ALMAR

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #338903

    Το έχω αναφέρει πάλι στο φόρουμ. Η ALMAR ενός φίλου μου έσκασε (η βάση) στα χέρια του!!! Έριχνε κανονικά φυσίγγια, όχι μάγκνουμ.

    Πάρε ένα Baikal να ‘χεις την υγειά σου. Εκτός αν σου αρέσει η αισθητική (;;;;!!!!) και το βάψιμο της ALMAR. Εγώ όταν την έιδα νόμισα ότι είναι βαμένη με πινέλο!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Athos στις #72967

    Σκεφτόμουν κανένα φτηνό απλό δίκανο, να το αφήσω στο χωριό για τις λίγες φορές που πηγαίνω εκεί, και σχεδόν τυχαία στην έκθεση στο ΕΚΕΠ βρέθηκα κάτοχος ενός ALMAR χωρίς να το εξετάσω καθόλου..

    Δεν ξέρω πολλά ούτε από όπλα ούτε από κυνήγι, η εμφάνιση του μου φάνηκε ικανοποιητική και η τιμή 250 ευρώ, τσάμπα πράμα..  Πρόκειται για δίκαννο πλαγιόκανο μοντέλο ALMAR 200 γράφει στη βάση, και στις κάννες (μήκος 66 εκ. με *** , ****) γράφει MADE IN EUROPE, DESIGNED IN ITALY (ψιλομαιμού αλλά δε με χάλασε αυτό) και  12/76 MAGNUM 1200 BARS PROOF TESTED.

    Οι προβληματισμοί άρχισαν που δε μου έδωσαν κάποιο βιβλιαράκι ούτε κανένα άλλο στοιχείο που να φαίνεται τι εργαστάσιο είναι αυτό, και το πιο ανησυχητικό που δε βρήκα πουθενά καμμία σφραγίδα δοκιμών (σαν τα συμβολάκια που έχει η καραμπίνα μου –Franchi) για τις πιέσεις που λέει.

    Επειδή εντάξει δεν έχω πρόβλημα με τις μαιμούδες αλλά τα όπλα δεν είναι κάμερες, δεν ξέρω πόσο πρέπει να ανησυχώ για θέματα ασφαλείας (εντάξει, μάγκνουμ δε θα του βάλω ποτέ) και έχω και την απορία αν υπάρχουν (και μετά βέβαια αν τηρούνται) κάποιες προδιαγραφές για την εισαγωγή των όπλων μας..

    Ευχαριστώ.

     

    ΥΓ : Φυσικά εννοείται ότι όλο το ψάξιμο περί Almar το ξεκίνησα αφού αγόρασα.. Αν είχα διαβάσει όσα γράφονται εδώ θάχα μείνει μακριά.. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #72968

    Με πρόλαβες… Αφου πρώτα την αγόρασες….ΈΠΡΕΠΕ Να είχες ψάξει “λιγάκι” παραπάνω….

     

    Τώρα καλό ψάξιμο, όχι δυνατά φυσίγγια και καλό θα είναι να ρωτήσεις τον έμπορο απο όπου αγόρασες το όπλο…για όλα αυτά που τα ερωτήματα που έχεις…

     ΥΓ
    μην ξεχνάς πως .. και επώνυμο όπλο να αγοράσεις….μπορεί να σου βγάλει το λάδι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72974

    Φίλε Athos, εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή που δίνω σε όλους ανεξαιρέτως μάρκας όπλου που κατέχουν. Σε αυτούς όμως που έχουν αμφιλεγόμενης ποιότητας όπλο ΕΝΑ παραπάνω…..Να φοράς ΠΑΝΤΑ προστατευτικά γυαλιά….

    Εκτός από σκάγια άλλου, μπορεί να μας σώσουν τα μάτια μας και από σκάσιμο βάσης, διαφυγή αερίων και άλλα πολλά.

    Εγώ έχω καραμπίνα BENELLI και δίκανο BERETTA. Όπλα που θεωρούνται ποιοτικά και ασφαλή, όμως (μάρτυράς μου ο Βίκτορας που πηγαίνουμε μαζί) δεν πάω ούτε σκοπευτήριο ούτε κυνήγι χωρίς τα προστατευτικά γυαλιά μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    Stoxos (tsironis giannis) στις #72979

    filarakia  den jero ti lete eseis ola einai toso xalia oso lete  dystixos den einai kai toso xalia oso lete  ta fysigia poy kakologite eseis ego ta poylaga me koytes kai extos tin kalitoys  timi fa sas fero se epafi  me kinigoys poy me ta fysiggia ayta kegane kai makria kai konta kai kanenas den moy ekane parapona gia ta fysiggia pos erxeste esis kai ta fabete den jero to giati? oso giata opla tetia xalia poy lete esis ego den ta exo gnorisi kai sas leo oti exo poulisi kamposa isos feli ψixremia apo mero sas ,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #343312

     Καλημερα,

     Εγω θα σταθω στο οτι απο το οπλο απουσιαζουν οι σφραγιδες δοκιμων. Που ολοι καταλαβαινουμε τι σημαινει. Φιλε Athos, οι γνωμες και οι συμβουλες που θα ακουσεις ισως να ειναι οσοι και οι ανθρωποι που θα ρωτησεις. Απλα να ξερεις οτι εφοσον το οπλο δεν εχει δοκιμαστει σε επισημη τραπεζα δοκιμων, σημαινει οτι πιθανοτατα να ειναι και επικινδυνο. Λεω πιθανοτατα επειδη δεν μπορει κανεις να αποκλεισει το γεγονος να σου βγει ενα γερο οπλο, που οντως να αντεχει στις πιεσεις που αντεχουν τα μαγκνουμ οπλα, μπορει ομως και οχι.

     Επειδη ομως δεν εχει δοκιμαστει, καλο ειναι να θεωρεις οτι δεν αντεχει. Και να χρησιμοποιεις οσο πιο ελαφρυτερες γομωσεις, και φυσιγγια γινεται. Επισης, αν εχεις καποιο καλο οπλουργο, που να τον εμπιστευεσαι, και να το κοιταξει εξωνυχιστικα, μεσα και εξω. Αυτο τουλαχιστον θα σου δειξει αρκετα οχι για αυτο που φαινεται απ’εξω, αλλα αυτο που κρυβει απο μεσα.

     Παντως μακαρι να εχουμε αδικο, και τελικα να σου βγει ενα οπλο γερο, και ασφαλες.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72986

    Καλημέρα

    Φίλε Athos οπωσδήποτε να πάς το όπλο να το ελέγξεις σε οπλουργό όπως λέει και ο Βίκτωρας.

    Σκέψου ότι αυτό το όπλο σου στοίχισε 250 ευρώ που στην τιμή αυτή περιλαμβάνονται, το κέρδος του εισαγωγέα, τα μεταφορικά, το κέρδος του κατασκευαστή, η εργασία και τέλος τα υλικά, αν το σκεφτείς λίγο θα καταλάβεις ότι το  κόστος των υλικών είναι πολύ χαμηλό που φυσικά έχει αντίκτυπο σίγουρα στην ποιότητα και πολύ πιθανόν στην ασφάλεια σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72996

    Το κόστος στο όπλο παραγωγής σίγουρα δε ειναι τα υλικά που κατασκευάζεται, είναι η κατασκευή , οι εργατοώρες, οι επενδύσεις σε μηχανολογικό εξοπλισμό και βεβαια το μεγάλο κόστος η διαλογή, δηλαδη η τελική δοκιμή και η διαλογή των κακών κατασκευών που υπάρχουν εφόσον πρόκειται για μαζική παραγωγή.

    Εαν δεν υπάρχει διαλογή και τελικός έλενχός τότε πέφτει το κόστος πολύ.

    Απλά σκεφτείται ότι ο ποιό εύκολος τρόπος και φτηνός είναι η χύτευση σε καλούπιά αλλά έχει ένα μειονέκτημα, βγάζει πολλά ελατωμματικά κομμάτια, ώς προς τις ακριβείς διαστάσεις και ώς προς την συνοχή του μεταλλου.  Εαν τώρα αγοράζεις 2ο-3ο χέρι μηχανήματα παλαιότερης γενιάς και δεν κάνεις και διαλογή τότε έχεις το φαινόμενο να βγάζεις κάποια καλά και κάποια κακά όπλα.  Οι ρώσοι έχουν χαμηλό κόστος γιατί έχουν μια ολόκληρη βιομηχανική δομή από το μετάλευμα μεχρι το τελικό προιόν και στο τέλος εχουν την δική τους μηχανολογική υποδομή δεν αγόρασαν 2ο-3ο  χέρι τα πεταμένα των δυτικών, άσε που παράγουν οι ίδιοι μηχανολογικό εξοπλισμό.

    Εχω δεί δίκαννο που η τρύπα στο αυτί της κάννης, για το περαστό κλειδί ήταν οβάλ, τους βγήκε σε λάθος θέση και την μεγάλωσαν με την λίμα, Αυτό το κλειδί στην ουσία δεν υπήρχε. Ε άμα βλέπεις τέτοια το αγοράζεις???

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Athos στις #343316

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τα προστατευτικά γυαλιά τά σκεφτόμουν από καιρό και οπωσδήποτε θα αγοράσω, επίσης και σε οπλουργό θα το πάω, αυτό που δεν είδα στις απαντήσεις σας είναι για το θεσμικό πλαίσιο που γίνονται οι εισαγωγές, βρισκόμαστε στην Ε.Ε. υπάρχουν προδιαγραφές για τα πάντα, στην περίπτωση εδώ κάτι δεν πάει καλά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #73015

    Τον έμπορο (απο τον οποίο αγόρασες το όπλο) τον ρώτησες όλα αυτά?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Athos στις #343320


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BillCentro στίς 29 Mάρτιος 2006


    Τον έμπορο (απο τον οποίο αγόρασες το όπλο) τον ρώτησες όλα αυτά?

     


    [/indent]

    Φίλε μου προφανώς και δεν τα ρώτησα πριν την αγορά, δε μου είχαν περάσει απ το μυαλό, τώρα αν εννοείς μετά την αγορά θα σου θυμίσω το «μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται». Στο κάτω-κάτω ο κύριος εισαγωγέας δε μου είπε ψέμματα ούτε με παραπλάνησε σε κάτι πώς λοιπόν θα τον βάλω να μου επιστρέψει τα λεφτά μου ; Όμως αν μπορούσα να αποδείξω ότι το προιόν είναι ελαττωματικό βάσει υποχρεωτικών προδιαγραφών ή αν διαπιστώσω κάποια παρανομία στην εισαγωγή από μέρους του τότε θα του απευθυνόμουν όχι με ερωτήσεις αλλά με εξώδικα και σε βεβαιώνω ότι το χρήμα θα το επέστρεφε τρέχοντας..

    Πάντως επειδή από το ψάξιμο βλέπε δύο θέματα εδώ :

    http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=611

    (Κονκέστ – Αλμάρ τα φέρνει ο ίδιος και μάλιστα τα Κονκέστ τά δίνει και ένα κατοστάρι ακριβότερα από τα Αλμάρ)

    είδα ότι κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια (τα θέματα είναι από τον Απρίλη του 2000)

    καταλαβαίνω ότι μάλλον τίποτα δεν μπορεί να γίνει..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #73071


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική επιστολή από Stoxos στις 28 Mαρτίου 2006


    filarakia  den jero ti lete eseis ola einai toso xalia oso lete  dystixos den einai kai toso xalia oso lete  ta fysigia poy kakologite eseis ego ta poylaga me koytes kai extos tin kalitoys  timi fa sas fero se epafi  me kinigoys poy me ta fysiggia ayta kegane kai makria kai konta kai kanenas den moy ekane parapona gia ta fysiggia pos erxeste esis kai ta fabete den jero to giati? oso giata opla tetia xalia poy lete esis ego den ta exo gnorisi kai sas leo oti exo poulisi kamposa isos feli psixremia apo mero sas ,,,


    [/indent]

    Αγαπητέ φίλε Stoxos όλοι σε αυτό το φόρουμ απλά καταθέτουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους δημοκρατικά με ειλικρίνεια και χωρίς ιδιοτέλεια ή συμφέρον. Ίσως γι αυτό να είναι ένα τόσο πετυχημένο φόρουμ.

    Όπως εσύ ελεύθερα γράφεις τις καλές εντυπώσεις σου για κάποια πράγματα, έτσι και κάποιοι άλλοι γράφουν τις δικές τους ενυτπώσεις που είναι αρνητικές. Δεν είναι θέμα ψυχραιμίας, αλλά θέμα βιωμάτων που απλά κατατίθενται! Κατά την ταπεινή άποψή μου, ούτε εσύ είσαι λάθος, ούτε οι υπόλοιποι! 

    Ελπίζω να μην θιχτείς από τα γραφόμενά μου, καθώς ουδεμία πρόθεση έχω να θίγω τους συνανθρώπους μου και πιστεύω πως τουλάχιστον μερικά μέλη αυτού του φόρουμ μάλλον το ξέρουν.  

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 16 έως 27 (από 27 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων