κυνηγι με αεροβολο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #139625

    Παναγιωτη υπαρχει καθυστερημενη εκρεμοτητα στον νομο περι οπλων .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #139627

    Τεσπα . Ο τιτλος παντως πρεπει να τονισθει οτι ειναι παραπλανητικος!!!!! Να τονιστει αυτο παιδια ,μην νομισει κανεις ανοητος οτι κυνηγατε με αεροβολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #139633

    Ποιός σοφός είχε πει ότι "το σύμπαν έχει όρια και εκείνο που δεν έχει όρια είναι η ανθρώπινη βλακεία'????? Ο Αινστάϊν???

    Ε φίλε Σωτήρη… κοίταξε… Η Ελλάδα πνίγεται από καλάσνικωφ…από ναρκωτικά…από…από…από…. και το κυνήγι του κότσιφα σταματάει στις 20 και όχι στις 28…….

    ……………………………………………………………………..
    ………………………………………………………………………
    ……………………………………………………………….

    …Δεν πάμε καλά….. ΚΑΘΟΛΟΥ καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #139639

    καλησπερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #139643

    αφου λοιπον ολοι συνφωνειτε πλην ενος, και ολοι εσεις και εγω μαζι ,και οι 676 που διαβασαν τις θεσεις μας τωρα που γραφονται αυτες οι γραμμες,
    αποτελουμε μια κοινοτητα.
    τωρα θα σας ρωτησω (γιατι εγω δεν ξερω ) ισως την πιο καιρια ερωτηση του φορουμ.
    νομιζω οτι κανεις σας (ουτε και εγω ) δεν θα εχει τεκμηριομενη απαντηση να μας δωσει.
    η ερωτηση εχει ως εξης:
    ποιος γνωριζει σιγουρα αν εχει ποτε τεθει στο τραπεζι των διαπραγματευσεων-διεκδικησεων απο τους αντιπροσωπους μας το θεμα ασκησεως κυνηγιου με αεροβολο?
    εστω και πειραματικα σε συγκεκριμενες περιοχες?
    εστω και για περιορισμενο χρονο?
    εστω και για συγκεκριμενα θηραματα?

    να σας δωσω μια υποθετικη απαντηση,ετσι για τροφη?

    ΚΑΝΕΝΑΣ!

    κανενας γιατι απλα κανενας μηχανισμος δεν εχει ικανο κερδος απο την χρηση του
    αυτα για ολιγη τροφη και τα λεμε

    καθε αποψη τεκμηριομενη δεκτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #139679

    παιδια το κυνηγι με αεροβολο ειναι πολυ δυσκολο και να σκεφτητε οτι ενα και μονο κλαρακι ειναι ικανο να αλαξη πορεια στην βολιδα η να κοψη την φορα και το θυραμα να φυγει ανεπαφο πρεπει το θυραμα να καθετε σε καθαρο μερος και οχι πυκνο δηλαδη πανω σε συρματα που ειναι και το ιδανικο μερος η πανω σε ξερα δεντρα χωρις πολλα πυκνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #139763

    ευχαριστω πολυ
    μηπως γνωριζεις αν εχει καποιο site?
    ψαχνω απο Γερμανια hw 90 6,35
    εχετε καποιο site?
    γνωριζετε αν το φερνει καποιο μαγαζι εδω?
    πασα πληροφορια καλοδεχουμενη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #139765

    Ο αντιπρόσωπος δεν έχει site – τα μοντέλλα της εταιρείας διατίθενται από διάφορα Eλληνικά ιντερνετικά καταστήματα όπως το http://www.gunsnroses.com.gr και http://www.airgunshop.gr σε διαμετρήματα 4,5 και 5,5 mm – απ' όσο θυμάμαι ισχύει κάποιος περιορισμός για την εισαγωγή αεροβόλων διαμετρήματος 0,25" (6,35 mm). Κάνε άν θέλεις ένα τηλεφώνημα στον αντιπρόσωπο ή στα καταστήματα που τα διαθέτουν για να μάθεις λεπτομέρειες σχετικά με την δυνατότητα/πιθανότητα απόκτησης ενός τέτοιου αεροβόλου ή εν ανάγκη μιας εξτρά κάννης.
    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #139767

    ευχαριστω και παλι πηγα σημερα στο guns and roses και παρηγγειλα για το γιο μου το crossman 2100Β
    αυτο που ειχα κι εγω μικρος το ιδιο οπλο με διαφορετικη ονομασια 766
    δε μου γεμισε πολυ το ματι σαν μαγαζι
    δε ξερω μπορει να ειναι αψογο
    ειδα σε κυπριακο site το ΗW 90 σε 6.35
    γενικως το ΗW 90 ειναι πολυ ωραιο οπλο και πολυ μεγαλο
    γενικως ειναι στα κυβικα μου
    αν δεν βρω το 6.35 στην Ελλαδα θα το ψαξω απο Κυπρο
    ακθε γνωμη για το ΗW 90 δεκτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #139779

    … Όσον αφορά τα μαγαζιά αεροβόλων στην Ελλάδα, θα ήθελα να πω ότι κάποιος παλιός αεροβολίστας και μέλος εδώ στο e-artemis, ο Νεοπτόλεμος, έχει κάνει εδώ και κάποιους μήνες ένα επιχειρηματικό βήμα ανοίγοντας ένα "ιντερνετικό' μαγαζί το http://www.airgunshop.gr

    Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά από την "πρώην" παρουσία του στο θέμα "αεροβόλο" έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και προτείνω στον όποιον ενδιαφερόμενο πριν κάνει κάποια αγορά να επικοινωνήσει μαζί του.

    Αφενός καλό είναι να αλληλουποστηριζόμαστε και αφ'ετέρου πιστεύω ότι η συνομιλία μαζί του μόνο καλό θα κάνει.

    Φιλικά Παναγιώτης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #139889

    καλημερα

    δεν θεωρω τον εαυτο μου αεροβολιστα
    θεωρω τον εαυτο μου κυνηγο
    απλα μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το αεροβολο
    και θα ηθελα σαν κυνηγος και οχι σαν αεροβολιστας να μπορω ΝΟΜΙΜΑ να το χρησιμοποιω
    εστω και αν ξερω εκ των προτερων οτι το συνολο των θηραματων θα ειναι πολυ μικροτερο
    για μενα μετραει η ΜΙΑ βολη
    αν αυτη η μια βολη εχει και αποτελεσμα η εχει επαναληψιμοτητα τοσο μεγαλητερη η ικανοποιηση

    τελος φιλε Παναγιωτη αν νομιζεις οτι τα προηγουμενα ηταν μομφη για σενα με παρεξηγησες παρ'ολα αυτα ζητω συγγνωμη
    εγω σας αντιμετωπιζω ολους σας, σαν εν δυναμει κυνηγους και οχι σαν χομπιστες-αεροβολιστες

    οσο για τον Νεοπτολεμο ναι
    να υποστηριξουμε την προσπαθεια του γιατι οχι
    αυτα
    ακουσα οτι το hw 90 τρωει διοπτρες εχει λει τοσους κραδασμους που σπαει μεχρι και το κοντακι του
    εχει δρακο η ιστορια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #139953

    Νασαι καλά φίλε Discus. Δεν θέλω όμως να δεχτώ συγνώμη – δεν μου έκανες τίποτα. Όλα καλά φίλε. Απλά ήθελα να πω ότι εγώ σε καμμία περίπτωση δεν έγραψα κάτι υποτιμώντας την νοημοσύνη κανενός.

    ΄Πάρακάτω τώρα! Το 6,35 το θέλεις για πειραματισμό και απλά επειδή σου αρέσει, ή για κάποιον άλλον λόγο ? Σε ρωτάω γιατί αν το θέλεις για κάποιον άλλον λόγο ( π.χ. για πιο δραστικά αποτελέσματα σε σκοποβολή …φτερωτού ή άλλου παρόμοιου στόχου) τότε θα πρέπει να έχεις κάμποσες ποδόλιβρες (35 + ) για να υπερτερεί όντως (σε λειτουργικότητα) από ένα 5,5 με ποδόλιβρες (22 + ). Αλλοιώς θα έχεις πολύ μεγάλη πτώση στη βολή σου που αφενός θα σου μικρύνει το ωφέλιμο βελινεκές, αφετέρου θα θέλει πολύ καλή εκτίμηση της απόστασης και υπολογισμό σκόπευσης γιατί -μην ξεχνάς – ότι όσο λιγώτερο flat είναι η βολή/τροχιά της βολίδας, τόσο δυσκολώτερο είναι το να κτυπήσης τον στόχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #140018

    καλησπερα

    για να πω την αληθεια θελω το 6,35 περισοτερο απο περιεργια για σκοπευτικες δοκιμες παρα για κυνηγιτικες αποδοσεις
    αφου αλλωστε το κυνηγι με "ραβδωτο" δεν επιτρεπεται
    εν μερει για το βεληνεκες εχεις δικιο
    δεν λαμβανεις ομως υποψη σου οτι το 6,35 ειναι βαρυτερο αρα
    χαμηλοτερη ταχυτητα = καλυτερη βλητικη συμπεριφορα
    λιγοτερο φρεναρισμα, λιγοτερος επιρεασμος απο τον αερα,
    μεγαλητερη μαζα=μεγαλητερη κινητικη ενεργεια
    ολα αυτα παντα σε σχεση με το 4,5 η το 5,5
    σιγουρα στο ιδιο βαρος 5,5 και 6,35 υπερτερει το 5,5 (με ιδια δυναμη ωσης)
    το συνηθες ειναι οτι τα 6,35 ειναι βαρυτερα απο τα 5,5
    αν και στο τελος η πραξη θα δειξει δεν νομιζω οτι οι διαφορες θα ειναι τεραστιες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #140063

    καλησπερα

    τα τελευταια νεα εχουν ως εξης:

    air arms S-400 X FAC 5,5 με 40lb/ft εργοστασιακα χωρις αλλα εξτρα 640 ευρω + μεταφορικα
    τελικα ειχαν δικιο οι manolkok & zed
    κυριοι τα σεβη μου

    φιλε Παναγιωτη εχεις δικιο στα οσα λες
    ενα παραγοντα αφησαμε εξω και 'γω και 'συ
    δεν αναφεραμε καθολου την περιστροφη του βληματος γυρο απο τον εαυτο του
    πιστευω οτι και αυτο ειναι ενα σημαντικο πλεονεκτιμα του 6,35 εναντι του 5,5
    η μηπως ειναι μειονεκτημα?
    και σε ποιο ποσοστο επιρεαζει?
    πασα τεμηριομενη αποψη δεκτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    DISCUS στις #140064

    το πεονεκτημα γραφεται με η

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων