ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 271 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #335794

    Μία Beretta Vitoria παραλλαγής Wetlands advantage.

    Λεωνίδα, πρέπει να σε διορθώσω: Δεν είναι απλά μία Beretta Vitoria αλλά Η Beretta Vitoria …. επίσης γνωστή και ως “παποσκοτώστρα”, “παποφονιάς” και άλλα διάφορα παρόμοια

    Όσο για το Killer cable, ψάχνω… αερογράφο να βάψω αυτό που σου ‘λεγα .

    Μπεκατσόφτερε υπομονή, για τα φυσίγγια που ψάχνεις, οι ιδιογομωτές του φόρουμ κάτι θα…σκεφτούμε

    Βαγγέλης

    Προς Leo: Χωρίς πλάκα, χαίρομαι που σου “έκατσε” το νέο σου απόκτημα. Καλά κυνήγια φίλε.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #38569

    PAROMOIO PERISTATIKO, EIXA KAI EGO TON PROPERSINO IANOUARIO ME TA POLLA TA KRYA. TOTE POU EIXAN PAGOSEI TA PANTA KAI EIXE GEMISEI OLH H NOTIA KAI KENTRIKH ELLADA PAPIA KAI XHNES. STIS 4 IANOUARIOU LOIPON, XTYPHSA ENA “MEGALO” YDROBIO , TO OPOIO, LOGO UPSOUS KAI BAROUS,  EPESE STH 8ALASSA. STHN PAREA BRISKOTAN, ENAS FILOS O OPOIOS EIXE ENA LABRADOR APIASTO STO APORT, OMOS EKEINH TH STIGMH HTAN MAKRYA (PERIPOU 500 METRA) KAI TO KINHTO DEN EPIANE EKEINH TH STIGMH.TI NA KANO LOIPON???LOGO TOU OTI EIXE REYMA H 8ALASSA KAI EPAIRNE AYTON TON MEGALO OGKO PROS TA MESA,ANAGASTHKA KAI BOUTHXA MONO ME TO BOXERAKI. TO NERO DEN HTAN PAGOMENO.ISA ISA SAS PLHOFORO OTI HTAN KAI ZESTO(ETSI DIKAIOLOGOUNTAI OI XEIMERINOI KOLUMBHTES). TO KRUO TO ENOIOSA OTAN BGHKA EXO, OPOU EIXE SXEDON 0 BA8MOUS KAI ME BORIA!!! PSEYTOSKOUPISTHKA ME MIA MPLOUZA KAI SYNEXISA TO KYNHGI (KARTERI) EKEINO TO APOGEYMA BGHKAN KAI POLLA GERMANIA, OMOS DYSTYXOS DEN PHRA KANENA.

    AYTA KAI APO TIS DIKES MOU EMPEIRIES!!!

    FILIKA,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38571

    Nα σου ευχηθω ξανά, αφου το είδα πρώτα το νέο σου βαλτοντούφεκο leo , και πάλι καλοντούφεκο, καλα παπιά.

    Μπεκατσόφτερε. η χαρά όμως που ένιωσες όταν το έβγαζες πρέπει να ήταν τόσο μεγάλη που είχες ξαχάσει και το κρύο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38575

     Κατι ακουστηκε οτι ο Δημητρης εκπαιδευεται σε στρατοπεδο στη Βορεια Ευρωπη σε τεχνικες αιφνιδιασμου και εξουδετερωσης παπιων

    Επισης, φημες που λενε οτι θα παει ταχα διακοπες το καλοκαιρι ελεγχονται ως ανακριβεις, επειδη γνωστο ταξιδιωτικο γραφειο εχει κλεισει εισητηρια τις ιδιες ημερομηνιες σε χωρα του εξωτερικου που επιτρεπεται το κυνηγι για πρακτικη εξασκηση.

     Μετα απο αυτα, κατι μου λεει οτι φετος ο Δημητρης θα αφησει πολλους απο μας με το στομα ανοιχτο…Χωρια το γεγονος οτι ειναι αυταρκης, μιας και κανει και το απορτ μονος του…  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #38577

    Prin xronia otan eixe polu kruo kai eixan pagosei oi limnes epeftan papia kai xines se megala kanalia pou enonan limnoules me ti thalassa kai den pagonan ..to meros kai o kairos eidanikos ..omixli kai xionaki psilo …pernousan ta poulia sta 20-25 m..exo riksei oli ti zoni sta papia to proi kai kata tis 10 para arxisana na pernan xines..exo trelathei pou den exo alla fussigia para mono duo 9vola pou ta exo pada sti zoni..ti na kano kai ego… leo auta exo.. ta rixno kai feugo…de pisteua oti tha katafero tipote alla to dokimazo …meta apo 15-20 pernaei to kopadi me ta xinaria se V ..simadeuo mia sti mesi kai me to bam exei pesei san patsavouri..stopparisma kai katheti ptosi ..isos apo tis kaluteres toufekies se udrovio kai me to pio akatalilo fysiggi…alli fora tah perno kai extra mou fainetai

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335797

    Μιας και πιάσαμε τις αληθινές ιστορίες, να σας πω και μία αστεία φάση με τον DUCKHUNTER.

    Έχουμε πάει οι δυό μας στο αγαπημένο μας μέρος, και καθόμαστε απ’ το πρωί σ’ ένα νησάκι μέσα στη λίμνη. Απόλυτη νέκρα. Αργότερα λιακάδα, ζέστη, βαρεμάρα. Κάποια στιγμή, παίρνω την βάρκα και πηγαίνω για ψαχτήρι μόνος μου στα καλάμια. Γυρνώντας από την βόλτα μου μετά από ώρα αντουφέκιστος, και ενώ απέχω καμμιά 400αριά μέτρα από το νησάκι του Γιώργου, είδα ένα κοπαδάκι μπάλιζες να βοσκάνε σε κάτι νούφαρα μακριά μου και τους άδειασα την καραμπίνα, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να τις τρομάξω. Την ώρα που έψαχνα μέσα στα νούφαρα μήπως έχω κρατήσει καμμία, τσουπ, κάτι ξεκολλάει από το νερό 50 μέτρα αριστερά μου. Του ρίχνω 2 μπηχτές ντουφεκιές στραμπουληγμένος μέσα στη βάρκα, και μπλουμ, κάτω το σφυριχτάρι. Το βάζω στην βάρκα και βάζω πλώρη για το νησάκι.

    Ο DUCKHUNTER εν τω μεταξύ να ωρίεται. Λέω, καλά, τι κακία είναι αυτή, κάνει έτσι επειδή βάρεσα το παπί. Όσο πλησίαζα, τόσο πλούτιζε και το “λεξιλόγιο” του. Τι είχε γίνει; Το τελευταίο μισάωρο, ο Γιώργος είχε γίνει ταπετσαρία με το έδαφος του νησιού, γιατί καμμιά 80αριά μέτρα πίσω του κολυμπούσε μία καστανιά (θηλ. πρασινοκέφαλο) η οποία είχε έρθει χωρίς να την πάρει χαμπάρι ο Γιώργος, και φυσικά ήλπιζε ότι θα τον πλησιάσει αρκετά για να την ντουφεκίσει. Με το άδειασμα της καραμπίνας μου όμως στις μπάλιζες, η καστανιά έγινε φυσικά λούης. Όταν βέβαια είδε το παπί που έφερνα, μαλάκωσε αμέσως. Βλέπετε, παρ’  ότι είχε δει την ντουφεκιά και το πέσιμο, δεν είχε καταλάβει ότι ήταν πάπια. Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα κοσμητικά επίθετα που άκουσα όσο τον πλησίαζα με την βάρκα!

    Γιώργο μου, το ηθικό δίδαγμα το έχουμε πει: Πάντα να έχουμε ένα no limits στην τσέπη για τέτοιες περιπτώσεις…

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #38585

    φίλοι αν κάνω λάθος διορθώστε με , το παπιο κυνήγι  το θεωρώ από τα πιο αδικημένα

    κι  από τα πιο  πολυέξοδα  κυνήγια. Με μένα όλες οι εμπειρίες που έχουν να κάνουν

    με το  κυνήγι αυτό ,είναι όλες κοντά στο σπίτι μου .Δυο περιπτώσεις θυμάμαι έντονα  

    πέρσι ενώ γύριζα από το κυνήγι φορτωμένος με τρία μεγάλα, κάτι έγινε και βρέθηκα

    στο νερό, μέχρι στο στήθος χωρίς στολή, μόνο με γαλότσες Κρύο- σκοτάδι

    σκέφτηκα να προχωρήσω και  κάπου θα βγω,

    . αμ δε, κόλλαγα και το βρομόνερο ερχόταν σε μερικά σημεία μέχρι

    στο σαγόνι , η ανησυχία άρχισε να γίνετε φόβος, ξέρετε τι είναι να κινδυνεύω να πνίγω, και  μπροστά , φάτσα να  βλέπω  το φως του σπιτιού μου;

    με τα πολλά βγήκα ,χρησιμοποιώντας το όπλο για ραβδί, από τότε  επιστροφή

    στην  σωστή  ώρα μου, και από σίγουρο μονοπάτι, και φακό πάντα στην τσέπη

    η άλλη περίπτωση, είναι ένα απίθανο ντουμπλέ σε δυο πράσινοκεφαλα  που

    είχαν την άτυχη έμπνευση να σηκωθούν στα πέντε μέτρα από μένα. .και μάλιστα

    με ελαφρά εννιάρια.   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #335802

    PAROMOIA PERIPTOSI ME TON FILO STAG, EPA8A KAI EGO PROPERSI. TO KRUO POLU DYNATO. ISOS KAI -3 !!! EIXAME PAEI GIA PAPIA, OPOS KAI KA8HMERINA KA8E PROINO, TA PAPIA TI NA SAS PO? OPOS KAI KA8E MERA EKEINH TH XRONIA, ATELEIOTA. OMOS AKOMA KAI TA SEMI MAGNUM, EKEINO TO PROI, LOGO KAIROU, HTAN ADYNATO NA KOPSOUN TA PAPIA TA OPOIA PERNAGAN APO TA 35-50 METRA!!! na fantasteite, o filos mou, na rixnei magnum sta papia, kai na akouo ta skagia na skane pano sta poulia, xoris omos na peftoun. Htan les kai erixnes pano se kladia o 8orubos!!! O AERAS EPISHS DYNATOS (BORIAS) EIXA ADEIASEI TO GYLEKO (34 FYSIGGIA) KI EIXA RIXEI KAI KANA 6ari FYSIGGIA APO THN ZONH.KAI EIXA PAREI MONO 2 KIRKIRIA (ARSENIKA BEBAIA, AFOU TO 95% TON PAPION POU EXO PAREI EINAI ARSENIKA) ETSI, PERASE LIGO H ORA, EFTASE 8 KAI KATI TO PROI KAI XAFNIKA ARXISAN NA PERNANE XHNES.POLLES XHNES PAIDIA (TA MEGALA UDROBIA POU ELEGA ) ALLA HTAN SE TETOIO UPSOS POU DEN TIS ERIXNES OUTE ME 55bola. PAR’OLO TON DYNATO AERA!!!

    KAI ETSI, KATSAME MONO NA TIS KOITAME. HTAN MIA XRONIA YPEROXH PLOUSIA SE 8HRAMATA TOULAXISTON STA MERH MOU, MIAS KAI EKEI EBRISKAN KATAFYGIA APO TO POLU KRUO POU EPIKRATOUSE SE OLH TH XORA. ELPIZO NA EINAI KAI H EPOMENH XRONAI TO IDIO PLOUSIA SE 8HRAMATA. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335803

    Τελικά φίλε μου Βάιε, όσοι ασχολούνται μ’ αυτό το κυνήγι, έχουν βιώσει πάνω κάτω παρόμοια πράγματα. Κι εγώ πήρα πέρυσι πρασινοκέφαλο με 9άρι, κι εγώ έκανα μπλουμ μέσα στην μαύρη νύχτα (καλά αυτό πια κι αν είναι πασίγνωστο).

    ’λλες στιγμές που μου έχουν μείνει στο μυαλό, μία ντουφεκιά 90 μέτρων (τραβέρσα) που άφησε ξερή μία μπάλιζα (μάρτυς μου ο DUCKHUNTER), η οποία ακολουθήθηκε αμέσως από μία ντουφεκιά στα 5 μέτρα που σκόρπισε μία άλλη μπάλιζα. Ένα πέρασμα από μπάλιζες όπου μέσα σε 20 λεπτά, εγώ κι ο Γιώργος κάναμε 19 πουλιά (απίστευτο χέρι και οι δυό μας). Ένα νυσταγμένο καρτέρι κάτω από έναν αδυσώπητο ήλιο φέτος στις 15 Σεπτεμβρίου, όπου ξαφνικά στις 13:30 το μεσημέρι μας φάγανε τα πρασινοκέφαλα, και ύστερα από 3 τριπλέτες, έβρεχε ο ουρανός παπιά. Ένα συγκλονιστικό μπάσιμο από μπεκατσίνια που μας έκανε να ονομάσουμε το χωράφι όπου τα βρήκαμε “μπεκατσοχώραφο” (περιέργως ύστερα από έναν χρόνο στο ίδιο χωράφι έκανα και μία μπεκάτσα!!!). Ένα παγωμένο πρωινό του Γενάρη που η λίμνη είχε γεμίσει κύκνους που μας πλησίαζαν σε απόσταση λίγων μέτρων, και φυσικά χίλιες δυο ακόμα εικόνες που δεν χρειάζεται να περιγράψω μεμονωμένα, γιατί όλες μαζί απαρτίζουν την μαγεία του βάλτου.

    Βέβαια, έχω πάρει και τις τρομάρες μου, ιδιαίτερα με την βάρκα. Τρικυμίες, τρυπήματα, αποκλεισμός από πάγους, άσχημα μπλεξίματα μέσα στα βούρλα κλπ…

    Όμως όσα κι αν περάσω, όσο με έχει καλά ο Θεός, θα επιστρέφω στον βάλτο παρέα με τους φίλους μου, για να ζήσω αυτές τις υπέροχες στιγμές ξανά και ξανά, χωρίς ποτέ να υπάρχει ο φόβος να τις βαρεθώ ή να πλήξω.

    Να σαι καλά φίλε μου Γιώργο, για εκείνο το τηλεφώνημα πριν χρόνια, 14 Σεπτεμβρίου: “Αύριο θα πάω για παπάκια. Θέλεις να έρθεις;” Μου άλλαξες την ζωή. Το εννοώ!

    Φιλικά,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #38597

    PRAGMATIKA FILE leo, OPOIOS EXEI ASXOLI8EI ME TO KYNHGI TON UDROBION, 8A KOLLHSEI. ARKEI NA PESEI (STIS ARXES 1-2 MERES) SE PERASMA, KAI NA KATALABEI THN DYSKOLIA TOU, ALLA KAI THN AIS8HSH TOU AKOUSMATOS KAI MONO TON FTERON TON PAPION TO PROI KAI AS MHN TA BLEPEIS LOGO XASTERIAS!!!

    OLA TA KINIGIA EXOUN TH DIKH TOUS AIS8HSH. ANALOGA ME TO TI KYNHGAEI O KA8ENAS MAS PIO POLU, EXEI APOKTHSEI KAI TIS ANALOGES EMPEIRIES. PANTOS, APO OTI BLEPO, OSOI EXOUN ASXOLH8EI SOBARA ME AYTO TO KYNHGI EXOUN PAREI THN DOSH TOUS APO BOUTIA MESA STO KATAXEIMONO  !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38600


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 24 Mάϊος 2004


     Ένα νυσταγμένο καρτέρι κάτω από έναν αδυσώπητο ήλιο φέτος στις 15 Σεπτεμβρίου, όπου ξαφνικά στις 13:30 το μεσημέρι μας φάγανε τα πρασινοκέφαλα, και ύστερα από 3 τριπλέτες, έβρεχε ο ουρανός παπιά.


    [/indent]15 Σεπτεμβη φέτος Πρασινοκάφαλα, που βρε leo ?? Σε άλλη χώρα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #38606

    PRAGMATI STHN ENARXH, AN EXEIS PSAXTEI LIGO, TOTE MPOREIS NA KANEIS PAPIA. TO MONO “PROBLHMA” EINAI POS EKEINH THN PERIODO POLLOI APO EMAS KYNHGAME TRYGONIA, ME APOTELESMA NA META8ESOUME THN HMEROMHNIA APASXOLHSHS ME TA PAPIA, APO OKTOBRIO KAI YSTERA…!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #38607

    Αν και ανοιξα εγω το θεμα….Οφειλω να ομολογησω οτι για τα παπια ειμαι βαθεια νυχτομενος…

     

    Δεν προχωραμε και λιγο παρακατω…. Φυσιγγια, σκαγια, Chokes, Χρειαζουμενος εξοπλισμος ε κλπ Μπας και φωτιστουμε λιγο παραπανω???

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #38608

    οκ

    Δεν έχω τύχει ποτέ 15 Σεπτέβρη σε τέτοια μέρη, γιαυτό. Πάντα για ορτύκια και τρυγόνια σε Νότιο Ελλάδα.

    Τώρα μου κολλάει γιατί ο φίλος από Κομοτηνή μου λέει να είμαι πάνω στις 15/9. Και όχι στα τέλη Οκτώβρη που πάω εγώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #38609

     Ρε παιδια, χτες πηγα για ψαρεμα το απογευμα σε μια παραλια, που πηγαινα για παπια και μπεκατσινια, και τωρα ειναι γεματη ξενοδοχεια.

    Ειλικρινα στεναχωρηθηκα τρομερα μονο που περνουσα απο μερη που παλιοτερα δεν πλησιαζε ανθρωπος, και τωρα ειναι απαγορευμενα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 271 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων