ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ – ΛΑΓΟΤΟΠΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ιχνηλάτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #128503

    φιλε riot η συζητηση για τις ιχνηλατικες φυλες ειναι τεραστια και πιστευω οτι αν την ξεκινησουμε στο ιντερνετ θα αδικήσουμε και τον εαυτο μας και τις φυλες στις οποίες θα αναφερθούμε. επειδή ομως η συζητηση αποτι βλεπω προχωράει θα δώσω καποιες επιγραματικες απαντησεις και γω απο την μερια μου…

    1)οχι δεν εχω κυνηγησει ποτε μου με κρητικο σκύλο.εχω δει μονο κυνηγια του απο βιντεακια και εχω μιλησει με αρκετα πολυ αξιόπιστα ατομα στο χωρο των ιχνηλατων για το σκυλο αυτό , μεταξύ αλλων.
    2)φιλε ντουμανης, οι γαλλικες φυλες σιγουρα δεν ειναι ολες ιδιες (και εδω που τα λεμε και τα σκυλια που ανηκουν σε μια φυλή δεν βγαινουν παντα ολοιδια), αλλα οσο ναναι καταγωνται απο τα ιδια σκυλια και εχουν ενα σχετικα αργό τροπο κυνηγιού σε σχεση με τον Ε.Ι και το σεγκούτσι
    3)φιλε λιαπη, συμφωνω με οσα ειπες. ο καθε σκυλος εχει τα δικα του προτερήματα και μειονεκτήματα. επισης εχει και τις δικες του εμπειριες. ομως ολα αυτα ειναι παντα σε συναρτηση και με το dna του. και αυτο εξαρταται απο την φυλή στη οποία ανήκει. ο ε.ι ειναι ουσιαστικα ενας συνδιασμος ιχνηλατικου σκυλου, λαγωνικού σκύλου και του μολοσου της ηπειρου που ως γνωστον ηταν πολεμικο σκυλι. ειναι λοιπόν φύση αδυνατον ενα τετοιο ζωο (που εχει μεσα του αιμα λαγωνικού λεβριε) να ειναι πιο αργο στην ιχνηλασια και τις κινησεις του απο οτι τα γαλλικα η βρετανικα σκυλια…λογικο δεν ειναι?εξαλου ειναι ως γνωστον ο πιο νευρικός ιχνηλατης απο ολους και αυτο προφανως το κληρονομησε απο τον μολοσσο…
    4) ισως προκαλεσει θυμωμενη αντιδραση αυτο που θα πω, αλλα αν βγαλουμε απεξω συγκεκριμενα συμφεροντα και προσωπικες συμπαθειες, ειναι αρκετα ευκολο πιστευω να κατανοησουμε οτι ο κρητικος σκυλος πλησιαζει περισσοτερο σε λαγωνικό σκυλο παρα σε ιχνηλατη. προσωπική μου αποψη : αν ο κρητικος σκυλος ειναι ιχνηλατης τοτε ειναι και το drahtaar..
    5) οι κρητικοί εχετε παραδοση στο λαγο. αγαπατε το κυνηγι του και ειστε παθιασμενοι. αυτο ειναι καλο, αλλα πρεπει λίγο να παρακολουθείτε τι γίνεται και εκτος κρητης ρε παιδια για να εχετε μια πιο σφαιρική αποψη επι των θεμάτων.
    σε εναν τοπο οπως η κρήτη, οπου δεν ζει η αλεπου και γενικα δεν υπαρχει φυσικος θηρευτής του λαγού, τα δεδομενα αλλαζουν και παυουν να αποτελούν αντικειμενικο δειγμα.στην μακεδονια ο λαγος υπαρχει στη μικροτερη συχνοτητα απο ολη την υπολοιπη ελλαδα. οι ντοροι που κανει φτανουν τις πολλες εκατονταδες μετρα. ορισμενες φορες ακομα και 700 μετρα, με πολλες βοσκες ενδιαμεσα. ειδικα αν προκειται για καμπο, το κυνηγι του λαγου ειναι πολυ δυσκολο και απαιτει σκυλια καθηγητες. οι αλεπουδες ειναι ατελειωτες, οι λαγοι λιγοι και οι ντοροι τεραστιοι και δυσκολοι. αν φερεις σε τετοιο καμπο μερικα κρητικα σκυλια, πολυ φοβαμαι οτι οι επιτυχιες θα ειναι μηδαμηνες. ισως τα καταφερουν καλλιτερα σε καποιο βουνο..

    χωρίς να θελω να μειωσω τα σκυλια αυτά, θεωρω οτι αποδιδουν καλλίτερα σε κυνηγοτοπους που υπαρχει πολύς λαγος που κανει μικρους ντορους.

    οσο για τον Ε.Ι, 2 πραγματα θα αναφερω που για μενα δεν ειναι καθολου τυχαια:

    1)ειναι μια φυλή που υπαρχει εδω και 3000 χρονια και παρολες τις επιμειξιες των τελευταιων ετων, συνεχιζει να υπαρχει και παραλληλα με αυτον συνεχιζει να υπαρχει αμειωτο και το παθος χιλιάδων κυνηγων για το σκυλι αυτο. οχι μονο στην χωρα μας αλλα και σε αλλες βαλκανικες , που στην καθε μια το υμνούνε και προσπαθούν να το οικιοποιηθούν. πχ βουλγαρια, τουρκια, αλβανια αλλα και γιουκοσλαβια που ουσιαστικα το τροποποίησαν και του αλλαξαν ονομα , μετονομαζοντας το σε μπαλκαν. γιατι ουσιαστικα ο μπαλκαν ειναι ενας σκυλος που προερχεται απο τον ε.ι
    2)γνωριζω αρκετους κυνηγούς που κυνηγανε δεκαετιες με ε.ι , γιουρα, σεγκούτσι και αλλες φυλές, αλλα οταν ερχεται η ωρα που πρεπει να παρουν ενα νεο κουταβι και να ξαναρχίσουν απο την αρχή να φτιαχνουν αγελη, λενε συχνα φρασεις οπως η εξής "πολύ καλα μερικα απο τα ξενα σκυλια, αλλα σαν τα παλια τα γκεκικα σκυλια δεν υπαρχουν". αυτο τα λεει ολα αγαπητοι φίλοι

    φιλικα Κωστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #128519

    φιλε kriptia
    τα εχουμε ξαναπει στο παρελθον. Συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο κανα δυο σημεια.
    Επιμενω στη διαφορα μου με την αποψη σου για τις γαλλικες φυλες, γιατι τυχαινει να εχω μια απο αυτες, αλλα και εχω δει κι αλλες να κυνηγανε, οπως εχω κυνηγησει παρεα με ελληνικους και με σεγκουτσι.
    Θα στο πω με ενα παραδειγμα. Περυσι ειχα δωσει ενα κουταβι σε καποιους λαγαδες που δεν ενδιαφερονται καθολου για καθαροαιμιες. Μου επιστραφηκε φετος γιατι ηταν υπερβολικα γρηγορο σε σχεση με τα αλλα δυο που ειχαν. Ενα γκεκα και ενα μπιγκλ γκεκα. Οπως ειπες κι εσυ, σε μια φυλη τα σκυλια δεν ειναι ολα ιδια, και γι αυτο δεν υποστηριζω οτι ολα αυτης της φυλης ειναι τοσο γρηγορα, σιγουρα υπαρχουν και καποιες γραμμες, αλλα δεν μπορουμε να πουμε οτι κινουνται απο το ενα ακρο στο αλλο.
    Νευρικο σκυλι και γρηγορες κινησεις δεν σημαινει γρηγορο σκυλι. Γρηγορο ειναι αυτο που ξεφωλιαζει γρηγορα και καταδιωκει γρηγορα.
    Αλλου εντοπιζω διαφορες και οχι στην ταχυτητα. Ειναι οι ιδιες διαφορες που θα δει καποιος αν χωρισει τα ευρωπαικα σκυλια σε δυο μεγαλες ομαδες, χωριζοντας την Ευρωπη σε δυο κομματια. Διαφορες που εχουν να κανου με το χαρακτηρα των σκυλιων.

    Οπως λενε καποιοι παλιοι που αναφερεις και το εχουν ακουσει ολοι πιστευω ''…….σαν τα παλια γκεκικα δεν υπαρχουν''. Εδω ακριβως ειναι το προβλημα.
    Οτι σαν τα παλια γκεκικα δεν υπαρχουν γενικα σκυλια , οχι μονο ξενα σκυλια, αλλα και τωρινα γκεγκικα. Η γνωμη μου βεβαια πανω σε αυτο ειναι οτι επαψαν να υπαρχουν γιατι ειτε λειπουν οι παλιοι κυνηγοι, ειτε δεν γινονται τα παλια κυνηγια. Αν βεβαια κοιταξει καποιος γυρω του αντικειμενικα θα δει οτι τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. Υπαρχουν σκυλια που πετανε.
    Εβγαινα κι ελεγα οτι παω για κυνηγι οτι ωρα να 'ναι και καμαρωνα, και σχεδον ολοι μου ελεγαν οτι υπερβαλω. Δεν ηξερα κι εγω οπως δεν ηξεραν κι αυτοι.
    Το καλοκαιρι γνωρισα καποιον που προβληματιζεται με τα γκεκικα που εχει γιατι δεν σταματανε. Τι εννοω? Κυριολεκτικα καταδιωκουν μεχρι να νυχτωσει, και αν δεν τα πιασει συνεχιζουν.
    Στην ιδια παρεα σκυλι σηκωνει λαγο, με το που ακουει τουφεκια παει κατ' ευθειαν και βρισκει αλλο ντορο, σε 10 λεπτα ξανασηκωνει και ξανα τα ιδια.
    Σημερα ξεκινησα με τον κουταβο κατα τις 11:00 για να εχει αδειασει το βουνο (περιοδος κρισης με τις φολες). Ξεκινησα για τα ελατα οπου ο ντορος κραταει πολυ καλα.
    Χαμηλα ομως στο δρομο ειδα καρτερια. Τα σκυλια τους εψαχναν. Ανεβηκα ψηλα κι εκατσα μεχρι τις 2:30. Οταν κατεβηκα χαμηλα ειδα παλι τα ιδια καρτερια στη ιδια θεση. Τα σκυλια τους καταδιωκαν.
    Και στις τρεις περιπτωσεις τι λεμε? Οτι δεν υπαρχουν καλα σκυλια, σαν τα παλια γκεκικα? Οχι φυσικα.
    Λεμε οτι δεν τα εχουμε εμεις. Υπαρχουν και ημιαιμα και καθαροαιμα.
    Αν θελουμε αποτελεσμα πρεπει να ειμαστε απολυτοι. Σκυλι που δεν κανει πρεπει να φευγει. Το να προσπαθουμε να βγαλουμε καποιο καλο σκυλι μεσα απο μια συγκεκριμενη φυλη επειδη ετυχε να σχοληθουμε με αυτη ειναι κυνοφιλικα σωστο, αλλα κυνηγετικα λαθος.
    Οποιος ασχολειται κυνοφιλικα με τα κυνηγοσκυλα καλα κανει και ειναι χρησιμος.
    Θελει καποιος να προωθησει και να αναπτυξει μια φυλη (εδω υποθετουμε οτι το κανει απο μερακι), ή θελει ενα σκυλι για να κυνηγησει οσο το δυνατον καλυτερα. Αυτο ειναι το ερωτημα για τον καθενα, και πιστευω οτι πρωτα πρεπει να το πει στον εαυτο μου και μετα στους υπολοιπους που συζηταει.
    Στο σχολιο σου για τον κρητικο λες ……..αλλα αν βγαλουμε απεξω συγκεκριμενα συμφεροντα και προσωπικες συμπαθειες……., εχεις δικιο.
    Αυτο πρεπει να γινει για ολες τις φυλες. Ειναι απιθανο εως πολυ δυσκολο ομως να κανει καποιος τη διαλογη χωρις να την πατησει προηγουμενως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #366701

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΓΩΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟΣ ΝΤΟΡΟΣ (ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΤΗΜΑΤΑ).

    ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΚΕΚΙΚΑ,ΗΤΑΝ ΜΙΓΑΔΕΣ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΖΩΑ.ΤΟΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΓΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ.ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΓΕΝΝΗΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ.ΕΤΣΙ ΛΟΓΩ ΔΥΣΕΥΡΕΤΩΝ ΛΑΓΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΣΚΥΛΟ. :angry:

    ΥΓ:ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ!!!!!!!!!!!!!! :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #366721

    καλησπερα σε ολους!!πιστευω οτι το θεμα με τα γκεκικα καλυτερα να μην το θιξουμε καθολου,εμενα αυτη τη στιγμη ουτε με ενδιαφερει!οσο θυμαμαι ειχαμε και εμεις γκεκικα και εχω και εγω ακομα ενα που θα πεθανει στα χερια μου, αλλα και για οσα χρονια να κυνηγουσα ακομα με γκεκικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα και θα ειχα καλα σκυλια,το θεμα επιλογης καθαροαιμων δεν ηταν θεμα καρπωσης αλλα λογω των γνωστων προβληματων και γουστου(απογονους,ομαδικοτητα,ομοιομορφια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #128546

    Φιλε Κωστα εχεις δικιο στην 4 παραγραφο σου .Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ σκυλος ειναι και λεγεται ΛΑΓΩΝΙΚΟΣ. Ειναι λαθος μας να τον ονομαζουμε ιχνηλατη.Οπως ειπες υπαρχουν συμφεροντα που για να πουλησουν σκυλια σε ενθουσιασμενους νεους κυνηγους χρησιμοποιουν το ορο ιχνηλατης, αλλα υπαρχει και μια μεγαλη μεριδα κρητικων κυνηγων που δεν τους ενδιαφερει ολοκληρη η ονομασια του σκυλου και απο συνηθεια μαθαινεται σε ολους μας ΛΑΘΟΣ.Οπως μπερδευουν τον Ε.Ι με τον Γκεκα

    Τωρα σχετικα με το αλλο θεμα της 5 παραγραφου,πρεπει να ζησεις ,να κυνηγησεις και να μαθεις τις ιδιαιτεροτητες του καθε τοπου.Εχω ζησει και εχω κυνηγησει σε μακεδονια και θρακη παλια με Ε.Ι και μπορω να σου πω τις διαφορες που εχουμε τωρα που ζω και κυνηγω τα τελευταια 18 χρονια στην Κρητη.Ειναι η μερα με την νυχτα.Φιλε μου Κωστα οντως δεν εχουμε αλεπουδες αλλα εχουμε κατι χειροτερο , τους λαθροθηρεςπου ακους να χτυπανε 7-8 λαγους τα βραδια.
    Μετα καθε αγροκτημα,καθε χωραφι,καθε ιδιοκτησια,καθε πιθαμη γης,ειναι περιφραγμενη με πλεγματα υψους 1.20 – 1.50.Πρεπει οταν βρει ο σκυλος την αποβολη που λεμε εδω δηλ.τον ντορο,πρεπει να περνας τα πλεγματα . Και πρεπει να εισαι τυχερος να μην σε δει αυτος που να εχει το χωραφι η το φρακτο,γιατι μετα πρεπει να αρχισεις να τσακωνεσαι και να σου χαλαει ολη τη διαθεση και το κυνηγι.
    Οντως εχουμε πολλους λαγους και ιδιως φετος.Φαντασου σε ενα σπαρτό εκτασης 50 στρεμ. (δηλ.χωραφι που φυτευουν βικο για τα προβατα)να εχουν βοσκηθει 10 -12 λαγοι σε ενα βραδι, τι περπατηματα,τι μπερδεματα εχουν κανει ολοι αυτοι οι λαγοι.Νομιζεις οτι ειναι ευκολο για ενα σκυλο εκει που ψαχνει εναν ντορο να διασταυρωνονται αλλοι τοσοι. Οι ντοροι και εδω ειναι μεγαλοι,αλλα περιπλοκοι.
    Γιαυτο το λογο κυνηγαμε καβαλα τους σκυλους,δεν θελουμε να φωναζουν ουτε στην διωξη,για να μην εχουμε φασαριες απο τους ανεγκεφαλους που νομιζουν πως παμε να τους φαμε το βιος τους ( και μιλαμε τωρα για ακαλλιεργητες εκτασεις ) μετα να μην κανουν μεγαλη διωξη γιατι ειναι ολα πιθανα ,οπως να πιαστει ο σκυλος σε κανενα συρμα λαθροθηρα,η να τον πυροβολησει κανενας βοσκος η να κρεμαστει σε κανενα πλεγμα,και τελος θελουμε υπακουους σκυλους, πρωτα να δουλευουν κοντα,να τους βλεπεις τι κανουν, και να σε βλεπουν και αυτοι τι κανεις εσυ, και μετα να ακουνε αμεσως οταν τους φωναζεις, οταν ειναι ζωα μπροστα,η δεν θελεις να πανε εκει που δεν θελεις εσυ η οταν θελεις να φυγεις.
    Για να σου δωσω ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα,μπορω να σου πω οτι οταν ψαχνουν τον λαγο ,σταματανε και με κοιτανε που βρισκομαι και τι κανω.Οταν εκεινη την ωρα τους γυρισω την πλατη μου τα παρατανε ολα και ερχονται διπλα μου.
    Και τελος θελω να πω οτι σκυλος καλος μπορει να λεγεται και αυτος που εξυπηρετει το χαρακτηρα του καθε κυνηγου,
    ΑΛΛΑ νομιζω οτι υπαρχουν λιγοι κυνηγοι που να ξερουν να εκμεταλευονται το χαρακτηρα του σκυλου τους.

    ΔΕΝ συμφωνω με το σχολιο σου φιλε μου ermis που λες ΄΄ Σκυλι που δεν κανει πρεπει να φυγει ΄΄.Μηπως δεν ξερουμε εμεις τον τροπο να τον μαθουμε να κανει αυτα που θελουμε.Πριν 5 χρονια ειχαμε συναντηθει στο κυνηγι με εναν αλλο συναδελφο κυνηγο.Σε μια χαραδρα,στην μια πλαγια εμεις πιναμε το καφεδακι μας , και αυτος κυνηγουσε στην απεναντι πλευρα με δυο σκυλους ,ενα τσατσοσκυλο και ενα κολευ.Αρχισαμε και τον πειραζαμε,και του λει ο γαμπρος μου΄΄οταν τον βαρεσεις φωναξε μας να πιουμε ενα ποτηρι κρασι¨.Λοιπον μεσα σε μιση ωρα τον ειχε βγαλει και το κολευ εκανε του λαγου ενα πανυγηρι ατελειωτο.Μετα απο 5λεπτη διωξη τον ειχε κρατημενο στο χερι,και μας λεει΄΄Κουμπαρε μικρος ειναι για τραπεζι αλλα εχει δυο αρχιδια για να πιειτε το κρασακι σας΄΄.
    Μας τα αφησε και πανω σε ενα χαρακι μας αποχαιρετησε και εφυγε.
    Τα παντα θελουνε ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #128596

    Καλησπερα και παλι. δυστυχως δεν εχω τον χρονο να απαντησω αναλυτικα σε ολα οσα μου ειπατε γιατι πρεπει να φυγω, αλλα θα προσπαθησω να δωσω στα γρηγορα καποιες διευκρινησεις.

    φιλε λιαπης, ειπα κρητικος σκυλος γιατι προσπαθουσα να αποφυγω να τον ονομασω ιχνηλάτη ή λαγωνικο και εκνευριστουν καποιοι πιθανον περιεργοι… κατα την γνωμη μου ομως ο σκυλος αυτος ειναι σε μεγαλο ποσοστο λαγωνικος.

    φιλε ερμη, συμφωνω σε ολα οσα εγραψες. μια διευκρινηση μονο. οταν ειπα αργες τις γαλλικες φυλες, δεν ενοουσα οτι ειναι αργοκινητα καραβια οπως συνηθως ειναι τα beagle. ενοουσα οτι συγκριτικα με τον Ε.Ι , οι γαλλικες φυλές εχουν πιο αργο τροπο ιχνηλασιες καθοτιν πιο ντοριαρικα τα σκυλια αυτα. ολα ειναι θεμα συγκρισης και παντα μιλαμε για πλειοψηφιες και οχι για εξαιρεσεις.

    φιλε riot αλλα και λοιποί φιλοι που πιθανον να εχετε την ιδια παρανοηση , να εξηγησω κατι. σημερα οταν λεμε "γκεκικο" ενοουμε τον ιχνηλατικο μη καθαροαιμο σκυλο που εχει μεσα του μεταξυ αλλων ΚΑΙ αιμα απο Ε.Ι. παλαιοτερα ομως οταν ελεγαν "γκεκας" ενοουσαν τον Ε.Ι (διοτι τα τωρινα ημιαιμα σκυλια σε μεγαλο βαθμο δεν υπηρχαν καν). οταν λοιπόν αναφέρθηκα στο προυγουμενο μου μυνημα σε παλιουσ λαγοκυνηγους και σε γκεκικα , ενοουσα σκυλια ε.ι και οχι ημιαιμα γιατι πολύ απλα αυτοί οι παλιοι κυνηγοί οταν ελεγαν τη λεξη γκεκας ενοουσαν τον ε.ι που τοτε δεν λεγοταν ακομα Ε.Ι…

    επισης, σε πολλες περιοχες (κυριως ορεινες) υπαρχουν και σημερα πολλοί Ε.Ι χωρις χαρτια που οι κατοχοι τους τους ονο0μαζουν γκεκικα…λογικο δεν ειναι? εγω για παραδειγμα εχω στην κατοχι μου 2 θυληκες γκεκισες που αν τις δεις ειναι ομοιες με τον ε.ι και οι γονεις τους και οι παππουδες τους το ιδιο, αλλα δεν εχουν χαρτια. γιαυτο τις ονομαζω γκεκικες και οχι ε.ι… σε γενικες γραμμες παντως τα περισσοτερα "γκεκικα" που υπηρχαν εως και στα τελη της δεκαετιας του 80 ηταν ουσιαστικα ε.ι χωρις χαρτια (διοτι κανενα ενδιαφερον για κυνοφιλια δεν υπηρχε εκεινη την εποχη στα ελληνικα βουνα). οποτε μην μπερδευεστε, οταν αναφερθηκα σε "γκεκικα" δεν ενοουσα καποια ημιαιμα σκυλια με αιματα απο 10 ρατσες μεσα, αλλα σκυλια που αργοτερα μετονομαστηκαν σε Ε.Ι με την μεθοδο της αναγνωρισης (και πολύ σωστα εγινε διοτι το ονομα γκεκας ειναι αλβανικο και δεν αρμοζει στο παναρχαιο Ελληνικο σκυλί μας.). ο ερμής ξέρει τι ενοούσα…

    φιλε λιαπης, αυτο που περιγραφεις οτι θα κανει ο κ.ι σε ενα μακεδονικο καμπο, ειναι αυτο που κανει ουσιαστικα και ο ε.ι . με τη μονη διαφορα, οτι ενω ο Ε.Ι ξεκοβει ευκολα και γρηγορα, στη συνεχεια ιχνηλατει. ενω ο κ.ι που επισης ξεκοβει ευκολα και γρηγορα, μετα δεν ιχνηλατει και για πολύ , διοτι δεν ειναι ιχνηλατης αλλα λαγωνικος.
    υπαρχουν εδω περιπτωσεις που ενας και μονο λαγός κανει πολλαπλες βοσκες μακρια η μια απο την αλλη. αν υποθεσουμε οτι το σκυλί ξεκοψει γρηγορα και παρει τον μονοντορο, πρεπει να ιχνηλατησει για να βρει τον λαγο. ο μονοντορος ομως δεν οδηγει στο γιατακι αλλα σε 2η και 3η βοσκη.και το σκυλί πρεπει εκτος απο γρηγορο ξεκομα να εχει και καλή ιχνηλασια για να βρει τελικως το γιατακι. αν υποθεσουμε οτι εχουμε να κανουμε με κ.ι και συμβουν ολα τα παραπανω, πιστευεις οτι θα βρει εν τελη το γιατακι του λαγου? ενα σκυλι που δεν ιχνηλατει καλα , σε μια περιοχη μξε πολλες βοσκες ενος και μονο λαγου? (διοτι οι λαγοι εδω ειναι μεν 4κιλοι αλλα ειναι και πολυ λίγοι). η λογική μου μου λεει πως οχι. δεν περνω και ορκο γιατι δεν ειμαι γνωστης του κ.ι ομως η λογικη μου λέει οτι σε τετοιο σκηνικο θα εχουμε αποτυχια.
    στο ιδιο μερος επισης εχουν αποτυχια ακομα και ευρωπαικα σκυλια για τον ακριβως αντιθετο λογο. καθονται δηλαδή πολύ ωρα στις ατελειωτες βοσκες και δεν ξεφολιαζουν. ενας σκύλος πολυ ντοριαρικος π.χ ενα beagle η ακομα και ενα γιούρα , θεωρητικα μπορει να αργουσε αλλα στο τελος να ειχε περισσοτερες επιτυχιες σε ενα τετοιο καμπο λογω της ισχυρης του μυτης. στην πραξη ομως , περιεργως δεν συμβαινει παντα αυτο.
    αντιθετα αυτο που βλεπω να συμβαινει τις περισσοτερες φορες ειναι οτι τα καλυτερα αποτελεσματα τα εχουν κυνηγοι με Ε.Ι και γκεκικα ημιαιμα , γιατι παρολο που τα σκυλια αυτα ειναι περισσοτερο για βουνο και δεν εχουν την υπερμυτη των γιουρα, διαθετουν τεραστιο παθος και ακομα πιο τεραστιο μυαλο.γιαυτο και πετυχαινουν παντου και παντα ως φυλή και γιαυτο υπαρχουν ακομα μετα απο τοσα βασανα που περασε ο Ε.Ι ως φυλή

    εγω προσωπικα για τον τοπο μου που ειναι πολυ δυσκολος, παρολο που πιστευα οτι οι ντοριαρικες φυλες εθα αποδωσουν καλλίτερα, διαψευστικα. απο την αλλη πιστευω οτι αν παμε στο αλλο ακρο (κ.ι ) παλι θα εχουμε αποτυχια. νομιζω οτι ο ε.ι επειδη ειναι καπου στη μεση απο τα προηγουμενα σκυλια και συνδιαζει πολύ περισσοτερες αρετες μαζι, μπορει και προσαρμοζει το κυνηγι του σε ολα τα εδαφη και τις εποχες. το μεγαλο του ατου ειναι το μυαλο του

    απο εκει και περα ολες οι γνωμες ειναι σεβαστες και παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις η αποκλίσεις. δεν μπορουμε να τα πιασουμε ολα παντα…

    ναστε καλα ολοι. φιλικα Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #128599

    και κατι ακομα, φιλε ντουμανης, φαντασου εσυ ομως αυτο το χωραφι των 50 στρεμματων με τους 12 λαγους να εχει αντι για 12, 2 λαγους μονο, αλλα να κανει ο καθενας απο 2-3 βοσκες και στα διπλανα χωραφια που ειναι 500 στρεμματα και μαλιστα οργωμενα και οι ντοροι αναμεσα στις βοσκες να εχουν μηκος 300-400 μετρα ο καθενας. αντε βρες μετα που ειναι ο λαγος… αν παρεις beagle θα περιμενεις μεχρι να νυχτωσει, να ξεδιπλωσει τον ντορο απο τις βοσκες (καλα κρασια). αν παρεις κ.ι θα ξεκοβει γρηγορα αλλα πολυ αμφιβαλω αν θα φτασει ποτε στα γιατακια 500 μετρα μακρια. αν παρεις και ενα ε.ι και το μαθεις εκει πιστευω θα ικανοποιηθεις. εκτος και αν ο ε.ι εχει μαθει στο βουνο που ειναι πιο ευκολα και μετα θα πρεπει να περιμενεις λιγο καιρο μεχρι να προσαρμοστει στον καμπο.

    στις αλεπουδες και τους λαθροθηρες προσθεσε και τα εξης: μπουφοι, αετοι, γερακια,λυκοι, αγριογατες, νυφιτσες , κουναβια. ολα τους σε μεγαλη η μικρη συχνοτητα αναλογως το ζωο…στο μερος μου εχουμε απολα οσα αναφερα. το χειροτερο ομως ειναι οτι εχει πολυ μεγαλα χωραφια οργωμενα. εκει μεσα η ιχνηλασια ειναι δυσκολη και πολυ κουραστικη για τον σκυλο και τον κυνηγο.

    οσο για την διαφωνια σου με τον ερμη, εγω ειμαι καπου στη μεση. δεν πιστευω οτι πρεπει να διωχνουμε ενα μετριο σκυλι. πρεπει να επιμενουμε και να προσπαθουμε (γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου και γιατι ο σκυλος εχει και ψυχοσυνθεση και ορισμενες φορες οριμαζει αργα) , ολα ομως εχουν και ενα οριο. αν κραταμε κακα σκυλια, θα εχουμε και κακους απογονους και αυτο ειναι κακό. κραταμε παντα τα καλα σκυλια αλλα συμφωνω μαζι σου οτι πρεπει να δινεται πιστωση χρονου και εκπαιδευση πριν αποφασισουμε

    αυτα τα ολιγα. χαιρετω και παλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #128611

    φιλε liapis οταν ειπα ''διαλογη'', εννοουσα διαλογη σε αυτα που ακουει καποιος που ψαχνεται τι σκυλι να παρει.

    φιλε RIOT τα δικα μου βγαζουν μια φωνη (και μερικες φορες καθολου) ή ενα κλαμα πριν το ξεφωλιασμα. Μια αρτουα ενος φιλου που την εχω δει να κυνηγαει, δεν την ακουσα να φωναζει παρα μονο μετα το ξεφωλιασμα, οπως και αλλα δυο αρτουα που ειχα κυνηγησει μαζι τους. Άλλα γαλλικα σκυλια σε κυνηγι δεν εχω δει και δεν μπορω να πω. Εσυ που μιλας γενικα για τα γαλλικα ποσες απο τις 30-35 φυλες που εχουν οι Γαλλοι εχεις δει στο κυνηγι? Οταν λεμε διαφορα στηριζομενοι σε φημες που ουτε ξερουμε πως βγηκαν, το μονο που καταφερνουμε ειναι να αποπροσανατολιζουμε οσους διαβαζουν.

    Οπως επισης καλο ειναι να προσεχουμε οσα λεγονται απο διαφορους ειδικους και μη οι οποιοι βασιζονται σε θεωριες που καποιες φορες εχουν βγαλει οι ιδιοι.
    Σημερα μιλαγα με ενα φιλο. Εχει ενα …… κατω απο 20 μηνων νομιζω. Στα μερη του κυνηγαει απροβληματιστα, μονο του , και βγαζει λαγο. Καποιος ειδικος του εχει πει οτι αυτα τα σκυλια δεν κανουν για εκεινα τα μερη, και οτι πιο καλο θα ηταν να παρει ……. Προφανως ο ειδικος δεν ειχε δει ποτε τη ρατσα του φιλου να κυνηγαει. (δεν γραφω ονοματα φυλών γιατι ο ειδικος -δεν τον γνωριζω- μπορει να παρεξηγηθει και να τα βαλει με το φιλο).
    Προσοχη θελει πιστευω σε οσα γραφονται και ακουγονται και τα οποια σκοπο εχουν να μειωσουν καποιες φυλες. Καποια απο αυτα για να μην πω τα περισσοτερα εχουν ιδιοτελη σκοπο. Ταπεινη μου γνωμη, μπορει και να κανω λαθος.

    NTOYMANHS και kriptia προφανως σε ενα σκυλι πρεπει να δωσουμε τις ευκαιριες του και να εχουμε υπομονη. Ας ειναι και κολευ ας ειναι και πεκινουα.
    Περαν αυτου ομως ενα σκυλι που δεν κανει σε μενα π.χ. για καποιον αλλον μπορει να ειναι τελειο και το αναποδο, και αυτο εχει να κανει με το πως κυνηγαει ο καθενας, και τι συγκεκριμενες απαιτησεις εχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #366805

    Ermi συμφωνω σε αυτα που λες!!!οι φιλοι απο Κρητη μαλλον εχουν δει γασκωνης και γιουρα που κυκλοφορουν οπως και πολλα μπιγκλ που χαλανε τον κοσμο απο την ωρα που θα τα λυσεις!!αλλα βεβαια δεν ειναι ολα ετσι!!!

    Kryptia ολα αυτα που γραφεις για τα μπιγκλ με βρισκεις τελειως αντιθετο ειδικα οταν τα χαρακτηριζεις αργοκινητα καραβια!!βεβαια υπαρχουν τετοια αιματα που τα εχω δει και εγω αλλα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για την φυλη με αυτα γιατι δεν τα θεωρω καν λαγοσκυλα!!εμενα προσωπικα και μερικων φιλων ακομα, ειναι ολα τους πιο γρηγορα και απο τους 4 ελληνικους ιχνηλατες που ειχε ο κολλητος μας και κυνηγουσαμε μαζι!!!αλλα και βεβαια δεν μπορω να πω γενικα οτι το μπιγκλ ειναι πιο γρηγορο απο τον Ε.Ι!! γιατι γενικα ο Ε.Ι ειναι πιο γρηγορος απο το μπιγκλ!!αλλα και το μπιγκλ δεν ειναι οπως το περιγραφεις!!! αποψεις σαν αυτες που περιγραφεις μου θυμιζουν τα πολυ παλια χρονια που φερναμε οτι σαβουρα υπηρχε στο εξωτερικο!!!εχω δει αρκετα μπιγκλ να τα κυνηγανε στον καμπο και αυτα να μην φωναζουν καθολου τον ντορο πριν βγαλουν τον λαγο και να γυρευουν μονο τα τελευταια!!δηλαδη τα βλεπεις να μπαινουν στο λιοφυτο να βρισκουν μυρωδια να κουνανε ελαχιστα την ουρα και μετα να φευγουν να κανουνε τον κυκλο και αφου βλεπουν απο που φευγει να συνεχιζουν να κανουν το ιδιο μεχρι να πεσουν στα τελευταια τα οποια μετα τα γυρευουν ντοριαρικα!!βεβαια υπαρχει και η αλλη πλευρα που απο το πρωι μεχρι το βραδυ θα ειναι στο ιδιο λιοφυτο!!! :angry:

    πριν κανενα δεκαημερο ενας φιλος κυνηγησε μαζι με εναν εκτροφεα στον Καναδα,βαλε ολα τα αρπαχτικα που ειπες επι 10 ειδικα οι αετοι κανουν τις μεγαλυτερες καταστροφες στον λαγο!οι λαγοι εκει σπανιζουν και ειναι σε πολυ μικροτερο αριθμο απο οτι στην ελλαδα!!αφου φαντασου σε ενα κυνηγι τα σκυλια πεσανε πανω σε μια αρκουδα η οποια τραυματισε ενα απο αυτα!!μην μιλησουμε για τις αλεπουδες,ελαφια ζαρκαδια γουρουνια κ.τ.λ που υπηρχαν!!τα σκυλια με τα οποια κυνηγησαν ηταν μπιγκλ και ολες τις φορες σηκωσαν λαγο τον οποιο καταδιωκαν μεχρι να τα φωναξει ο κυναγωγος!! σε θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν!!!!μην κοιτας λογω γρηγορου κερδους που εμας μας φερνουν μπιγκλ απο βαλκανια και πιο πολυ απο ουγγαρια οπου οι λαγοι βοσκουν και την μερα και ειναι εκατονταδες σε ενα χωραφι!!αρα τι μυαλο να αναπτυξουν τα σκυλια εκει!!!φαντασου οτι να ερθει ενα κουταβια απο Καναδα θελει περιπου 1500- 2000ε ενω απο την ουγγαρια το φερνουν με 200ε και το πουλανε 500ε!!

    Στο θεμα του Κ.Ι τωρα, αφου λες πως δεν εχεις κυνηγησει ποτε με Κ.Ι θα σου πω πανω σε αυτο που ρωτας πως θα γυρεψει και θα ξεκοψει!!!ο Κ.Ι θα γυρεψει μονο το τελευταιο περιπου μισαωρο της διαδρομης που εκανε ο λαγος για να κατσει!!!οπως καταλαβαινεις θα πιασει ιχνη απο την τελευταια βοσκη και περα και δεν θα πιασει τους προηγουμενους μονοντορους και ολες τις αλλες βοσκες, ουτε καν της τελευταιας, οσο και να φαινεται παραξενο δεν γυρευει τα πιο πριν ιχνη !!!απο την στιγμη που θα γυρεψει ο λαγος θα ειναι εκει κοντα!! το ειπε και ο RIOT οτι τα σκυλια που εχει δωσει στην Θρακη οπως και ενας φιλος μου που εχει και αυτος σκυλια στην ιδια περιοχη δεν εχουν προβλημα και σηκωνουν λαγο!!επισης εχω δει σκυλια και απο αλλες καθαροαιμες φυλες ιχνηλατων να κανουν το ιδιο πραγμα!!

    οσο για τις διαδρομες η διαρκεια της νυκτας ειναι ιδια σε ολη την Ελλαδα, αρα οτι χιλιομετρα θα κανει ο λαγος στην Κρητη θα κανει και στην Θρακη αφου του αρεσει συνεχεια να προχωραει και να βοσκει!!απλα η διαφορα θα ειναι ως προς την εκταση που θα εχει, στην μια περιπτωση θα ειναι μακρινες διαδρομες η οποιες ομως εχουν το καλο οτι μπορει το σκυλι να τις ακολουθησει ευκολα γιατι ειναι συνηθως μεγαλες ευθειες και στην αλλη περιπτωση θα ειναι η διαδρομη σε μικρη εκταση η οποια ομως θα κυκλωνει συνεχεια και θα διασταυρωνεται συνεχως με την πιο παλια της ιδιας μερας συν και τις διασταυρωσεις απο τους αλλους λαγους!!δηλαδη ο ενας θα περασει τις 7 ωρες του σε 3 χιλιομετρα και ο αλλος σε 500 μετρα και οι δυο περιπτωσεις εχουν τις δυσκολιες τους!!!εμας συνηθως τα σκυλια καθονται ολη μερα και φωναζουν εκει που οι λαγοι συναντιουνται και βοσκουν και παιζουν μεταξυ τους!!τα οποια αν δεν τα παρεις απο την αλυσιδα να τα παρεις απο εκει δεν προκειται να φυγουν με τιποτα!ομως δεν φταιει η φυλη τα οποια προερχονται αλλα οτι ειναι χαζα στο μυαλο τα συγκεκριμενα σκυλια!!οι Ε.Ι αυτο που παρουσιαζουν ειναι επειδη εχει παντου μυρωδια στα λιοφυτα τρεχουν συνεχως και περνανε το ενα ελιοφυτο μετα το αλλο γυρευοντας και κουνωντας την ουρα συνεχως σε γρηγορη ταχυτητα φτανοντας τελικα στο αλλο χωριο ενω εχουν αφησει 5-6 λαγους να καθονται κατω απο τις ριζες τις ελιας!!αλλα και παλι δεν φταιει η φυλη αλλα τα συγκεκριμενα ατομα που ειναι χαζα και αυτα!!!ποσους Ε.Ι εχουμε δει ολοι μας,που πιστευω οτι ειναι και η πλειοψηφεια,που γυρευουν ολη μερα και λαγο δεν σηκωνουν,αυτο για μενα σημαινει οτι δεν τους κοβει!!λενε ολοι οτι το γνωρισμα του Ε.Ι ειναι το μυαλο!εγω διαφωνω!!!το γνωρισμα του καλου σκυλιου ειναι το μυαλο!!αρα για να υπαρχουν καλα και αριστα σκυλια απο ολες τις φυλες σημαινει οτι εχουν μυαλο και οι αλλες φυλες!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    d.lion στις #128695

    Οποιος δεν εχει κυνηγησει με μια συγκεκριμενη φυλη και να ξερει πως ψαχνει και πως κυνηγαει δεν μπορει να την συγκρινει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #128697

    Οταν λεμε διαφορα στηριζομενοι σε φημες που ουτε ξερουμε πως βγηκαν, το μονο που καταφερνουμε ειναι να αποπροσανατολιζουμε οσους διαβαζουν.
    ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΙ ΛΑΓΟΥ ΤΟΥ LUGARI.ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #128830

    φιλε λιαπης, αυτο που περιγράφεις για τον κ.ι ειναι ουσιαστικα πολύ κοντα και στον τρόπο ερεύνας του ε.ι. παλια οι παπουδες μας που ειχαν πολύ γνησιοτερα και καλύτερα σκυλιά, λεγανε οτι το καλο το "γκεκικο" δεν καθεται στην βοσκή, ξεκοβει γρήγορα. κανει ενα βγαβ μολις ξεκόψει και άλλο ενα λίγο πιο έντονο δευτερόλεπτα πριν το ξεφώλιασμα. τώρα θα μου πεις , ποσα τετοια σκυλιά υπαρχουν σήμερα? λίγα θα έλεγα. τουλάχιστον λίγα σε σχέση με παλιά. αυτό όμως δεν σημαίνει οτι άλλαξε στυλ κυνηγιού ο ε.ι . σημαίνει οτι δεν υπάρχουν πολλοί ε.ι πια. και ξέρεις οτι ξέρω καλα την άσχημη αλήθεια. ας μην ανοίξουμε την μεγάλη συζήτηση που αφορά τον ε.ι καλύτερα… οσο για τα beagle , δεν ξέρω σίγουρα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό που λες, θα σου πω ομως κατι παραπλήσιο. σου έχει τύχει ποτέ να δεις epaniel σε μεγεθως setter ή ποιντερ σε μεγεθος epaniel κτλ..? πιστευω οτι ναι. ως γνωστόν τα τελευταία χρόνια , με μπροστάρηδες ως συνήθως τους καταστροφείς τους ιταλούς, έχει κυριαρχήσει μια ανεξέλεκτη μανια δήθεν "βελτίωσης" των φυλών , φυσικα με την διασταύρωση τους. έτσι εγώ ως λάτρης του setter, πρέπει να ψάξω αρκετά πλέον για να βρω ένα καλό setter που να εχει όμως τα χαρακτηριστικα στο στυλ αλλα και στην εμφανιση που πρέπει να έχει και που γιαυτό και έγινα λατρης της συγκεκριμένης φυλής. αντι αυτού όμως, αυτό που πολύ συχνά πλέον (δυστυχως) συμβαίνει , είναι το να περνεις ενα κουτάβι setter και οταν μεγαλώνει και το βγάζεις στο κυνήγι να διαπιστώνεις οτι το σκυλί σου ειναι epaniel. ψάχνει σαν epaniel, μοιάζει με epaniel κτλ… ισως, απλά ίσως, τα beagle να εχουν δεχτεί και αυτά αιματα απο αλλους ιχνηλατες. γιατι φίλε λιάπης τα beagle θεωρούντουσαν απο πολύ παλια σκυλιά με αργό και επίμονο ψάξιμο. και δεν μιλάω για εκφυλισμένα σαλονίσια ζώα αλλα για κυνηγετικά beagle. τώρα απο εκει και περα, δεν ξέρω τι αλλο μπορει να συμβαίνει. παντως συγκριτικα (παντα) τα beagle ειναι απο τις πιο αργες φυλές που υπάρχουν στο εργασιακό τους πρότυπο.

    οσο για το μυαλό του ε.ι, σκυλιά που ειναι χαζά δεν ειναι ε.ι΄. τουλαχιστον οχι γνήσιοι. και να σημειώσω και κάτι ακομα εδώ γιατι το θέμα του ε.ι το ξέρω αρκετά καλα και συ φίλε λιάπης το γνωρίζεις αυτό. ο ε.ι μπασταρδευτικε αρκετα απο το 80 και μετα. πολύ περισσότερο απο οτι ειχε μπασταρδευτεί ολα τα προηγούμενα χρόνια μαζί. και αυτό κυρίως έγινε απο γουρουναδες (αλλα και οι λαγάδες ειχαν το γκρίζο μερίδιο τους σε αυτό το αισχος). επίσης το σημερινό στανταρ του ε.ι ειναι ασαφες σε καποια πράγματα. π.χ στον χρωματισμό. λέει μαυρο-πύρινο αλλα δεν λέει που μαυρο και που πύρινο. στα αυτιά υπαρχει συγκεκριμένο αποδεκτό σχήμα και μακρος, αλλα σπανια τηρείται 100%… το ρυνχος επίσης. η ολη εμφαση δόθηκε κυρίως στα νύχια και στα παρανυχα (και σωστα δόθηκε) αλλα αυτό επρεπε να ειναι το πρώτο βήμα και μετα να ακολουθήσουν και άλλα. αντιθέτως εχουμε μείνει ακόμα στο βήμα Ν.1 και τα υπόλοιπα τα ξεχάσαμε. για εργασιακό πρότυπο τι να πει κανεις? μια γενικότητα. η οποία ειναι μεν σωστή αλλα δεν φτάνει. π.χ ειναι σωστό οτι ο ε.ι πρέπει να δουλευει γρήγορα και με παθος και να χρησιμοποιεί πολύ το μυαλό, μαζι με την μύτη του, αλλα απο την αλλη ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υπαρχει ως κανόνας στο εργασιακό του πρότυπο οτι ο ε.ι πρεπει να εχει και μεγαλη καταδιωξη. τα περισσότερα σκυλιά σήμερα κανουν καταδιώξεις της πλάκας. αυτό ίσως βολευει περιστασιακα καποιους κυνηγούς, αλλα σε καμία περιπτωση δεν ταιριάζει στον ε.ι αυτό το χάλι.

    για να καταλήξω, απο οτι καταλαβα με αφορμή την παραπάνω συζητηση που καναμε, ορισμένοι φίλοι (και εσύ) αναφερθηκες σε καποιες φυλές κρινοντας τες απο το πως παρουσιαζονται σημερα , ενω εγώ αναφερόμουν στις ίδιες φυλές, κρινοντας τες απο το πως ήταν (και θα επρεπε να εξακολουθούν να ειναι). δηλαδή, δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν ενα σκυλί καθεται 3 ωρες στη βοσκή, γιατι αυτό το σκυλί δεν ειναι ε.ι. μπορεί να μοιάζει, αλλα δεν ειναι. τοσο απλά ειναι τα πράγματα. και η ολη συζήτηση ξεκίνησε οχι για να συγκρίνω καποιες φυλές και να απαξιώσω κάποιες άλλες, αλλα γιατί ειδα ενα σχολιο που έλεγε οτι οι ε.ι ειναι αργοι και δεν εχουν καλο ξεφωλιασμα ενω ο κ.ι εχει. άρα, 1)δεν ξεκίνησα εγώ τις συγκρίσεις αλλα αυτος ο φιλος που το πρωτοέγραψε και 2) τις φυλές τις συγκρίνουμε βαση του μορφολογικού και εργασιακου τους πρωτύπου και οχι βαση των σκύλων που έχουμε δει απο κοντα. γιατι πολύ απλά οι σκλυλοι που έχουμε δει απο κοντα, μπορει ειτε να μην ειναι καθαρόαιμοι, ειτε να εχουν δεχθεί "τροποποιήσεις" οπως τα φέρμας που ανέφερα πιο πριν.
    και βάση λοιπον του προτύπου των φυλών, ο ε.ι 1) ειναι πιο ταχύς στο ξεφώλιασμα απο τις ντοριάρικες ευρωπαικές φυλές και 2) είναι πιο ιχνηλατικός σκύλος απο τον κρητικό , ο οποίος ουσιαστικα ειναι λαγωνικός πολύ περισσότερο αποτι ιχνηλατικός. αυτά λενε τα στανταρ των φυλών και οχι οι προσωπικές εμπειριες οι δικες μου ή κάποιου αλλου συνομιλητή. απλά ειναι τα πράγματα.
    το μεγάλο στοίχημα του ε.ι ειναι το αν θα μπορέσει να "καθαρίσει" σε τέτοιο βαθμό που θα αρχίσει να συγκλίνει 100% με το εργασιακό του πρότυπο (γιατί ευτυχώς το μορφολογικό έχει καταφέρει τα τελευταία 2-3 χρονια να το πιάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό).

    οσο για τον κρητικό σκύλο, προσωπικά για μενα το μεγάλο του στοίχημα ειναι το να καταλάβουν οι άνθρωποι που τον αγαπούν οτι οταν αγαπας και σεβεσαι ένα σκυλί πρέπει να το δεχεσαι οπως ειναι και οχι να προσπαθείς να το παρουσιασεις αλλιώς ή να το αλλάξεις επειδη δεν σε συμφέρει ή δεν σου αρεσει. να θυμίσω οτι το ίδιο έκαναν καποιοι στο pointer που ενω ειναι σκύλος μεγάλης έρευνας, το έπερναν ατομα που ήθελαν κοντινή ερευνα και μετά οταν δεν τους ταίριαζε, αντι να αλλάξουν σκύλο, προσπαθούσαν να αλλάξουν τον τρόπο έρευνας του σκύλου. syper στοκοι θα έλεγα…

    αυτα. χαιρετώ και τα λέμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #367103

    θα σου πω ομως κατι παραπλήσιο. σου έχει τύχει ποτέ να δεις epaniel σε μεγεθως setter ή ποιντερ σε μεγεθος epaniel κτλ..? πιστευω οτι ναι. ως γνωστόν τα τελευταία χρόνια , με μπροστάρηδες ως συνήθως τους καταστροφείς τους ιταλούς, έχει κυριαρχήσει μια ανεξέλεκτη μανια δήθεν "βελτίωσης" των φυλών , φυσικα με την διασταύρωση τους. έτσι εγώ ως λάτρης του setter, πρέπει να ψάξω αρκετά πλέον για να βρω ένα καλό setter που να εχει όμως τα χαρακτηριστικα στο στυλ αλλα και στην εμφανιση που πρέπει να έχει και που γιαυτό και έγινα λατρης της συγκεκριμένης φυλής. αντι αυτού όμως, αυτό που πολύ συχνά πλέον (δυστυχως) συμβαίνει , είναι το να περνεις ενα κουτάβι setter και οταν μεγαλώνει και το βγάζεις στο κυνήγι να διαπιστώνεις οτι το σκυλί σου ειναι epaniel. ψάχνει σαν epaniel, μοιάζει με epaniel κτλ…

    Εαν εννοεις οτι καποιοι Ιταλοι κανουν διασταυρωση φυλων πειραζοντας την καθαροαιμια , μαλλον λαθος πληροφορηση εχεις.Τετοια πραγματα δεν συμβαινουν , ισως να συμβουν απο ατυχηματα που φυσικα δεν εχουν σχεση με την εκτροφη.Οι φυλες δεν βελτιωνονται με πειραματα αλλα με επιστημονικο τροπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #128843

    Φιλε Κωστα απο την στιγμη που υπαρχουν πολλες γραμμες αιματος σε μια φυλη δεν γινεται να ειναι ολα τα ιδια!!οι φυλες δεν εξελλισονται με διασταυρωσεις αλλα οπως ειπε και ο karma με επιστημονικο τροπο!!π.χ εισαι εκτροφεας μπιγκλ και θελεις να αυξησεις την ταχυτητα (οσο γινεται βεβαια) με επιλεκτικη εκτροφη παιρνεις απο καθε γεννα τα σκυλια με την περισσοτερη ταχυτητα και τα ζευγαρωνεις μαζι τους ακομα και με inbreeding η΄τουλαχιστον με linebreeding εκτροφη, με αποτελεσμα σε μερικες γεννεες να το εχεις καταφερει!!βεβαια δεν ειναι καθολου ευκολο και θελει πολλες γνωσεις!!!και αυτο γινεται αναγκαστικα απο τους εκτροφεις γιατι αλλη ταχυτητα θελει το κυνηγι της αλεπους και αλλη του ζαρκαδιου και ετσι οι εκτροφεις εξελλισουν την φυλη παντα μεσα στο προτυπο!εξαλλου πολλες φορες βλεπουμε σε φυλες να βγαινουν καινουρια στανταρ!!επισης στα μπιγκλ πουθενα δεν λεει το προτυπο οτι πρεπει να ειναι αργο απλα οπως ειπες φημιζονται, θεωροντουσαν και ετσι εχει περασει συμφωνα παντα με αυτα τα λιγα δειγματα που ειχαμε δει,οπως επισης δεν μπορει να βαλει το προτυπο ορια στα χιλιομετρα με τα οποια θα πρεπει να κινειται!!!

    τελος το αριστο σκυλι που εχει αρμονια ολα του τα προσοντα,δηλαδη μυτη, μυαλο,σκελετοδομη κ.τ.λ δεν μπορει να παει αργα την ιχνηλασια επειδη το λεει το προτυπο, αναγκαστικα θα παει γρηγορα και θα ξεκοβει με ευκολια αφου η μυτη του δεν κανει κανενα λαθος και το μυαλο του λυνει ευκολα τα προβληματα!!το μονο που αλλαζει την ταχυτητα ειναι το υψος, σε σκυλια βεβαια που εχουν μεγαλες διαφορες,οπου το ενα λογω της κινησης του και του διασκελισμου του θα φτασει πιο γρηγορα στο ξεφωλιασμα και κατα το ποσο δουλευει με τον αερα οπως ο Ε.Ι και μερικες αλλες φυλες!!εμενα προσωπικα αυτο που με νοιαζει ειναι να σηκωθει ο λαγος τωρα αν κανει 10 λεπτα η΄σε 20 (γιατι για τετοιες διαφορες μιλαμε) δεν με ενδιαφερει!!

    σε ολα τα αλλα που ειπες για τον Ε.Ι συμφωνω αλλα δυστυχως δεν βλεπω να γινεται τιποτα σε καμια κατευθυνση!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #128846

    Γιαννη και οχι μονο LUGARI αλλα και ελληνικα λαγοκυνηγια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων