα τα σκυλια που κυνηγανε και τα βλεπουμε στο βουνο ειναι σιγουρα περισσοτερα απο τα καθαροαιμα και αυτο γινεται ως εξης: τα ημιαιμα π.χ ειναι 100.000 σκυλια και τα καθαροαιμα 1000 απο αυτα κυνηγανε απο τα ημιαιμα τα 3.0000 και απο τα καθαροαιμα τα 100!αν τα βαλεις αναλογικα το ποσοστο ειναι πολυ μεγαλυτερο στα καθαροαιμα αλλα ειναι λιγα σε αριθμο ενω στα ημιαιμα ειναι τοσο πολλα που βλεπεις συνεχεια αυτα που κυνηγανε ενω αυτα που δεν κυνηγανε ειναι δεμενα σε κανενα κοτετσι η΄παρατημενα καπου!!
    επισης επειδη υπαρχει τοσο πολυ απληστια και απατεωνια το καθαροαιμο οταν το παρουνε και δεν βγει αντι να το χαρισουν σε κανενα ζωοφιλο,το βαζουν και γενναει και πουλανε τα αχρηστα κουταβια για να βγαλουν λεφτα!ενω στα ημιαιμα δεν θα το βαλουν ποτε να γεννησει επειδη τα κουταβια δεν αξιζουν τιποτα!!!

    Τελος αναφερεις οτι ειδες τα χαρτια τους και τα βραβεια των γονιων!!!στο κυνηγι ζωντανα τους ειδες;;;;;στους αγωνες κρυβονται πολλα απο πισω(γνωριμιες,χορηγοι κ.τ.λ)!ειδικα οταν γινονται αγωνες καθε βδομαδα σιγουρα καποια στιγμη και ο δικος μας σκυλος θα βγει Πρωταθλητης!!!ποσο σιγουρος εισαι οτι τα κουταβια ειναι απο αυτους τους γονεις που αναγραφουν τα pedigree;;;;;;;επισης ξερεις αν το συγκεκριμενο ζευγαρωμα εχει ξαναγινει και αν εδωσε αναλογα κουταβια με τους γονεις αν ηταν αυτοι τελικα;;;;μην ξεχναμε οτι μιλαμε για βαλκανια και ακομα περισσοτερο οταν μιλαμε για Ιταλια θελει μεγαλη προσοχη!!και επισης το ιδανικοτερο θα ηταν να εβλεπες τους γονεις η΄αλλους απογονους εδω στην Ελλαδα το τι κανουν!!αλλος ο τροπος και τα εθιμα του κυνηγιου στις αλλες χωρες και αλλο στην Ελλαδα!ενας κριτης θα δωσει αριστα σε ενα σκυλο για την χροια της φωνης που τους περισσοτερους κυνηγους ουτε τους νοιαζει!!!

    οι πουλαδες καποτε κυνηγουσαν ολοι με ημιαιμα και μετα απο χρονια εχουν ολοι καθαροαιμα,οι λαγαδες που ειναι χρονια πισω στην κυνοφιλια τωρα αρχιζουν σιγα σιγα την στροφη στα καθαροαιμα και οι γουρουναδες που ειναι ακομα περισσοτερα χρονια πισω θελουν ακομα πολλα χρονια!!!!βεβαια μην ξεχναμε οτι οι πουλαδες θελανε ενα απαραιτητο στοιχειο στην εργασια του σκυλου,την φερμα,ενω στους λαγαδες και γουρουναδες αυτο δεν υπαρχει,ετσι πιστευω οτι οσα χρονια και να περασουν παντα θα υπαρχουν ημιαιμα και καινουριες διασταυρωσεις,γιατι ο ανθρωπος θελει παντα να ειναι πρωτοπορος και το ονομα του να γινει ξακουστο!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #136758

    δυστυχως ο σκυλος δεν εχει την νοημοσυνη του ανθρωπου οποτε μονο τα γονιδια του μπορουν να μας εξασφαλισουν οτι κυνηγετικα αλλα και οχι μονο (υπαρχουν ρατσες για ολες τις δουλειες)θα καλυψει τις αναγκες για τις οποιες τον προοριζουμε.Θα ηταν πολυ βολικο να βγαιναμε με το σκυλο μας στο βουνο και να του λεγαμε μαγκα τωρα ιχνηλατεις λαγο αλλα αμα λαχει και πεσεις σε καμια μπεκατσα να μου την φερμαρεις και μετα να μου την απορταρεις.Σημερα δεν θελω να κλαφουνας και μην μου κανεις διωξη αλλα αυριο στο πυκνο θελω να μπεις μεσα 500 μετρα να κλαφουνας για να ξερω τι γινεται και να κυνηγας το λαγο μεχρι να μου τον βγαλεις στο καθαρο.Την αλλη εβδομαδα θελω να παμε για παπια να κατσεις ακινητος διπλα μου ωρες και να απορταρεις οταν σου πω.Το βραδυ θα σε παω να κανεις το φυλακα στην αποθηκη και δεν θελω να αφηνεις κανεναν να πλησιασει αλλα αυριο που θα ερθουν τα ξαδελφια της γυναικας μου να κανεις χαρουλες σε ολους.Ακομη κιετσι ομως πρεπει και η μορφολογια να ακολουθει τον προορισμο του σκυλου.Φυλακας 20εκ. η Κ.Ι. 50 κιλων να τρεχει στα βραχια της κρητης,μπηγκλ που να παταει τα αυτια του η τσοπανοσκυλο στη φλωρινα με τριχωμα ποιντερ?Αυτα μονο η καθαροαιμια μπορει να τα εξασφαλισει σε μεγαλο βαθμο και απο κει και περα η δικη μας παρεμβαση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #136818

    Να καταθεσω την προσωπικη μου αποψη στο θεμα.

    1ον.
    Ξεχναμε το βασικοτερο ολων το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. Για την αποκτηση καθαροαιμου κουταβιου απαιτουνται αρκετα ευρω, ενω για την αποκτηση ημιαιμου τιποτα. Γιαυτο φιλοι η καθαροαιμια δεν θα ανθισει ουτε και θα καρποφορησει στην Ελλαδα.

    Και καλα αν σου βγει το καθαροαιμο αν ομως δεν βγει πανε τα ευρα.

    2ον.
    Οι απαιτησεις των κυνηγων για τα σκυλια ειναι ιδιαιτερα υψηλες και για να ανταποκριθουν απαιτειται σκληρη και επιμονη δουλεια για να γινει το κουταβι σκυλι περγαμηνων, πραγμα αδυνατο για το συνχρονο Ελληνα. Οποτε καταφευγει στην ευκολη λυση του ετοιμου απο οπουδηποτε ας ειναι και γατα αρκει να κανει την δουλεια του.

    3ον. Επειδη ο Ελληνας ειναι πονηρος, εισαγει καθαροαιμους ιχνηλατες τους δενει στο μαντρι και αρχιζει τις γεννες αφου προηγουμενος φροντιζει να διαφημισει το προιον του μεσω θεωριων για τις ικανοτητες τους και φανταστικων κυνηγιων τοσο στον εντυπο οσο και στον ηλεκτρονικο τυπο.

    κλπ κλπ κλπ.
    .
    .
    .
    .
    .

    Γιαυτο μην απορειται γιατι υπαρχουν χιλιαδες ημιαιμα και λιγοστα καθαροαιμα εν ετη 2010.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #136830

    Φίλε μου αν δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις έναν σκύλο δεν έχεις και για να τον συντηρήσεις οπότε ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
    Γιατί τα έξοδα της αγοράς μπροστά στα μετέπειτα έξοδα του είναι μηδαμινά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    HOGDOG στις #136836

    για να 'κλεισει' καπου εδω το θεμα τα καθαροαιμα εχουν τα στανταρ τους οταν ειναι καθαροαιμα βεβαια και βασει αυτων τα επιλεγεις για οτι κυνηγι και αν ειναι αυτο.τα κοινως μπασταρδα ειναι λαχειο η τζακ ποτ στο τζοκερ αν θα κανει καλα η πολυ καλα την δουλεια του για οτι κυνηγι και αν ειναι αυτο.οσο για τους γουρουναδες ναι ειχανε μεινει πισω και ειναι πισω αλλα τα τελευταια χρονια γινεται φιλοτιμη προσπαθεια για 'καθαρα' σκυλια γιατι και οι απαιτησεις της γουρουνοπαρεας πλεον δεν ειναι οπως παλια που ειχαμε κουτσα,στραβα και αλλα σκυλια και το μονο που μας ενδιεφερε ητανε να κανουνε 'γκαφ' και να καιμε τον τοπο σε τεραστιες παγανες με εκατονταδες φυσιγγια.τωρα γινεται πιο επιστημονικα και τα σκυλια πρεπει και αυτα να ειναι μαστορες για να ειναι ισαξια του επιπεδου της παρεας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    52
    giorgos80 στις #136843

    φιλοι μου γιατι κατακρινετε τα μπασταρδα?στην οικογενεια μου κυνηγαμε αποκλειστικα λαγο με μπασταρδα.3 καθαροαιμα θυμαμαι να ειχαμε και μονο 1 βισλα επιασε αλλα ποτε δεν εφτασε στο επιπεδο του χειροτερου μπασταρδου που ειχαμε για βασικο σκυλο.το σκυλι ειτε καθαροαιμο ειτε μπασταρδο ειναι λαχειο.κανεις δεν ξερει αν 8α σου κατσει ή οχι.φετος κυνηγησαμε με ¨υβριδιο΄ οπως τα λετε μπρακ και επανιελ το σκυλι μαζι με το κουρτσχααρ ενος φιλου.το υβριδιο εβγαλε 12 λαγους ενω το καθαροαιμο 2.οσο για τους απογονους σε ατυχη γεννα καθως δεν το επιδιωξαμε μεταξυ των 2 σκυλιων κρατησαμε 2 σκυλια τα οποια πετανε φωτιες σε εκπαιδευτικα.οποτε φιλοι μου μην ισοπεδωνετε τα παντα περι υβριδιων.δηλαδη να μην ζευγαρωνει κινεζος με μαυρο γιατι θα βγει κοντο μωρο και γυμνασμενο ή ψηλος σχιστοματης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #136891

    Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ξεκινας λαθος.

    Για το λαγο υπαρχουν οι ιχνηλατες.

    Υπαρχουν και τσοπανοσκυλα, ποιμενικοι, σε κατι ορεινα βουνα που κυνηγανε τον λαγο πολυ καλα, συναντανε λαγους καθημερινα

    Δηλαδη τι συμπερασμα πρεπει να βγαλουμε? Οτι τα τσοπανοσκυλα ειναι καλυτερα απο τα βιζλα στο κυνηγι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #137302

    Παιδια εγω κυνηγω χρονια λαγο και με μπασταρδα και με καθαροαιμα.Εκεινο που εχω να πω και εχω παρατηρηση ειναι οτι αν εχεις για παραδειγμα 2 κουταβια ιδιας ηλικιας το ενα καθαρο και το αλλο ημιαιμο , στις ιδιες εξοδους στο βουνο το καθαρομαιο θα ξεκινηση αρκετα πιο γρηγορα.Φαινεται πιο εξυπνο και πιστευω γονιδιακα καλυτερο.Το ημιαιμο παλι φαινεται λιγο πιο αντοχης.
    Τα τελευταια χρονια κλινω προς τα καθαροαιμα.
    Και φυσικα για να μην παραξεγηθω αυτην την στιγμη εχω 4 καθαροαιμα και 4 γκεκικα.
    Και τα οχτω σκυλια ειναι πολλη καλα στο λαγο και αν μου ελεγες πιο θα εδιωχνα θα ελεγα κανενα.
    Πιστευω οτι καλο σκυλι ειναι εκεινο ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ και η εξοδος μαζι του ειναι για σενα απολαυση.
    Καθαροαιμο η οχι ας το κρινη ο καθενας μας απο σκοπια του.
    Παντως αν βαλω την γνωμη μου στην ζυγαρια πιστευω οτι θα κλινη προς τα καθαροαιμα πλεον μετα απο χρονια προβληματισμων και σκεψεων.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων