Ανταλλάγματα και άλλα … σενάρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #139367

    Το να συγκρίνουμε την Ελλάδα με τις γείτονες χώρες και την χρήση ραβδωτού στο τριχωτό μεγάλο θήραμα είναι αφελέστατο και εξηγώ:

    Στην Βουλγαρία το ραβδωτό είναι ΕΠΙΛΟΓΗ, δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ (όπως ακούστηκε από τα ράδιο-αρβύλα μας)
    Στην Βουλγαρία ΠΑΝΤΑ υπάρχει μαζί σου στο κυνήγι ένας από το Δασαρχείο, δηλαδή δεν υπάρχει λόγος για όλες αυτές τις παπαριές με τις καταχωρημένες βολίδες και τις ηλιθιότητες περί περιοχών "ραβδωτά – Only"
    Στην Βουλγαρία δεν τρώνε το θήραμα προτού το ελέγξει κτηνίατρος, παντελώς άγνωστη νοοτροπία σε εμάς, νοοτροπία που αντιπροσωπεύει και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΥΛ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.
    Στην Βουλγαρία όπου κυνηγούν με αντίστοιχες παγάνες σαν τις δικές μας κυνηγούν με ΛΕΙΟΚΑΝΝΟ.
    Στην Βουλγαρία δεν υπάρχουν 15 γουρουνοπαρέες όπου θέλουν, πρέπει να πάρουν άδεια από το δασαρχείο για να κυνηγήσουν για α)λόγους ασφαλείας (ακόμη και με το λειόκαννο) β) μείωση της κυνηγετικής πίεσης (άγνωστη έννοια σε εμάς).

    Ρε Μάνο, με βάση όλα τα παραπάνω σε ρωτάω, ΤΟ ΡΑΒΔΩΤΟ ΣΕ ΜΑΡΑΝΕ;;; Πάνε στην Βουλγαρία και αγόρασε ένα εκεί για να μπορείς να το ευχαριστηθείς κιόλας!!!

    Επίσης αυτό που λένε για τις βολίδες και τα διαμετρήματα και άλλες τέτοιες παπαριές βρώμαει πάλι Greek Law Patent. Θα είμαστε η μόνη χώρα στον πλανήτη με εξαιρέσεις ανάμεσα στα διαμετρήματα ραβδωτών!!! Άκου εκεί θα απαγορευτεί το 7.62 NATO αλλά θα επιτρέπεται το .375 H&H, "ελλάντα το μεγκαλείο σου", μα ποιο ΑΣΧΕΤΟ ΓΙΔΙ κάνει αυτές τις προτάσεις;;;;; ΕΛΕΟΣ ΘΕΕ ΜΟΥ!

    Δεν την παλεύω με αυτά που ακούω, πάω για ένα cuba libre.

    Γεια.


    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139369

    φιλε Εβριτη θα σου απαντησω πολυ απλα!

    δεν θελεις δεν αγοραζεις!!δεν σε επιασε καποιος απο τον λαιμο και σωνει και καλα θα παρεις οποσδηποτε!!
    επισης τουλαχιστον στα ραβδωτα εχω καποια πειρα!και δεν μου την ανατρεπει κανενας!
    και κατι αλλο
    γιατι να μου στερειτε το δικαιωμα αυτο???εγω που θα το κρατω στα χερια μου και θαμαι στον κυνηγοτοπο ειμαι υπευθυνος καυ υπολογος της οποιας μαλακιας κανω!!!
    τωρα θα μου πεις να την κανεις την μαλακια αρκει να μην ειμαι απεναντι σου
    ολα αυτα ομως χρειαζονται εκπαιδευση-εκπαιδευση-εκπαιδευση!!
    ειναι τυχαιο απο το 2005 το ζητα η ΚΣΕ?κι αυτοι ηλιθιοι ειναι???να σκοτωθουν μεταξυ τους οι κυνηγοι?
    εχεις διαβασει ατυχημα στις βαλκανικες χωρες με ραβδωτο? γραψε μου μια περιπτωση!!
    τωρα το πως κυνηγουν στα βαλκανια ασε το ξερω καλυτερα απο εσενα!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139373

    παιδια το ποταμι δεν γυριζει πισω!!!

    παρτε το χαμπαρι!!
    οτι ειναι να γινει θα γινει

    εχουμε ητηθει κατα κρατος!!!
    οταν οι αλλοι δουλευαν στα σχολεια στα πανεπιστημια στις διαφορες οργανωσεις κ.λ.π εμεις πετουσαμε αετο!!!

    παντα προσωπικη μου γνωμη οτι μπορουμε να περισωσουμε!!!!!!!!!!!!
    τωρα αν το ραβδωτο ειναι η αιτια σ΄αυτα που συμβαινουν και θα συμβουν στο κυνηγι ε ας παει στο διαβολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #139374

    Λοιπον,
    για αυτους που λενε να μη βγαλουμε αδεια του χρονου, πρεπει να ξερουν οτι η αδεια ειναι η δυναμη μας, με αυτη φαινομαστε, αλλιως δεν υπαρχουμε. Αλλωστε καθιστε πρωτα να βγει ρυθμηιστικη και βλεπουμε.
    Οσο για τα ραβδωτα επειδη τυχαινει να ειμαι σε σκοπευτικο συλλογο και ξερω δυο πραγματα, εμενα θα μου αρεσε να ερθουν στην Ελλαδα. Οποιος θελει ασχολειται, δεν υπαρχει λογος να τσακωνομαστε για αυτο. Το θεμα ειναι κατα ποσο μπορουμε να το υποστηριξουμε. Ειναι πιο σοβαρη υποθεση απο ενα λειοκαννο για αυτο χρειαζεται εκπαιδευση, κυνηγετικη παιδεια και αυστηρη πειθαρχια. Αν μπορεσουμε να τηρησουμε αυτες τις προυποθεσεις με το καλο να ερθουν. Οσο για τα διαμετρηματα, αυτα πιστευω οτι εχουμε χρονο να τα δουμε.

    Μανο, αυτο που ειπες "εκτος στρατου" τι εννοεις ακριβως? Αν δεν κανω λαθος ο στρατος αλλαζει διαμετρημα σε 5.56χ45.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #139379

    Ουτε κι' εμενα με συγκινει, ιδιαιτερα το ραβδωτο.

    1ον, Διοιτι το φοβαμαι. Οχι για τον εαυτο μου. Για τους νεους & απειρους.Αν & απ' οτι νομιζω, θα περεπει να υπαρξει εκπαιδευση, απ' οτι ακουσα. Και πολυ σωστα.
    2ον, Νομιζω οτι ειναι μετρο απο την Ε.Ε. με καποιο προγραμμα εναρμονισης, στα της Ε.Ε.

    Θεωρω, οτι θελει πολυ προσεκτικη μελετη το θεμα & δεν νομιζω οτι ειναι της παρουσης.

    Επισης, προσπαθω να ερθω σε επαφες με διαφορους Κ.Σ. της Ευρωπης, να ακουσω μερικες εμπεριστατωμενες αποψεις & γνωμες, απο Κυνηγους, στην Ε.Ε.

    Θα ενημερωσω, εαν & οταν εχω αποτελεσματα, απ' την προσπαθεια μου.

    Βασιλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #139391

    Στα βαλκάνια δεν ξέρω τι πληρώνει ο κάθε Έλληνας για να κάνει στα μουλωχτά και παράνομα. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως οι Βούλγαροι έχουν και διαχείρηση και έχουν και αυστηρή νομοθεσία και την επιβάλλουν κιόλας. Εάν κάποιος έχει αρκετά φράγκα για να λαδώνει τους πάντες, δικό του πρόβλημα. Τέτοιους έχουμε και στην Ελλάδα που λαδώνουν για ζαρκάδια και πουλάνε και θηράματα. Δεν χρειάζεται να πάμε σε άλλη χώρα για να γίνουμε παράνομοι εκεί, μπορούμε και στην ελλαδίτσα μας να το κάνουμε.

    Οι περισσότεροι που ζητάνε το ραβδωτό το κάνουνε όχι επειδή ενδιαφέρονται για την άμεση θανάτωση του ζώου με καίριο χτύπημα αλλά γιατι το ραβδωτό είναι ο "απαγορευμένος καρπός". Και οι κράχτες και τα ομοιωμάτα και οι διόπτρες είναι απαγορευμένος καρπός αλλά υπάρχουν στο εμπόριο και έτσι δεν άκουσα κανέναν να ζητάει την νομιμότητά τους. Το πρόβλημα έχει βαθύτερα αίτια και είναι πως δεν έχουμε κυνηγετική άποψη. Θεοποιούμε το ραβδωτό στην "ισχυρή βολή" χωρίς να το συγκρίνουμε με ένα δυνατό μονόβολο magnum, μιλάμε για διόπτρες που είναι απαραίτητες για την άμεση καταβολή του θηράματος με βάση τα αγγλικά πρότυπα (που θέλουν το θήραμα να πεθαίνει αμέσως και χωρίς να βασανίζεται) και την ίδια στιγμή μιλάμε για το τόξα και για γεράκια, θηρευτικά μέσα που αντικατοπτρίζουν την έννοια του fair game (όλη η νομοθεσία μας της χούντας αντιπροσωπεύει το fair game) όπως υπάρχει στις ΗΠΑ, μιλάμε για το κυνήγι του ελαφιού σε όλο τον κόσμο αλλά κανένας δεν βγαίνει να πει πως το θηρευόμενο ελάφι δεν είναι άγριο-παρατημένο-στην-μοίρα του (όπως θέλουν να το κάνουν για το ζαρκάδι εδώ) αλλά διαχειριζόμενο από κάποιον φορέα, μιλάμε για το κυνήγι των μεγάλων τριχωτών στην Ελλάδα αλλά δεν είναι υποχρεωτική η σήμανση του θηράματος και μαζί η αναφορά του στο δασαρχείο (με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε ακριβείς αριθμούς) επειδή δεν είναι υποχρεωτικό και για να "μην μάθουν οι άλλοι το μέρος"….

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139392

    Μανο, αυτο που ειπες "εκτος στρατου" τι εννοεις ακριβως? Αν δεν κανω λαθος ο στρατος αλλαζει διαμετρημα σε 5.56χ45.
    [/quote]
    ναι φιλε μου αλλαζει σταδιακα!!επρεπε να φαμε ενα σωρο προστιμα????για να περασουμε σ΄αυτα!!φαντασου τι μασα θα πεσει παλι?????
    αλλα τα αποθεματα τι θα γινουν????απο πυρομαχικα ενοω?μηπως λεω μηπως γινουν μια καλη επενδυση για κυνηγους?????????ολα εχουν την σειρα τους και εχουν δρομολογηθει?????
    ρε Woody μια φορα θα συμφωνησω μαζι σου!!και για να μη παρεξηγηθω στο μηνυμα σου εκει για τους ευρωπαιους πολιτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #139396

    Για επενδυση και ειδικα στους κυνηγους, χλωμο το βλεπω.
    Μαλλον σε ασκησεις θα "φυγουν".

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139398

    Νικο δεν μιλω για ολα τα αποθεματα του στρατου. ενα μερος ξερεις τι καλ ρευστοποιειται?
    και μαλιστα ανεξοδα για το κρατος εχεις ανα πασα στιγμη καλους σκοπευτες???????????????????????
    ποιος απο εμας δεν θα ριξει μερικες χιλιαδες σφαιρες στο σκοπευτηριο??ξερεις ποσοι θα κερδισουν απο την ολη Ιστορια????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #139399

    Προτείνω να χαλαρώσουμε, δεν είναι το ζήτημα το ραβδωτό.

    Για να έρθει το ραβδωτό πρέπει να αλλάξει η νομοθεσία πρέπει να υπάρξει η ανάλογη εκπαίδευση κτλ, δε νομίζω την επόμενη σεζόν να τρέξουν όλοι να αγοράσουν ραβδωτό και να κυνηγήσουν οπότε καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε στο άμμεσο μέλλον το οποίο προβλέπεται δύσκολο, νομίζω ότι αυτό που πρέπει να μας απασχολεί είναι η διάρκεια της κυνηγετικής περιόδου καθώς και οι νέες απαγορεύσεις που προτείνονται, δεν είναι ώρα για διχασμούς και διχόνοιες, το πτηνό όπου βλέπει κάτι τέτοιο χώνεται και τα αμβλύνει ακόμα περισσότερο.

    πιστεύετε ότι είναι ώρα για διάσπαση?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #139403

    Τι κάψα ειναι αυτή με το ραβδωτο δεν μπορώ να την καταλάβω. Η πλειοψηφία των θηραματων χτυπιεται στα 30 άντε 40 μετρα. Το ραβδωτο τι παραπανω θα κάνει δλδ;

    Προφανώς κάτι άλλο θα συμβαίνει πισω στο παρασκήνιο.

    Τόσα χρονια γουρουνάς δεν βλέπω τον λόγο χρήσης του ραβδωτού απεναντίας μαλιστα θα ειναι εντελως αχρηστο και αβολο. Τώρα αν μερικοί καψόνονται ας πάρουν και HK-11.

    Στον εμπλουτισμο της αγριας πανιδας πρεπει να σκήψουμε παίδες και όχι στα οπλα. Τι να το κανω το παλιοντουφεκο και ας ειναι και ραβδωτο αν ειναι να πληρωνω 200 Ε το γουρουνι στην ΕΚΠ.

    Δεν παμε καλά πατριωτη……………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #139420

    Αφιερωμένο στους υπέρμαχους των ραβδωτών που είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν όλα τα άλλα μόνο και μόνο για έχουν την ραβδωτή οπλάρα τους (στον οπλοβαστό βέβαια αφού στο κυνήγι όπως κυνηγάνε τώρα θα τους είναι άχρηστο):

    Σύμφωνα με τον Κυπρίδημο θα τους χρειαστεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #139424

    χα χα, πολύ σε πάω ρε woody!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #139426

    ΡΑΒΔΩΤΟ= ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ ΛΙΓΟΥΣ + ΚΟΨΙΜΟ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΤΕΣ ΛΕΙΟΚΑΝΟΥ……..

    ΡΑΒΔΩΤΟ= ΤΥΡΑΚΙ + ΦΑΚΑ

    ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139436

    Μανο,εμεις δεν ειμαστε διατεθιμενοι να μας κοψουν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ,να μας δωσουν αυτα που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ σαν ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ,και τα υπολοιπα τα κουβεντιαζουμε μετα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων