Γνώμη για αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #294479

    εχω μια απορια ο συγαστηρας επηρεαζη την ευθοβολια του οπλου και την ταχυτητα του και συχρονος την δυναμη του

    Νικο καλησπερα,

    ορισμενες φορες ο sound moderator (αντι για silencer-σιγαστηρας) μπορει να επηρεασει την ευθυβολια του οπλου, καθως, αλλαζοντας το βαρος της καννης αλλαζει και την αρμονικη της ταλαντωση. Οπως οταν βαζεις το δακτυλο στη χορδη της κιθαρας παιρνεις διαφορετικο ηχο, η αλλαγη του βαρους (και ισως και του μηκους) της καννης θα εχει και επιπτωσεις στην ευθυβολια. Συνηθως την ευνοουν, σπανια θα την χαλασουν. Εαν εχεις προβληματα με ευθυβολια μετα την τοποθετηση ρυθμιστη ηχου, τοτε υπαρχει πιθανοτητα να 'χτυπαει' η σφαιρα το εσωτερικο του λογο μη απολυτης ευθειασης του αυλου της καννης με αυτο του ρυθμιστη, και γιαυτο να πηγαινουν οι βολες περα-δωθε. Ο ισοσταθμιστης ειναι τελειως αλλο πραγμα και δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το 'σιγαστηρα'.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #176136

    ευχαρηστω μπιρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #176138

    μπιρι πηγα και ειδα τον σηγαστηρα στο εσωτερικο του και δεν ειδα γδαρσηματα η χτηπηματα μονο που οταν τον κουνησα ακουγα ενα θορηβο μεσα και μια φορα παλια καθος ερηξα λασκαρησαν οι βιδες και μου πεταχτηκε απο το οπλο μαζη με την βολη εχω τον bsar10 με τα απλα σκοπευτηκα και ο σιγαστηρας μπενη με ατραπτορα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #294469

    μπιρι πηγα και ειδα τον σηγαστηρα στο εσωτερικο του και δεν ειδα γδαρσηματα η χτηπηματα μονο που οταν τον κουνησα ακουγα ενα θορηβο μεσα και μια φορα παλια καθος ερηξα λασκαρησαν οι βιδες και μου πεταχτηκε απο το οπλο μαζη με την βολη εχω τον bsar10 με τα απλα σκοπευτηκα και ο σιγαστηρας μπενη με ατραπτορα

    Νικο, μ'αυτα που μου λες υποψιαζομαι οτι κατι εχει γινει με το σιγαστηρα και σου χαλαει τις βολες, οχι γιατι αλλαζει την ταλαντωση της καννης αλλα γιατι δεν ειναι ευθειασμενος με τον αυλο της. Αμα σου πεταχτηκε μαζι με την βολη τοτε σιγουρα τον βρηκε το βλημα και απορω εαν αυτο που ακους να κουδουνιζει μεσα δεν ειναι η βολιδα, ή κομματι της. Ελπιζω να μπορεσεις να βρεις ακρη.

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294465

    μπιρι πηγα και ειδα τον σηγαστηρα στο εσωτερικο του και δεν ειδα γδαρσηματα η χτηπηματα μονο που οταν τον κουνησα ακουγα ενα θορηβο μεσα και μια φορα παλια καθος ερηξα λασκαρησαν οι βιδες και μου πεταχτηκε απο το οπλο μαζη με την βολη εχω τον bsar10 με τα απλα σκοπευτηκα και ο σιγαστηρας μπενη με ατραπτορα

    Γειάσου Νίκο.
    Παρακολουθώ τα όσα λες και αν και προσπαθώ, δυσκολεύομαι να καταλάβω το τι συμβαίνει.
    Θα βοηθούσε αν έβλεπα κάποιες φωτογραφίες… Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες Νίκο?
    Αν ναι, θα ήθελα να έβλεπα από κοντά την άκρη της κάννης σου με γυμνό το σπήρωμα, αυτόν τον αντάπτορα και τον σιγαστήρα σου και από τις δύο μεριές.

    Αν όμως για τον οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείς, θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις:
    Έγραψες :

    πως ομως εγω με τον ισοσταθμιστη βολης ειχα χαλια ευθηβολια χωρης καμια σταθεροτητα και μολης τον εβγαλα πηγεναν ολες οι βολες κεντρο

    Ερώτηση πρώτη : Με ποιά διόπτρα? Πριν κάποιες ημέρες, συζητούσαμε για την χαλασμένη/ελατωματική διόπτρα που έχεις στο R10 σου. Και αν και καταλήξαμε, δεν μας είπες αν αγόρασες άλλη.

    Ερώτηση δεύτερη : Αν με κάποιον τρόπο προσάρμοσες καινούργια διόπτρα (είτε δηλαδή την αγόρασες είτε την δανίστηκες από κάποιον) και οι παρατηρήσεις σου αφορούν γίνανε με αυτή την καλή διόπτρα,
    τότε από ότι καταλαβαίνω, οι εν λόγω βολές σου γίνανε με την διόπτρα ρυθμισμένη στο όπλο ΧΩΡΙΣ σιγαστήρα (γιατί μόνο τότε βγάζοντάς τον θα είχες επιτυχημένες βολές…). Μα φίλε μου η προσθήκη σιγαστήρα απαιτεί ρύθμιση στο όπλο σου… Άρα όσον αφορά τις βολές με σιγαστήρα, τις έκανες με …αρύθμιστη διόπτρα.

    Πάρακάτω :

    μπιρι πηγα και ειδα τον σηγαστηρα στο εσωτερικο του και δεν ειδα γδαρσηματα η χτηπηματα μονο που οταν τον κουνησα ακουγα ενα θορηβο μεσα και μια φορα παλια καθος ερηξα λασκαρησαν οι βιδες και μου πεταχτηκε απο το οπλο μαζη με την βολη εχω τον bsar10 με τα απλα σκοπευτηκα και ο σιγαστηρας μπενη με ατραπτορα

    Αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου μα καθόλου. Γιαυτό και ήθελα να έβλεπα κάποιες φωτο… Ο σιγαστήρας για τον οποίο μιλάς είναι ο VC ????
    Αν είναι (που προσωπικά ΑΥΤΟ πιστεύω) τότε α) είναι φύσει αδύνατον να μην είναι ΑΠΟΛΥΤΑ κεντραρισμένος και β) καταλαβαίνω ότι δεν έχεις διαβάσει/ενημερωθεί για την χρήση του και τις δυνατότητές του.

    Και αυτό Νίκο στο γράφω όχι με κριτική διάθεση αλλά για να σου ε[πιστήσω την προσοχή: ο συγκεκριμένος σιγαστήρας ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ανάλογα με το διαμέτρημα που ρίχνεις!!!

    Με άλλα λόγια ….είναι μάλλον ρυθμισμένος στο .177 και εσύ ρίχνεις .22 και εκεί γίνεται το "έλα να δεις".

    Αν όντως συμβαίνει αυτό, τότε με κάθε σου βολή προσπαθείς να διευρήνεις την έξοδό του…. και φυσικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να έχεις σκοπευτική ακρίβεια – αν δεν έχεις κιόλας χαλάσει τον σιγαστήρα.

    Τέλος πάντων Νίκο, πολλά πράγματα δεν εξηγούνται χωρίς απαραίτητες πληροφορίες…. Και σε αυτή την περίπτωση τα όσα είπες με μπέρδεψαν και με έκαναν να υποθέτω πιθανά σενάρια….

    Φιλικά
    Παναγιώτης

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #176142

    αααχ…κριμα τα'λεγε ο καημενος ο MihalisH….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #176193

    φιλε παναγιοτη αγορασα καινουρια διοπτρα απο αυτη που σου ειχα πει οτι θα παρω τον 450 ευρω ολα καλα εβαλα τον σιγαστηρα αλλα επειδη οι βιδες του ατραπτορα χαλασαν τα πασα τον τηληξα με μονοτηκη ταινια και τον επιασα πολυ καλα και πηγα και εκανα βολη εφτιξα την ρυμηση της διοπτρα να χτυπα κεντρο και ειχα ενθουσιαστη πολυ ολες οι βολες σταθερες πηγενω και την αλλη μερα και βλεπω μια ασταθια στις βολες καμια σταθερωτητα και τοτε θυμηθηκα που μου ειπες κατι για τον σιγαστηρα και τον εβγαλα και ειδα οτι οι βολες ηταν πιο σταθερες αλλα πηγεναν πιο ψηλα στον στοχο και λιγο αριστερα κανω καινουρια ρυθμηση στην διοπτρα και βρησκω συνεχια κεντρο κανω και ενα τεστ βγαζω την διοπτρα και βαζω τα απλα σκοπευτικα οπως τα ειχα ρυθμηση πριν και ρηχνο κεντρο και ξανα βαζω την διοπτρα πρεσεκτικα στο ιδιο σημιο με πριν και ρηχνο παλυ κεντρο χωρις να βαλω τον σιγαστηρα χτηπαω κεντρο και στα 20 μετρα και στα 40 μετρα χωρης να πειραξω καθολου την διοπτρα μονο το παραλαξι ο σιγαστηρας ειναι ο Quicksilver Manufacturing και GAL 223 και τωρα που το βλεπω γραφη For airsoft only caliber 6mm B.B μηπος ηταν αυτος η αιτια που χαλασα την προηγουμενη διοπτρα απο το στριψε στριψε μου τον ειχαν βαλη τον σιγαστηρα μεσα στο πακετο που πηρα το οπλο περσυ σαν ασχετος που ειμουν δεν ηξερα τιποτα απο αεροβολα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #294366

    φιλε παναγιοτη αγορασα καινουρια διοπτρα απο αυτη που σου ειχα πει οτι θα παρω τον 450 ευρω ολα καλα εβαλα τον σιγαστηρα αλλα επειδη οι βιδες του ατραπτορα χαλασαν τα πασα τον τηληξα με μονοτηκη ταινια και τον επιασα πολυ καλα και πηγα και εκανα βολη εφτιξα την ρυμηση της διοπτρα να χτυπα κεντρο και ειχα ενθουσιαστη πολυ ολες οι βολες σταθερες πηγενω και την αλλη μερα και βλεπω μια ασταθια στις βολες καμια σταθερωτητα και τοτε θυμηθηκα που μου ειπες κατι για τον σιγαστηρα και τον εβγαλα και ειδα οτι οι βολες ηταν πιο σταθερες αλλα πηγεναν πιο ψηλα στον στοχο και λιγο αριστερα κανω καινουρια ρυθμηση στην διοπτρα και βρησκω συνεχια κεντρο κανω και ενα τεστ βγαζω την διοπτρα και βαζω τα απλα σκοπευτικα οπως τα ειχα ρυθμηση πριν και ρηχνο κεντρο και ξανα βαζω την διοπτρα πρεσεκτικα στο ιδιο σημιο με πριν και ρηχνο παλυ κεντρο χωρις να βαλω τον σιγαστηρα χτηπαω κεντρο και στα 20 μετρα και στα 40 μετρα χωρης να πειραξω καθολου την διοπτρα μονο το παραλαξι ο σιγαστηρας ειναι ο Quicksilver Manufacturing και GAL 223 και τωρα που το βλεπω γραφη For airsoft only caliber 6mm B.B μηπος ηταν αυτος η αιτια που χαλασα την προηγουμενη διοπτρα απο το στριψε στριψε μου τον ειχαν βαλη τον σιγαστηρα μεσα στο πακετο που πηρα το οπλο περσυ σαν ασχετος που ειμουν δεν ηξερα τιποτα απο αεροβολα

    Φίλε Νίκο, βλέπεις πόσο σημαντικές είναι οι πληροφορίες? Που να φανταστώ εγώ ότι έχεις πιάσει τον σιγαστήρα με μονωτική ταινία και ότι σε ένα αεροβόλο τόσο καλό δεν έχεις βάλει τον μαμίσιο αλλά κάποιον άλλο που είναι μάλιστα για παντελώς διαφορετικό όπλο???

    Λοιπόν αρχίζουμε από το απλό : πάρε έναν ενδεδειγμένο για το όπλο σου σιγαστήρα. Αυτόν που προτίνει η μαμά εταιρεία.
    Εν συνεχεία : ΠΟΤΕ δεν προσαρμόζουμε το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στο όπλο μας με μονωτικές ταινίες και άλλου τύπου πατέντες. Πάντοτε κάνουμε τις πρέπουσες προσαρμογές χρησιμοποιώντας τα ενδεδειγμένα εξαρτήματα.

    Ένας σιγαστήρας δεν είναι ακριβός. Πάρε τον μαμίσιο New VC με τον μαμίσιο αντάπτορα και καθάρισες όμορφα και σωστά μια για πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #176202

    Από καθαρή περιέργεια δε, θάθελα να μάθω 2 πράγματα :
    α) πως χάλασε το σπείρωμα του αντάπτορα
    β) είσαι σίγουρος ότι το σπείρωμα της κάννης είναι οκ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #294365

    Φίλε Νίκο, βλέπεις πόσο σημαντικές είναι οι πληροφορίες? Που να φανταστώ εγώ ότι έχεις πιάσει τον σιγαστήρα με μονωτική ταινία και ότι σε ένα αεροβόλο τόσο καλό δεν έχεις βάλει τον μαμίσιο αλλά κάποιον άλλο που είναι μάλιστα για παντελώς διαφορετικό όπλο???

    Λοιπόν αρχίζουμε από το απλό : πάρε έναν ενδεδειγμένο για το όπλο σου σιγαστήρα. Αυτόν που προτίνει η μαμά εταιρεία.
    Εν συνεχεία : ΠΟΤΕ δεν προσαρμόζουμε το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στο όπλο μας με μονωτικές ταινίες και άλλου τύπου πατέντες. Πάντοτε κάνουμε τις πρέπουσες προσαρμογές χρησιμοποιώντας τα ενδεδειγμένα εξαρτήματα.

    Ένας σιγαστήρας δεν είναι ακριβός. Πάρε τον μαμίσιο New VC με τον μαμίσιο αντάπτορα και καθάρισες όμορφα και σωστά μια για πάντα.

    παναγιοτη απο που μπωρο να τον αγορασω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #294364

    Από καθαρή περιέργεια δε, θάθελα να μάθω 2 πράγματα :
    α) πως χάλασε το σπείρωμα του αντάπτορα
    β) είσαι σίγουρος ότι το σπείρωμα της κάννης είναι οκ???

    η κανη δεν εχει σπειρωμα αλλα υπαρχη ανταπτορας που πιανη με βιδες αλεν στην κανη και σφιγι αυτες οι βιδες χαλασαν και μετα βιδονη πανω ο σηγαστηρας δηλαδη η κανη του οπλου ειναι λεπτη δεν ειναι χοντη οπως βλεπω στο ιντρνετ τα αλλα bsa που βηδονουν μπρωστα διαφορα εξαρτηματα και ετσι μπενουν και τα απλα σκοπευτικα που ηταν πανω στο οπλο οταν το αγορασα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #176203

    Κατ' αρχάς Νίκο ψάξε την αγορά για τιμές : πρώτο τηλέφωνο στον Νεοπτόλεμο – http://www.airgunshop.gr ,
    μετά στον Επίσημο αντιπρόσωπο
    Sot.Nafpliotis Abee
    P.Box 8
    Eleonas
    322 00 Thiva
    el: 00 30 210 272 3120
    Fax: 00 30 210 271 3683
    Website: http://www.nafpliotisgroup.gr

    μετά τηλεφωνάς στον Βασσιλικό μπας και τόχει
    http://www.vasilikos.com.gr

    και από εκεί και μετά Κύπρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    165
    harry georgiadis στις #176220

    Sorry που πετάγομαι έτσι,αλλά θα το ξέρετε μάλλον, ότι οι σιγαστήρες είναι ΚΑΡΑπαράνομοι!!
    Κατά συνέπεια τον Ναυπλιώτη τον ξεχνάμε διαπάντως.
    Ο Βασιλικός και αυτός τώρα τελευταία παρελκόμενα τα οποία είναι πως να το πώ μη ενδεδειγμένα εμπορικά,τα έχει κόψει(βλέπε διόπτρες).
    Το airgunshop δεν έχει στο site αλλά δεν χάνεις τίποτα να χτυπήσεις ένα τηλεφωνάκι.
    Αλλιώς όπως είπε και ο Παναγιώτης πας για εξωτερικό μετά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #294287

    Sorry που πετάγομαι έτσι,αλλά θα το ξέρετε μάλλον, ότι οι σιγαστήρες είναι ΚΑΡΑπαράνομοι!!
    Κατά συνέπεια τον Ναυπλιώτη τον ξεχνάμε διαπάντως.
    Ο Βασιλικός και αυτός τώρα τελευταία παρελκόμενα τα οποία είναι πως να το πώ μη ενδεδειγμένα εμπορικά,τα έχει κόψει(βλέπε διόπτρες).
    Το airgunshop δεν έχει στο site αλλά δεν χάνεις τίποτα να χτυπήσεις ένα τηλεφωνάκι.
    Αλλιώς όπως είπε και ο Παναγιώτης πας για εξωτερικό μετά.

    ε τοτε τον αφηνω καλυτερα τον σιγαστηρα ασε που θα μου θημηζη και την ταλεπορια που τραβηξα με τον παλιο σιγαστηρα και κανη και πιο ωραιο θορυβο χωρις σιγαστηρα μου θημηζη ραβδοτο μονο που δεν θα μπωρο να κανω βολες στην αυλη μου πια θα πρεπει να πηγενω μακρια ειναι και η βενζινα ακριβη

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #294169

    φιλε παναγιοτη αγορασα καινουρια διοπτρα απο αυτη που σου ειχα πει οτι θα παρω τον 450 ευρω ολα καλα εβαλα τον σιγαστηρα αλλα επειδη οι βιδες του ατραπτορα χαλασαν τα πασα τον τηληξα με μονοτηκη ταινια και τον επιασα πολυ καλα και πηγα και εκανα βολη εφτιξα την ρυμηση της διοπτρα να χτυπα κεντρο και ειχα ενθουσιαστη πολυ ολες οι βολες σταθερες πηγενω και την αλλη μερα και βλεπω μια ασταθια στις βολες καμια σταθερωτητα και τοτε θυμηθηκα που μου ειπες κατι για τον σιγαστηρα και τον εβγαλα και ειδα οτι οι βολες ηταν πιο σταθερες αλλα πηγεναν πιο ψηλα στον στοχο και λιγο αριστερα κανω καινουρια ρυθμηση στην διοπτρα και βρησκω συνεχια κεντρο κανω και ενα τεστ βγαζω την διοπτρα και βαζω τα απλα σκοπευτικα οπως τα ειχα ρυθμηση πριν και ρηχνο κεντρο και ξανα βαζω την διοπτρα πρεσεκτικα στο ιδιο σημιο με πριν και ρηχνο παλυ κεντρο χωρις να βαλω τον σιγαστηρα χτηπαω κεντρο και στα 20 μετρα και στα 40 μετρα χωρης να πειραξω καθολου την διοπτρα μονο το παραλαξι ο σιγαστηρας ειναι ο Quicksilver Manufacturing και GAL 223 και τωρα που το βλεπω γραφη For airsoft only caliber 6mm B.B μηπος ηταν αυτος η αιτια που χαλασα την προηγουμενη διοπτρα απο το στριψε στριψε μου τον ειχαν βαλη τον σιγαστηρα μεσα στο πακετο που πηρα το οπλο περσυ σαν ασχετος που ειμουν δεν ηξερα τιποτα απο αεροβολα

    φιλε NIKOS SAMOS, μας τα χαλας λιγακι… Αμα τον ειχες το σιγαστηρα πιασμενο με μονωτικη ταινια, ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? Σαν να μου λες 'μου επεσε η εξατμιση απο το αυτοκινητο. Γιατι ρε γαμωτο? ειχα βαλει σιλικονη!' . Τελος παντων σου απαντησαν οι υπολοιποι στο φορουμ, εγω θα σε συμβουλευα να πας σε ενα μηχανουργο να σου βαλει πασα στην καννη και να τελειωνει αυτη η υποθεση, ειναι ο μονος τροπος για να ειναι ο σιγαστηρας τοποθετημενος σωστα. (και αυτο πιστευα οτι ειχε η καννη σου- δηλ. σπειρωμα- οταν καναμε τις κουβεντες δυο-τρεις μερες πριν).

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 901 έως 915 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων